Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2007., 00:48   #1
Ubojstvo

bok,

upala mi je neka sitnica u oko pa me zanima slijedece:

koja je razlika što se zakona tiče...
... ako žrtva umre u 30 sekundi ili u 30 minuta....
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 00:52   #2
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
bok,

upala mi je neka sitnica u oko pa me zanima slijedece:

koja je razlika što se zakona tiče...
... ako žrtva umre u 30 sekundi ili u 30 minuta....
nikakva
__________________
Mogu ja otvorit um pa da lex obuhvati i KD, al uz malu ali znacajnu pomoc halucinogenih gljiva™ by Ro
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 10:30   #3
Odakle ti ovo pitanje ?

Jedino šta mi pada na pamet je da bi se umiranje od 30 min možda moglo svrstat pod ubojstvo na osobito okrutan način, al opet okrutno ubojstvo može bit i jako brzo tako da...
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 11:00   #4
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
bok,

upala mi je neka sitnica u oko pa me zanima slijedece:

koja je razlika što se zakona tiče...
... ako žrtva umre u 30 sekundi ili u 30 minuta....
To ti igra ulogu samo kod kvalifikacije djela i to kod ubojstva i ubojstva na osobito okrutan ili krajnje podmukao način; odnosno koliko je li žrtva patila "više nego što je trebalo" - da se tako izrazim....
wildrose013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 11:29   #5
Quote:
wildrose013 kaže: Pogledaj post
To ti igra ulogu samo kod kvalifikacije djela i to kod ubojstva i ubojstva na osobito okrutan ili krajnje podmukao način; odnosno koliko je li žrtva patila "više nego što je trebalo" - da se tako izrazim....
To ne mora imati veze s onim što je pitao:

"... ako žrtva umre u 30 sekundi ili u 30 minuta...."

Možeš pucati u čovjeka i on umre u roku 30 sekundi ili za pol sata.
Kvalifikacija djela ovdje ne bi bila ovisna o vremenu.

Tako
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 11:31   #6
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
To ne mora imati veze s onim što je pitao:

"... ako žrtva umre u 30 sekundi ili u 30 minuta...."

Možeš pucati u čovjeka i on umre u roku 30 sekundi ili za pol sata.
Kvalifikacija djela ovdje ne bi bila ovisna o vremenu.

Tako
Tako je. Pitanje je nejasno postavljeno.
__________________
Mogu ja otvorit um pa da lex obuhvati i KD, al uz malu ali znacajnu pomoc halucinogenih gljiva™ by Ro
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 15:39   #7
ako sam dobro shvatio razlika je u klasifikaciji,
sad, jel klasifikacija djela, konkretno u ovom slucaju, utjece i na razinu kazne?
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 16:25   #8
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
ako sam dobro shvatio
Nisi baš dobro shvatio jer ti nitko nije potvrdio da je 30 sec obično, a 30 min kvalificirano (ne klasificirano) ubojstvo. Zakon ne pravi razliku s obzirom na vrijeme umiranja, već na način na koji je žrtva ubijena (između ostalog). Recimo da nekoga poliješ jakom kiselinom, on umre za desetak sekundi, to bi vjerovatno bio čl 91 st 4. A nekoga upucaš, on u bolnici leži tjedan dana i umre, to bi bio čl 90.

A razlika u kazni postoji za blaži i teži oblik, evo je:

Ubojstvo (obično)
Članak 90.
Tko drugoga usmrti, kaznit će se kaznom zatvora najmanje pet godina.

Teško ubojstvo (ili kvalificirano)
Članak 91.
Kaznom zatvora najmanje osam godina ili kaznom dugotrajnog zatvora kaznit će se:
1. tko usmrti dijete ili maloljetnu osobu,
2. tko usmrti žensku osobu za koju zna da je trudna,
3. tko drugoga usmrti i pri tom s namjerom dovede u opasnost život još jedne ili živote više osoba,
4. tko drugoga usmrti na osobito okrutan ili krajnje podmukao način,
5. tko drugoga usmrti iz koristoljublja,
6. tko drugoga usmrti radi počinjenja ili prikrivanja drugog kaznenog djela,
7. tko drugoga usmrti iz bezobzirne osvete ili drugih osobito niskih pobuda,
8. tko usmrti službenu osobu u vrijeme kad obavlja poslove zaštite ustavnog ustrojstva, osiguranja osoba ili imovine, otkrivanja kaznenih djela, privođenja, uhićenja ili sprječavanja bijega počinitelja kaznenog djela, čuvanja osoba kojima je oduzeta sloboda i održavanja javnog reda i mira.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 16:41   #9
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
ako sam dobro shvatio razlika je u klasifikaciji,
sad, jel klasifikacija djela, konkretno u ovom slucaju, utjece i na razinu kazne?
Mislim da nisi dobro shvatio.
Trebaš pojasnit pitanje da bi se uopće vidjelo radi li se o toj klasifikaciji.

Slikovito rečeno, kad si spominjao vrijeme, jesi mislio da je osoba usmrćena za 30 sekundi ili usmrćivana 30 minuta?
Ili je zbog posljedica nekog nedjela umrla odmah ili za pol sata.

To mijenja odgovor.
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 17:44   #10
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Odakle ti ovo pitanje ?

Jedino šta mi pada na pamet je da bi se umiranje od 30 min možda moglo svrstat pod ubojstvo na osobito okrutan način, al opet okrutno ubojstvo može bit i jako brzo tako da...
ne mora biti, ista je stvar upucam li ja tebe u glavu i umreš momentalno ili u trbuh pa ti treba nešto više da umreš... posebno okrutan način bi se odnosilo recimo na trovanje, sakaćenje koje prethodi ubojstvu....
frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 17:49   #11
Quote:
frch kaže: Pogledaj post
ne mora biti, ista je stvar upucam li ja tebe u glavu i umreš momentalno ili u trbuh pa ti treba nešto više da umreš.
I da i ne. Npr ti mozes nekoga namjerno ustrijeliti u trbuh,jer si cuo da je takav nacin umiranja najbolniji,i onda ga ostaviti da umre. Ili recimo ako koristis dum dum metke.
__________________
Mogu ja otvorit um pa da lex obuhvati i KD, al uz malu ali znacajnu pomoc halucinogenih gljiva™ by Ro
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 18:26   #12
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
bok,

upala mi je neka sitnica u oko pa me zanima slijedece:

koja je razlika što se zakona tiče...
... ako žrtva umre u 30 sekundi ili u 30 minuta....

razlika?

u kvalifikaciji.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2007., 01:47   #13
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
bok,

upala mi je neka sitnica u oko pa me zanima slijedece:

koja je razlika što se zakona tiče...
... ako žrtva umre u 30 sekundi ili u 30 minuta....
samo po sebi i obzirom na naslov "ubojstvo" - nikakva... eventualno bi nekakav siri kontekst upucivao na razliku...

ali kada ne bi bilo "ubojstvo" vec npr prometna nesreca sa smrtnom posljedicom i u slucaju klasicnog bijega pocinitelja ovo 30 sec - 30 min, pri cemu se 30 sec moze smatrati "trenutnim", bi za bjegunca znacilo razliku izmedju kaznene odgovornosti po 273 kz...
testdrive is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2007., 02:55   #14
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
bok,

upala mi je neka sitnica u oko pa me zanima slijedece:

koja je razlika što se zakona tiče...
... ako žrtva umre u 30 sekundi ili u 30 minuta....
Jel ti to nekoga misliš koknit!
1-zdrug is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2007., 15:50   #15
Quote:
1-zdrug kaže: Pogledaj post
Jel ti to nekoga misliš koknit!
Laki: I..i šta bi ste vi?....P..presudili kratko, jeli?
Rajkovicev brat: A ne! Odveo bih ga u planinu...vezao za drvo..i polako rez po rez...sekao bih ga mesec dana!!!
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 09:03   #16
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
To ne mora imati veze s onim što je pitao:

"... ako žrtva umre u 30 sekundi ili u 30 minuta...."

Možeš pucati u čovjeka i on umre u roku 30 sekundi ili za pol sata.
Kvalifikacija djela ovdje ne bi bila ovisna o vremenu.

Tako
Pa ja sam i mislila na kvalifikaciju samo u slučaju kad npr... netko odluči ubiti čovika, pa mu onda namjerno puca u ruku, u nogu, i sl. ..., ili mu reže dijelove tijela - znači ako je namjerno produljio njegovu agoniju, a ne kod svakog klasičnog ubojstva, di naravno nije bitno je li umro odmah, ili u bolnici nakon mjesec dana.
wildrose013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 10:32   #17
@ wildrose013
Znam, samo sam istakla da je pitanje krajnje nedorečeno.
Hebi ga al' se ovdje se dijele savjeti kako ubiti na okrutan način............
....lijepo i polako
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 02:30   #18
osumnjičeni ubojice na slobodi

Najnoviji slučaj branimira glavaša po kojemu mu sabor ukida imunitet za suđenje ali mu ostavlja imunitet za pritvor?

Hrvatski Sabor se direktno uključio u petljanje oko pravosuđa i ne daje mogućnost parvosudnim organima da sami odluče o pritvoru. Bojim se da ovom malom iz cetinske krajine što je zatukao onu djevojku preostaje jedino da se prijavi kao saborski zastupnik i riješi se kazne. Ne znam kako vama, ali meni se čini da je ovo direktni udarac na pravosuđe u Hrvatskoj i to baš od Hrvatskog sabora kao glavnog zakonodavnog tijela. Pogotovo što nije sumnja ubojstvo sa ili bez predumišljaja, nego ratni zločin koji je nijansu gora stvar od ubojstva.

Ako je stvar za politiku, molim moderatore da prebace mada smatram da je ovo vrlo važno pravno pitanje i pitanje pravne sigurnosti nas običnih građana. Jer, ako se s njim, koji nije pik zibner mogu tako loptati sa pritvorom, pa bez pritvora, pa će možda u zatvor, pa neće, što tek mogu raditi sa običnim pukom?

Mišljenje i komentar molim.
žalosna sova is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 09:36   #19
Quote:
žalosna sova kaže: Pogledaj post
Najnoviji slučaj branimira glavaša po kojemu mu sabor ukida imunitet za suđenje ali mu ostavlja imunitet za pritvor?

Hrvatski Sabor se direktno uključio u petljanje oko pravosuđa i ne daje mogućnost parvosudnim organima da sami odluče o pritvoru. Bojim se da ovom malom iz cetinske krajine što je zatukao onu djevojku preostaje jedino da se prijavi kao saborski zastupnik i riješi se kazne. Ne znam kako vama, ali meni se čini da je ovo direktni udarac na pravosuđe u Hrvatskoj i to baš od Hrvatskog sabora kao glavnog zakonodavnog tijela. Pogotovo što nije sumnja ubojstvo sa ili bez predumišljaja, nego ratni zločin koji je nijansu gora stvar od ubojstva.

Ako je stvar za politiku, molim moderatore da prebace mada smatram da je ovo vrlo važno pravno pitanje i pitanje pravne sigurnosti nas običnih građana. Jer, ako se s njim, koji nije pik zibner mogu tako loptati sa pritvorom, pa bez pritvora, pa će možda u zatvor, pa neće, što tek mogu raditi sa običnim pukom?

Mišljenje i komentar molim.
Nije to politika, tj. je, direktan utjecaj politike na pravosuđe.

Naime, tko odlučuje o mjeri pritvora, na koji način, i koji su pritvorski osnovi, propisuje ZKP, a ZKP primjenjuje sud, a ne Sabor.

Dakle, sinoćnjom odlukom Sabor preuzeo ingerencije sudbene vlasti što je, naravno, protuustavno.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 12:19   #20
Quote:
žalosna sova kaže: Pogledaj post
Najnoviji slučaj branimira glavaša po kojemu mu sabor ukida imunitet za suđenje ali mu ostavlja imunitet za pritvor?
Da, pitanje jeste malo skakljivo ali iskreno receno ne znam kako bi se to moglo bolje rijesit. Mislim da je bitno naglasit cinjenicu da je Glavasu oduzet imunitet za sudjenje a to smatram najbitnijim od svega. Dakle postoji interes (i Sabora) da se utvrde cinjenice i da eventualni ubojica zavrsi u zatvoru. Sto se samog pritvora tice upitno je koliko od Glavasa prieti opasnost od ponavljanja djela ili utjecanja na svjedoke (ako zeli utjecat na svjedoke ima on dovoljno ljudi) ali slazem se s tobom da to nije na Saboru da odluci. No rekao bih da Sabr ipak ima pravo odlucivat kome ce se oduzet imunitet a kome nece. Ipak se radi o ljudima koji su izabrani (doduse ne dikretno vec preko liste) i koji imaju mandat naroda, time i odredjen legitimitet. Sto bi ti vdio kao bolje rjesenje - da je imunitet za sudjenje vezan za imunitet za pritvor? Po meni ovo i nije tako nelogicno sto su napravili jer Saboru je u odredjenom interesu da izabrain zastupnici budu prisutni na sjednicama i da se zato ide na neukidanja imuniteta za pritvor.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:24.