Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2004., 12:55   #21
Ako se odličiš za amnio svakako se raspitaj kako se ona radi u kojoj bolnici, i koliki je postotak pobačaja u kojoj bolnici. Isto tako, raspitaj se o liječniku koji će ti izvoditi zahvat, jer je zapravo njegovo/njeno iskustvo najvažnije kod amniocenteze.

Koliko ja znam - a nemoj to uzimati zdravo za gotovo, nego se sama raspitaj - u Petrovoj bolnici amniocenteza se radi ambulantno tj. ne ležiš u bolnici niti prije niti poslije zahvata, a na Svetom Duhu se leži dan prije i dan poslije zahvata.

Na našim klinikama postotak pobačaja nakon amniocenteze veći je od 1% - no teško je reći koliki je, jer to baš nije podatak koji se lako nalazi.

Ništa od ovoga što pišem nije moje osobno iskustvo, jer ja amniocentezu nisam radila, naime rezultati Double testa meni su bili dobri.

Nikako nemoj dozvoliti da odluka o amniocentezi bude liječnikova - to nije obavezna pretraga, i nema te što liječnik upućivati na nju - to mora biti tvoja odluka, a ja mislim da je najvažnije da znaš i odlučiš što ćeš napraviti kad saznaš rezultate amniocenteze.

Ne zaboravi da je Double test prilično nepouzdan, pogotovo za žene iznad 35 godina. Isto tako, Downov sindrom dosta dobro se može dijagnosticirati i na ultrazvuku, ali ne sto postotno.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 13:48   #22
Quote:
verica kaže:
Isto tako, Downov sindrom dosta dobro se može dijagnosticirati i na ultrazvuku, ali ne sto postotno.
Da, zaboravih ovo: Debljina tkiva na potiljku je dobar pokazivac za down sindrom. Kakvi su tu rezultati? U tvojoj fazi trudnoce bi taj test vec trebao biti moguc.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 15:31   #23
da,al tu debljinu tkiva na potiljku(nuhalni nabor) gleda se samo u 12-13 tjednu trudnoce i moze biti pokazatelj Down sindroma.

i poznajem dosta zena kojima je double test bio los,a amnioceneza o.k
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 15:39   #24
Quote:
Samantha kaže:
da,al tu debljinu tkiva na potiljku(nuhalni nabor) gleda se samo u 12-13 tjednu trudnoce
Može pojašnjenje?
Jel znaju i doktori za taj nabor? Jel to rade? Ili imtreba reći da to naprave?
Nije da mi neš znači ali me zanima.
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 15:50   #25
taj nuhalni nabor je nakupina limfe izmedju vrata i ledja embrija...i utvrdjuje se ultrzvucnim pregledom i to u 12-13 tjednu.
Mislim da ne smije biti deblji od 3mm.
U nekim drzavama mjerenje nuhalno gnabora spada pod OBAVEZAN dio pregleda,a kod nas

ja sam trazila od moje ginekologice da mi ga mjeri,a ona se nesto vrtila po stomaku s sondom i kao nasla ga i u redu je...pitam je koliko je mm...a ona mi ne odgovori,s tim sam vidjela da pojma nema ni sto je trazila.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 15:52   #26
evo ovdje ima podrobnije o tome ,cak i snimka
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 16:33   #27
Nuhalni nabor mjeri se u 12 tjednu, a postoje i drugi pokazatelji Down sindroma koji se mogu vidjeti na ultrazvuku (duljina femura, nosna kost - ali to se vidi kasnije, opseg glave itd.). Meni su oba liječnika koji su mi radili ultrazvuk mjerili nuhalni nabor.

No, ništa osim amniocenteze nije sto postotna garancija nepostojanja Down sindroma.

Kod Double testa, naravno, nastaju pogreške, pa ima jako veliki broj trudnica kojima Double test pokaže povećan rizik od Down sindroma, a amniocenteza uredan nalaz. Pogotovo pogreške nastaju kod žena iznad 35 godina, jer je kod njih (nas ) razina beta hcg hormona ionako povišena. Uostalom Double test samo pokazuje vjerojatnost od Downa - pa ako je ona veća nego što se smatra 'normalnim' za neku dob onda se test smatra 'lošim'.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 19:03   #28
Moja prijateljica je radila amniocintezu jer su joj alfa feto proteini bili duplo manji i nakon 10 dana je dobila da je sve ok.Ja to nisam radila ali su kod nas obavezna tri expertska ultrazvuka.

U 12 nedelji mere taj vratni nabor koji mora biti (kolko se ja secam manji od 2,5 mm) i gleda nosna kost (kod Down je jako mala ili je uopste nema),kao i protok krvi kroz neku venu

U 22 nedelji se gleda srce(komore i pretkomore,zalisci...)jer uglavnom osobe sa Down sindromom imaju i srcane smetnje.

Treci je sa 30 nedelja i onda gledaju nepce,jezik bubrege...

Sto se pobacaja tice,znam masu njih koje su radile amniocintezu i nijednoj se to nije desilo
SaraTroroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2004., 21:10   #29
Kod nas mjerenje nabora spada u obavezan pregled i nabor ne smije biti veci od 3 mm. Nama je bio 1,1 mm, obavezno ga se mjeri dva puta kod istog pregleda.

Kod moje kolegice je deckicu nabor bio 5 mm!!!!! Poslali su je na specijalni ultrazvuk, tamo se potvrdilo podebljanje nabora. Poslije toga (nakon vikenda punog muke i razmisljanja) je isla na amnioc., sve je proslo u redu, nikakvih posljedica, a nalaz je pokazao da je deckic 100% zdrav. Rodjen je prije 4 mjeseca i raste ko gljiva! Sve super.

Ne ocajavaj zbog nalaza, u 90% slucajeva amnioc. opovrgne dijagnozu, to je ustvari samo indikator, uopce ne mora biti da dijete 100% ima down sindrom. Odluci sto mislis da je najbolje za tebe i bebu...

Puno, puno, puno srece!!!!!!!
Seathorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2004., 00:52   #30
Kod moje druge trudnoce nalazi su bili katastrofalni. Isla sam onda na neki specijalni ultrazvuk di su mi rekli da je 99% sve ok. Pitali su me dali zelim amniocetezu. Odbila sam je. Bojala sam se da bi se nesto moglo dogodit pri pregledu.
Hvala Bogu mala se rodila ziva i zdrava.
Drzim ti fige
__________________
Nu nje sad...
Tijaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2004., 04:47   #31
Tu u USA se ne radi mjerenje nuhalnog nabora a umjesto duble test rade neki napredniji quad test koji ima puno manje lazno pozitivnih rezultata. Mozda da se i to kod nas trazi,mozda netko to i radi. Moj test je bio OK pa nisam nikam isla. Nisam sigurna da li i bi,jer fakat sta da radim u 5. mjesecu trudnoce ako i saznam da nesto nije u redu. Drugo sto sam htjela rec ej da poznam jako puno zena koje su imale pozitivan test i onda negativnu amnio bez ikakvih posljedica osim izgubljenih zivaca
Aasia, drs se i odluci sta budes sa svojim partnerom uz pomoc doktora. Jos jednom, jako su cesti lazni pozitivni pogotovo kod tih zastarjelih duble testova.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2004., 05:03   #32
Ovdje na kod nas rade mjerenje nuhalnog zajedno s quad testom. Svi rezultati se iskombiniraju i uz godine trudnice daju postotak vjerojatnoce za Downs i druge kromosomske poremecaje.

Assia, lazni pozitivi su jako cesti kod tih testova, kao sto su vec ostale forumasice spomenule. Sto se tice amnio, odmjeri za sebe pozitivne i negativne strane. Jako teska odluka... Sto god odlucis sretno!
__________________
Lucy cried, I almost died, U know what we found?
Starfish&Coffee is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2004., 10:57   #33
bila sam na uzv koji je pokazao po svim mogucim markerima za 15 tjedan da je sve ok

i u zgb mjere nuhalni nabor (meni je bio dobar) ali samo ako izricito trazis, ponekad sam moras biti informiran kao da si zavrsio medicinu

uglavnom, moj double je bio koma jer na formularu nisu napisali da je to u pocetku bila blizanacka trudnoca, vrlo kratko ali ipak dovoljno dugo da je hormon hcg enormno visok i zato je nalaz katastrofalan. uglavnom svi ostali markeri govore u prilog da je beba zdrava i ne idem na amniocentezu ma sto dalje bilo

uuuuuh umrla sam od straha kada sam vidjela nalaz, ma koliko double bio nepouzdan, losu prognozu nisam bila u stanju ignorirati


hvala na vasim iskustvima i misljenju
assia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2004., 13:53   #34
Super da je sve OK!
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2004., 14:45   #35
hvala cure, jucer sam bila tako jadna
tek me danas pustila nervoza

Quote:
Tijaaa kaže:
Kod moje druge trudnoce nalazi su bili katastrofalni. Isla sam onda na neki specijalni ultrazvuk di su mi rekli da je 99% sve ok

tijaa da li je to bio 3 d uzv?

ovaj moj je dobar dvodimenzionalni, ostala sam iznenadena kada sam vidjela da tako rano mogu prebrojati clanke na malom prstu ruke to je jedan od markera
assia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2004., 14:46   #36
Ja sam bila na amniocentezi u Petrovoj i mogu rec da je sve proslo bez problema , beba se rodila na vrijeme, nije bilo nikakvog krvarenja, ma stvarno sve ok. Nakon obavljenog zahvata i dobrog nalaza trudnoca mi je bilo savrseno razdoblje u zivotu...bez brige...
__________________
manc
Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto zeleno....
manc is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2004., 14:59   #37
Quote:
magic kaže:
Radila si test u 15 tjednu trudnoce...ako se i odluchish na amnio, dok dobijesh nalaze i takoto, vec cesh biti i 5 mjeseci trudna.

Da li si svjesna shto to znachi???
bash sam ovo htjela rechi...kad dobijesh nalaze u petom mjesecu trudnoce i recimo da dijete jest sa downovim sindromom....to se dijete vec u tebi mice.....ja sigurno ne bih dala da mi izazovu porod* sto se u tom slucaju kod nas radi*...mislim..da ne znam koju bolest dijete ima ne bih pristala...prvo zato shto uvijek postoji sansa da je na kraju sa djetetom sve u redu..drugo..jednostavno ne bih mogla....
dijete osjetish u sebi..ono je zivo....posebno.. jedinstveno ....tvoje...i dio je tebe....
kakvo bilo da bilo....moje je....
__________________
Nekako mi je dosta mushkih....ono..ne toliko dosta da bi preshla igrat za suprotni tim, a opet sasvim dovoljno da ostanem sjedit na klupi...

"Frankly, my dear, I don't give a damn..."
Nerea is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2004., 15:05   #38
Quote:
Tija kaže:
Može pojašnjenje?
Jel znaju i doktori za taj nabor? Jel to rade? Ili imtreba reći da to naprave?
Nije da mi neš znači ali me zanima.
a vish tijice meni je to doktor napravija i chak mi je objasnija shto radi....to je valjda triple test....ne sichan se vishe ..kad *zbrojish * taj double test i to mjerenje...damn ne sichan se vishe al se sichan da mi je to radija i objashnjava....
__________________
Nekako mi je dosta mushkih....ono..ne toliko dosta da bi preshla igrat za suprotni tim, a opet sasvim dovoljno da ostanem sjedit na klupi...

"Frankly, my dear, I don't give a damn..."
Nerea is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2004., 15:20   #39
Quote:
Nerea kaže:
bash sam ovo htjela rechi...kad dobijesh nalaze u petom mjesecu trudnoce i recimo da dijete jest sa downovim sindromom....to se dijete vec u tebi mice.....ja sigurno ne bih dala da mi izazovu porod* sto se u tom slucaju kod nas radi*...mislim..da ne znam koju bolest dijete ima ne bih pristala...prvo zato shto uvijek postoji sansa da je na kraju sa djetetom sve u redu..drugo..jednostavno ne bih mogla....
dijete osjetish u sebi..ono je zivo....posebno.. jedinstveno ....tvoje...i dio je tebe....
kakvo bilo da bilo....moje je....
Meni ce raditi sve testove, ali ja sam se izjasnila da ne zelim znati rezultate.
Bebu smo zeljeli i ona je nasa bez obzira na sve.
SuzA is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2004., 15:22   #40
Quote:
Nerea kaže:
a vish tijice meni je to doktor napravija i chak mi je objasnija shto radi....to je valjda triple test....ne sichan se vishe ..kad *zbrojish * taj double test i to mjerenje...damn ne sichan se vishe al se sichan da mi je to radija i objashnjava....
Opet ja s tobom i doktorima
Valjda mi je suđeno nailazit na idiote
Aj šapni koji je to bio dr pa se prebacujem, taj bar zna što radi.

Meni je ovaj moj, kad sam nakon poroda došla na pregled i saopčila da je beba down rekao ' a niš, treći put ideš na amnio'
Ma ni riječ da je rekao, ma ni makar blagi bogled ma niš
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:05.