Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2014., 11:01   #1
Arrow Neinvazivni testovi za utvrđivanje tri najčešće trisomije (praena, nifty, panorama, harmony..)

otvram temu jer iskustva onih koji su napravili test se utopi na temi 'amniocenteza - za i protiv'

neinvazivni test za utvrđivanje trisonomija 13, 18 i 21 je bezopasan za majku i dijete. radi se o krvnoj analizi majke u čijoj se krvi nalaze i DNA fragmenti bebinih kromosoma. test se najčešće može napraviti već od 12 tjedna trudnoće, rezultat se dobije za ca. dva tjedna, rezultat praena test van HR se moze dobiti cak i za tjedan dana.
test mogu raditi i trudnice koje su trudnoću ostvarile putem IVF, u međuvremenu je testiranje moguće i za višeplodne trudnoće.

ovaj topic je smišljen kao izmjena iskustva i informacija (i adresa) onih koji su napravili ili namjeravaju napraviti test, molim bez moraliziranja.

PRAENA - praena test
je moguće napraviti u ordinaciji dr. grujic, ostale informacije van hr mozete dobiti ovdje
rezultati se salju kostanz, test je napravljen po EU ISO standardima.

NIFTY - po informacijama forumašica se krvna analiza šalje u hong kong.
test se moze napraviti u poliklinici SUNCE, ali i u poliklinici PODOBNIK

HARMONY
ovaj test se moze napraviti u BREYERU
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2014., 12:33   #2
ja sam sad u 12. tjednu, trudnica 35+. slijedi kombinirani i vjerojano NIFTY u Podobniku.
Mnogo je pitanja, prije svega o tome koliko je taj test pouzdan, relativno kratko se koristi, pa taj hong kong (hm, je li to predrasuda?)...

i tako... imam još nekoliko dana, ali mislim da će biti tako. e, sad. zašto kombinirati kad slijedi NIFTY? nemam pametan odgovor .
__________________
nas ticker
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2014., 15:39   #3
Hvala za otvaranje teme.
I ja sam u dvojbi dali ici na amnio ili na neki od ovih testova. ginekologica mi je ponudila Harmony a onda sam jucer na netu vidjela i za Praena i Nifty i totalno se zbunila. Naime meni se ta tri testa čine potpuno identična osim sto se uzorak šalje na druge krajeve svijeta.
I mene najviše od svega muci pouzdanost ovih testova obzirom na činjenicu da se koriste tek nekoliko godina a u Hr i kraće i da je teško naci iskustva drugih.
Takodjer mi se ne svidja to sto ako nedaj Boze bude los nalaz nekih od ovih testova nitko nece napraviti na temelju njih ab vec se šalje na amnio. To bi značilo da ovi Testovi nisu prihvaćeni kao relevantni od strane doktora i bolnice koja bi trebala napraviti ab.
Ja jednostavno nisam na čisto sa sobom dali vjerujem ovim testovima ili ne i dali bi nakon dobrog nalaza mogla biti mirna da je sve ok s bebom.
Ja cu definitivno na amnio ili na neki od ovih testova ali nikako se ne mogu odlučiti sto bih.
Jellle is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2014., 16:10   #4
moja liječnica tvrdi da dobar NIFTY znači da možemo biti mirni. bez sumnje.
ima iskustva i kad nije bio dobra, žene su išle na amnio i amnio je nažalost uvijek povrdila loš nalaz.

ajde budi pametan...
__________________
nas ticker
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2014., 08:25   #5
ti testovi prodju odredjeni broj testiranja prije nego sto se dopusti da idu na trziste. nifty je testiran na 11 000 zena prije nego sto je pusten na trziste. koliko citam da je u svijetu vec ko 180 000 zena uradilo test.

moje iskustvo glede praena - prije no sto sam zatrudnila bilo je za nas jasno da cu ici na amnio obzirom da sam 35+. u obitelji nemamo nikog s T21 ili nekim drugim kromosomskim promjenama. no prenatalna ordinacija je savjetovala biopsiju korionskih resica. ajde se raspituj malo o tome i skuzim da je riziko aborta jos veci nego kod amnio. mada su u tamo rekli da taj prenatalni centar ima nisku stopu aborta, mislim da se radilo o 1:500. no opet. koje sam ja srece ce me zapasti da budem u toj skupini, obzirom da sam godinu ispred imala komplikaciju nakon spontanog. nakon punkcije ciste zutog tijela sam zavrsila na laparoskopiji jer je doslo do sepse. nikad nisam cula da se to nekom desilo..pogotovo ne kod tog doktora.
osim toga, zadnja trudnoca je ostvarena nakon 7 IVF pokusaja. prevelik je bio strah da se nesto ne desi.

tako sam se preko noci odlucila na kombinirani probir. probir nije ispao los, no biokemija je ispala 1:175 ako se ne varam. iz tog razloga je prenatalac preporucio CVS. na pitanje da napravim praena test nije bio odusevljen. sto vise nas je napao da je bolje taj novac dati za podrobniji kromosomski test (array). pa ta ordinacija ordinacija zivi od amnio i CVS zahvata.
mnogi izvori kazu da biokemija moze ispasti losija kod zena koje su prosle hormonsku terapiju, moj prenatalac tu tvrdnju odbija.
odlucujem se traziti drugo misljenje i odlazim u drugu ordinaciju. tamo mi doktorica kaze da po nalazu kombiniranog probira ne kuzi zasto je njen kolega napravio toliku paniku. ona se slaze da hormonska terapija ima u nekoj mjeri utjecaj na rezultat biokemije. bila je misljenja da mi ne treba niti amnio niti praena. no ja sam se htjela napraviti praenu za svaku sigurnost.
test je bio negativan i tu sam odahnula. cekala sam na rezultat dva tjedna. ca. dva tjedna nakon sto sam dobila rezultat i vidjela nasu slatku šmizlu na 3D UZ, nekako sam se opustila, radilo se o zdravom djetetu.
na kraju moram reci da sam nekoliko mjeseci kasnije navratila na web stranu prenatalnog centra gdje me doktor popljuvao jer sam htjela praenu. odjednom su naveliko hvalili i preporucavali taj isti test..so far...
nekad i lijecnicima treba da prihvate nove stvari.
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2014., 21:04   #6
Harmony test se može napraviti i u Betaplusu
http://www.betaplus.hr/arhiva-vijest...-sindroma.html
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2014., 15:17   #7
Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post
ti testovi prodju odredjeni broj testiranja prije nego sto se dopusti da idu na trziste. nifty je testiran na 11 000 zena prije nego sto je pusten na trziste. koliko citam da je u svijetu vec ko 180 000 zena uradilo test.
to si i ja govorim.
curke koje ste radile neki od testova, kako te se odlučile koji?
__________________
nas ticker
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2014., 15:40   #8
U obje trudnoce sam radila samo kombinirani.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2014., 16:09   #9
Quote:
svasta_nesto kaže: Pogledaj post
to si i ja govorim.
curke koje ste radile neki od testova, kako te se odlučile koji?
ovdje u DE je najrasprostranjeniji praena. da sam imala gdje napraviti nifty, mislim da bi se prije za njega odlučila. praena je samo u 2% slucajeva imao false pozitivne rezultate. što nije puno.

ovdje postoji i panorama test, no on je barem u doba kad sam ja trebala raditi test imao i false nagativne rezultate.
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2014., 17:39   #10
zoro, kamo kod vas šalju uzorke za nifty? isto hong kong?
__________________
nas ticker
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 08:26   #11
tek sad vidim pitanje - kod nas u de koliko znam ne rade nifty. mislim da ga u engleskoj cesto rade.
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 13:23   #12
Thumbs up nifty i harmony test - iskustva

Pozdrav mame,

zanima me koja je od vas radila jedan od ova dva testa.
Kakvi su vam rezultati i zašto ste se odlučile napraviti ih.
Ja sam radila Nifty test po preporuci ginekologa, zbog mojih godina, a nisam željela ići na amniocentezu.
Rezultate sam čekala 10-tak dana i uredni su :-).
Pišite...
anita2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 22:03   #13
Ja sam radila harmony prije 4 tj. Radili smo jer je mm htio biti ziher da je sve u redu, makar je kombinirani bio uredan, a po godinama ne bi mi ni radili amnio. Preko moje gin u poliklinici Eljuga. Cijena je ista svugdje koliko znam. Nemaju oni neke zarade od toga. Čak smo mislili da idemo van u Švic ili Njem, ali cijena je tu negdje, ne isplati se. I kolega s posla je radio (mislim da kuzite kaj hoću reći) i njima dobri nalazi, jako niski rizik. Čekali isto 10 dana. I saznali da imamo dečka!
ficus_forever is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2014., 13:12   #14
koje su cijene svakog od tih testova?
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2014., 13:25   #15
Nesto malo vise od 5000 kn.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2014., 17:17   #16
Harmony je 5100 u lipu, i kod Eljuge i u Breyeru, piše na netu cijena. Moj kolega i žena su išli kod Dr Latin, ja mislim... I meni je Dr rekla da oni nemaju bas ništa od tod novca, to je sve za slanje u Ameriku ili gdje se već šalje za ove druge lijekove.
ficus_forever is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2014., 11:36   #17
Nifty je u Suncu 5000 kn i može se platiti u 6 rata.
anita2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 21:48   #18
Quote:
anita2010 kaže: Pogledaj post
Pozdrav mame,

zanima me koja je od vas radila jedan od ova dva testa.
Kakvi su vam rezultati i zašto ste se odlučile napraviti ih.
Ja sam radila Nifty test po preporuci ginekologa, zbog mojih godina, a nisam željela ići na amniocentezu.
Rezultate sam čekala 10-tak dana i uredni su :-).
Pišite...
Jel su tebi samo godine bile indikacija za taj test, ili si radila kombinirani probir pa su ti neke vrijednosti pokazivale veći rizik?

Meni je ukupan kombinirani probir uredan, sve uzv mjere su ok, ali je biokemijski rizik povećan, pa planiram isto na Nifty u Sunce. Jel smatraš da je taj test dovoljno pouzdan da imaš koliku toliku sigurnost da je sve ok? Ipak amniocenteza puno više pokazuje, ali opet... ona se radi dosta kasno i metoda je invazivna.
kikica8888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 11:02   #19
Quote:
kikica8888 kaže: Pogledaj post
Jel su tebi samo godine bile indikacija za taj test, ili si radila kombinirani probir pa su ti neke vrijednosti pokazivale veći rizik?

Meni je ukupan kombinirani probir uredan, sve uzv mjere su ok, ali je biokemijski rizik povećan, pa planiram isto na Nifty u Sunce. Jel smatraš da je taj test dovoljno pouzdan da imaš koliku toliku sigurnost da je sve ok? Ipak amniocenteza puno više pokazuje, ali opet... ona se radi dosta kasno i metoda je invazivna.

Da, godine (39)... svakako sam htjela izbjeći amniocentezu jer je metoda invazivna, a prethodna trudnoća je završila kasnim spontanim. Rani uzv i kombinirani probir je u ovoj trudnoći bio ok.
A gledaj, rizik uvijek postoji, čak i na testu piše da test nije dijagnostički, čime se ograđuju od eventualnih grešaka. Iako mislim da su genetička istraživanja dosta uznapredovala, tako da što se tiče trisomija, test je visoko pouzdan (99.98%). Ako dobiješ Nifty rezultate s visokim rizikom tada se preporučuje amniocenteza, gdje se opet može vidjeti da je ipak sve ok. Ako dobiješ rezultate s niskim rizikom, opustiš se i uživaš u trudnoći pa i beba uživa s tobom.
anita2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 12:37   #20
Hvala ti puno! Pa tako i razmisljam. Iako moj ginekolog smatra da je trudnoca uredna i gotovo je siguran da je sve ok, ipak nam ti poviseni biokemijski biljezi ne mogu davati potpunu sigurnost. Tako da sam odlucila napravit Nifty da se umirim i da mogu ostatak trudnoce provest opusteno, i sretno!
kikica8888 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:15.