Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2007., 19:39   #1
Unhappy OGTT - povišena razina glukoze u krvi, dijabetes u trudnoći

danas sam dobila lab.nalaz pa sam se malo siki-riki.Pise da je normalna razina glukoze 3,33-5,55 a kod mene je 6,69.Sutra idem kod gin.pa cemo vidjet sto on kaze,Sta vi mislite ?

dodano mandy:

dijeta sa VV za GESTACIJSKI DIJABETES je samo jedna "prava"; nema tu za 1200, 1400, 1600 kcal....
Jedna jedina je; pošto je za trudnice i iznosi 1800 kcal!!!!!

A glasi ovako (prepisujem baš s njihovog uputstva);

ZAJUTRAK
- 1 jedinica iz skupine "mlijeko i zamjene" (1 čaša mlijeka 2,8mm; 2,4dl)
- 2 jedinice iz skupine "kruh i zamjene" (1 kriška crnog kruha, 60g)
- 2 jedinice iz skupine "meso i zamjene" (šunka kuhana, 60g)

DORUČAK
- 2 jedinice iz skupine "voće i zamjene" (2 kom sezonskog voća, 200g)
- 1 jedinica iz skupine "kruh i zamjene" (1/2 kriške crnog kruha, 30g)

RUČAK
- 2 jedinice iz skupine "kruh i zamjene" (krumpir kuhani, 200g)
- 2 jedinice iz skupine "povrće i zamjene" (povrće ili salata, 200g)
- 2 jedinice iz skupine "meso i zamjene" (piletina, junetina, svinjetina, 60g)
- 2 jedinice iz skupine "masnoće i zamjene" (ulje, 2 čajne žlice, 10g)

UŽINA
- 1 jedinica iz skupine "kruh i zamjene" (1/2 kriške kruha, 30g)
- 1 jedinica iz skupine "mlijeko i zamjene" (BioAktiv LGG jogurt, 240g)

VEČERA
- 2 jedinice iz skupine "kruh i zamjene" (1 kriška kruha, 60g)
- 2 jedinice iz skupine "meso i zamjene" (sviježi sir, 120g)
- 2 jedinice iz skupine "masnoće i zamjene" (vrhnje 12%, 4 žlice)
- 1 jedinica iz skupine "voće i zamjene" (1kom sezonskog voća, 100g)

NOĆNI OBROK
- 1 jedinica iz skupine "voće i zamjene" (1kom sezonskog voća, 100g)


S tim da noćni obrok nije obvezan, to je samo ako ogladnite prije spavanja....a ovog ostalog bi se trebalo držat....
Izmedju obroka nesmije proći više od 3 sata.

Zadnje uređivanje mandy : 16.02.2010. at 16:12.
fata is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 19:55   #2
ja sam imala isti takav slučaj i gin me poslao u bolnicu da mi uzmu profil šećera....na kraju sam dobila dijetu i poslalo me doma
"kaya" is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 20:19   #3
Trebat ces svakako profil secera i HbA1c koji pokazuje prosjecnu razinu secera u zadnja 3 mjeseca. Ali tad moras otici na taste sto znaci da od 16 h ne jedes nis slatko, cak niti voce, a iza 19 h nista tak da bude 12 h bez klope. Pusa i drzi se!
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 20:52   #4
Quote:
"kaya" kaže: Pogledaj post
ja sam imala isti takav slučaj i gin me poslao u bolnicu da mi uzmu profil šećera....na kraju sam dobila dijetu i poslalo me doma
kakvu dijetu?
fata is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 22:15   #5
a ja imam povišene trombocite danas sam vadila krv.... a ni urin mi nije baš bajan .....

kaj pak ti trombociti znače.... mrvicu su povišeni... a ja odmah pala u depresiju da nešto nije ok ...
__________________
Filip stigao točno na termin!!
iva1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2007., 11:24   #6
Quote:
fata kaže: Pogledaj post
kakvu dijetu?
ovakvu: http://www.poliklinika-harni.hr/teme.../05_dijeta.asp

inače kao što sam i napisala.....ja sam zbog gestacijskog dijabetesa preležala 24 sata u petrovoj bolnici...svaka tri sata su mi vadili krv i mjerili šećer....na kraju nije bilo većih odstupanja pa sam trebala malo paziti na prehranu i to je to.
Koliko god ti to sada zadavalo probleme bolje da se na vrijeme otkrilo jer taj šećer utječe na bebu.....ništa opasno ali bolje pripaziti na vrijeme
"kaya" is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2007., 11:26   #7
Bok Iva!
Mogu trombociti bit malo poviseni recimo ako si anemicna. To ce ti reci ginic najbolje kad vidi sve nalaze pa mozda ponovi nalaz. Bez panike. Jos malo 'pronjuskam' kaj bi to jos moglo biti.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2007., 12:24   #8
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Bok Iva!
Mogu trombociti bit malo poviseni recimo ako si anemicna. To ce ti reci ginic najbolje kad vidi sve nalaze pa mozda ponovi nalaz. Bez panike. Jos malo 'pronjuskam' kaj bi to jos moglo biti.
je,anemična sam željezo mi je jako nisko ...... moglo bi bit od toga.
__________________
Filip stigao točno na termin!!
iva1608 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2007., 14:15   #9
Quote:
iva1608 kaže: Pogledaj post
je,anemična sam željezo mi je jako nisko ...... moglo bi bit od toga.
Vjerojatno da jer se to dogadja i kod 'netrudnih' osoba, no kako sam proucila i stres te trudnoca mogu doprinjeti blagom porastu trombocita. Dakle, bez panike. Javi kaj je dr. rekao bas me zanima.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2007., 17:29   #10
Kad smo već kod šećera. Jučer sam bila vaditi krv i napravila onaj OGTT test (ako se tako zove ) Pa me zanima jeste li ga vi radile? I ako da kakve su vrijednosti normalne. Sutra će mi nalazi biti gotovi pa ću vidjeti jesam li slatka ili ne
abilan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2007., 19:03   #11
Haj! Referentne vrijednosti ovise o protokolu. Dakle, mislim da daju 75 g glukoze da popijes pa ti izmjere secer prije toga i jos nekoliko puta nakon toga. Neki daju samo 50 g glukoze. Zbilja ne znam kak se kod nas radi, no javi rezultat.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2007., 10:12   #12
hej, ja danas bila po drugi put! Uzeli mi krv iz ruke i još iz prsta za onaj svoj aparatić. morala sam biti na tašte. Aparatić pokazao i zadnji put i danas 3.5. Poslije dobiješ tu šugavu tekućinu za popiti, kao šećer rastopljen u vodi! I moraš im doći ponovno na vađenje krvi za točno 2 sata - na minutu. Zadnji put sam imala šećer isto oko 6.65 i sad baš jurim docu, prošla skoro 2 sata
tete is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2007., 10:27   #13
Tako su i meni radili. Dobila sam punu čašu te nekakve tekućine. BLJAK!! I onda sam za dva sata morala opet doći i opet su mi iz vene vadili. Danas posli 10 moram po nalaze pa ću vidjeti kako je ispalo
abilan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2007., 10:50   #14
Ma nemaš brige oko toga! Dijeta ne podrazumijeva izbacivanje svega što volimo samo bi trebala jesti pet puta dnevno po malo! Tako sam ja i još je doc bio sretan jer sam skinula skoro 3 kg u 10 dana a stalno sam jela i bila sita!!! Osim ako ti se pokaže jako visoki šećer ali to je rijetko ako do sad nisi imala problema! Sretno s nalazima, ja po svoje idem danas poslije podne, valjda će sad nakon dijete biti bolji!
tete is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2007., 12:01   #15
Onda abilan, kakvi su nalazi? Ja još svoje čekam... i pizzu... sad je ionako svejedno kad sam krv izvadila - ili je bolje ili nije!!! Ovakvu konkretnu marendu nisam već dugo imala!
tete is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2007., 13:25   #16
Quote:
fata kaže: Pogledaj post
danas sam dobila lab.nalaz pa sam se malo siki-riki.Pise da je normalna razina glukoze 3,33-5,55 a kod mene je 6,69.Sutra idem kod gin.pa cemo vidjet sto on kaze,Sta vi mislite ?
Evo ja imam problema s dijabetesom u trudnoći.
Mislim da nemaš puno brige oko toga - u trudnoći se tolerira šećer do 7.Napraviti će ti profil (vadi se razina šećera svaka tri sata u jednom danu).
Vjerovatno će biti dosta dijeta ( 1800 kalorija/dnevno - dobiti ćeš što i koliko smiješ jesti).
__________________
NG 2012
ema1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2007., 16:42   #17
a ja sam imala smanjebu glukozu, međutim svi su rekli da je to u redu, ništa nisam poduzimala po tom pitanju (mislim da sam si dala ipak podsvjesno dozvolu da tamanim neograničene količine slatkog )
__________________
Once you make a decision, the universe conspires to make it happen
... mama dva prekrasna djecaka i preslatke djevojčice
*Lubenica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2007., 18:04   #18
potraži podatke o prehrani niskog glikemijskog indeksa GI (iliti Montignac : "Jedem, dakle mršavim" knjiga)
ponta je da se jede ona hrana koja ti neće naglo podići razinu šečera u krvi (npr. ova djeta s stranica poliklinike hrani ne govori o tome da krumpir i kukuruz imaju visok GI i podižu razinu šečera u krvi ... kao i kuhana mrkva
ja sam imala trudn. dijabetes, i nakom mj dana držanja pod kontrolom odjednom je šečer skočio, i nisam ga mogla skinuti , tad sam izbacila sve ugljikohidrate (a to ne valja, no nisam znala za GI metodu) i stabilizira se

problem kog hiperglikemije (visoki šečer zbog manjka inzulina) je to što beba ima onda hipoglikemiju (nisku razinu šečera u krvi jer joj gušterača izbacuje previše inzulina a i beba dobiva puno na težini)
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2007., 11:36   #19
Quote:
tete kaže: Pogledaj post
Onda abilan, kakvi su nalazi? Ja još svoje čekam... i pizzu... sad je ionako svejedno kad sam krv izvadila - ili je bolje ili nije!!! Ovakvu konkretnu marendu nisam već dugo imala!
evo da se konačno javim, jučer nisam stigla.

Mislim da je sve ok
prvo mjerenje 4.1 a drugo 4.5.

sad baš zovem doktoricu da joj javim, ali ne javlja se.

jedino mi je urea niska normalno je 2.8, a meni je 2.4

i pogledali su mi mokraću pa da imam dosta bakterija, ali nemam nikakvih smetnji. I prije mjesec dana sve bilo ok s tim. Sad moram vidjeti što je to.
abilan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2007., 11:44   #20
Ajme, meni ujutro na aparatu bilo opet 3,5 a kasnije nalazi krvi pokazali 7,9. Ali, hvala bogu to je zato što sam većer prije jela slatko pa nema mjesta panici!!!
tete is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:14.