Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2004., 17:08   #1
Umjetničke slastičarske kreacije

* copyright by Blue Sunflower


evo jedna temica za samo za "neobicne" kolace i kreacije

pishite recepte i tehnike a ako hocete staviti slicice mogu ih ja staviti na isti site sa mojima - naravno u poseban folder

kolaci
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 19:21   #2
nadam se da se niko nece ljutit ako zatvorim temu bozicni kolaci. vrime je da se na novom topicu divimo kreaciama nasih forumskih slasticara
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2004., 20:27   #3
Cvijetak,

evo instrukcije za one kuglice za bor na mojoj torti

napuhala sam obicne djecje balone do zeljenje velicine, malo ih obrisala vlaznom pa suhom krpom, namazala uljem i onda svaki prekrila tanko razvaljanom secernom pastom (gum-paste) i prstima oblikovala da dobro prati oblik balona (visak gum-paste-a odsjeces kuhinjskim makazama).

Samo sam na dnu, gdje je balon zavezan ostavila malu rupu (sirine prst-dva) i onda sam svaki balon posebno stavila u malu casicu tako da stiji uspravno kao na postolju (zavezani patrljak je u casici) to se sushilo preko noci. mozes oistaviti 24 sata - ovisi o debljini materijala.

Onda sam probushila balon i pooolaaaako polako ispustala zrak van - ako prebrzo ispustis zrak sve ce se polomiti - kad polako onda se balon polako odljepljuje od secerne paste

tako dobijem kugle i onda tankom spricom crtam detalje na svakoj kugli (sa royal icing) i dok je jos taj ukras mekan zalijepim one ukrasne drazee.

kad slazes kugle na tortu onu stranu s rupom (kroz koju si izvukla balon) okrenes prema dolje tako da se ne vidi

nadam se da nisam previse zakomplicirala objasnjenje
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2004., 22:23   #4
Ima netko možda recept za panakotu? kak skuhati vrhnje?

Hvala!
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2004., 17:14   #5
Panna cota - imam, natipkat ću čim pronađem, OK?
A sad, obećano od prije...
Pa, krenimo, po Ljutikinoj želji, od "Košare s voćem". Za samu košaru imamo 4-5 rješenja: 1. i najlakše je upotrijebiti gotovu pletenu, 2. napraviti je od tijesta; 3. napraviti je od čokolade; 4. od meringue smjese…
Košara od tijesta: umijesiti slano tijesto (20 dag brašna, 20 dag soli, čaša vode otprilike – ionako se neće jesti), jednu zdjelu okrenutu naopako prekriti alu folijom, posprejati uljem ili premazati margarinom i onda – ili tijesto oblikovati u uže, pa ovijati uokolo ili rezati formicom za kekse, pa prekrivati zdjelu lagano prekrivajući oblike i vlažiti kistom umočenim u vodu, peći oko 10-12 min, posve ohladiti, pa skidati.
Pogodna je i USKRSNA KOŠARICA: 1 kg brašna, 1 kockica kvasca, 3/8 l mlijeka, 10 dag margarina, 15 dag šećera, žličica soli, žumanjak
Otopiti margarin, dodati mlijeko, malo šećera, izmrviti kvasac i dodati malo brašna, pustiti da se digne. Posoliti, dodati brašno i ostatak šećera. Umijesiti, valjati tanke kobasice/užad i plesti košaru preko zdjele/kalupa obloženog folijom. Rubove dobro pritisnuti, višak odrezati. Za gornji rub i ručku isplesti po 2 pletenice u veličini kalupa/zdjele. Za unutarnji rub buduće košare spojiti pletenicu u krug, a za ručku ostaviti pletenicu u obliku polukruga prema veličini zdjele. Sve premazati žutanjkom i posuti krupnim šećerom, peći 30-40 min na 200°C. ohladiti. Skinuti sa kalupa, spajati šećernom glazurom, ručku učvrstiti karamelom (karameliziranim šećerom)
Od čokolade: zdjelu tkđ. obložiti folijom i prevrnuti naopako, čokoladnu glazuru staviti u plastičnu vrećicu (zip), odrezati škarama vrh (mali) i sipati mlaz amo-tamo po zdjeli oblikujući čipkasti uzorak i to dosta gusto. Sve staviti na tacnu, pa u frižider na par sati ili preko noći da se stvrdne.(može se puniti jagodama i šlagom, sladoledom…). Poseban štos je košara napravljena od 15-20 banana koje povezujemo vrpcomjednu do druge, pa se onda u nju slože kolači-voće…
JAGODE
2 bjelanjka stući u snijeg, pa kuhačom umiješati 35 dag oraha i 30 dag šećera u prahu. Oblikovati jagode. Umočiti u ekstrakt jagode, pustiti da se malo ocijede na papirnatom ručniku, pa ih uvaljati u kristal šećer. Štapiće oguljenih badema (ima kupiti gotove) umočiti u zelenu boju, pa po dva zabosti u jagodu.
KRUŠKE
Samljeti 25 dag suhih smokava, dodati 4 šalice oraha (oko 25 dag), 20 dag šećera u prahu i sok 1 naranče. Oblikovati kuglice, između dva prsta im izdužiti "vratove" i eto krušaka. Na vrh svake ubosti komadić neke suhe grančice kao dršku.
JABUKE
Njih treba početi pripremati bar 3-4 dana ranije da se prosuše inače budu premekane. ½ kg šećera kratko prokuhati s ½ dl vode, ne smije zažutiti, dodati na kocke narezane očišćene jabuke (1 KG) i kuhati ih dugo na maloj temperaturi da ne pocrne sve dok se ne zgusnu, onda dodati malo limunova soka, narančine korice (prokuhane u više voda da ne bude gorka ili kupovne) i 10 dag oguljenih mljevenih badema. Oblikuju se kuglice (ako je nužno dodati malo mljevenog keksa), puste prosušiti, pa se oboje, pola crveno, pola zeleno. Obavezno se stvi na vrh listić, ja sad ne znam kako se točno zove jedan grm koji iskoristim za to jer ima grane koje imaju parne male listiće, sa svake strane po jedan i onda nasjeckam na komadiće i imam po dva listića i grančicu na svakoj jabuci.
Mislim da ne trebam pisati recept za BRESKVE, ORAŠČIĆE, GROŽĐE, punjene DATULE jer to vj. imate kao i LUBENICE.
LIMUNI
15 dag margarina, 15 dag oštrog brašna, 4 žumanjka i 1 žlica limunovog soka – zamijesiti, dodati malo žute boje, oblikovati kuglice (35 kom) i pustiti 2 sata. Jednu po jednu razvaljati i staviti u sredinu malo fila pa rubove tijesta malo premazati bjelanjkom i preklopiti i stisnuti u obliku limuna(zapravo sliči rafiolima). Ispeći. Ohladiti i malo posuti šećerom u prahu. Od marcipana obojenog zeleno napraviti listove i obaviti oko nekoliko limunova pri jednom vrhu. Fila: 15 dag šećera i 15 dag oraha, snijeg od 4 bjelanjka
NARANČINE KRIŠKE 1.
Prerezati naranče na pola, iscijediti sok, izvaditi sve iz kore, ali da se ne ošteti. Želatinu rastopiti i dodati soku (dodati još kupovnog narančinog soka prirodnom), uliti u polovice kora, ostaviti da se stisne i onda sjeći na četvrtine.
2.
Odrezati samo vrh naranče (čim manji), sadržaj izvaditi tako da kora ostane cijela, nasuti kremu, pokriti odrezanim dijelom i staviti u zamrzivač. Prije služenja narezati na kriške.
Krema: 3 žumanjka, 10 dag šećera, 1 dl narančinog soka, malo gustina, 1 dl slatkog vrhnja, 2 lista želatine – miksati žumanjke i šećer, dodati sok i malo gustina, staviti na vatru i miješati dok ne bude pred vrenje, ohladiti, dodati šlag i otopljenu želatinu. Ovo je za otprilike 3 velike naranče.
Od kuglica od mrkve oblikuju se MANDARINE (samo se malo nožem zasjeku kuglice na polovici), od meringue smjese (za puslice) mogu se napraviti ANANASI, od kesten pirea KESTENI…
Uf…bole me prsti…nastavak slijedi…leptiri, pčele i ostalo.

__________________
Cvijetak
Cvijetak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2004., 18:20   #6
Svaka vam cast,prave ste umjetnice
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2004., 20:25   #7
cvijetak

samo pishi

ja sve uredno printam i slazem u svoju knjigu - moram probati te korpice
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2004., 20:55   #8
ajme super ste!!!!
mi doma radimo jagodice i breskvice. a za ovo drugo sam se bas pitala sta je.
hvala!!!!
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2004., 08:09   #9
ja pravila piramidu Egipatsku za jednu prijateljicu -upravo se vratila s odmora u Egiptu pa smo joj pravili party


a drugi je za rodjendan prijatelju koji navija za Chicago Bears - americki footbalski tim - pa sam mu napravila kacigu njegovog omiljenog igraca

evo slicice
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2004., 15:34   #10
Panna cotta

PANNA COTTA
12 g želatine
300 ml mlijeka
300 ml slatkog vrhnja
125 g šećera
Namočiti želatinu hladnom vodom. Zagrijati mlijeko sa šećerom do vrenja, umiješati rastopljenu želatinu, dodavati vrhnje lagano muteći metalnom žicom (neki zagrijavaju vrhnje zajedno s mlijekom, ali onda se mora paziti na temperaturu, činiti to sporo jer će požutjeti vrhnje). Uliti u kalupe i rashladiti u frižideru par sati (najbolje preko noći). Može se dodati aroma vanilije/čokolade iako to onda nije prava panna cotta…puno je ukusnije slatko vrhnje životinjskog porijekla nego biljno koje je već zaslađeno, pa i o količini šećera treba razmisliti ako se ono koristi. Trebalo bi imati bar 30-35 % masnoće ili treba dodati više želatine.
Inače, Panna cotta potječe iz vremena Charlesa Alberta, kralja Sardinije i Piemonta (1798-1849), proširila se sjevernom Italijom i postala tradicionalnim desertom, iako je još popularnija južna poslastica sicilijanska cassata…
__________________
Cvijetak
Cvijetak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2004., 16:17   #11
Znala sam da se neću svega sjetiti…još jedna jednostavna KOŠARA: ako imate jaje-kalup (veći), ispecite biskvit, pa ga prerežite po dužini i nafilajte. Onda čokoladnom kremom premažite izvana i "ispletite" špricom košaru kao što je M. učinila na svojoj torti sa cvijećem, trik za ručku: polukružno savijte malo deblju žicu, od rolling fondana napravite kuglice i nanižite na žicu da je sakrijete, pa sve zabodite u "košaru" od biskvita. Punite košaru na vrhu voćem/cvijećem. A, zaboravila sam i na TREŠNJE – napravite smjesu za rafaelo kuglice (uzmem recept bez mlijeka u prahu – mrzim njegov okus), onda ih oblikujte i obojite crveno, pa u dvije utaknite one spojene 2 borove iglice…
A, ako slažete cvjetove, dodajte LEPTIRE – prvo uzmite bijeli pek-papir, narežite na kvadrate onoliko velike koliko će biti leptiri (zapravo malo veće) i nacrtajte leptire – u sredini malo deblje tijelo, sa strane srcoliko krilo ispresijecano s 3-4 crte onako poprijeko nacrtane unutar krila…otopite čokoladu i uzmite špricu za ukrašavanje ili najelon vrećicu i pratite ono što ste nacrtali samo nemojte praviti prekide u mlazu čokolade. Neka se malo ohladi, pripremite kalup za muffinse ili prazan karton za jaja, pod papir zavucite špatulu da ga dignete, čokolada mora biti hladnija da se ne razlijeva, lagano podignite papir objema rukama i malo savijte po sredini i odložite u one rupe za maffinse da se potpuno osuši a krila budu nakošena, stavite u hladnjak bar 30 minuta i onda se lagano skinu. Vještiji mogu onda zapuniti rupe između čokoladnih linija na krilima bijelom čokoladom, ali nije nužno. Leptiri se mogu stavljati i na kolače koje režemo na kocke – 1 kocka – 1 leptir+npr. cvijet od manchmalowsa.
Kad smo kod kalupa za mafinse - , izvrnite ih naopako, prekrijte prozirnom folijom, pa preko svakog naštrcajte čipkasto otopljenu čokoladu, pustite da se stegne i stvrdne i dobili ste 12 košarica u koje onda stavite kuglicu-dvije sladoleda…

Za torte KOŠNICA i TRATINČICA i za kolače košnice pravila sam PČELICE, neki put od marcipana, a drugi put ovako: nabaviti žute pravokutne bombone, ako su mekši, prepoloviti po dužini, na vrh staviti malo kreme gdje će se zalijepiti krila, a sa strane par poprečnih crta. Za krila iskoristiti listiće odrezane od karamela…Usput, umjesto dosadnih puslica, može se meringue smjesa (4 bjelanjka, 15 dag šećera, 1 žlica gustina) špricom u krugovima nanijeti unutar malih glinenih lončića za cvijeće koje smo obložili folijom i nauljili – suše se u pećnici 9 h (preko noći) na 50°c s odškrinutim vratima pećnice (zaglaviti kuhačom), kad se izvadi, dobili smo košnice, stavimo unutra neku kremu i onda im pridružimo pčelice…Tko voli, može staviti 2 žlice kave (praha) zbog boje košnica, ali ja nisam jer je ne volim u slatkišima.
__________________
Cvijetak
Cvijetak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2004., 16:51   #12
margarita kako napravi onu zmiju
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2004., 20:10   #13
Quote:
Samantha kaže:
margarita kako napravi onu zmiju
heheh - strasna kobra
od secerne paste samo razvaljala tanku zmiciju i srolala, malo glavu oblikovala prstima i onda tankim kistovima nanijela bez, zelenu i zlatnu boju za kolace

joj cvijetak - ja cu sad samo probavat tvoje koshare - to mi je tako lijepo za vidjeti - a imamo i prijatelja pcelara pa cu mu mozda za rodjendan pcelce i koshnicu probat
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2004., 14:58   #14
One su ideje za košare super. Još mi je bolje ono voće. Mislim da ću to napraviti za obiteljski uskršnji ručak.

Ja sam prošle godine radila za Uskrs košaru od slatkastog dizanog tijesta. Nije ispala loše, iako bi druga iteracija bila sigurno bolja. Ja sam radila trakice i plela ih kao tkaninu, pa to prebacila preko naopako okrenute zdjele, za donji rub i postolje košare isplela pletenicu, pa ju kasnije nalijepila rastopljenim šečerom. Glupa ručka je bila preteška (dizano tijesto bude teško) i nikako je nisam uspjela pričvrstiti za košaru.
U nju sam stavila uskršnja jaja.
ljutika is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2004., 15:44   #15
Quote:
ljutika kaže:
One su ideje za košare super. Još mi je bolje ono voće. Mislim da ću to napraviti za obiteljski uskršnji ručak.

Ja sam prošle godine radila za Uskrs košaru od slatkastog dizanog tijesta. Nije ispala loše, iako bi druga iteracija bila sigurno bolja. Ja sam radila trakice i plela ih kao tkaninu, pa to prebacila preko naopako okrenute zdjele, za donji rub i postolje košare isplela pletenicu, pa ju kasnije nalijepila rastopljenim šečerom. Glupa ručka je bila preteška (dizano tijesto bude teško) i nikako je nisam uspjela pričvrstiti za košaru.
U nju sam stavila uskršnja jaja.
odlicna ideja

ja cu isto napraviti jednu od ovih za Uskrs - bas je prigodno
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2004., 15:44   #16
Ukrašavanje uskrsne torte

Lani sam je ovako ukrasila: u sredini okrugle torte napravila sam malo udubljenje (odrezala dio biskvita), sve premazala smeđom kremom, pa obilato posula čokoladnim mrvicama. Štapiće malo očistila od soli (nožem) i umočila u čokoladnu glazuru, pa pustila da se osuše. Njih sam složila u sredinu torte umjesto grančica. Uzela sam 2 kinder jaja, jedno pustila cijelo, drugo pažljivo prepolovila tako da se vidi unutarnji bijeli dio, a onda i njih stavila na tortu i dodala dva mala žuta pileta. Djeca su onda odnekuda izvukla nekog pijetla i dodala.
__________________
Cvijetak
Cvijetak is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2004., 16:43   #17
Buduci da nemam nista pametno ni konstruktivno pridonjeti na topicu, samo da porucim da vas citam s gustom. :klap: :klap: :klap:
Blue_Sunflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2004., 00:00   #18
margarita,stvarno nemam rijeci!!
croft is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2004., 09:52   #19
Baš mi se sviđa ovaj topic!

Još jedna ideja za uskrs; može biti kolač ili torta. Kao inspiracija mi je poslužilo ovo:

http://familyfun.go.com/recipes/spec...inder_tlp.html

Ja sam napravila fini kolač i obilato ga posula čokoladnim mrvicama, tako da je bio puno veći od ovog na slici. Tulipane sam napravila od Haribo žele bombona, neki pljosnati, u bojama breskve. Na širem dijelu sam ih narezala sa škarama, obojala čačkalice u zeleno i listiće od zelenog žele bombona. Još sam napravila piliće od marcipana i stavila ih u vrt, jednom sam stavila malog crva u usta. Po vrtu sam 'posakrivala' mala jaja (bombončići).
Ograda se može napraviti i od oblatni, ali ispadne ljepša od piškota.
ljutika is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2004., 10:02   #20
Pitanje za Cvijetak

Ej, cvijetak, pisala si mi da mi šečerni sirup ne treba.
Jer je slad koji sam našla kod nas smeđe boje, pa bi mi smjesa ispala nebijela, a baš mi treba bijela i nježno roza.
Što ti staviš u smjesu?
ljutika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:36.