Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2016., 10:25   #81
Kod mene ja jos nisam skinuo zimsku zastitu a provirio sam ispod nje i vidim pupoljci krenuli al neka za svaki slucaj neka zastite jos malo pa je uklanjam kad dodje toplije .
Inace kaki krece sa rastom kasnije nego ova godina drugacija od ostalih pa sve voce krenulo ranije u vegetaciju i cvetanje .


Imam jos malih kakija sto sam ja kalemio prosle godine i njih sam orezao da bi formirao krosnju, a ovaj sto radja njega nisam nikad orezivao nego jedino akd uzmem koju kalem grancicu sa njega to mu je kao orezivanje.
__________________
-_-
misoo83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2016., 19:28   #82
Quote:
misoo83 kaže: Pogledaj post
Kod mene ja jos nisam skinuo zimsku zastitu a provirio sam ispod nje i vidim pupoljci krenuli al neka za svaki slucaj neka zastite jos malo pa je uklanjam kad dodje toplije .
Inace kaki krece sa rastom kasnije nego ova godina drugacija od ostalih pa sve voce krenulo ranije u vegetaciju i cvetanje .


Imam jos malih kakija sto sam ja kalemio prosle godine i njih sam orezao da bi formirao krosnju, a ovaj sto radja njega nisam nikad orezivao nego jedino akd uzmem koju kalem grancicu sa njega to mu je kao orezivanje.
Kakav ti je primitak kod cijepljenja kakija i na koji način cijepiš ?
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2016., 19:28   #83
Evo, i ja ovaj vikend posadio kaki. Držim fige da se primi.
__________________
Life doesn't come with an instruction book
Wacky Davidson is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2016., 19:34   #84
Thumbs up

Quote:
wackyzg kaže: Pogledaj post
Evo, i ja ovaj vikend posadio kaki. Držim fige da se primi.
Ma hoče. barem nemaš problema sa zalijevanjem.
Koju sortu si posadio ?
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2016., 19:37   #85
Quote:
zribaric kaže: Pogledaj post
Ma hoče. barem nemaš problema sa zalijevanjem.
Koju sortu si posadio ?
Uzeo sam Tipo, koliko sam čitao, dobro podnosi hladnoću, a pošto će biti na "propuhu" zimi, bilo mi je logično uzeti nju.
__________________
Life doesn't come with an instruction book
Wacky Davidson is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2016., 13:23   #86
I ja sam u jesen posadila Tipo, prije par godina mi je krepnuo Cokolatino, danas cu saznati je li ovaj prezivio zimu. Pretpostavljam da su pupovi kod kakija vec krenuli?
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2016., 19:39   #87
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
I ja sam u jesen posadila Tipo, prije par godina mi je krepnuo Cokolatino, danas cu saznati je li ovaj prezivio zimu. Pretpostavljam da su pupovi kod kakija vec krenuli?
Kod mene pupovi več daju znakove života. Malo prerano ali što bude bude.

Šteta što ti je Chocolatino uginuo. Sada bi ti bio dobar oprašivač Tipu.
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2016., 20:10   #88
Quote:
zribaric kaže: Pogledaj post
Kod mene pupovi več daju znakove života. Malo prerano ali što bude bude.

Šteta što ti je Chocolatino uginuo. Sada bi ti bio dobar oprašivač Tipu.
I moj Tipo je prezivio. Nisam ga posebno zastitila, samo sam prvih 15 cm od tla premazala vocarskim voskom. to sam napravila i marelicama i po jednom pupu koji je provirio milimetar, rekla bih da su zive.
Zar nije kaki samooplodan?
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2016., 03:25   #89
@soks
Tipo je sorta koja ima samo ženske cvjetove. Da bi plodonosio ne treba oprašivača, odnosno cvijet se ne mora oploditi. Taj način plodonošenja se zove partenokarpija, koji se događa i kod nekih sorata krušaka.
Ako u blizini posadimo sortu koja ima muške cvijetove (Ciocolatino), cvijet Tipa se opraši i ima sjemenke i takve plodove možemo jesti dok su još čvrsti.

Nema straha. Tipo je jako rodna sorta i ako bog da, rodit če ti obilato svake godine ali pošto neče biti oprašen, morati češ ubrane plodove ostaviti da se omekšaju.
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2016., 01:23   #90
Jel vama kaki potjerao ?
Meni je kaki zasada potijerao oko cijepnog mijesta pa neznam je to podloga ili cijepljena sorta, iznad toga po centralnoj provodnici ništa, a platio sam samo za jednu sadnicu 135kn u rasadniku Drijen !
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 05:16   #91
Na mojima se iza listova več naziru cvijetni pupovi.
Novoposađene sadnice kakija potjeraju puno kasnije od onih koje rastu več par godina. Pričekaj još malo. Ako budu listovi zašiljeni, onda ti je potjerao iz podloge a ako budu zaobljeni onda su iz plemke. Kada se listovi potpuno otvore, stavi slike pa čemo vidjeti.

Več sam pisao o tome, da se sadnice kakija kupuju na prolječe. Onda vidiš koji su pupovi več nabubrili i da nisu smrznuli več u rasadniku. Više od 50 % sadnica kakija ima oštečene pupove na onoj visini gdje su potrebni za formiranje krošnje, pa potjeraju pupovi na 1,5 metara visine, koji su potpuno neupotrebljivi.
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 10:46   #92
@zribaric Hvala ti na objašnjenju, baš sam jučer gledao svoju sadnicu, i iako se nazire da bi pupovi mogli potjerati, još nisu. Smrznuti se nije trebala, posađena je kad su se taman minusi smirili.
__________________
Life doesn't come with an instruction book
Wacky Davidson is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 09:27   #93
Moja se već lijepo razlistala. Posadila sam je u jesen. Kao što rekoh, nisam je štitila nikako osim s pcelarskim voskom koji sam namazala na prvih 15 cm od tla..
Pognojila sam je ureom.
Kupila sam je u Fragariji za 90 kn.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 12:16   #94
Quote:
wackyzg kaže: Pogledaj post
@zribaric Hvala ti na objašnjenju, baš sam jučer gledao svoju sadnicu, i iako se nazire da bi pupovi mogli potjerati, još nisu. Smrznuti se nije trebala, posađena je kad su se taman minusi smirili.
Ne brini, moja sadnica je mirovala do polovine svibnja !
Posadila sam ju početkom trećeg mjeseca 2014-ste , sad je lijepo stabalce , prolistala je a u pazušcima se vide cvjetni pupovi.
rosa canina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 12:08   #95
Kaki je gotov, sve postrane gračnice su suhe, i par pupova sam otrgnuo sa provodnice i isto je sve suho. Bacio sam 135kn, a kupio sam u rasadniku Drijen očito se već kod njih posušila voćkica jer sam kupio tek nakon jake zime. Odnosno početkom trećeg mjeseca i još sam ju mjesec dana držao zamotanu. Iskren savjet iz naučenog je da nekupujete sadnicu kakija bez lišća.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.

Zadnje uređivanje SAS : 27.04.2016. at 12:18.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 16:53   #96
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Iskren savjet iz naučenog je da nekupujete sadnicu kakija bez lišća.
Točno. Čitaj moj post, par postova iznad.
Važi za svo egzotično i mediteransko voće. Ne treba imati baš lišče, nego mora se vidjeti da su pupovi živi i poželjno je da je kontejnirana sadnica.
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 22:14   #97
Bila je sadnica u posudi i lijepo je izgledala, no ništa od toga nije pomoglo.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 13:15   #98
Na mojoj kaki su listovi posivili kao da ima bakterijsku palež, pretpostavljam da je od mraza.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 09:24   #99
Vjerojatno je od mraza, lakse bi bilo da si fotkala.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 17:58   #100
Od mraza pofuren kaki.
https://www.dropbox.com/s/phek2r2h1r..._0439.JPG?dl=0
https://www.dropbox.com/s/b180q3dux9..._0440.JPG?dl=0
https://www.dropbox.com/s/58zjvb1mye..._0438.JPG?dl=0
zribaric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:55.