Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2007., 15:14   #41
paziti - da, paničariti - ne
nikako
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 15:17   #42
Prije svega se treba obrazovati - a onda djelovati - konkretno ili/i emocijama


bitno da se slažemo
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 15:31   #43
obrazovati svakako, ali vidjeh dosta primjera kad žene izgube pamet kad zatrudne.
mislim, to da su izgubile pamet je jedini način da si objašnjavam - ovo je stvarni slučaj! - curu koja se bojala da će joj zakuhati plodna voda ako joj je vruće

eto, za to se ne treba obrazovati - svak zna što je tjelesna temperatura, kako i kad se povećava, a osnove ljudske reprodukcije se uče u 5. razredu osnovne škole..pa opet...

dakle, ja sam za stajanje na loptu uvijek
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 15:40   #44
Quote:
mačkulina kaže: Pogledaj post
meni je jedan "jako ljubazni" doktor rekao kako sam mogla ostati trudna a da to nisam napravila s obzirom da mi je mm imao rak...kreten...kao da ljudi koji imaju rak ne mogu imati djece
Pitao te radi kemo i radioth. Utjecu na fertilitet i moze doci do genetskih abnormalnosti. Zato si trebala to napravit, ali vidim da je sve OK i drago mi je
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 15:42   #45
Lali takve cure jednostavno su takve - tu nema pomoći - pomoći ima kod onih koje ostanu pri zdravoj pameti (bez uvrede nekome).
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 21:58   #46
Ma joooooj ne brijem ja da ta sva svakodnevna zračenja dovode do štajaznam kakvih velikih posljedica, samo sam htjela pitati što netko ko malo kuži te stvarčice misli, ne kao stručnu preporuku već tak općenito
A što se tiče genetike, normalno je da nakon svega što su mi rekli i što se dogodilo da me zanimaju uzročno-posljedične veze koje ta znanost poznaje a imaju veze sa razvojem ili ne razvojem fetusa... kod nekoga neki fizikalno kemijski učinci (a infekcije, tablete, stres, zračenja i sl. spadaju u tu skupinu) neće ništa napravit, a kod nekog drugog hoće...mislim da nije tako svi bi hodali svijetom s istim bolestima ili bi svi bili zdravi... nekome stres i cigarete npr. dovedu do raka pluća nekom ne, to je činjenica, a kad će i pod kojim uvjetima koji organizam negativno reagirati na neki agens to mi ni najbolji genetičar neće moći otkriti to mi je jasno...
Nedavno sam npr. doznala da eritromicin kojeg trudnicama daju šakom i kapom u trudnoći uzrokuje srčane mane kod fetusa, a ja sam ga recimo pila i liječnici tvrde da ne šteti... nekom da nekom ne rekla bi ja, jer ipak na tim tabletama kao i sumamedu (koji sam također pila po preporuci liječnika i to u 8 tjednu kad je u jeku organogeneza) lijepo piše ne piti u trudnoći
Moj prijatelj je recimo od sumameda dobio epilepsiju, dokazano.. pa ti sad reci
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 22:10   #47
Quote:
Malabudala kaže: Pogledaj post
Ma joooooj ne brijem ja da ta sva svakodnevna zračenja dovode do štajaznam kakvih velikih posljedica, samo sam htjela pitati što netko ko malo kuži te stvarčice misli, ne kao stručnu preporuku već tak općenito
A što se tiče genetike, normalno je da nakon svega što su mi rekli i što se dogodilo da me zanimaju uzročno-posljedične veze koje ta znanost poznaje a imaju veze sa razvojem ili ne razvojem fetusa... kod nekoga neki fizikalno kemijski učinci (a infekcije, tablete, stres, zračenja i sl. spadaju u tu skupinu) neće ništa napravit, a kod nekog drugog hoće...mislim da nije tako svi bi hodali svijetom s istim bolestima ili bi svi bili zdravi... nekome stres i cigarete npr. dovedu do raka pluća nekom ne, to je činjenica, a kad će i pod kojim uvjetima koji organizam negativno reagirati na neki agens to mi ni najbolji genetičar neće moći otkriti to mi je jasno...
Nedavno sam npr. doznala da eritromicin kojeg trudnicama daju šakom i kapom u trudnoći uzrokuje srčane mane kod fetusa, a ja sam ga recimo pila i liječnici tvrde da ne šteti... nekom da nekom ne rekla bi ja, jer ipak na tim tabletama kao i sumamedu (koji sam također pila po preporuci liječnika i to u 8 tjednu kad je u jeku organogeneza) lijepo piše ne piti u trudnoći
Moj prijatelj je recimo od sumameda dobio epilepsiju, dokazano.. pa ti sad reci

nažalost, općenito se o lijekovima malo zna čak i nakon provedenih kliničkih i inih ispitivanja. povijest je pokazala da pojedini antibiotici koji su bili klasificirani kao neškodljivi i bez genotoksičnog učinka, uzrokuju ozbiljne boleštine i to neovisno o dozi i trajanju liječenja.
Mislim da usprkos znanjima čovjeku ipak preostaje samo da se nada najboljemu, jer nije moguće živjeti bez vanjskih utjecaja, pod stklenim zvonom
Voljela bih, kao i ti i sve wannabe i buduće mamice, imati nešto za što se mogu uhvatiti kao sigurno, no sve što u posljednje vrijeme čitam i susrećem mi baš ne ulijeva povjerenje

__________________
Voli vas moni....
monique is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 23:05   #48
Quote:
Malabudala kaže: Pogledaj post
A što se tiče genetike, normalno je da nakon svega što su mi rekli i što se dogodilo da me zanimaju uzročno-posljedične veze koje ta znanost poznaje a imaju veze sa razvojem ili ne razvojem fetusa...
u principu genetika/genetičari ni ne znaju zašto se točno događaju greške na kormosomima
tak da ti ne može reći
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 00:07   #49
Quote:
Malabudala kaže: Pogledaj post
a kad će i pod kojim uvjetima koji organizam negativno reagirati na neki agens to mi ni najbolji genetičar neće moći otkriti to mi je jasno...
Lali jasno mi je i rekoh (qotam sebe gore) da mi neće otkriti nitko valjda zašto je do svega došlo... može mi vjerojatno "izračunat" kolika je vjerojatnost ponavljanja ili slučajnosti da do genetske greške može doći i opet to ništa ne mora značiti, tako da mi taj kariogramski pregled nije baš jasan, no pitat ću ga tamo koja korist od njega
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 00:11   #50
Mislim da ti Lali hoće reći da je općenito besmisleno ići na liječničke preglede jer eto oni fakat ništa ne znaju.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 00:38   #51
Quote:
Malabudala kaže: Pogledaj post
Ma joooooj ne brijem ja da ta sva svakodnevna zračenja dovode do štajaznam kakvih velikih posljedica, samo sam htjela pitati što netko ko malo kuži te stvarčice misli, ne kao stručnu preporuku već tak općenito
A što se tiče genetike, normalno je da nakon svega što su mi rekli i što se dogodilo da me zanimaju uzročno-posljedične veze koje ta znanost poznaje a imaju veze sa razvojem ili ne razvojem fetusa... kod nekoga neki fizikalno kemijski učinci (a infekcije, tablete, stres, zračenja i sl. spadaju u tu skupinu) neće ništa napravit, a kod nekog drugog hoće...mislim da nije tako svi bi hodali svijetom s istim bolestima ili bi svi bili zdravi... nekome stres i cigarete npr. dovedu do raka pluća nekom ne, to je činjenica, a kad će i pod kojim uvjetima koji organizam negativno reagirati na neki agens to mi ni najbolji genetičar neće moći otkriti to mi je jasno...
Nedavno sam npr. doznala da eritromicin kojeg trudnicama daju šakom i kapom u trudnoći uzrokuje srčane mane kod fetusa, a ja sam ga recimo pila i liječnici tvrde da ne šteti... nekom da nekom ne rekla bi ja, jer ipak na tim tabletama kao i sumamedu (koji sam također pila po preporuci liječnika i to u 8 tjednu kad je u jeku organogeneza) lijepo piše ne piti u trudnoći
Moj prijatelj je recimo od sumameda dobio epilepsiju, dokazano.. pa ti sad reci
Vidjela sam da si imala problema u trudnoci, nadam se da ce iduci puta biti sve u redu.
Mislim da si napisala da su kod tebe sumnjali na Potterov ili Patau Sindrom. Oba imaju agenezu bubrega, oba kao posljedicu ageneze manjak plodne vode. Po onom kaj si pisala mislim da je bio Potterov sindrom. Oba su najcesce sporadicni izolirani i ne ponavljaju se u iducim trudnocama, mislim da ti je rizik u iducoj trudnoci oko 2-3 %. Potterov moze biti i recesivno nasljedan, ali to je vrlo vrlo rijetko. Tada bi rizik u iducoj trudnoci bio znacajno veci. Mislim da zele iskljuciti taj genetski faktor kod tebe i muza. Zato idete na kariogram. Ali to se radi kod svih roditelja koji su iamli bebu s nekom genetskom malformacijom.
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 10:27   #52
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
Mislim da ti Lali hoće reći da je općenito besmisleno ići na liječničke preglede jer eto oni fakat ništa ne znaju.
ne (osim toga, genetičari nisu liječnici)
htjela sam zapravoj Maloj reć nek se ne muči pokušajima utvrđivanja razloga zašto se dogodilo to što joj se dogodilo, nek ju ne muči eventualna krivnja i odgovornost i - iako znam da bi najviše željela odgovor na pitanje 'zašto?' - neka se ne pita 'zašto?'

čudni su putovi ljudskog genoma, koji je još misterij i znanstvenicima

pusti...bit će sve ok
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 10:32   #53
Quote:
Dora K kaže: Pogledaj post
Pitao te radi kemo i radioth. Utjecu na fertilitet i moze doci do genetskih abnormalnosti. Zato si trebala to napravit, ali vidim da je sve OK i drago mi je
moj muž nije išao na kemoterapiju , a zračeni su mu bili samo limfi čvorovi ,testisi su bili zaštićeni ...
__________________
Gospodin mi je svjetlost i spasenje...koga da se bojim.
machkala is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 11:42   #54
Quote:
Malabudala kaže: Pogledaj post
Lali jasno mi je i rekoh (qotam sebe gore) da mi neće otkriti nitko valjda zašto je do svega došlo... može mi vjerojatno "izračunat" kolika je vjerojatnost ponavljanja ili slučajnosti da do genetske greške može doći i opet to ništa ne mora značiti, tako da mi taj kariogramski pregled nije baš jasan, no pitat ću ga tamo koja korist od njega
Korist je u toliko što se mogu otkriti nekeod najčešćih genetskih bolesti - jer se one pokažu abnormalnim kromosomima.
Dakle mogu ti reći da je dijete gentički zdravo za te određene bolesti ili nije na temelju čega ti onda odlučiš što ćeš.
Al ti ne mogu reći zašto. Može biti od utjeaja raznoraznih čimbenika do puke slučajnosti. Možda jednog dana će to i moći, al u nekoj relativno bližoj budućnosti ne.

__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 11:46   #55
Quote:
misiz S kaže: Pogledaj post
Al ti ne mogu reći zašto. Može biti od utjeaja raznoraznih čimbenika do puke slučajnosti.

e, točno to htjedoh reći
oni ne znaju zašto
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 11:53   #56
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
e, točno to htjedoh reći
oni ne znaju zašto
Isto kao što ti dr ne mogu reći zašto je netko dobio recimo karcinom - mogu reći da to ti to može djelovati u tom smjeru...

Kao što ti mehaničar ne može reći zašto ti je na novom autu otišlo kvačilo...

Jednostavno to još nije moguće. Možda našim unucima bude...
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 16:12   #57
Kariogram ploda nakon pobačaja

Imala sam kiretažu u 14.tjednu trudnoće, beba je imala hydrops, cistični higrom, nuhalni nabor 7 mm i tako još neke malformacije.... danas mi je došao nalaz kariograma ploda na kojem samo piše : normalni ženski kariotip, i zakačena je ceduljica neke doktorice iz vinogradske kojoj moramo mm i ja ići na savjetovanje....

mene čudi taj nalaz, da je kraj tolikih malformacija ploda on "normalan" i da niš drugo nisu našli.... ja sam sumnjala na Turnerov sindrom ali eto ništa se nije ustanovilo

jel netko imao sličan slučaj? još čekam phd nalaz,možda on pokaže nešto pametnije...
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 16:53   #58
ajoj
a ne znam što da ti pametnog napišem
zaista bi bilo ironično da je beba bila na kraju genetski zdrava...
ove sve dijagnoze koje si navela - ne razumijem se u njih ali da li su one genetske? ako jesu onda se to vidi na karigramu a ako nisu ne vidi se jer karogram je čista genetika odnosno raspored kromosoma

ne znam tvoj tijek trunoće, da lis i bila na još jednom mišljenju ili si se priklonila bolničkom mišljenju.... no to je sad tako više nebitno jer bebice nema...

MalaLola je imala sličan slučaj... za prvu bebu joj našli hidracefalus na UZV a kada je došao nalaz bio je normalan ženski kariotip...
Mislim da će ti se ona javiti i ispričati svoje iskustvo....
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 17:28   #59
Ajoj jako, jako mi je žao. Jesi li tražila još koje mišljenje, jesi imala spontani ili, ne kužim?

Moja beba je imala kao hidrocefalus na uzv, meni je rađena amniocenteza koja je također pokazala normalan ženski kariotip,a i phd nalaz je bio uredan (nije bilo na njemu hidrocefalusa). Kad sam pitala doktora jel to znači da beba ustvari nije imala hidrocefalus on je rekao da, ali i da je pri izlasku iz porođajnog kanala (pošto sam ja rađala jer je bio 20tt) ta voda iz mozga istekla iako kaže vjerojatno ga nije uopće ni bilo, tako da se moj spontani vodi pod komplikacije amniocenteze.
Da moguće je da je beba imala sve te malformacije organa, a da to nije bilo udruženo sa genetskim malformacijama, isto tako je moguće da beba uopće nije ni imala te malformacije organa ili ne u toj mjeri.
Di si bila u kojoj bolnici, tko te pregledavao, tko je donio dijagnozu takvu kakva je?
Jesi li ti možda Rh negativna krvna grupa?
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena

Zadnje uređivanje MalaLola : 31.01.2011. at 17:35.
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 18:58   #60
ej Lola i Lara,bok cure

Prošla sam dobra tri mišljenja prije kiretaže, svi su potvrdili isto, beba je cijela bila u vodenom balonu i to sam čak i ja , koja nisam medicinske struke vidjela na uzv... nije se ni micala, imala je strašno veliki trbuščič,... nije dobro izgledalo.

Idemo uskoro kod genetičara na savjetovanje, ali izgleda da se nije radilo o genetski uvjetovanim bolestima već jednostavno nekakvim prirodnim greškama još u oplodnji...

ne znam....
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:13.