Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2016., 15:43   #1
gravitacijski valovi - prva direktna detekcija

sutra iz LIGO eksperimenta stize velika objava.
vrlo vjerojatno se radi o prvoj direktnoj detekciji gravitacijskih valova.
livestream mozete pratiti na ovom linku, pocinje u 16.30h po nasem vremenu.

http://www.ligo.org/news/media-advisory.php

za vise informacija o temi mozete pogledati ovaj blog:
http://backreaction.blogspot.it/2016...now-about.html

kick back and enjoy the show!

pozdrav!
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 16:15   #2
Ima obavijest na postojećoj temi na podforumu Astronomija i astrofizika. Youtube prijenos uživo: https://www.youtube.com/watch?v=BnQwFtVD5OA

Za sada se još ne zna pouzdano da li se radi o stvarnoj detekciji gravitacijskih valova ili je nešto drugo u pitanju.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 15:14   #3
Veli štovani kolega

Izgleda da su interferometrijom ipak detektirali gravitacijske valove. Velik dan za fiziku ako je istina.
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 16:26   #4
Konferencija počinje za par minuta.
Još jedan livestraem: https://www.youtube.com/watch?v=c7293kAiPZw
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 17:03   #5
Gravitational waves detected 100 years after Einstein's prediction
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 18:36   #6
Direktni link na rad: Observation of Gravitational Waves from a Binary Black Hole Merger.pdf
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 18:41   #7
Jel mi može netko na VRLO jednostavan način pojasnit kaj su zapravo ti valovi i kaj sad s time. Jel to sad nekaj kaj će imat neki konkretan utjecaj na ljudsku civilizaciju? Ako da, kroz kaj, prek čega (odnosno, gdje bi bila neka primjena toga, štoli)?

Opet napominjem: VRLO jednostavan način izražavanja molim

Hvala
Blank Page is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 18:54   #8
Quote:
Blank Page kaže: Pogledaj post
Jel mi može netko na VRLO jednostavan način pojasnit kaj su zapravo ti valovi i kaj sad s time. Jel to sad nekaj kaj će imat neki konkretan utjecaj na ljudsku civilizaciju? Ako da, kroz kaj, prek čega (odnosno, gdje bi bila neka primjena toga, štoli)?

Opet napominjem: VRLO jednostavan način izražavanja molim

Hvala
Moguca je rana detekcija supernove, pa se teleskopi mogu "nanisaniti" gdje treba, bez zurbe...
el-ing is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 19:22   #9
Quote:
Blank Page kaže: Pogledaj post
Jel mi može netko na VRLO jednostavan način pojasnit kaj su zapravo ti valovi i kaj sad s time.
To su valovi koji nastaju u samom prostor-vremenu uslijed kretanja/ubrzavanja masivnih objekata i prenose se brzinom svjetlosti.

Quote:
Jel to sad nekaj kaj će imat neki konkretan utjecaj na ljudsku civilizaciju? Ako da, kroz kaj, prek čega (odnosno, gdje bi bila neka primjena toga, štoli)?

Opet napominjem: VRLO jednostavan način izražavanja molim
Ako misliš na neku komercijalnu primjenu ili nešto u svakodnevnom životu, mislim da od toga nema ništa.

Međutim, posredno bi itekako moglo promijeniti civilizaciju, jer je to sasvim novi medij za istraživanje svemira.

Do sada smo koristili optičke teleskope i radio teleskope kako bi opisali i razumjeli što se događa u svemiru.

Nakon razvoja tehnologije kojom bismo mogli puno preciznije detektirati gravitacijske valove mogli bismo saznati puno više i 'gledati' tamo gdje zrake svjetlosti i radio valovi ne mogu...

Neke od tih stvari su i pobliže pojave kao što su supernove, crne rupe i Veliki prasak..

Ne znam kakvog će to imati utjecaja na civilizaciju, ali s vremenom bismo mogli bolje razumjeti kako je nastao svemir
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 20:18   #10
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post

Neke od tih stvari su i pobliže pojave kao što su supernove, crne rupe i Veliki prasak..

Ne znam kakvog će to imati utjecaja na civilizaciju, ali s vremenom bismo mogli bolje razumjeti kako je nastao svemir
ono što mene zanima, što bi se točnije mogao vidjeti sami big bang tj period od prvih 300k godina
S0nic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 19:22   #11
Quote:
Blank Page kaže: Pogledaj post
Jel mi može netko na VRLO jednostavan način pojasnit kaj su zapravo ti valovi i kaj sad s time. Jel to sad nekaj kaj će imat neki konkretan utjecaj na ljudsku civilizaciju? Ako da, kroz kaj, prek čega (odnosno, gdje bi bila neka primjena toga, štoli)?
Gravitacijski valovi su predviđeni Einsteinovom općom teorijom relativnosti, a predstavljaju mreškanje samog prostor-vremena kod događaja kao što je spajanje dvije crne rupe u jednu (ima ih još, ali ovo je izuzetno snažan izvor gravitacijskih valova). Detektirani su tako što se jako, jako precizno laserom mjeri udaljenost između dva ogledala u interferometru. Znaći sama udaljenost, odnosno prostor između ogledala se povećava i smanjuje u ritmu valova koji dolaze od sudara crnih rupa.
Značaj je prvenstveno za astronomiju i astrofiziku i može se usporediti s otkrićem teleskopa. Do sada se nebo osmatralo samo pomoću elektromagnetskih valova, a sada se otvara novi prozor u nebo koji će omogućiti osmatranje pojava za koje smo do sada bili slijepi.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 19:33   #12
Pitanje totalnog nooba za fiziku, jel postojanje valova pretpostavlja postojanje gravitona?
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 20:09   #13
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Pitanje totalnog nooba za fiziku, jel postojanje valova pretpostavlja postojanje gravitona?
U radu se na jednom mjestu navodi da ovo opažanje postavlja granicu za masu gravitona na mg<1.2×10^−22eV/c^2. To je izgleda sve što se za sada može reći o još uvijek hipotetskoj čestici.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 20:08   #14
Ok, hvala svima

A jel to znači da bumo lakše našli vanzemaljce?
Ili "novu Zemlju"?
Ili otkrili druge dimenzije?

(pojma nemam o fizici al volim SF pa me zanimaju ta neka ključna pitanja )
Blank Page is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 20:36   #15
Quote:
Blank Page kaže: Pogledaj post
Ok, hvala svima

A jel to znači da bumo lakše našli vanzemaljce?
Ili "novu Zemlju"?
Ili otkrili druge dimenzije?

(pojma nemam o fizici al volim SF pa me zanimaju ta neka ključna pitanja )
Korado je najavio da će pričati nešto o gravitacijskim valovima u sljedećoj emisiji, : http://radio.hrt.hr/emisija/explora/248/

Kaže, u SF-u se spominju putovanja brža od svjetlosti, a izgleda da ne možemo ići tako brzo. Osim ako savijemo prosto-vrijeme ispred sebe sa gravitacijskim valovima.

Iz nekog razloga me strašno podsjeća na Infinite improbability drive.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 20:39   #16
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post

Iz nekog razloga me strašno podsjeća na Infinite improbability drive.
Sta velis, pogonsko gorivo buducnosti, salica vruceg caja?
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 21:01   #17
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Korado je najavio da će pričati nešto o gravitacijskim valovima u sljedećoj emisiji, : http://radio.hrt.hr/emisija/explora/248/

Kaže, u SF-u se spominju putovanja brža od svjetlosti, a izgleda da ne možemo ići tako brzo. Osim ako savijemo prosto-vrijeme ispred sebe sa gravitacijskim valovima.

Iz nekog razloga me strašno podsjeća na Infinite improbability drive.
Ok, to sa tim savijanjem sam negdje već ubrala, uzet ćemo da kužim

A jel onda teoretski moguće i putovanje kroz vrijeme?
Blank Page is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 21:41   #18





Udaljeni 3000km jedni od drugih, mjerili isti efekt velicine frakcije atoma na cijevima dugim 4km... tehnicki vrhunski, implikacija senzacionalna...
C. F. Gauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 21:55   #19
Quote:
Blank Page kaže: Pogledaj post
Ok, to sa tim savijanjem sam negdje već ubrala, uzet ćemo da kužim

A jel onda teoretski moguće i putovanje kroz vrijeme?
Isto pitanje je postavila jedna novinarka na press konferenciji. Kip Thorne je odgovorio da nam ovo otkriće omogućava dublje razumijevanje ponašanja izobličenog prostor-vremena kod ekstremnih izobličenja, ali da misli da nas neće približiti ostvarenju putovanja kroz vrijeme, iako bi on to volio. Pitali su ga još i je li ovo znači da će biti snimljen Interstellar 2
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 22:39   #20
Quote:
*Q* kaže: Pogledaj post
Isto pitanje je postavila jedna novinarka na press konferenciji. Kip Thorne je odgovorio da nam ovo otkriće omogućava dublje razumijevanje ponašanja izobličenog prostor-vremena kod ekstremnih izobličenja, ali da misli da nas neće približiti ostvarenju putovanja kroz vrijeme, iako bi on to volio. Pitali su ga još i je li ovo znači da će biti snimljen Interstellar 2
Recimo da kužim

Ok, ukratko, svašta je moguće ali zasad smo dobili upgradeani teleskop
Blank Page is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:53.