Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2014., 14:12   #1
Dječja imena #3

Koji su vaša najljepša imena?

Stara tema...dječja imena 2

Sociolog Eric Oliver kaže o neobičnim/običnim imenima

Quote:
Quote:
Eric Oliver found that more educated mothers generally choose more common names, but that ideology makes a difference: high-education liberal mothers tend to choose uncommon names.
Quote:
OLIVER: Well this is where ideology starts to have an effect. Amongst educated white mothers, mothers with some college education or a college degree, by and large they tend to favor more common or popular names for their children than less educated white mothers — except when you start talking about their ideology. Suddenly you get a big difference here. And what you find is that conservative mothers are much more likely to stay with and choose popular or common names, but liberal mothers are now starting to choose more uncommon names. A liberal mother is about 50 percent more likely to give her girl an uncommon or unique name than a conservative mother. And she’s about 40 percent more likely to give her boy an uncommon or unique name compared to a conservative mother. Now, there’s a big difference between the uncommon names that an educated liberal mother is giving her child versus an uneducated non-ideological mother. Our less educated mothers, when they’re giving unique or uncommon names, they’re often times taking a normal name and giving it a very weird spelling like Madysyn with two Y’s. Or they’re just making a name up that’s never existed before like Daringa.
Quote:
OLIVER: Whereas our educated liberal mothers tend to be choosing names that are obscure cultural references. And so these are the Esmés and the Unas and the Archimedes and the Emersons. And we think this is a way that liberals sort of signal their cultural, for lack of a better word, their sense of cultural superiority. It’s a way of signaling great cultural capital.
Taj sociolog kaže da to najviše ovisi o ideologiji. Konzervativne obrazovane majke će birati popularnija imena, dok će liberalne obrazovane majke birati neobičnija - ali uglavnom ona koja se "ispravno pišu" i koja već postoje ili koja su dio druge kulture... poput Ophelije, Artemis ili Sybil, iako bi to u Hrvatskoj drugačije izgledalo.


Budući da hrvatski pravopis preporučuje da se strana imena pisana latinicom pišu u originalu, ali nam je jezik fonetski, teško je reći što bi bilo ispravno napisano strano ime.

Ja imam dojam kao da je pisanje po Vuku skroz neispravno, iako je to mnogima legitimno. Samo meni nije.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2014., 15:28   #2
Quote:
Loqka kaže: Pogledaj post
Ja bih sina nazvala Kaj i zvala Bandica da bude kum
bedak moj mali

Quote:
bandera kaže: Pogledaj post
Kao Renault?
evo do sada nisam ni znala da se onaj izduženi model renaulta zove thalia

nemam pojma, ovo ime se piše, Talija, valjda
__________________
"If you wanna make a difference in the world, don't just be yourself - live yourself!" D.I.
lenchy2403 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 21:12   #3
Quote:
lenchy2403 kaže: Pogledaj post
bedak moj mali







evo do sada nisam ni znala da se onaj izduženi model renaulta zove thalia



nemam pojma, ovo ime se piše, Talija, valjda

Ipak je to ime puuuuno starije od cijele povijesti Renaulta
Loqka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 09:18   #4
Kad već spominjemo aute, meni je Clio jedno od ljepših kraćih imena. Mene podsjeća na muzu Klio.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 11:50   #5
Mene sve sto pocinje sa Kli podsjeca na...a hebi ga, klitoris....
Tempion is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 13:22   #6
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Kad već spominjemo aute, meni je Clio jedno od ljepših kraćih imena. Mene podsjeća na muzu Klio.

Pa i Talija je muza
Zato i napisah prije da je to ime starije od cijele povijesti Reanaulta.
Loqka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 13:27   #7
Borna i Nika - my favorite
__________________
Newer stop dreaming 'cause nobody can't steel your's dreams :D
cruce is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 13:38   #8
Quote:
Loqka kaže: Pogledaj post
Pa i Talija je muza
Zato i napisah prije da je to ime starije od cijele povijesti Reanaulta.
Da, ja sam se samo nadovezala na tvoj post.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 15:58   #9
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Da, ja sam se samo nadovezala na tvoj post.

Je, skuzih ali da drugi skuze
Loqka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 15:59   #10
Quote:
Tempion kaže: Pogledaj post
Mene sve sto pocinje sa Kli podsjeca na...a hebi ga, klitoris....

Hahaha, kraljice!
Loqka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 23:09   #11
Dječja imena #3

Danas cuh za Nissu, Raanu i Niu.

Nemam uopce stav o imenima. Kaj vi mislite?
Loqka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2014., 08:35   #12
Quote:
Loqka kaže: Pogledaj post
Danas cuh za Nissu, Raanu i Niu.

Nemam uopce stav o imenima. Kaj vi mislite?
Nia i Nissa su mi lijepa. Raana me podsjeća na ranu ("otvorena rana"), a i pregrubo mi je.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2014., 13:48   #13
Isabella, Tamara, Vivien, Evita, Ena, Noela, Adriana, Noemi, Ivona, Marta, Deni, Irina, Amarie, Mariela, Allegra, Leticia, Olivia, Elena, Anastazija...
Borna, Niko, Mario, Matej, Tin, Noa, Marino, Ivano, Bruno...
nellie may is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2014., 15:01   #14
Quote:
Loqka kaže: Pogledaj post
Danas cuh za Nissu, Raanu i Niu.

Nemam uopce stav o imenima. Kaj vi mislite?
meni je Nia
__________________
'pojest ću ti uho ko list salate' xD
https://lb3f.lilypie.com/2cXxp1.png
padallo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2014., 18:17   #15
zenski imam bar 20 kojih mi se svida, a muska sva grozna




narano da me potrefilo
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 16:08   #16
Kate, katja, korina, karmen, karla, klara, paola, dina, lea, iva, marija... Kako vam se svidaju?
iskrica3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 16:18   #17
Pišem imena koja su mi upala u uho jer mi imaju ono nešto i zvučna su, ne nužno imena kojima bih nazvala svoje dijete, ali eto, možda se nekom svide ili dobiju ideju..

Muška imena: Karsten (upoznala dečka, inače Nijemac, mjesec dana nakon rođenja i imenovanja svog sina (koji se zove Liam), inače bi sigurno nosio ovo ime), Tristan (negdje u rangu Karstena, ali slabije), Lucius, Gael

Ženska imena: frendica je nedavno rodila curicu - Nola, čini mi se zgodno, potom Ania, Greta.
Alatiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 16:21   #18
Quote:
iskrica3 kaže: Pogledaj post
Kate, katja, korina, karmen, karla, klara, paola, dina, lea, iva, marija... Kako vam se svidaju?
Katja, Klara - Karla, Karmen (tim redoslijedom). Ostalo mi nije ni zvučno ni upečatljivo.
Alatiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 16:27   #19
Quote:
Loqka kaže: Pogledaj post
Danas cuh za Nissu, Raanu i Niu.

Nemam uopce stav o imenima. Kaj vi mislite?
Lijepo.

Zadnje uređivanje Alatiel : 18.08.2014. at 16:44.
Alatiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 03:48   #20
Quote:
iskrica3 kaže: Pogledaj post
Kate, katja, korina, karmen, karla, klara, paola, dina, lea, iva, marija... Kako vam se svidaju?
Kate - super ako živiš u Dalmaciji ili Dubrovniku. Katja - super, iako ih ima puno. Korina - grozno, grubo zvuči. Karmen - asocijacija na jednu simpatičnu djevojčicu koju smo zvali Karmensita pa mi je i ime OK. Karla, Klara, Paola, Dina - OK imena, Paola najbolje. Lea - negativna asocijacija vezana uz osobu. Iva i Marija - uvijek dobra imena.

Quote:
cruce kaže: Pogledaj post
Borna i Nika - my favorite
I meni su super, ali ih ima puno previše.

Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
zenski imam bar 20 kojih mi se svida, a muska sva grozna




narano da me potrefilo
Ista stvar, samo što sam ja ipak rodila curicu. Muško ime koje mi je nedavno palo na pamet, a nije previše isfurano je Mislav.


Quote:
Alatiel kaže: Pogledaj post
Pišem imena koja su mi upala u uho jer mi imaju ono nešto i zvučna su, ne nužno imena kojima bih nazvala svoje dijete, ali eto, možda se nekom svide ili dobiju ideju..

Muška imena: Karsten (upoznala dečka, inače Nijemac, mjesec dana nakon rođenja i imenovanja svog sina (koji se zove Liam), inače bi sigurno nosio ovo ime), Tristan (negdje u rangu Karstena, ali slabije), Lucius, Gael
Karsten - jako visoki bivši susjed kojem su ime izgovarali "Kasn". Ne.

Tristan i Izolda, Lucius Malfoy (još da nije Slytherin) - previše bajkovito. O Gaelu uopće ne znam što bih mislila.

[/QUOTE]Ženska imena: frendica je nedavno rodila curicu - Nola, čini mi se zgodno, potom Ania, Greta.[/QUOTE]

Nola mi je dobro, Ania ne, a Greta me opet asocira na nešto negativno (Ima li u književnosti neka Greta?) iako mi je samo ime OK.
Liana- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:07.