Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2004., 20:02   #1
Exclamation Spontani pobačaji (blighted ovum, missed ab., mola hydatidosa, habitualni) i kiretaža

E ovako; nisam znala jel' bih s ovim na "Zdravlje" ili "Ženski kutak", ali na kraju sam se odlučila ipak za ovaj forum i za "Kutak" jer mi se nekako čini da bi ovdje ljudi mogli imati puno više iskustva.

Radi se o mojoj jako dobroj prijateljici.
Naime, prekjučer je prokrvarila i otišla na "Sveti duh" u bolnicu na hitni pregled. U trećem je mjesecu trudnoće i bila je na ultrazvuku prije 3 tjedna kada je sve bilo u redu.

Na hitnoj su joj rekli da ne čuju srce ploda i da je po njihovoj procjeni plod već izvjestan broj dana mrtav, jer je od zadnjeg ultrazvuka trebao narasti nekoliko cm, a to se nije dogodilo.

Preporučili su joj kiretažu u roku dan dva.

Inače, ima problema sa reproduktivnim sustavom i od 17. g. je na hormonalnim tabletama bez kojih ne može imati menstruaciju. Ona i njen suprug su znali da će možda imati poteškoća sa začećem, ali ostala je rekordno brzo u drugom stanju.

Danas je bila na kiretaži. Kaže da joj je to bilo najgore moguće iskustvo jer doslovno nije stigla ni noge raširiti, a tip je već počeo kopati po njoj. Bez anestezije. Ni lokalne. Rekla je da je plakala od bola i da je onda sestra pitala doktora da li joj može dati injekciju apaurina?! Dobila je apaurin koji je počeo djelovati kad je sve već bilo gotovo tako da je zaspala pola sata nakon zahvata.

Moja pitanja su slijeđeća:

- da li je moguće da plod bude danima mrtav, a da organizam ne pokuša reagirati i izbaciti "strano tijelo" van?
- da li je normalno da se kiretaža u takvom slučaju vrši bez lokalne anestezije(s obzirom da je vjerojatno jako bitno da se očisti sve temeljito zbog mogućnosti dobivanja sepse)?


Slušam vaša iskustva..
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2004., 20:04   #2
Re: spontani pobačaj i kiretaža

Quote:
Dragonfly kaže:

Moja pitanja su slijeđeća:
- da li je moguće da plod bude danima mrtav, a da organizam ne pokuša reagirati i izbaciti "strano tijelo" van?
- da li je normalno da se kiretaža u takvom slučaju vrši bez lokalne anestezije(s obzirom da je vjerojatno jako bitno da se očisti sve temeljito zbog mogućnosti dobivanja sepse)?

Slušam vaša iskustva..

1. Da, moguće je, i do mjesec dana

2. Ne, to nikada nisam čula. Kiretaža bi se trebala raditi pod općom anestezijom, i na Svetom Duhu se, koliko znam, tako i radi.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2004., 20:06   #3
pa eto..

ne radi se.
Moram napomenuti da moja prijateljica nije cmizdravica niti osjetljiva persona i s obzirom na to da je izgubila dijete i da je prošla ovakvu torturu, ja joj skidam kapu.

Ja mislim da bih ja nekog ubila na njenom mjestu..
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2004., 20:10   #4
Baš sam u zadnje vrijeme, nažalost, čula za dosta spontanih pobačaja i kiretaža, i svima je kiretaža rađena pod općom anestezijom. E sad, postoje li razne vrste kiretaže (obzirom na to da li je pobačaj bio potpun ili ne) to zaista ne znam. Ali ako je plod bio mrtav a ona nije prokrvarila, onda ona niti nije imala pobačaj - i definitivno su joj trebali raditi kiretažu pod anestezijom. Zaista mi je neshvatljivo da nisu.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2004., 20:13   #5
pa to je ono što i ja

shodno svom medicinskom znanju pretpostavljam. Ona nije zapravo ni imala pobačaj. Prokrvarila je i plod je ostao u njoj, a dr. joj je rekao da može pustit prirodno da izađe ili da ode na kiretažu što joj je on preporučio.
Po svim zakonima logike i medicine, trebala je dobiti barem lokalnu.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2004., 20:16   #6
U kojem tjednu trudnoće je bila?
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2004., 20:18   #7
uf,

ne znam, sad ću bubnut, ali pretpostavljam između 12. i 15.? Ne znam. Budem ju pitala kad odem u posjetu.
uglavnom, koliko sam shvatila, dr. joj je rekao da je razlog u ugrušku ili u puknuću neke žile i da je to uzrokovalo smrt ploda.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2004., 20:44   #8
Ne mogu vjerovati da su joj radili kiretazu bez anestezije.

To je brutalno, jadna cura, uz traumu spontanog jos je morala prozivjeti i ovo.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2004., 21:07   #9
pa eto,

nisam ni ja mogla vjerovat do danas.

ono, ona je bila u totalnom šoku skupa sa suprugom kada su saznali loše vijesti i onda ovakav odnos prema njoj.

ne želim se istrčavati i suditi unaprijed, ali moj osobni stav je bio da imam povjerenje prema institucijama kao što su bolnice. tamo bi stručno osoblje ipak trebalo biti najobrazovanije.

i sama sam imam veze s medicinom i time je stvar još gora jer sam svjesnija nekih stvari od prosječnog pučanstva.

no bez obzira na to, ne solim pamet i uvijek nekako polazim od toga da stručnjaci imaju pojma o tome što rade.
ne očekujem sad ne znam što, niti očekujem da nose svakog na dlanu, ali mislim da određene traume zaslužuju adekvatnu pažnju. ako ništa drugo, barem u obliku lokalne anestezije.

mislim, pa mi životinje tretiramo bolje, nego ovi ljude.

ako već i nije mislio dati lokalni anestetik(recimo da nećemo cjepidlačiti), mogao ju je sedirati. dati taj jebeni apaurin malo prije i pričekati da počne djelovati.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2004., 22:35   #10
Ovo je stvarno užasno i neshvatljivo. Pitala sam koji je tjedan jer sam mislila da je možda neka skroz mala trudnoća - ali koliko znam i tada se kiretaža radi pod anestezijom. Stvarno nikad nisam čula da bi netko radio kiretažu bez anestezije. Eto baš nedavno sam čitala iskustvo jedne cure sa Svetog Duha - isto nažalost kiretaža - i ona je jako hvalila doktore i bolnicu.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2004., 22:41   #11
desilo mi se prije par mjeseci ,srecom ja sam dobila anesteziju..
__________________
www.forumfreaks.net
Livia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2004., 23:48   #12
ufff tocno znam kako joj je..kod mene je bio spontani ali je ostalo jos i za kiretazu koju su mi obavili bez ikakve anestezije..uzasno bolno..o psihickoj boli necu ni govoriti..ali to jos niej sve jer i nakon kiretaze je zaostalo u maternici komadica placente pa sam se ubrzo vratila pod visokom temperaturom i postupak ponovljen pogadjate vec ponovno bez anestezije...davno je to bilo ali i dan danas se najezim kad se svega sjetim..
alemka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2004., 04:52   #13
Prokleti mesari,treba ih tuzit ,pa nismo u 18.stoljecu Koliko ja znam kiretaza se radi pod opcom.Zasto ste se dale?Nisu li vam rekli sta ce raditi?Ne kuzim ,fakat.Lako je pricat sta bi ja ,ali ne bi se dala sam tak sigurno.Isla bi u drugu bolnicu.Bilo gdje.Gamad prokleta
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2004., 10:08   #14
Nisu ni mojoj mami dali anesteziju već joj je mesar u Petrovoj rekao: "A jesil' ti nešto dole prčkala?". A njih dvoje oboje u šoku, prva trudnoća.
No, to je bilo prije skoro 40 godina.

Meni su dali i anesteziju i bocu glukoze i nisu me nogom u guzicu kad su me otpustili nakon par sati (spontani).
One kaj su išle abortirati su skoro pa uškopili.
Ja sam skužila situaciju i kad sam ušla unutra odmah sam izrecitirala da sam imala spontani. Neću zaboraviti njihov blijedi pogled.
Uđeš unutra, sve ti krene automatski, svi šute, nitko ne pita.
Žene šutke ulaze, šutke izlaze, neke se poslije savijaju od bolova (one koje nisu imale za anesteziju). Poslije pokupe svoje krpice i pokušavaju dozvati na prezauzeti telefon svoje muške koji su uvijek na nekim službenim putovanjima...da dođu po njih.

Sorry na impresijama, mogla sam samo reći da je kod artificijelnog pobačaja izbor za anesteziju na ženi i novčaniku, dok se kod spontanog TREBA OBAVEZNO DATI, bez obzira na stadij trudnoće.
Predmnijeva se da je spontani u najvećem broju slučajeva nastao kao posljedica željene trudnoće i da ne treba dodatno izazivati šok i stresno stanje kod žene.

Na žalost, u tim teškim trenucima teško je nositi i vlastitu tugu i nevjericu, a kamoli se još i boriti sa tim bezosjećajnim čudovištima u bijelim kutama, koje čak ne možeš poslije ni tužiti, već ti jedino ostaje da sve prepustiš zaobravu i okreneš se novoj bebi.

A nakon spontanog ona hoće zaista brzo doći!
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2004., 11:01   #15
uglavnom

danas njen suprug ide po otpusno pismo i napisat će žalbu i pritužbu bolnici.

ona mi je ispričala da joj se doktori nisu niti predstavili. nisu pogledali papire, nego su je samo pitali zašto je došla iako joj trudnoću vodi dr. sa "Svetog Duha".
NIšta joj nisu dali. Žena prije nje je dobila i glukozu i sedaciju i ničeg se ne sjeća.
Ona je doslovno ušla unutra, niti su joj tlak izmjerili prije, niti krv izvadili ni ništa što joj je doktor dan prije rekao da će napraviti.

Kad je legla na stol i tip ju počeo kasapiti, onda je sestra pitala:"Doktore, a da joj damo apaurin?"
Frajer je odgovorio:"Pa može."

Koliko ja znam, apaurin nije analgetik; dakle ne djeluje protiv bolova. Samo na CNS. Tako da je ona rekla da se osjećala mlitavo, ali da je sve živo osjetila u detalje.

Osobno mislim da od pritužbe neće biti nikakve koristi, jer se doktori međusobno štite. Ima li netko iskustava sa tjeranjem pravde u bolnicama?
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2004., 12:43   #16
Ovo što se dogodilo tvojoj prijateljici zaista je strašno i užasno, i mislim da, ako za to ima snage, nikako ne bi trebala pustiti da sve prođe kao da ništa nije bilo.

Mislim da bi prije svega trebali inzistirati na razgovoru sa liječnikom koji joj je vodio trudnoću, i sa glavnim liječnikom na odjelu na kojem je bila (a radi se pretpostavljam o Patologiji trudnoće) i zathijevati objašnjenje za to što se dogodilo. Isto tako treba saznati ime liječnika koji je radio kiretažu.

Ako pritužba bolnici ne donese nikakvog rezultata, sigurno postoje i više instance kojima se može žaliti, a na kraju krajeva cijela priča se može iznijeti i u javnost.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2004., 13:32   #17
boze uzasno i pretuzno

Ne zelim ni pomisljati kako bi ja reagirala, izbjegavam svadje u normalnim situacijama, ali u ovakvoj znam da bi zaista agresivno reagirala.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2004., 15:01   #18
ovako

suprug joj je danas uspio doći do doktora koji vodi trudnoću.
on je rekao da će napraviti sve moguće pretrage u narednom razdoblju i da će ispraviti grešku, ali mu nije htio dati imena doktora koji su radili zahvat.

doktor je rekao da si ona i suprug razmisle preko vikenda žele li doista išta poduzimati i da se on ispričava i da se takve stvari događaju jer je kod njih sve na traci i da će sve poduzeti da se u budućnosti situacija popravi.

Suprug je rekao da ne misli prozivati njega jer on nema veze s tim, nego dežurnu sestru i doktora koji su učinili zahvat i da misli napisati žalbu upravi bolnice i predstojniku ginekoglogije na "Svetom Duhu".

Doktor mu je rekao da je on potpisao otpusno pismo?! i da će i njega prozvati ako prozovu onog koji je radio kiretažu.

Nisu pametni i ne znaju što da čine.

Mene zanima jedna stvar: ona je bila u 11. tjednu trudnoće.
Da li se i kada rade bakteriološki brisevi?
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2004., 15:21   #19
Ja sam imala 1997. spontani u desetom tjednu (ili osmom gestacijskom, kako hocete).

Ultrazvuk je pokazao praznu gestacijsku vrecicu, dakle, plod se davno bio prestao razvijati, ako ikako.

Meni su radili pobacaj na vakuum, dakle, nitko nije prckao po meni, samo su nesto prikljucili na grlic i jednostavno isisali to unutra sto je bilo. Prije tog su mi dali glukozu i jednu injekciju apaurina, koja me je samo malo "smantala", ali bila sam potpuno svjesna i boljelo je mada ne previse - boljelo je mnogo vise "u glavi".

Vjerojatno je moja trudnoca bila premalena za pravu kiretazu i mogu samo zamisliti kako je to kad kopaju po tebi a ni anesteziju ti ne daju.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2004., 15:27   #20
Re: ovako

Quote:
Dragonfly kaže:


Mene zanima jedna stvar: ona je bila u 11. tjednu trudnoće.
Da li se i kada rade bakteriološki brisevi?
Bakteriološki brisevi se ne rade rutinski u trudnoći. Čak, koliko znam, niti kod ponavljajućih spontanih pobačaja nije pretjerano uobičajeno poslati ženu na briseve. To je nešto što žena mora tražiti sama. To smo spominjali na topicu o pretragama prije trudnoće - bilo bi idealno napraviti briseve prije trudnoće.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:09.