Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2004., 16:33   #1
Question Zlato iz dubina Jadrana

Daklem potaknuta na razmisljanje, jednom emisijom koju necu reklamirati.....

Covjek se profesionalno bavi trazenjem starih olupina pod morem sa ciljem da pronadje zlato i ostale dragocjenosti.


Mene zanima sljedece, sto kaze HR zakon na takve profesionalce kad dodju prekapat po Jadranu, da li je to uopce legalno kod nas.

Da li se smije zlato i ostale dragocjenosti koje se nalze pod vodom u HR teritorijalnim vodama prisvojiti kao svoje vlasnistvo?

tnx
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 25.08.2004., 16:36   #2
Re: Zlato iz dubina Jadrana

Quote:
happygoose kaže:

Mene zanima sljedece, sto kaze HR zakon na takve profesionalce kad dodju prekapat po Jadranu, da li je to uopce legalno kod nas.

Da li se smije zlato i ostale dragocjenosti koje se nalze pod vodom u HR teritorijalnim vodama prisvojiti kao svoje vlasnistvo?

tnx
Potopljeno blago je vlasništvo Republike.
Vojky is offline  
Old 25.08.2004., 17:15   #3
Ali nalaznik ima pravo na nalazninu, to se naravno ne odnosi na te pirate jer oni nalaz blaga ne bi ni prijavili
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 25.08.2004., 20:42   #4
Još ću nadodati - istraživanje morskog dna i podzemlja spada u suverena prava države u epikontinentalnom pojasu - koji kod nas seže do pola Jadrana (s druge strane je isti pojas Republike Italije). Dakle, za svako istraživanje morskog dna s hrvatske strane Jadrana, i van teritorijalnih voda RH, potrebna je dozvola nadležnih tijela RH!
Vojky is offline  
Old 25.08.2004., 23:57   #5
negdje sam čitao (stvarno su šašavi ti englezi!) da je tamo ako je blago (na zemlji) sakriveno, onda pripada Kruni, a ako je izgubljeno, onda pripada pronalazaču!

dakle, ako je rimljanin sakrio teglu zlatnika zbog opasnosti od provale barbara (i zaglavio, pa se nije vratio po njega) onda je to državno, a ako mu je ispala kesa dok je jahao, onda je to od pronalazača!!!
__________________
Ambition can be a virtue when it drives you to excellence!
Commodus is offline  
Old 10.09.2004., 11:28   #6
Vidis, i ja sam se par puta upitao sta se desava kada bih recimo kopajuci u vrtu pronasao skrinju s blagom zaostalu iz davnih vremena
Postoji li neko vremensko razgranicenje izmedju izgubljene stvari kod koje se podrazumjeva da bi se trebao potraziti vlasnik i one za koju se pretpostavlja da vlasnik vise nije u potrazi za tim

Malo glupo formulirano ali znate sto mislim, iskopate novcanik sa 100 USD ili skrinjicu s blagom....
Partfiš is offline  
Old 27.09.2004., 02:01   #7
Ja sam jednom davno, jos u staroj Yugi bila nan nekim iskopinama i nasla neki prsten cini mi se..

Znam da sam ga morala dat muzeju.
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Old 29.09.2004., 10:51   #8
Quote:
Ona007 kaže:
Ja sam jednom davno, jos u staroj Yugi bila nan nekim iskopinama i nasla neki prsten cini mi se..

Znam da sam ga morala dat muzeju.
Pa ako si organizirano radila na iskopinama onda i ima neke logike ali ako nadjem skrinju s blagom u recimo dvoristu sta onda
Partfiš is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:06.