Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2016., 23:39   #21
Quote:
*Q* kaže: Pogledaj post
Isto pitanje je postavila jedna novinarka na press konferenciji. Kip Thorne je odgovorio da nam ovo otkriće omogućava dublje razumijevanje ponašanja izobličenog prostor-vremena kod ekstremnih izobličenja, ali da misli da nas neće približiti ostvarenju putovanja kroz vrijeme, iako bi on to volio. Pitali su ga još i je li ovo znači da će biti snimljen Interstellar 2
Recimo da kužim

Ok, ukratko, svašta je moguće ali zasad smo dobili upgradeani teleskop
Blank Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 23:44   #22
Quote:
Blank Page kaže: Pogledaj post
Recimo da kužim

Ok, ukratko, svašta je moguće ali zasad smo dobili upgradeani teleskop
Nismo jos...ovo je prototip teleskopa, kao onaj Galileov...
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 00:37   #23
Koliko su crne rupe udaljene od nas?
atari2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 01:17   #24
Quote:
atari2 kaže: Pogledaj post
Koliko su crne rupe udaljene od nas?
Sudar se dogodio na približno 1,3 milijardi svjetlosnih godina od nas.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 02:09   #25
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Meni je najzanimljiviji podatak o kolicini oslobodjene energije prilikom spajanja te 2 crne rupe. Izracuni govore o energiji puno vecoj i od najmasivnijih supernova. Navodno jedan od "najenergicnijih" dogadjaja u povijesti svemira. I koja slucajnost da smo bas u pravi tren upogonili advanced LIGO :X
Možda je samo najveće od kada postoje mjerenja
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 03:57   #26
Mene zanima ako netko zna objasniti kako su uspjeli izmjereni događaj u trajanju od 0,2 sekunde prostorno i vremenski povezati sa kolizijom baš tih dviju crnih rupa odnosno baš događajem GW150194???
__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 11:48   #27
Quote:
Dear Prudence kaže: Pogledaj post
Mene zanima ako netko zna objasniti kako su uspjeli izmjereni događaj u trajanju od 0,2 sekunde prostorno i vremenski povezati sa kolizijom baš tih dviju crnih rupa odnosno baš događajem GW150194???
Događaj su zabilježila samo dva LIGO detektora, taj binarni sustav crnih rupa nije otkriven ranije standardnim teleskopima. LIGO ima ugrađen filter za prepoznavanje oblika signala iz šuma, kao što je signal koji proizvodi koalizija binarnih crnih rupa.
Iz oblika signala se može dosta toga izračunati pomoću jednadžbi teorije relativnosti. Frekvencija i amplituda signala raste s vremenom kako se dvije crne rupe u kruženju približavaju jedna drugoj, zatim se javlja oštar vrh u trenutku spajanja i nakon toga slijedi "stišavanje zvonjave".
Na osnovu ovih frekvencija i amplituda se može izračunati masa i brzina crnih rupa prije koalizije te masa novonastale crne rupe. Iz razlike u zbroju masa koja iznosi tri solarne mase, može se izračunati energija izračena u obliku gravitacijskih valova i onda na osnovu amplitude u tom trenutku i udaljenost u svjetlosnim godinama.
Područje neba odakle dolazi signal se može odrediti samo približno na osnovu razlike signala između dva detektora (sa više detektora bi bilo preciznije). Zna se da je signal došao sa južnog neba iz smjera Magellanovog oblaka.

*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 12:30   #28
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Kaže, u SF-u se spominju putovanja brža od svjetlosti, a izgleda da ne možemo ići tako brzo. Osim ako savijemo prosto-vrijeme ispred sebe sa gravitacijskim valovima.
Ako savijemo prostor-vrijeme šta onda dobijemo?
Crveni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 14:35   #29
Quote:
*Q* kaže: Pogledaj post
...
Hvala Q, al mi nije jasno da su uspjeli baš "napikirati" trenutak sudaranja dviju crnih rupa. Jest svemir velik, ali da se to tako često događa, teško mi je zamisliti....ili su dugo "slušali" sve dok nisu detektirani "boing-blup".
__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 15:10   #30
Quote:
*Q* kaže: Pogledaj post
Isto pitanje je postavila jedna novinarka na press konferenciji. Kip Thorne je odgovorio da nam ovo otkriće omogućava dublje razumijevanje ponašanja izobličenog prostor-vremena kod ekstremnih izobličenja, ali da misli da nas neće približiti ostvarenju putovanja kroz vrijeme, iako bi on to volio. Pitali su ga još i je li ovo znači da će biti snimljen Interstellar 2
A ja mislio da su naši novinari idioti
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 15:23   #31
Quote:
Dear Prudence kaže: Pogledaj post
Hvala Q, al mi nije jasno da su uspjeli baš "napikirati" trenutak sudaranja dviju crnih rupa. Jest svemir velik, ali da se to tako često događa, teško mi je zamisliti....ili su dugo "slušali" sve dok nisu detektirani "boing-blup".
Nisu dugo slušali. Signal je detektiran još u pripremnoj fazi, četiri dana prije službenog početka znanstvenog prikupljanja podataka. Na osnovu jednog detektiranog događaja se ne može reći da li se radi o relativno učestaloj pojavi ili su stvarno imali nevjerojatno veliku sreću da upogone uređaj točno, u par dana, 1,3 milijardi godina nakon sudara.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 16:43   #32
Volio bih da neki fizičar odgovori na neke moje dileme.

Dvije mase (ovdje crne rupe) koje rotiraju jedna oko druge će stvoriti jaču gravitacijsku privlačnost na neki detektor kada se obe nalaze na istom pravcu kao i detektor, nego kada se nalaze na položajima okomitim na taj pravac (najudaljenije od tog pravca, na svojim putanjama).

Tako da će neki gravitacijski detektor detektirati "valove" - oscilacije gravitacijske privlačnosti u frekvenciji rotacije crnih rupa jedne oko druge.

Ne znam da li su to ti valovi koji su detektirani, ali ako jesu, onda mi nije jasno što je tu tako značajno, jer je to, geometrijski gledano... zdravorazumski.

Isto tako, ako su to ti valovi, nije mi jasno kako to dokazuje da je gravitacija distorzija prostor-vremena, jer pretpostavljam da detektor datektira oscilaciju privlačne sile, i nije mi jasno što tu dokazuje neku distorziju.
The Avenger is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 17:33   #33
Quote:
The Avenger kaže: Pogledaj post
Volio bih da neki fizičar odgovori na neke moje dileme.

Dvije mase (ovdje crne rupe) koje rotiraju jedna oko druge će stvoriti jaču gravitacijsku privlačnost na neki detektor kada se obe nalaze na istom pravcu kao i detektor, nego kada se nalaze na položajima okomitim na taj pravac (najudaljenije od tog pravca, na svojim putanjama).

Tako da će neki gravitacijski detektor detektirati "valove" - oscilacije gravitacijske privlačnosti u frekvenciji rotacije crnih rupa jedne oko druge.

Ne znam da li su to ti valovi koji su detektirani, ali ako jesu, onda mi nije jasno što je tu tako značajno, jer je to, geometrijski gledano... zdravorazumski.

Isto tako, ako su to ti valovi, nije mi jasno kako to dokazuje da je gravitacija distorzija prostor-vremena, jer pretpostavljam da detektor datektira oscilaciju privlačne sile, i nije mi jasno što tu dokazuje neku distorziju.
Ne detektira oscilaciju privlačne sile nego detektor detektira "miganje" odnosno distorzije onih dvaju tunela od po 4 km. Oni zbog fluktuacija u prostor-vremenu mijenjaju svoje prostor-vrijeme dimenzije.
__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 17:36   #34
Quote:
The Avenger kaže: Pogledaj post
Volio bih da neki fizičar odgovori na neke moje dileme.

Dvije mase (ovdje crne rupe) koje rotiraju jedna oko druge će stvoriti jaču gravitacijsku privlačnost na neki detektor kada se obe nalaze na istom pravcu kao i detektor, nego kada se nalaze na položajima okomitim na taj pravac (najudaljenije od tog pravca, na svojim putanjama).

Tako da će neki gravitacijski detektor detektirati "valove" - oscilacije gravitacijske privlačnosti u frekvenciji rotacije crnih rupa jedne oko druge.

Ne znam da li su to ti valovi koji su detektirani, ali ako jesu, onda mi nije jasno što je tu tako značajno, jer je to, geometrijski gledano... zdravorazumski.

Isto tako, ako su to ti valovi, nije mi jasno kako to dokazuje da je gravitacija distorzija prostor-vremena, jer pretpostavljam da detektor datektira oscilaciju privlačne sile, i nije mi jasno što tu dokazuje neku distorziju.

Detektori ne mjere promjene u jačini privlačenja binarnog sistema u ovisnosti o položaju crnih rupa. Crne rupe su toliko daleko da je njihova privlačna sila nemjerljiva na Zemlji.
Mjeri se direktno sažimanje i rastezanje samog prostor-vremena, odnosno u ovom slučaju samo prostorne komponente. Advanced LIGO je u stvari modificirani Michelsonov interferometar koji u svakom kraku ima dodatan optički rezonator zbog poboljšanja preciznosti.
Osnovni princip preciznog mjerenja udaljenosti je jednostavan. Visokokoherentna laserska zraka se na razdjelniku zrake razdvaja u dva snopa, koji se na udaljenosti od 4 km reflektiraju od stabiliziranog ogledala, te ponovo rekombiniraju na razdjelniku zrake i potom dovode na fotodetektor.
Razmak između ogledala je fino podešen tako da dva snopa dolaze u protufazi na fotodetektor i potpuno se poništavaju. Svaka i najmanja promjena udaljenosti između ogledala dovodi do toga da snopovi više nisu točno u protufazi i da fotodetektor registrira svjetlo.
Zahvaljujući modifikacijama Advanced LIGO može iznjeriti promjene udaljenosti na 4 km reda veličine tisućitog dijela promjera protona. To odgovara preciznosti mjerenja udaljenosti do najbliže zvijezde od debljine vlati kose.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 17:44   #35
Hvala.

Kolika je valna duljina tih gravitacionih valova, i ima li veze se brzinom rotacije crnih rupa jedne oko druge?

A propos, nije li gravitacija (njena privlačna sila) upravo distorzija prostor-vremena, po Einsteinu?
The Avenger is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 18:01   #36
Detektirani su gravitacijski valovi u rasponu valnih duljina od 8500 km do 1200 km i da, ovise o brzini rotacije crnih rupa jedne oko druge.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 18:06   #37
Evo upravo prije nekoliko minuta naletim na ovu temu na jednom od internetskoih portala Ovu o kojoj se upravo raspravlja. I što moj prizemni mozak može izvući kao zaključak..vjerovatno je istina i vjerovatno znaju o čemu pričaju! Ne preostaje mi ništa drugo osim ignorirati ili vjerovati!
Ali što bih ja osobno volio i želio je to da mom prizemnom i primitivnom mozgu netko objasni slijedeće!...Ovaj link... http://net.hr/danas/znanost/nevjeroj...vom-sustavu/je naše blisko susjestvo, takoreći komšiluk. I po istom linku ispada da je znanost ostala šokirana otkrićem!
A sada, po ovom novom i po ovoj trenutnoj tematici ispada da je znanost na tragu mogućnosti da čovječanstvo postavi u fotelje cinestara i da kaže...evo ljudi, gledajte..ovako je izgledao veliki prasak!
Mislim ono...jebeno ne kužim! Dali nas budalama pravi znanost i znanstvenici...ili nam to rade internetski portali!
Ako vam kojim slučajem link izbacuje glupusti nevezane,,,,ukucajte u google...novi planet u sunčevu sustavu..

Zadnje uređivanje orion1 : 12.02.2016. at 18:21.
orion1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 18:49   #38
Quote:
orion1 kaže: Pogledaj post
Ali što bih ja osobno volio i želio je to da mom prizemnom i primitivnom mozgu netko objasni slijedeće!...Ovaj link... http://net.hr/danas/znanost/nevjeroj...vom-sustavu/je naše blisko susjestvo, takoreći komšiluk. I po istom linku ispada da je znanost ostala šokirana otkrićem!
A sada, po ovom novom i po ovoj trenutnoj tematici ispada da je znanost na tragu mogućnosti da čovječanstvo postavi u fotelje cinestara i da kaže...evo ljudi, gledajte..ovako je izgledao veliki prasak!
Mislim ono...jebeno ne kužim! Dali nas budalama pravi znanost i znanstvenici...ili nam to rade internetski portali!
Ako vam kojim slučajem link izbacuje glupusti nevezane,,,,ukucajte u .
Stvar je u tome da se radi o bitno različitim objektima, odnosno događajima. Kod ovog sudara crnih rupa oslobođena je nepojmljivo velika količina energije jer je u djeliću sekunde masa tri sunca pretvorena u energiju koja je u tom trenutku za 50 puta nadmašila energiju zračenja svih zvijezda u vidljivom svemiru zajedno.
Zbog toga se takav događaj može detektirati i na jako velikoj udaljenosti. S druge strane, planeti ne zrače svoju energiju nego reflektiraju sunčevu, tako da ih je teško direktno uočiti ako nisu relativno blizu suncu, jer je reflektirana svjetlost tada jako mala. Za ovaj još uvijek hipotetski planet se pretpostavlja da postoji na osnovu putanja drugih objekata. O eventualnom otkriću novog planeta imaš više na ovoj temi: https://www.forum.hr/showthread.php?t=920565
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 19:33   #39
Pitanje. Dali se pomoću tog instrumenta nazovimo ga može možda utvrditi položaj nekog planeta manje mase od plinskih divova u bližim zvijezdanim sustavima do recimo 50 ly ili nije toliko precizan?
Hudini is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 19:53   #40
Quote:
*Q* kaže: Pogledaj post
Detektori ne mjere promjene u jačini privlačenja binarnog sistema u ovisnosti o položaju crnih rupa. Crne rupe su toliko daleko da je njihova privlačna sila nemjerljiva na Zemlji.
Mjeri se direktno sažimanje i rastezanje samog prostor-vremena, odnosno u ovom slučaju samo prostorne komponente. Advanced LIGO je u stvari modificirani Michelsonov interferometar koji u svakom kraku ima dodatan optički rezonator zbog poboljšanja preciznosti.
Osnovni princip preciznog mjerenja udaljenosti je jednostavan. Visokokoherentna laserska zraka se na razdjelniku zrake razdvaja u dva snopa, koji se na udaljenosti od 4 km reflektiraju od stabiliziranog ogledala, te ponovo rekombiniraju na razdjelniku zrake i potom dovode na fotodetektor.
Razmak između ogledala je fino podešen tako da dva snopa dolaze u protufazi na fotodetektor i potpuno se poništavaju. Svaka i najmanja promjena udaljenosti između ogledala dovodi do toga da snopovi više nisu točno u protufazi i da fotodetektor registrira svjetlo.
Zahvaljujući modifikacijama Advanced LIGO može iznjeriti promjene udaljenosti na 4 km reda veličine tisućitog dijela promjera protona. To odgovara preciznosti mjerenja udaljenosti do najbliže zvijezde od debljine vlati kose.
lijepo objasnjeno....

Znas li kako skuze da pomak velicine 1/1000 protona ne dolazi od zemljotresa, kamiona koji se provezao na 100 km ili korejske atomske petarde?
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:15.