Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2014., 23:19   #1
Dijastaza rektusa - razdvajanje trbušnih mišića

Danas mi je ginekologica ustanovila dijastazu rektusa, iliti razdvajanje ravnog trbušnog mišića, i to već u 23. tjednu. Laički, to vam je ono kad nakon poroda ostane gornji dio stomaka izraženo velik (osobito se kod ustajanja iz ležećeg položaja vidi jedna izbočina iznad pupka). Nisam po nazivu imala pojma što je to pa sam malo istraživala i čini mi se da ginekolozi ne pridaju previše tome pažnju u trudnoći (iako ga ima oko 30% svih trudnica). Naime, po svim simptomima mislim da sam ju imala još u prvoj trudnoći, no tada mi ništa nije rečeno. Sada ona, kako je rekla, piše neku disertaciju o tome i mislim da mi je samo zato to spomenula (sve trudnice danas su potpisale da sudjeluju u istraživanju).

Uglavnom, komentirala je da je to dosta rano, no s obzirom da je 2. trudnoća i da ne možeš izbjeći dizanje tereta pored jednog dvogodišnjaka, nije ni čudo.
Postoje vježbe nakon poroda koje bi trebale pomoći u lakšim slučajevima dijastaze, a teži se rješavaju kirurški i mogu imati za posljedicu herniju.

Ne znam je li netko imao iskustva s dijastazom u 2. tromjesečju jer nigdje ne mogu pronaći podatak o tome može li se u trudnoći vježbama smanjiti progresija dijastaze ili se treba čekati skupljanje mišića tek nakon poroda.
Našla sam samo savjete kako ustajati u trudnoći iz ležećeg položaja i vježbe za nakon poroda.

*isprika ukoliko postoji slična tema, nisam ju uspjela pronaći, usmjerite me u suprotnom, hvala

Zadnje uređivanje dunjaF : 02.04.2014. at 23:25.
dunjaF is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 21:53   #2
Ajde daj link na te vjezbe poslije poroda, taman sam rodila

Poznajem curu koja je isla na operaciju da bi vratila trbusne misice na mjesto. Ni nakon operacije to nije izgledalo bajno, nego je vjezbala i vjezbala i vjezbala (intezivno pilates) i danas izgleda fenomenalno. Trbuh ravan, cvrst, sve pet.
Ako ti se da vjezbat, mislim da ti ne gine fantastican trbuh, koliko god ti se misici razdvojili
__________________
hello how low
bambix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 22:02   #3
ja imam isto to, nisam znala da ima i naziv znaci to mi je od dizanja diteta isto kao i kod tebe, evo 24 tt, starije dite ima 21mj
__________________
Padnem. Ustanem. Popravim krunu. Nikad ne odustanem!
vedrana84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 07:17   #4
Sve vjezbe mozete pronaci na youtubeu ukoliko ukucate diastasis rectus. Očito je na zapadu taj problem puno više osvješten i vidim da postoje yoga, pilates i aerobik centri koji se bave upravo takvim postporođajnim stanjima.

Otkako sam pričala s par prijateljica, mama, zaključile smo da je dijastaza zapravo vrlo raširena i da te nitko ne uputi u neke vrlo neželjene posljedice. Bilo bi stvarno ok kad bi se u bolnicama moglo nakon poroda savjetovati s fizijatrom, ali mislim da smo mi jaaako daleko od takve zdravstevene skrbi.

Naprimjer, nisam imala pojma, to je naglašeno u tim vježbama, da trbušnjacima nakon poroda uzrokuješ još veću dijastazu. Krivim vježbama pogoršavaš svoje stanje.

http://www.fitmama.com.hr/zdravlje/d...busnih-misica/
https://www.youtube.com/watch?v=u2FW0UhNAas
https://www.youtube.com/watch?v=EXm5UcVXuEU

bambix, super je čut iskustvo iz prve ruke jer mnogi su skeptični u učinkovitost vježbanja. Možda je stvar u tome što smo svi nakon poroda prilično lijeni za vježbanja, odnosno iscrpljeni oko brige za bebu i najmanje valjda misliš na sebe, a važno je početi što prije (osim, naravno, u slučaju carskog reza).

vedrana84, da, dizanje ne pomaže dijastazi. Meni je rekla ginošica da u nuždi dižem dijete iz blagog čučnja kako ne bi opterećivala stomak već noge. Kod ustajanja iz kreveta, obv se dizati s boka kako ne bi pravila trbušnjak koji još razdvaja mišiće. Ja sam sad počela i tijekom dana, kad se sjetim, onako dok sjedim ili stojim raditi vježbe jer su zapravo jednostavne. Princip je uvlačiti stomačne mišiće i zadržati ih tako nekoliko sekundi uz nastavak normalnog disanja.

Eto, ako još tko ima iskustva i info, neka samo podijeli.
dunjaF is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 08:03   #5
super, dunjaF, hvala na linkovima, bacit cu pogled. i inace da dizem iz cucnja to sam negdi procitala.
__________________
Padnem. Ustanem. Popravim krunu. Nikad ne odustanem!
vedrana84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 15:25   #6
pozdrav ja sam imala u prvoj trudnoći rekli su mi da ce zarasti sama o sebe međutim nakon 4 god od poroda još nije planiram uskoro 2 trudnoču gin je rekao da nema veze samo da nedizem tesko nazalost vjezbanje kod mene nije upalilo,
Jedino što trebaš prepaziti je dizanje iz sjedečeg u stoječi meni je pomoglo bacanje na bok pa na koljena i gore
Nazalost nikakve vjezbe ti ne čedu pomoći sada u trudnoći
__________________
M.2009 ....Stiže princeza 2015..
http://tickers.TickerFactory.com/ezt.../a6c2/preg.png
mazuljkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 17:50   #7
nisam niti znala da ovo postoji.


odnosno, mislila sam da je to normalno u trudnoći, da se mišići moraju razdvojiti kako bi bilo mjesta za bebu. i onda sam zaključila, naravno, da se kasnije i vrate na mjesto.


hvala za temu
keiTee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 18:10   #8
Ma kontam da je u trudnoći sad teško djelovati na to, al pokušat ću. Vježba mi neće odmoći.

I ja sam mislila da to sve ide u rok službe, i u biti, stvarno puno žena ima dijastazu, no treba ju mjeriti (postoji u linkovima način na koji se to radi). Razmak do 2 okomita prsta bi bio podnošljiv, no sve preko toga je teško "zaliječiti". Ja sam već sada na ta 2 prsta pa me strah što ću do kraja trudnoće.
Jako se nadam da neće ići dalje.

Nema na čemu.
dunjaF is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 13:22   #9
Quote:
dunjaF kaže: Pogledaj post
Ma kontam da je u trudnoći sad teško djelovati na to, al pokušat ću. Vježba mi neće odmoći.

I ja sam mislila da to sve ide u rok službe, i u biti, stvarno puno žena ima dijastazu, no treba ju mjeriti (postoji u linkovima način na koji se to radi). Razmak do 2 okomita prsta bi bio podnošljiv, no sve preko toga je teško "zaliječiti". Ja sam već sada na ta 2 prsta pa me strah što ću do kraja trudnoće.
Jako se nadam da neće ići dalje.

Nema na čemu.
dunjaF, čini mi se da si ti iz Osijeka ili sam nešto pomiješala . Ako jesi, u Kihrovoj ulici ima fizioterapijski studio koji nudi preglede dijastaze i pokazne vježbe. To je uglavnom nakon poroda, ali kako imaju i vježbe za trudnice možda im se možeš javiti pa da te upute na neke lagane vježbice već sada. Šogorica je išla nakon poroda i zadovoljna je. Neko vrijeme je vježbala tamo, ostatak kod kuće i dijastaza se dobrano smanjila.
Evo i link http://www.ergovita.hr/preventivni-p...ice-i-rodilje/
marija_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 14:02   #10
Quote:
marija_os kaže: Pogledaj post
dunjaF, čini mi se da si ti iz Osijeka ili sam nešto pomiješala . Ako jesi, u Kihrovoj ulici ima fizioterapijski studio koji nudi preglede dijastaze i pokazne vježbe. To je uglavnom nakon poroda, ali kako imaju i vježbe za trudnice možda im se možeš javiti pa da te upute na neke lagane vježbice već sada. Šogorica je išla nakon poroda i zadovoljna je. Neko vrijeme je vježbala tamo, ostatak kod kuće i dijastaza se dobrano smanjila.
Evo i link http://www.ergovita.hr/preventivni-p...ice-i-rodilje/
Da, znam nekoliko cura koje su išle u Ergovitu zbog kralježnice, al nisam znala da daju i savjete za dijastazu. Hvala na savjetu, mislim da ću ih posjetit.
dunjaF is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 22:38   #11
imas srece da ti je ginicka na to obratila paznju u trudnoci

moje iskustvo - druga trudnoca, trbuh znacajno veci nego u prvoj, pupak puno ranije izetio van i jos se oko njega pojavio bijeli romb - skuzila sam da nesto nije ok, rekla ginicki ali se ona oko toga nije previse uzbudjivala

da sam prije poroda znala o cemu se radi reagirala bi jos u rodilistu prije otpusta, ovako nisam...

nakon poroda pupak mi se nije vratio unutra natrag jako dugo, patronazna me pregledala i rekla da su mi se razmaknuli trbusni misici. to je na prvom kontrolnom pregledu potvrdila i ginicka

kako su mi se misici jako razmaknuli, pojavio se i bruh - to sam donekle drzala pod kontrolom sve do sada (proslo je 16 mjeseci od poroda) a sad su bolovi i uzasan osjecaj osjetljivosti trbuha svakodnevni
preostaje mi posjet kirurgu i najvjerojatnije operacija - to si, opet, ne mogu priustiti dok moram dizati dijete jer je oporavak dosta dug
a malog moram dizati jer jos ne hoda i tako se vrtim u krug...
o tome da izgledam kao da sam trudna 5 mjeseci da ni ne pricam

sto ti hocu reci - u rodilistu obavezno trazi da te nakon poroda pogleda fizioterapeut (pregledavaju trbusne misice caricama) da vidi kakvo je stanje i da te uputi sto dalje
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 09:20   #12
Ja sam imala u 1. T kilu - tako mi je dr rekla, ali da, u biti je to to - razdvajanje trbušnih mišića. Vidjelo se samo kad bih napela trbuh pri dizanju iz kreveta i sl. Povuklo se samo nakon poroda
__________________
Mali miš Fran stigao je 17.5.
Calliope is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 20:32   #13
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
imas srece da ti je ginicka na to obratila paznju u trudnoci

moje iskustvo - druga trudnoca, trbuh znacajno veci nego u prvoj, pupak puno ranije izetio van i jos se oko njega pojavio bijeli romb - skuzila sam da nesto nije ok, rekla ginicki ali se ona oko toga nije previse uzbudjivala

sto ti hocu reci - u rodilistu obavezno trazi da te nakon poroda pogleda fizioterapeut (pregledavaju trbusne misice caricama) da vidi kakvo je stanje i da te uputi sto dalje
Da, vidiš, sad kad opisuješ simptome u drugoj trudnoći, svi su mi poznati.
Vidno veći stomak, pupak vani još od 21. tjedna..Ma samo se nadam da će me uputiti na fizioterapeuta. Ako ne budu (Os bolnica nije najpoznatija po svojoj uslužnosti mimo onoga što moraju), ići ću svakako privatno. Hvala na savjetu.
dunjaF is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 20:34   #14
Quote:
Calliope kaže: Pogledaj post
Ja sam imala u 1. T kilu - tako mi je dr rekla, ali da, u biti je to to - razdvajanje trbušnih mišića. Vidjelo se samo kad bih napela trbuh pri dizanju iz kreveta i sl. Povuklo se samo nakon poroda
Uh, srećkovićko! Daj bože taj scenarij!
dunjaF is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 21:42   #15
da li se ta "ispupcina" kod vas vidi samo pri ustajanju, tj. napinjanju trbusnih misica? ja pri ustajanju iz lezeceg polozaja primjetim "ispupcinu", ali se u uspravnom polozaju nista ne vidi, ni romb ni sl... sutra sam na pregledu pa cu pitati i ginekologicu.
lozinka8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 09:35   #16
Quote:
lozinka8 kaže: Pogledaj post
da li se ta "ispupcina" kod vas vidi samo pri ustajanju, tj. napinjanju trbusnih misica? ja pri ustajanju iz lezeceg polozaja primjetim "ispupcinu", ali se u uspravnom polozaju nista ne vidi, ni romb ni sl... sutra sam na pregledu pa cu pitati i ginekologicu.
Da, tako je meni bilo
__________________
Mali miš Fran stigao je 17.5.
Calliope is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 13:44   #17
Quote:
lozinka8 kaže: Pogledaj post
da li se ta "ispupcina" kod vas vidi samo pri ustajanju, tj. napinjanju trbusnih misica? ja pri ustajanju iz lezeceg polozaja primjetim "ispupcinu", ali se u uspravnom polozaju nista ne vidi, ni romb ni sl... sutra sam na pregledu pa cu pitati i ginekologicu.
Da, samo pri ustajanju iz ležećeg položaja.
Uopće se ne mogu sjetiti kako mi je bilo u prvoj trudnoći, ali kaže se da su upravo kasnije trudnoće podložne dijastazi.

Inače, za trudnice koje su iz Osijeka ili okolice, a pretpostavljam da postoje slični centri u svim većim gradovima, u Ergoviti sam dogovorila termin za uvodnu procjenu stanja dijastaze pa počinjem s vježbama. Fizioterapeutkinja koja mi se javila je bila super ljubazna i smirila me ustvrdivši da je 24. tj. odlično vrijeme za početak vježbanja i da su one vrlo korisne pod stručnim vodstvom. Naravno, program uključuje i vježbe istezanja i disanja. I ona je potvrdila da imam sreće što mi ginićka baš sad piše o tome disertaciju jer vjerojatno ne bih ni saznala da ju imam. :/

Zadnje uređivanje dunjaF : 17.04.2014. at 14:01.
dunjaF is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 15:16   #18
danas sam pitala ginekologicu i rece mi da je rijec o dijastazi rektusa. dok trudnoca traje, stanje se nece popravljati, tj. moze eventualno biti losije. 6 tjedana nakon trudnoce bi se misici trbali "vratiti" u prvobitni polozaj, a ukoliko se to ne desi, moze se racunati s operacijom.
lozinka8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2014., 21:59   #19
Quote:
lozinka8 kaže: Pogledaj post
danas sam pitala ginekologicu i rece mi da je rijec o dijastazi rektusa. dok trudnoca traje, stanje se nece popravljati, tj. moze eventualno biti losije. 6 tjedana nakon trudnoce bi se misici trbali "vratiti" u prvobitni polozaj, a ukoliko se to ne desi, moze se racunati s operacijom.
Nemoj unaprijed strahovati. Koliko sam shvatila, operacija je u ekstremno teškim slučajevima, ukoliko se javi bruh ili je razmak oko 5 prstiju. Mislim, ni meni nije svjedno, zato i krećem na vježbe. Čisto u nadi da će možda ostati na ova 2-3 prsta.
dunjaF is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 09:53   #20
rapitat cu se i kod babice. ovdje kod mene one nude razlicite kurseve. 6 tjedana nakon poroda zdravstveno financira gimnastiku u kojoj se rade i vjezbe za dijastazu. imas li info jel nosenje steznika nakon poroda eventualno moze pomoci?
lozinka8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:47.