Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2007., 14:13   #1
Kariogram

da li je tko od vas radio kariogram? i kako to u načelu ide?
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 14:15   #2
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
da li je tko od vas radio kariogram? i kako to u načelu ide?
pomozi,kaj je to...
paspa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 14:17   #3
Quote:
paspa kaže: Pogledaj post
pomozi,kaj je to...
kromosomska pretraga, koja se radi tako da se vadi krv od oba partnera te se radi usporedno da li postoje devijacije na kromosomima te rizik od nekih anomalija.
Poslije toga ide se na razgovor kod genetičara
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 14:18   #4
Quote:
paspa kaže: Pogledaj post
pomozi,kaj je to...
to ti je genetička pretraga kojom se promatraju svi tvoji kromosomi ne bi li otkrili mogućnost pojave neke kromosomske abnormalnosti kod djeteta. skupa stvar ako sama inzistiraš na tome ali ako su razlozi opravdani onda je besplatno (mislim). ne znam kako se radi. valjda iz krvi
stella24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 14:18   #5
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
kromosomska pretraga, koja se radi tako da se vadi krv od oba partnera te se radi usporedno da li postoje devijacije na kromosomima te rizik od nekih anomalija.
Poslije toga ide se na razgovor kod genetičara
sad si me nekaj i naučila...
paspa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 18:53   #6
Dakle, jel netko bio na tom kariogramu... mene živo zanima šta tam rade jer sam danas dobila uputnicu za sebe i muža da idemo na medicinsku genetiku na rebro... Naručila me žena za 15.1. i kaže da prvo ide razgovor sa genetičarem pa onda ako on smatra potrebnim idemo na vađenje krvi i valjda oni onda uzgajaju, taže, kaj god naše kromosome kakvi jesu...
Ajd ak neko nešto zna nek me uputi... jel se otkriju neke mane i mogućnosti bolesti za koje ni ne slutimo da smo predodređeni da dobijemo, kaj
Bemti šta ću ja sve još saznati o sebi i dragom mom.. možda smo i poremećeni malo , ne izgledamo, al ko zna kaj se u nama skriva
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 20:27   #7
Quote:
Malabudala kaže: Pogledaj post
Dakle, jel netko bio na tom kariogramu... mene živo zanima šta tam rade jer sam danas dobila uputnicu za sebe i muža da idemo na medicinsku genetiku na rebro... Naručila me žena za 15.1. i kaže da prvo ide razgovor sa genetičarem pa onda ako on smatra potrebnim idemo na vađenje krvi i valjda oni onda uzgajaju, taže, kaj god naše kromosome kakvi jesu...
Ajd ak neko nešto zna nek me uputi... jel se otkriju neke mane i mogućnosti bolesti za koje ni ne slutimo da smo predodređeni da dobijemo, kaj
Bemti šta ću ja sve još saznati o sebi i dragom mom.. možda smo i poremećeni malo , ne izgledamo, al ko zna kaj se u nama skriva
ja bila i to početkom sedmog mjeseca.

Kaj te zanima... pucaj?!
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 20:36   #8
Quote:
stella24 kaže: Pogledaj post
to ti je genetička pretraga kojom se promatraju svi tvoji kromosomi ne bi li otkrili mogućnost pojave neke kromosomske abnormalnosti kod djeteta. skupa stvar ako sama inzistiraš na tome ali ako su razlozi opravdani onda je besplatno (mislim). ne znam kako se radi. valjda iz krvi
meni su u Petrovoj rekli da se ta pretraga isključivo radi prije planiranja trudnoće
__________________
Gospodin mi je svjetlost i spasenje...koga da se bojim.
machkala is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 20:45   #9
Quote:
mačkulina kaže: Pogledaj post
meni su u Petrovoj rekli da se ta pretraga isključivo radi prije planiranja trudnoće
ma to ti je pretraga gdje oba partnera idu na krvnu pretragu na Rebro kod genetičara dr Begovića.

Znam zašto su Malu poslali. Zbog spontanog! To uvijek šalju.

Uzeti će im obome krv i napraviti odmah razgovor. Pitati će ih da li je bilo kakvih nasljednih bolesti, da li su u krvnom srodstvu, da li je imala spontanih i u kojem tjednu itd.. (mala opet ćeš morati pričati o svojoj Loli.. ).

Ako je sve ok pošalju ti ih kući ako nije......... ZOVU TE!

meni su ga poslali kući (tj nama) muški kariogram je super ali našto ženski liči?!!! Sav spigan.. užas!!!! Ja se živa prepala da mi nije nešto onda sam saznala da je takav žesnki.

Tu se vidi da li je tebi devijacija ili mužu na 18, 19, 23 kromosomu. Zvaki ima svoju bolest (genetski nasljednu).

Moguće je da muž ili žena ima devijaciju na kromosomu a moguće da ju nema.

Ako nalaz bude ok to opet ne znači ništa za potomstvo jer se u mejozi i mijozi opet kromosomi stvaraju pri diobi stanica pa moze od zdravih roditelja nastati bolesno dijete!!!

Pretraga je jako skupa (oko 2000 kuna po partneru) ali se šalje ako si imao spontani ili ako nemreš zatrudniti ili eto ako si središ (kao ja)... šalim se naravno. Moj dragi radi na nuklearnim elektranama u USA (nuklearni fizičar je i strojar) koji može i ne mora biti izložen radijacijama.. Pošto ja ne znam da li je i u kojoj mjeri...... htjela sam da prije ičega napravimo taj kariogram... pola genetskog koda.

Ginić mi je dao uputnicu a zdravstveno priznalo obzirom na rizik njegovog posla.

Inače na daju baš
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 20:48   #10
meni je jedan "jako ljubazni" doktor rekao kako sam mogla ostati trudna a da to nisam napravila s obzirom da mi je mm imao rak...kreten...kao da ljudi koji imaju rak ne mogu imati djece
__________________
Gospodin mi je svjetlost i spasenje...koga da se bojim.
machkala is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 20:57   #11
Quote:
mačkulina kaže: Pogledaj post
meni je jedan "jako ljubazni" doktor rekao kako sam mogla ostati trudna a da to nisam napravila s obzirom da mi je mm imao rak...kreten...kao da ljudi koji imaju rak ne mogu imati djece
očito budala a ne doktor.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2007., 23:41   #12
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
ma to ti je pretraga gdje oba partnera idu na krvnu pretragu na Rebro kod genetičara dr Begovića.

Znam zašto su Malu poslali. Zbog spontanog! To uvijek šalju.

Uzeti će im obome krv i napraviti odmah razgovor. Pitati će ih da li je bilo kakvih nasljednih bolesti, da li su u krvnom srodstvu, da li je imala spontanih i u kojem tjednu itd.. (mala opet ćeš morati pričati o svojoj Loli.. ).

Pretraga je jako skupa (oko 2000 kuna po partneru) ali se šalje ako si imao spontani ili ako nemreš zatrudniti ili eto ako si središ (kao ja)... šalim se naravno.
Ajd malo me uputi šta pitaju, da se znamo spremiti, jer naravno da u široj rodbini i sl. ne znamo baš sve, ali ono što do sad znamo ne upućuje da je itko imao genetski nasljedne bolesti, iako od mog svekra nam je muška strana totalna nepoznanica jer on nikada nije upoznao svoga oca, a njegova mu mama ni na samrti nije htjela reči ništa o njemu
Mene štalju jer sam imala kasni spontani koji je vjerojatno uzrokovan genetikom, a sigurno abnormalnostima u trudnoći, ali i to ćemo znati kad dobijemo nalaz amnio (koji btw. mi je rekla danas frendica da će ga s obzirom na situaciju da više nije hitno ipak držati do slijedećeg tjedna, pa onda ako nije dobro šalju u bolnicu, ako je ok onda meni, no ona će me o svemu obavijestiti pa javim), a možda i phd bebe nešto pokaže...
Pitala me baš danas žena jel imamo dodatno zdravstveno, pa sam joj objasnila da nas je dr. poslala zbog kasnog pobačaja u 18. tjednu i pretpostavke u genetsku grešku... Al nešto mi je spomenula da ćemo prvo razgovarati s genetičarem pa će on odlučiti trebamo li kariogram ili ne ... mada je moja dr. htjela, a i ja bi kad već imamo tu mogućnost da nam ga naprave...
Koliko sve skupa to traje i nakon koliko se dobiju rezultati?
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 00:15   #13
išli su mužev bratić i njegova žena nedavno na taj kariogram jer od tog bratića brat (dakle drugi mužev bratić) ima bolesnu curicu, a pošto ovi planiraju trudnoću morali su obavit tu pretragu da vide koliki je postotak,tj kolika mogućnost da spajanjem njihovih kromosoma i stanica nastanu bolesne stanice kod bebe.

sorry ako se nisam baš medicinski izrazila al mogu to objasnit samo kao laik.

uglavnom, bratić i žena otišli su na razgovor kod genetičara, i on je na temelju prošlih bolesti u obitelji s jedne i druge strane izračunao postotak mogućnosti začeća bolesnog djeteta....

ukratko to je sve što znam, ali raspitat ću se kako izgleda cijeli taj postupak! pa vam javim....

ja sam isto imala spontani i nitko me nikad nije slao na kariogram... :nezna:
__________________
Filip stigao točno na termin!!
iva1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 00:34   #14
Quote:
iva1608 kaže: Pogledaj post
ja sam isto imala spontani i nitko me nikad nije slao na kariogram... :nezna:
Ma kod mene su sad maksimalno preventivni jer sam imala kasni pobačaj i kod ploda su uočene abnormalnosti koje upućuju na genetske greške... inače ne šalju žene koje imaju rani spontani
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 01:24   #15
Quote:
Malabudala kaže: Pogledaj post
Ma kod mene su sad maksimalno preventivni jer sam imala kasni pobačaj i kod ploda su uočene abnormalnosti koje upućuju na genetske greške... inače ne šalju žene koje imaju rani spontani
aha..hvala na info,to nisam znala.
__________________
Filip stigao točno na termin!!
iva1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 08:25   #16
Quote:
Malabudala kaže: Pogledaj post
Ajd malo me uputi šta pitaju, da se znamo spremiti, jer naravno da u široj rodbini i sl. ne znamo baš sve, ali ono što do sad znamo ne upućuje da je itko imao genetski nasljedne bolesti, iako od mog svekra nam je muška strana totalna nepoznanica jer on nikada nije upoznao svoga oca, a njegova mu mama ni na samrti nije htjela reči ništa o njemu
Mene štalju jer sam imala kasni spontani koji je vjerojatno uzrokovan genetikom, a sigurno abnormalnostima u trudnoći, ali i to ćemo znati kad dobijemo nalaz amnio (koji btw. mi je rekla danas frendica da će ga s obzirom na situaciju da više nije hitno ipak držati do slijedećeg tjedna, pa onda ako nije dobro šalju u bolnicu, ako je ok onda meni, no ona će me o svemu obavijestiti pa javim), a možda i phd bebe nešto pokaže...
Pitala me baš danas žena jel imamo dodatno zdravstveno, pa sam joj objasnila da nas je dr. poslala zbog kasnog pobačaja u 18. tjednu i pretpostavke u genetsku grešku... Al nešto mi je spomenula da ćemo prvo razgovarati s genetičarem pa će on odlučiti trebamo li kariogram ili ne ... mada je moja dr. htjela, a i ja bi kad već imamo tu mogućnost da nam ga naprave...
Koliko sve skupa to traje i nakon koliko se dobiju rezultati?

1. mala, pitaju te doslovno da li je bilo kakvih bolesti u široj ili užoj obitelji, nekih mentalnih ili genetskih malformacija? pitaju te da li ste ti i muž u krvnom srodstvu.

2. OBAVEZNO si napravi dopunsko. Oni koji ga nemaju dosta para plaćaju. Imaš sad vremena, napravi si ga mala.

3. Nisam liječnik ali koliko sam te pratila tu i meni se čini da tvoja draga Lola je imala neku genetsku grešku i nije amnio kriva za tvoj spontani. Ona ga je možda inicirala da dođe ranije ali vidjeti ćeš nalaze amnio ali izgleda da je Lola bila bolesna beba.

4. Nemora značiti ako ste vi zdravi da vam je dijete zdravo. i od zdravih ljudi se rađaju bolesna djeca. Meni je to dr. Begović objašnjavao jer obzirom na posao mog dragog mene je ta genetika vrlo vrlo zanimala.
Jednostavno u diobi stanica (prvih 7 dana) desi se neki BUG (greška) u mejnozi i mijozi i nastane genestki feler koji uzrokuje daljnje malformacije jer se stanice tkiva sad počinju totalno drugačije razvijati.

Kako je meni u genetskom kodu da imam zelene oči (npr) tako je nekoj nerođenoj bebi u genetskom kodu da će imati npr. gen zečije usne.

Nama su odmah vadili krv. Ma svejedno ti je ako ćete ići na razgovor pa vaditi krv - to su ionako vrata do vrata.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 10:07   #17
A šta se dogodi ako recimo taj test bude loš? Kakvi su savjeti za roditelje?
__________________
Gospodin mi je svjetlost i spasenje...koga da se bojim.
machkala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 10:23   #18
Quote:
mačkulina kaže: Pogledaj post
A šta se dogodi ako recimo taj test bude loš? Kakvi su savjeti za roditelje?
bolesni roditelji mogu imati zdravo dijete. Nerođeno dijete može mejozom i mijozom pokupiti gen nekog od naših predaka koji je npr. zdrav.
Ali ako su roditelji bolesni (tj. iamju neku kromosomsku grešku)onda je amnio obavezna

Znaš zakaj mačak?! zato jer su to samo nasljedne bolesti.

One se vide iz naših gena.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 10:54   #19
lara samo mi još reci koliko se čeka na nalaz krvi? A što se tiče dodatnog, meni je dr. napisala šifru za besplatan kariogram jer postoje ozbiljne indikacije na abnormalije moje prekinute trudnoće, a koje će vrlo izgledno i amnio potvrdit, pa mi je i s rebra žena rekla da onda ok, da samo dođemo s tom uputnicom. off... i ja imam zelene oči

mačkulina meni je dr. rekla da i bez obzira na loš kariogram to ništa ne mora značiti, da je i tada mala vjerojatnost da imamo bolesno dijete, no to je čista preventiva i naznaka da se rade rani testovi i prije amnio, tipa PAPP testa (nije papa test), double ili triple, kombiniranog probira ili analiza korionskih resica koji se mogu raditi do 12 tjedna trudnoće.... inače tešto da bi se ja ponovno uz sve što sam prošla odlučila ponovno na kasni pobačaj jer je to pregrozno iskustvo
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 11:00   #20
nalazi se čekaju negdje 3-4 tjedna. cijela Hrvatska ti dokazi tamo a i pretraga je malo opsežnija.

Ma sve će biti super. Vidjeti ćeš!

Bitan ti je kariogram ploda a i lijepo je znati i da li sa tobom i dragim sve štima.

Vidjeti ćeš našto liče ti ženski kromosomi (svi su spigani) a muški su lijepi i ravni
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:08.