Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2017., 17:06   #81
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
To što je netko glup ne znači da treba crknuti.
Pametni bi morao raditi na štetu glupoga. To tebi nije jasno a zagovaraš vladavinu pametnih. To su dva odvojena svijeta,nebo i zemlja. Drugačiji sustavi vrijednosti. Dok god su pametni alturisti,sustav će funkcionirati po onom pomozi sirotu na svoju sramotu. Ja sam imao jedno loše iskustvo sa glupom osobom ali jako žilavom. Zbog toga jer mi je mozak bio zagađen marksizmom i kršćanstvom,odlučio sam se sa tom osobom družiti,rezultat te družine je bio po slijedećoj izreci: "s budalama se ne treba svaditi,prvo te spuste na svoj nivo a zatim dobe na iskustvo" (zamijeni ovo svaditi sa družiti). Uistinu je bilo tako,društvo je išlo silazno do jedne granice,nakon što su shvatili da su u zamci,jednostavno je glup pepušten svojoj sudbini: kriminal. Od društva je dobio dva puta šansu kroz školstvo da istu završi,nije uspio doći niti na popravni u niti jednom slučaju,nije čak uspio niti završiti večernju školu. Kriminalac ide kriminalcu i zašto da netko takav radi na destruktivnosti čitavog društva? Nema smisla. On ima isto pravo glasa ko ti i ja.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 17:31   #82
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Pametni bi morao raditi na štetu glupoga.
Ako je bolesnik, tj. psihopat. Inače, ne da ne bi morao, nego zdrav čovjek nema potrebu raditi nešto na štetu niekom drugom, neovisno o tome što je taj drugi možda manje pametan.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 17:43   #83
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Ne. Ima seljaka koji jednostavno žive od poljoprivrede i ti misliš da oni mare za to ide li u pismu zarez,č i ć (s ovim osobito probleme imaju kajkavci)? Koliko je poznavanje toga potrebno u kontekstu ovoga o čemu je ovdje riječ? Netko može biti odličan poznavatelj lingvistike kao Mate Kapović a zagovarati redistribuciju bogatstva gdje bi europski radnici bili pokošeni jer ima hrpe gladnih proletera kojima treba pomoć. Dakle preživljavanje i opstanak van tereta društva i onda nemaš nikakvih revolucija jer ona nastane onda kad jedna nezadovoljna skupina u pravilu siromašna nasrne na drugu na koju je ljubomorna. To je toliko već viđeno u praksi npr. razred pokrene "revoluciju" protiv štrebera,učenika koji žele pratiti nastavu a državno školstvo ih kažnjava smiješnim kaznama i takvi ostaju. Netko ružan pokrene "revoluciju" protiv lijepoga,viđeno u društvu stalno.
I dalje ništa ne razumijem. Ali pretpostavljam da znaš uzgojiti divnu mrkvu.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 17:47   #84
ova tema postaje sve jaca i jaca

@detektor, mozda glupi ne moraju bas crknut, mozda bi mogli to rijesiti civilizirano? recimo odrezati pisu?
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 17:51   #85
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ako je bolesnik, tj. psihopat. Inače, ne da ne bi morao, nego zdrav čovjek nema potrebu raditi nešto na štetu niekom drugom, neovisno o tome što je taj drugi možda manje pametan.
Loš radnik dobi otkaz,loš poduzetnik izgubi dobrog radnika. Dobro i loše je relativno u ovim primjerima jer nije dobro za kapitalista što je izgubio dobrog radnika niti je dobro za dobrog radnika ono što je dobro za kapitalista u lošem poslovnom okruženju. Tu se ne misli na nepoželjnost onih koji rade i zarađuju nego na najgore slučajeve kojima nikakva pomoć društva ne pomaže. Mislim da se svaka zdrava i normalna osoba gnuša društva s takvima tj. izbjegava ih u širokom luku.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 17:58   #86
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
@detektor, mozda glupi ne moraju bas crknut, mozda bi mogli to rijesiti civilizirano? recimo odrezati pisu?
Tesla je zagovarao sterilizaciju još mu to nije dovoljno: http://www.index.hr/vijesti/clanak/m...ja/950009.aspx

Kritiziraju ga oni koji žive od portala zahvaljujući ovom mračnjaku

Ne znam je li onda postojala kontracepcija no kontracepcija je alternativa.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 18:02   #87
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Loš radnik dobi otkaz,loš poduzetnik izgubi dobrog radnika. Dobro i loše je relativno u ovim primjerima jer nije dobro za kapitalista što je izgubio dobrog radnika niti je dobro za dobrog radnika ono što je dobro za kapitalista u lošem poslovnom okruženju. Tu se ne misli na nepoželjnost onih koji rade i zarađuju nego na najgore slučajeve kojima nikakva pomoć društva ne pomaže. Mislim da se svaka zdrava i normalna osoba gnuša društva s takvima tj. izbjegava ih u širokom luku.
Zdrava i normalna osoba se gnuša psihopata, a psihopati su u prednosti u modelu koji je čist/sirovo kapitalistički.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 18:10   #88
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Tesla je zagovarao sterilizaciju još mu to nije dovoljno: http://www.index.hr/vijesti/clanak/m...ja/950009.aspx

Kritiziraju ga oni koji žive od portala zahvaljujući ovom mračnjaku

Ne znam je li onda postojala kontracepcija no kontracepcija je alternativa.
Ne razumijem na što misliš?

Na sterilizaciju kao oblik kontacepcije? To bi bilo ok, jer čovjek o tome hoće li biti roditelj ili neće odlučuje sam.

Ako misliš na sterilizaciju s tim da drušvo/država određuje koga treba sterilizirati (SAD 30-tih godina prošlog stoljeća) ta praksa je napuštena i smatra se pogrešnom.

Zamisli da ti Milanović ili Karamarko odlučuju hoćeš li imati djece ili nećeš?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 18:16   #89
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Tesla je zagovarao sterilizaciju još mu to nije dovoljno
Ako bas moramo pitati fizicare, radje bi pitao Einsteina sto misli o tome.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 18:21   #90
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post

Na sterilizaciju kao oblik kontacepcije? To bi bilo ok, jer čovjek o tome hoće li biti roditelj ili neće odlučuje sam.
Kontracepcija nije sterilizacija no razumijemo se. Da,svatko ima pravo imati djecu,hoće li biti roditelj ali onda on ne može biti neodgovoran i dati djecu nekome drugome na brigu,stvarati socijalne slučajeve od svoje djece. Da imaš manje djece kao netko sa manjim prihodom automatski djeca imaju neki kapital u nasljedstvu.U suprotnom im ne ostane ništa a ima familija sa mnoštvom djece i život im je težak. Ima onih kojima je život postao težak zbog roditelja. Bogatiji bi trebali imati više djece,nije sramota raditi u obiteljskoj tvornici ko radnik.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 18:31   #91
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Kontracepcija nije sterilizacija no razumijemo se. Da,svatko ima pravo imati djecu,hoće li biti roditelj ali onda on ne može biti neodgovoran i dati djecu nekome drugome na brigu,stvarati socijalne slučajeve od svoje djece. Da imaš manje djece kao netko sa manjim prihodom automatski djeca imaju neki kapital u nasljedstvu.U suprotnom im ne ostane ništa a ima familija sa mnoštvom djece i život im je težak. Ima onih kojima je život postao težak zbog roditelja. Bogatiji bi trebali imati više djece,nije sramota raditi u obiteljskoj tvornici ko radnik.
Dakle, ne sterilizacija već imovinski cenzus?

Pa ako nemaš stan koji ćeš ostaviti djetetu, onda ne možeš imati dijete? Nešto kao poput miraza koje su cure morale imati za udaju? Nema miraza, nema udaje. Miraz nikakav, ženik nikakav? Nemaš plaću, nema djece. Plaćica od 3000 kuna, ajde može jedno dijete, ali ne više.

A bogati bi trebali štancati djecu? Ima tvornicu neka ima barem dvadeset komada. Može i sa više žena, ako jedna ne može toliko roditi. Kao harem u muslimana, ako imaš imaš puno žena, ako nemaš zadovoljiš se samo jednom ili nijednom?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 19:04   #92
Thumbs up

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Dakle, ne sterilizacija već imovinski cenzus?

Pa ako nemaš stan koji ćeš ostaviti djetetu, onda ne možeš imati dijete? Nešto kao poput miraza koje su cure morale imati za udaju? Nema miraza, nema udaje. Miraz nikakav, ženik nikakav? Nemaš plaću, nema djece. Plaćica od 3000 kuna, ajde može jedno dijete, ali ne više.

A bogati bi trebali štancati djecu? Ima tvornicu neka ima barem dvadeset komada. Može i sa više žena, ako jedna ne može toliko roditi. Kao harem u muslimana, ako imaš imaš puno žena, ako nemaš zadovoljiš se samo jednom ili nijednom?
Dašta. I onda nejačadi prije spavanja obavezno umjesto Pepeljuge čitati sabrana nedjela Ayn Rand. Onu koja počnu plakat zatuć po kratkom postupku. Samo najjači zaslužuju opstati i graditi kapitalizam.

__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 19:18   #93
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Dašta. I onda nejačadi prije spavanja obavezno umjesto Pepeljuge čitati sabrana nedjela Ayn Rand. Onu koja počnu plakat zatuć po kratkom postupku. Samo najjači zaslužuju opstati i graditi kapitalizam.

Aleluja!

Blaženi kapitalizam! Za kapitaliste, naravno. Sva sreća što ga i sirotinja voli.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 19:39   #94
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Dakle, ne sterilizacija već imovinski cenzus?

Pa ako nemaš stan koji ćeš ostaviti djetetu, onda ne možeš imati dijete? Nešto kao poput miraza koje su cure morale imati za udaju? Nema miraza, nema udaje. Miraz nikakav, ženik nikakav? Nemaš plaću, nema djece. Plaćica od 3000 kuna, ajde može jedno dijete, ali ne više.

A bogati bi trebali štancati djecu? Ima tvornicu neka ima barem dvadeset komada. Može i sa više žena, ako jedna ne može toliko roditi. Kao harem u muslimana, ako imaš imaš puno žena, ako nemaš zadovoljiš se samo jednom ili nijednom?
Ja nisam za prisilu. Samo filozofiram tj. razmišljam,razmišljam o onome što ne čujemo na televiziji i kako to najbolje ostvariti. Možeš i ko podstanar imati dijete,najbolje jedno,poanta je u tome da mu omogućiš dostojanstven život od rođenja do smrti,da ga izgradiš a ne imovina. Imovina dolazi s vremenom. Tko će odabirati partnera,ovisi o osobi. Ja tako razmišljam za sebe i žao mi je što mi moji marksisti u kombinaciji sa kršćanstvom nisu to rekli dok sam bio manji jer ne bi imao sažaljenja u druženju sa gorim pojedincima koje sam imao. Mislim da bi radnici imali i veće plaće u takvom sustavu jer bi to bila djeca kapitalista i nekako bi više generalno bio fer odnos a ne kao danad: radnik proizvede nove radnike i ima isto,manje ili čak i više djece od kapitalista i kako sad kapitalisitčko dijete neće biti bogato? Inače,ja sam iz radničke klase. Nema smisla sa 3000 Kn imati više djece. Bogati isto ne razmišjlaju dobro,fale im radnici? Nek ih naprave. Više žena? Ko voli nek izvoli,ionako je poznato da je oko kapitalista velika konkurencija,on može birati koju hoće. Mislim da je kruna kapitalizma monarhija,dakle manja država i da je to alternativa demokraciji uz ovakav pristup. Inače,kriviš kapitalizam za neko zlo,podaci te skroz demantiraju. Prije nešto manje od 100 god je na svijetu bilo milijardu i nešto ljudi,jedan američki konzervativac kojeg sam čitao je pisao o tom problemu početkom 20. stoljeća. Kapitalizam je zapravo povećao populaciju uz tehnološki razvoj na 7 i nešto milijardi u tako kratkom razdoblju jer sada gladni imaju što jesti. Problem koji se javlja je povećavanje populacije i smanjenje produktivnih. Euro-amerikanaci će do 2060. godine postati manjina u SADu a već sad govore o utjecaju novih sila u budućnosti. Dakle,gospoda poput Trumpa će nestati prirodnim putem uz ovakve trendove. A što smo ono imali kad kapitalizma nije bilo? Smanjenu populaciju,samim time,priroda će sama eliminirati,prognozira se čak 11 milijardi u budućnosti ali to će rasti do onog trenutka do kada produktivni nestanu a nakon toga katastrofa.

Zadnje uređivanje Detektor : 08.03.2017. at 19:57.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 20:02   #95
Pa zapravo to da bogati imaju puno djece je ok nacin rasturanja nagomilanog kapitala. Rasturanje bez otimacine, dobrovoljno. Pogotovo u drustvima gdje postoji "nuzni dio" nasljedja.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 20:03   #96
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Pametni bi morao raditi na štetu glupoga.
Onda nije pametan, nego su oba glupa i nema izlaza

Quote:
To tebi nije jasno a zagovaraš vladavinu pametnih. To su dva odvojena svijeta,nebo i zemlja. Drugačiji sustavi vrijednosti. Dok god su pametni alturisti,sustav će funkcionirati po onom pomozi sirotu na svoju sramotu. Ja sam imao jedno loše iskustvo sa glupom osobom ali jako žilavom. Zbog toga jer mi je mozak bio zagađen marksizmom i kršćanstvom,odlučio sam se sa tom osobom družiti,rezultat te družine je bio po slijedećoj izreci: "s budalama se ne treba svaditi,prvo te spuste na svoj nivo a zatim dobe na iskustvo" (zamijeni ovo svaditi sa družiti). Uistinu je bilo tako,društvo je išlo silazno do jedne granice,nakon što su shvatili da su u zamci,jednostavno je glup pepušten svojoj sudbini: kriminal. Od društva je dobio dva puta šansu kroz školstvo da istu završi,nije uspio doći niti na popravni u niti jednom slučaju,nije čak uspio niti završiti večernju školu. Kriminalac ide kriminalcu i zašto da netko takav radi na destruktivnosti čitavog društva? Nema smisla. On ima isto pravo glasa ko ti i ja.
Kad shvatiš da biti glup nije apsolutna nego komparativna kategorija pa iz društvenog opticaja izbaciš prvu turu glupih, onda ti se od onog što je ostalo opet javljaju manje sposobni pa i njih makneš opet ostaju malo gluplji od onih najsposobnijih koji su ostali i tako ih sve tamaniš dok ne ostane nitko.

Ali dobro da sam otkrio tvoju energiju, sad mi je jasno tko si i što si
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 20:03   #97
@ Detektor

Tvoji marksisti? Misliš na svoje roditelje?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 20:14   #98
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Kad shvatiš da biti glup nije apsolutna nego komparativna kategorija pa iz društvenog opticaja izbaciš prvu turu glupih, onda ti se od onog što je ostalo opet javljaju manje sposobni pa i njih makneš opet ostaju malo gluplji od onih najsposobnijih koji su ostali i tako ih sve tamaniš dok ne ostane nitko.

Ali dobro da sam otkrio tvoju energiju, sad mi je jasno tko si i što si
Biti manje sposoban ne znači biti glup. Eliminaciju sposobnih propagiraju razjareni slojevi tipa teroristi u Europi. Ako si na lošijoj poziciji kao radnik to ne znači da si glup. Biti glup znači da ne možeš ništa sam tj. da se odrasli čovjek ponaša kao dijete gdje mu je država roditelj koji tolerira njegove nestašluke. Sad mi je malo jasnije što ti smatraš pod "glupima". Tebi je glup netko tko je uspio a pametan onaj tko nije. Svaki kapitalist je kriminalac jer je nešto oteo s druge strane onaj tko je stvarno okvalificiran kao krimos to nije jer su kimosi u odijelima i pokrali ovoga tko krade. To je manifest naših domaćih komunista. Pa oni ti zagovaraju direktnu demokraciju koju toliko kritiziraš i da svatko ima jednako pravo glasa bez obzira na sposobnosti. Njima ova demokracija nije dobra već žele još više demokracije. Analogno tvojoj tezi da je demokracija (liberalna)zbog glasanja glupih izrodila Trumpa,što bi rekao da ima još više demokracije kako žele komunisti? Spominješ Kinu kao komunisitčku državu,pa tamo tko ima svoj stan je viša klasa valjda,uglavnom jasna ti je cifra kineza i domaćeg radnika. Trump se pojavio kao mesija europske američke radničke klase (pošto su radnici većina) no on nema rješenja za to što će ih prevariti i postat će manjina uskoro a onda uz demokraciju nemaju šanse jer se moraju zadovoljiti potrebe većine. Dakle,tvoji će ga potiči u budućnosti tj. njegove potomke i takve ko Trump.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 22:07   #99
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Pa zapravo to da bogati imaju puno djece je ok nacin rasturanja nagomilanog kapitala. Rasturanje bez otimacine, dobrovoljno. Pogotovo u drustvima gdje postoji "nuzni dio" nasljedja.
Ne nužno, budući da se potomčad po difoltu ubračuje sa sebi sličnima. A i danas se kapital množi puno brže nego što se stigne prirodnim putem rasturiti.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 23:35   #100
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ne nužno, budući da se potomčad po difoltu ubračuje sa sebi sličnima. A i danas se kapital množi puno brže nego što se stigne prirodnim putem rasturiti.
Recimo da imas 2 i 2 roditelja i svaki par po 50 milijardi dolara, znaci ukupno 100 milijardi dolara

Svaki par napravi 10 djece,

Ta djeca se upare i imamo 10 parova.

Svaki par naslijedi 10 milijardi dolara.

Ako godisnje pripisujemo 4% na taj iznos, potrebno je cca 40 godina da imovina jednog para naraste sa 10 milijardi na 50 milijardi

Ako ce se generacije smjenjivati u roku kracem od 40 godina, svijet ce biti bolje mjesto
addx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:38.