Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2003., 23:22   #1
Carski rez

Curke, ima koja je rodila/rodjena na carski?
pricajte kak je bilo, zasto je doslo do tog, i bi li voljele da ste probale "obicno"?

evo moja princeza ce sutra postat velika sestra, zakazan je carski njezinoj "plasticnoj" mami (kak to zovu ovdi u swe)
i pita me ona danas kak se to beba moze naruciti da dodje bas odredjeni dan
pa smo malo pricale o tom kak carski izgleda i zasto se uopce radi
u ovom slucaju zena je prvorotkinja sa 39 godina i navodno boji se poroda pa je sama tako odlucila (neznam da li uz preporuke)

ja znam da kad sam na proracunati termin poroda dosla na kontrolu, zakazali su mi datum za carski nakon 14 dana, u slucaju da ne bude trudova u tom periodu. razlog je bio prvenstveno guzni polozaj bebe.
ja sam se bojala carskog ko djavo krsta, a plus sam imala neku psiholosku averziju, jer me je to rezanje asociralo na "odstranjivanje neceg zlog iz tijela" i nikako nisam htjela da do tog dodje
pa sam onda i rekla da nebi kad su me pitali
sad sto je lijecnica imala dovoljno indikacija da proglasi stanjem alarmantnim i naredi akutni carski, a ipak nije, i sto se sve masovno iskomplikovalo... to je vec druga prica
lako je poslije bitke bit general

dakle carski- iskustva?
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2003., 23:38   #2
ja sam bila na dva carska u Zg. Prvi je bio hitni - sve prošlo super. Drugi je bio nakon 17 sati trudova isto hitni, razlika je bila što sam na drugom dobila epiduralnu pa sam bila budna. To mi je bilo perdivno: ništa me nije boljelo, a svoju srećicu sam vidjela odmah čim se rodila. Oporavak je malo težak zbog reza. Meni je carski ostao u tak super sjećanju da uvijek kažem: kad bi mi netko garantirao opet curicu i opet carski - rodila bih još petero djece
TaSi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 00:05   #3
pa zbog cega su bili hitni?
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 11:06   #4
Mislim da ovdje vec svi moje porode znaju napamet .

Jedan vaginalni, jedan carski. Ovaj drugi je bio hitan (doduse, toliko hitan da su ga odgadjali 4 sata, mater im), zbog: moje visoke temperature, moga jako visokog tlaka, jako ubrzanog pulsa bebe, a u po frke mi je otisla i plodova voda za koju se ispostavilo da ima mekonija u sebi (nepogresiv indikator da beba pati).

Elem, nakon nekakvog vijecanja i cekanja i cekanja, odvedose oni mene u operacionu salu, puna narkoza i tako to.

Oporavak jeste zajeban, mada mislim da ce kod tvoje statigodvecdodje biti laksi oporavak jer ce ona fino gospodski odmah na carski, a ne prvo se napatit ko ja pa tek onda na carski.

Nisam dosad nikad cula da je bilo nekih problema s bebom usljed carskog. On se cesto i radi samo zbog patnje ploda u maternici, naprotiv.

Ja sam bila dobrih 3-4 tjedna poprilicno losa, uglavnom sam samo lezala. Sjedenje je vec bilo avantura, narocito bilo sta duze od 5 minuta. Bebu sam dojila samo lezeci, nikako drukcije i nije islo.

Krvarenje mi je bilo jace nego poslije prvog poroda, mada su mi raznorazne "babe" tvrdile da je obrnuto, da poslije carskog reza krvarenje bude manje. Ginekolog mi je na prvoj kontroli cak objasnio da je krvarenje jace jer oziljak zarasta i iznutra.

Uglavnom, morace se paziti od bilo kakvih nosenja bilo cega tezeg od bebe same (a i s bebom vrlo oprezno) jedno 6 mjeseci. Jer inace postoji sansa da na oziljku razvije kilu (oliti herniju), sto se zaista i desi nekim zenama koje se previse brzo vrate svojim normalnim poslovima.

Moram dodati jos da ako sam vec bila postedjena vecine porodjajnih bolova (jer ja sam vec imala bolove 10-tak sati, ne previse jake), sve sam to nadoknadila kasnije bolovima od reza i velikim problemima sa tvrdom stolicom koji su me pratili jedno dobrih mjesec dana .

E jesam detaljna, but you asked for it, Septy.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 13:09   #5
Ja sam rodila na carski zato sto sam uz bebu imala i tumor.
Radjeno je pod epiduralnom anestezijom. Mene je toga bilo strah ali mi je anesteziolog rekao da ako se radi pod normalnom dijete prestane dobivati kisik onaj cas kad mama " zaspi". Doduse vrlo kratko je bez njega ali ipak nisam htjela riskirati tim vise sto je beba nedonosce. Bila bi pristala i " na zivo". Prvo te nadrogiraju pa ti siknu epiduralnu pa rezu. Meni je porod, bas kao i kod TaSi,
bio lud i nezaboravan. Pricali smo viceve i zezali se ali kad je epiduralna pustila... Takvu bol u zivotu nisam iskusila a poslije sam imala jos 2 opercacije na tom mjestu. Pretpostavljam zato sto si nakon operacije jos uvijek dosta vremena pod utjecajem narkoze pa manje osijecas dok kad epiduralna pusti, pusti skroz.
va mi je guzica bila plava od injekcija analgina ali nista. Od epiduralne nisam imala nikakve posljedice.
Da li bi zeljele roditi prirodno? To kod mene, nazalost, nije moguce pa ni ne razmisljam o tome ali ako " prirodno" znaci lijepa debela trudnoca i normalan porod to je najljepse sto se moze prozivjeti.
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 13:39   #6
Mene niko nije upozorio na taj "ostanak bebe bez kisika" kad mami daju narkozu.

Nije mi jasno kako to da beba ostane bez kisika - jer ni ja ne ostajem bez kisika, samo me uspavljuju. Vise bi me zabrinule te kemikalije koje sadrzi anestezija, da ne dodju do bebe.

Mislim, sve se dobro zavrsilo, moja beba je ionako vec primala manje kisika nego sto je trebala, a i nisam imala izbora, porod se normalno ocito vise nije mogao zavrsiti.

BTW, kad se ovdje vec skupljamo mi "carskorezacice", je li ijednoj od vas poslije izlazio konac po konac (unutarnji)? Naime, meni je svih devet (da, devet!) isplivavalo na rez i to sranje je trajalo dobrih tri mjeseca. Tako sam ja prakticki stalno nosila neki mali flaster na rezu, na mjestu gdje isplivava konac. Prvo bi se napravio kao mali gnojni mjehuric koji bi nakon nekoliko dana pukao, izasao bi vrazji koncic i sva krv iz mjehurica i bljak! Mozete zamisliti kako sam se prepala kad je prvi takav mjehuric pukao! Onda su mi objasnili sta je i ostalo mi je da jednostavno cekam da se svi koncici izredaju i eto.

Mozda ovaj opis gadno zvuci, ali nek ga upamte sve koje tek trebaju roditi (ma znam da nece sve na carski, ali eto), da se ne prepadnu kao sto sam se ja prepala.

Rez kao rez mi je jako tanak i zadovoljna sam, ako je to uopce bitno kad saznas da je beba dobra i zdrava ( i masala 4 kg i 100).

Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 13:52   #7
Quote:
Rajna kaže:
Mene niko nije upozorio na taj "ostanak bebe bez kisika" kad mami daju narkozu.

Nije mi jasno kako to da beba ostane bez kisika - jer ni ja ne ostajem bez kisika, samo me uspavljuju. Vise bi me zabrinule te kemikalije koje sadrzi anestezija, da ne dodju do bebe.
E sad me nemoj uhvatiti za rijec, nisam medicinar.
Kad dobijes narkozu ne dises sama nego te intubiraju. Vjerojatno je to razlog zbog kojeg dijete ne dobija kisik.
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 13:53   #8
Sad je to vec i meni zanimljivo..

Kako ne dobiva kisik, kad dijete dobiva kisik direktno iz krvi
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 13:56   #9
Ne znam, tako mi je rekao stricek anesteziolog.
Meni je bilo jedino logicno objasnjenje ovo sa intubiranjem ali kad malo bolje razmislim nema ni to logike.
Hajmo neko strucan!
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 15:13   #10
Ovo sam nashla na site-u Kluba trudnica:

Ukoliko se radi o bolnici u kojoj je moguće carski rez napraviti i sa spinalnom analgezijom, anesteziolog ili liječnik će Vam ponuditi opću ili lokalnu anesteziju.

...shto bi znachilo da je svejedno.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 15:33   #11
U Americi sve vise zena radja carskim rezom po dogovoru, da ne moraju proci kroz prirodni porod. Jedna moja prijateljica je dvoje djece tako rodila i veli da bi se i sada opet na isto odlucila.

U bolnici u kojoj sam ja rodila preko 80% zena je radja s epiduralnom.

Prirodno radja sve manje zena, sto pred desetak godina nije bio slucaj, onda je sve bio o prirodnom porodu i Lamaze tecajevima.

I ja sam rodila s epiduralnom i nemam nikakvih posljedica. Cak nisam dobila ni glavobolju, za koju ti kazu da je moguca.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 15:43   #12
Vjerovatno s epiduralnom ima manje anestezioloshkih problema nego s klasichnom anestezijom...osim toga zhena na taj nachin ipak svjesno prisustvuje porodu
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 15:46   #13
Bigblue, ma to su tebi ubrizgali vodu, a sve ostalo je cisti placebo. Zato tebe glava ne boli.

Znam ja i ovdje par slucajeva (vec sam spominjala na jednom drugom topicu - uglavnom zene i kceri "poznatih", a ovdje su poznati najvise politicari) gdje se carski radio po narudzbi, da ne bi ne daj Boze princeza osjetila bol.

Ali znam i jos cudnije slucajeve obicnih zena. Sorry Septy ako skrenem temu (a tebe svakako nema danas - je li rodila nevista jos ili nije?).

Naime, lani je jedna susjeda "otisla na drip" petnaestak dana prije termina, jer je htjela roditi "prije nego joj taj njen doktor ode na godisnji".

Dodje mi lakse za razumjet kad neka ode na carski, nego ovo drugo.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 15:47   #14
Pa da, ovdje je epiduralna k'o dobar dan. I za carski i za vaginalni porod. Uglavnom ju svi uzimaju, neke se odluce unaprijed, a neke kada vide da li mogu i zele izdrzati ili ne.
Za carski nisam cula da ga rade pod totalnom, osim valjda u nekim posebnim slucajevima.

Totalna anestezija je gadna, ja sam bila na operaciji pred 2 godine, bilo mi je zlo i mucno cijelo popodne i noc nakon totalne. epiduralnu ni ne znam da sam imala.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 15:49   #15
Quote:
penelop@ kaže:
Ne znam, tako mi je rekao stricek anesteziolog.
Meni je bilo jedino logicno objasnjenje ovo sa intubiranjem ali kad malo bolje razmislim nema ni to logike.
Hajmo neko strucan!
Hm, nisam bas toliko strucan, ali evo iz druge ruke (mama mi je u struci):
Kod carskog reza se pocinje sa davanjem N20 (mislim oko 60%) i O2 (kisika) 40%, sto je jos uvijek znatno vise nego onih 20% O2 u zraku, tako da novorodjence nikako ne moze ostati bez kisika. N2O ima veliku prednost nad drugim anesteticima zato sto djelovanje vrlo brzo pocinje ali isto tako brzo prestaje, tako da djete brzo dolazi sebi nakon prerezavanja pupcane vrpce. Mislim da je to velika prednost, obzirom da onda brze pocne samo disati, te je pri sebi za one testove koji slijede rodjenju. Osim toga, N2O takoreci nema utjecaja na disanje, dok neki drugi anestetici smanjuju volumen udisanja.

Nakon prerezivanja pupcane vrpce se mogu koristiti drugi anestetici za sivanje. Ovo sa intubiranjem mi nije skroz jasno, naime mi nije logicno da se misici moraju relaksirati za sivanje. Ako ipak jest tako, onda bi uz to isla i intubacija.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 20:46   #16
Quote:
Septembar kaže:
pa zbog cega su bili hitni?
prvi je bio hitni jer je bila zamućena plodna voda, zadak...

drugi nije trebao biti hitni, ali je doc 17 sati inzistirao na prprodnom porodu, a kad sam skoro izgubila bebu onda su me poslali na hitni carski
TaSi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 22:46   #17
Quote:
Rajna kaže:
Sorry Septy ako skrenem temu (a tebe svakako nema danas - je li rodila nevista jos ili nije?).
hehe pa nisam je ja poradjala sto mene nebi bilo nije me bilo iz drugih razloga
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 22:59   #18
...ja sam rodila na carski...treće dijete,bila je bebica na zadak,...,a doktor mi je preporučio spinalnu analgeziju....sve bih dala da sam mogla roditi prirodno...nikad neću zaboraviti mučan trenutak ispred operacijske sale:trudovi me kolju,potpuno gola ,onak najveća do sad,u jednoj ruci kateter,a u drugoj infuzija...ne ponovilo se.
...a,oporavak ,mislila sam da nikad više neću biti ona stara...svaki put kad bi se digla iz kreveta imala sam osjećaj da ću se prepoloviti,i tak dva mjeseca dok nisam došla k sebi...
...moram pohvaliti mog ginića koji je radio carski,da je odlično sašio ranu,naime tjedan dana nakon operacije ta je rana izgledala kao da je netko kemijskom nacrtao tanku crtu.
...Doktore
Boudoir is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2003., 17:29   #19
Quote:
bigblue2010 kaže:
Pa da, ovdje je epiduralna k'o dobar dan. I za carski i za vaginalni porod. Uglavnom ju svi uzimaju, neke se odluce unaprijed, a neke kada vide da li mogu i zele izdrzati ili ne.
Za carski nisam cula da ga rade pod totalnom, osim valjda u nekim posebnim slucajevima.

Totalna anestezija je gadna, ja sam bila na operaciji pred 2 godine, bilo mi je zlo i mucno cijelo popodne i noc nakon totalne. epiduralnu ni ne znam da sam imala.
posto iz nekog blesavog razloga ne mogu slati PM, mozes li napisati jos malo o epiduralnoj.

Da li si i ti imala bolove kad anestezija popusti kao sto opisuje penelopa ?

Koji je rizik za mamu ili bebu epiduralna ?

Uglavnom pises da su neke zene odlucile uzeti epiduralnu kad su vidjele da ne mogu vise, ja sam citala da se prije onog pravog pocetka mora izjasniti jer da je usred poroda za epiduralnu kasno.

Da li si to morala extra placati ?

Hvala !
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2003., 17:44   #20
to Winona

Ako sam dobro shvatila, Penny je rodila carskim, pa ju je rana boljela nakon poroda. Ja sam rodila vaginalno i nisam imala nikakve ekstra bolove. Boli, ali nista nepodnosljivo. Mislim da podjednako boli i kada rodis bez icega. S tim da sam ja zbog velicine bebe imala epiziotomiju, pa me bolio sav, a da nije bilo toga, sigurno bi i bolovi bili manji.

Epiduralnu mozes dobiti i kada porod vec pocne, odnosno ne mozes drugacije. Dobiva se kada se otvoris 4 cm, a kada si otvorena 10 skidaju epiduralnu i pocinje zabava.
Ne znam kako je u Njemackoj, ovdje je epiduralna uobicajena i uvijek je na raspolaganju anesteziolog koji ju moze dati. Ako ga u rodilistu nema pod normalno, onda se valjda treba unaprijed odluciti.

Utjecaj na bebu - ovdje kazu da je beba samo malo grogi, ali moja je bila OK. Odmah nakon poroda je papala i tek onda zaspala.
Utjecaj na mamu - idealno osim sto ne osjecas bolove, nista drugo. Mozes dobiti glavobolju, za koju ti odmah daju nesto. Navodno postoje slucajevi gdje je anesteziolog zeznuo stvar i zene nisu mogle hodati. Navodno postoje slucajevi da su zene imale bolove u ledjima. Ja nisam imala nikakvih posljedica, a niti bar desetak zena koje poznajem koje su rodile s epiduralnom.
epiduralna moze ublaziti trudove, pa ti cesto uz epiduralnu daju i pitocin, tzv. "drip" za pojacanje trudova.

Troskove epiduralne ovdje pokriva zdravstveno osiguranje.

Kao sto sam vec negdje napisala, meni je bilo odlicno radjati s epiduralnom, nakon prvih par sati trudova sam ju dobila, odspavala 6 sati i odmorna krenula u finalnu fazu, odnosno "tiskanje", ali te trudove osjecas.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:20.