Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2004., 12:26   #1
test na droge za vozace

S obzirom na to da će MUP uskoro imati tehniku i za testiranje vozača na droge, za vožnju pod utjecajem droge predviđena je kazna kao za teško pijanstvo iznad 2,5 promila. Novčani je dio kazne od 2500 do 6000 kuna, bez vozačke se ostaje od 6 do 12 mjeseci, a MUP dodaje od 4 do 6 kaznenih bodova.
-> s danasnjeg monitorovog sajta

mene samo zanima kak to da se smije testirati na droge?
cudno mi je to malo...

[nemam vozacku tak da nemrem voziti drogiran, al svejedno]

kak to ide?
nixon is offline  
Old 20.06.2004., 16:43   #2
Na zahtjev pokretaca teme prebaceno na pravo.
__________________
Kome jos nije jasno?
još jedan Vukovarac is offline  
Old 20.06.2004., 19:01   #3
ruda mraz is offline  
Old 20.06.2004., 22:21   #4
Re: test na droge za vozace

Quote:
damien kaže:

mene samo zanima kak to da se smije testirati na droge?
cudno mi je to malo...
Meni bi bilo čudnije da se ne testira...
Vojky is offline  
Old 20.06.2004., 22:22   #5
Re: Re: test na droge za vozace

Quote:
Vojky kaže:
Meni bi bilo čudnije da se ne testira...


Naravno, slažem se.

Dobar potez, definitivno.
Brazil is offline  
Old 20.06.2004., 22:50   #6
Jel se moze testiranje odbit? Mislim sto tada?
__________________
The Answer to the Great Question Of Life, the Universe and Everything Is...
Forty-two
Bozidar is offline  
Old 20.06.2004., 22:57   #7
Quote:
Bozidar kaže:
Jel se moze testiranje odbit? Mislim sto tada?


Smatra se da si pod utjecajem opojnih sredstava i to vjerojatno ne najlakših.Nisam vidio što piše u prijedlogu zakona, ali vjerojatno je kao i sa alkoholom.Tko odbije alkotest plaća kaznu + uzima se da ima više od 1 promila alkohola u krvi (ili 1.2).
Brazil is offline  
Old 21.06.2004., 09:31   #8
Re: test na droge za vozace

Quote:
damien kaže:
mene samo zanima kak to da se smije testirati na droge?
cudno mi je to malo...
Jednostavno je, država može u tvoje pravo da se drogiraš, jednako kao i alkoholiziraš, intervenirati kad ti konzumacijom tog svoga prava možeš naškoditi drugim ljudima, što je kod vožnje u drogiranom stanju neupitno, jednako kao i kod alkoholiziranosti
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 21.06.2004., 13:19   #9
Nego mene zanima da li će se vozač pod utjecajem droge i krivično kažnjavat?

Test reagira i na neke ljekove pa me zanima da li će se te ljude koji su pod utjecajem tih ljekova isto tako kažnjavat.

To bi značilo da svaka osoba koji pije neki od benzodiazepina može biti kažnjena ovako neprimjerenim kaznama.

Po tome ispada da se vozač koja pije Apaurin svrstava u isti rang s vozačem koji ima 2,5 promila alkohola u krvi.
kpt. Willard is offline  
Old 21.06.2004., 13:32   #10
Quote:
kpt. Willard kaže:
Nego mene zanima da li će se vozač pod utjecajem droge i krivično kažnjavat?



Prekršajno.
Brazil is offline  
Old 21.06.2004., 16:08   #11
Quote:
kpt. Willard kaže:
[B]Nego mene zanima da li će se vozač pod utjecajem droge i krivično kažnjavat?
Ne u vezi vožnje, to je prekršaj - ali će se vjerojatno pokrenuti kazneni postupak za zlouporabu opojnih droga - dakle prvo kazna za vožnju pod utjecajem droge - a onda kazneni postupak za samo uživanje droge koje je ilegalno.


Quote:
Test reagira i na neke ljekove pa me zanima da li će se te ljude koji su pod utjecajem tih ljekova isto tako kažnjavat.
Zasigurno će osoba koja je popila dva Kafetina i radi toga pozitivna - moći zatražiti vađenje krvi koje će definitivno pokazati što je uzimala. To se i sada može napraviti.

Quote:
To bi značilo da svaka osoba koji pije neki od benzodiazepina može biti kažnjena ovako neprimjerenim kaznama.

Po tome ispada da se vozač koja pije Apaurin svrstava u isti rang s vozačem koji ima 2,5 promila alkohola u krvi.
Pazi, ako na uputi lijeka piše da je za vrijeme uzimanja tog lijeka zabranjeno upravljati motornim vozilom - onda će se svrstavati. Inače, neće.

Sjećam se, dok sam bio u srednjoj školi protiv alergija sam uzimao neke tablete, mislim Oxetal. Pisalo je lijpo na kutijici da se ne smije upravljati motornim vozilom - i zaista, od tih tableta se spavalo. Kasnije ih je zamijenio Claritine, kod kojega u pravilu nema te nuspojave i nema zabrane upravljanja motornim vozilom.

Dakle, samo treba poštivati ono što piše na kutijici lijeka i nema nikakvih problema.

Nadam se da će primjena početi što prije. I za alkohol i za droge i za prebrzu vožnju - pogotovo u naselju. Idiota na cestama mi je dosta.
Vojky is offline  
Old 21.06.2004., 16:32   #12
Quote:
Vojky kaže:
Ne u vezi vožnje, to je prekršaj - ali će se vjerojatno pokrenuti kazneni postupak za zlouporabu opojnih droga - dakle prvo kazna za vožnju pod utjecajem droge - a onda kazneni postupak za samo uživanje droge koje je ilegalno.






Ne, nema kaznenog postupka.Ako je samo test pozitivan.


Kazneni zakon :


"Zlouporaba opojnih droga

Članak 173.

(1) Tko neovlašteno posjeduje tvari ili pripravke koji su propisom proglašeni opojnim drogama,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

(2) Tko neovlašteno proizvodi, prerađuje, prodaje ili nudi na prodaju, ili radi prodaje kupuje, drži ili prenosi, ili posreduje u prodaji ili kupnji, ili na drugi način neovlašteno stavlja u promet tvari ili pripravke koji su propisom proglašeni opojnim drogama,

kaznit će se kaznom zatvora od jedne do deset godina, ili kaznom dugotrajnog zatvora.

(3) Ako je kazneno djelo iz stavka 2. ovoga članka počinilo više osoba koje su se udružile radi činjenja tih djela, ili je počinitelj toga kaznenog djela organizirao mrežu preprodavatelja ili posrednika,

počinitelj će se kazniti kaznom zatvora najmanje tri godine, ili kaznom dugotrajnog zatvora.

(4) Tko neovlašteno pravi, nabavlja, posjeduje ili daje na uporabu opremu, materijal ili tvari za koje zna da su namijenjene za proizvodnju opojnih droga,

kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do pet godina.

(5) Tko navodi drugoga na trošenje opojne droge, ili mu dade opojnu drogu da je troši on ili druga osoba, ili stavi na raspolaganje prostorije radi trošenja opojne droge, ili na drugi način omogući drugome trošenje opojne droge,

kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do pet godina.

(6) Ako je kazneno djelo iz stavka 5. ovoga članka počinjeno prema djetetu, maloljetnoj, duševno bolesnoj, privremeno duševno poremećenoj osobi, nedovoljno duševno razvijenoj osobi ili prema više osoba, ili je prouzročilo osobito teške posljedice,

počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do deset godina.

(7) Opojne droge i sredstva za njihovo pripravljanje oduzet će se.

(8) Počinitelja kaznenog djela iz stavka 1., 2., 3., 4. i 5. ovoga članka koji je dragovoljno bitno pridonio otkrivanju djela sud može osloboditi kazne."
Brazil is offline  
Old 21.06.2004., 17:58   #13
Quote:
Brazil kaže:
Ne, nema kaznenog postupka.Ako je samo test pozitivan.


Kazneni zakon :


"Zlouporaba opojnih droga

Članak 173.

(1) Tko neovlašteno posjeduje tvari ili pripravke koji su propisom proglašeni opojnim drogama,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.
Jest, u pravu si... No, činjenica da je netko pozitivan na uživanje opijata mogla bi biti opravdan razlog da policija zatraži od dežurnog suca nalog za pretres motornog vozila?
Vojky is offline  
Old 21.06.2004., 19:32   #14
Quote:
kpt. Willard kaže:


Test reagira i na neke ljekove pa me zanima da li će se te ljude koji su pod utjecajem tih ljekova isto tako kažnjavat.

To bi značilo da svaka osoba koji pije neki od benzodiazepina može biti kažnjena ovako neprimjerenim kaznama.

Po tome ispada da se vozač koja pije Apaurin svrstava u isti rang s vozačem koji ima 2,5 promila alkohola u krvi.
I sada prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama stoji da vozilom ne smije upravljati osoba koja je pod utjecajem alkohola, opojnih sredstava, lijekova, koja je umorna ili pospana...a znala je da se nalazi u takvom stanju ili pod djelovanjem tih sredstava...To nije ništa novo, samo nije bilo testa...
zuba is offline  
Old 21.06.2004., 19:46   #15
Quote:
Vojky kaže:
Jest, u pravu si... No, činjenica da je netko pozitivan na uživanje opijata mogla bi biti opravdan razlog da policija zatraži od dežurnog suca nalog za pretres motornog vozila?
Ne žurimo sa nalozima...
Promet regulira prometna policija, koja ima sužene ovlasti...Okolnost da je netko pozitivan na test, npr. zbog popijenog lijeka, ali to se iz tog testa ne vidi sada i odmah, po mišljenju istražnog suca sigurno neće biti dovoljan razlog za izdavanje naloga za pretres vozila...bit će potrebno pronaći "malo više materijala" za ishodovanje naloga...
zuba is offline  
Old 22.06.2004., 13:36   #16
Quote:
Vojky kaže:
Jest, u pravu si... No, činjenica da je netko pozitivan na uživanje opijata mogla bi biti opravdan razlog da policija zatraži od dežurnog suca nalog za pretres motornog vozila?


To je već druga stvar.Možda mu nađu drogu, možda oružje, možda leš, možda ništa...uglavnom, radi se o pretpostavkama koje su bitne samo u konkretnom slučaju, a ne kao općenito pravilo.
Brazil is offline  
Old 22.06.2004., 15:30   #17
znamo da se neke droge u organizmu nalaze jos mjesecima nakon konzumacije.Neko se recimo na nekom patiju napusio i nakon 2 tjedna policija ga testira i ovaj pozitivan. kako ce se to rijesiti??

ja osobno mislim da nece policija zaustavljaat i testirat nekog tko ne izgleda pijan ili drogiran na prvu procijenu.
Roko is offline  
Old 22.06.2004., 16:53   #18
Quote:
Roko kaže:
znamo da se neke droge u organizmu nalaze jos mjesecima nakon konzumacije.Neko se recimo na nekom patiju napusio i nakon 2 tjedna policija ga testira i ovaj pozitivan. kako ce se to rijesiti??

ja osobno mislim da nece policija zaustavljaat i testirat nekog tko ne izgleda pijan ili drogiran na prvu procijenu.
Koliko ja znam, ovo testiranje bi se trebalo obavljati pomoću nekakvog štapića koji skuplja slinu po ustima i ako poplavi onda je test pozitivan. Određene droge mogu se zadržati u organizmu tjednima pa čak i mjesecima, no uglavnom u krvi i samo u tragovima (nakon recimo 7-10 dana od konzumacije). Neka teža droga bi se vjerojatno mogla detektirati u roku od 24 sata ovim testom, ali mislim da nije toliko precizan. Inače bi koštao kao labaratorijski nalaz.
Purger1984 is offline  
Old 23.06.2004., 21:31   #19
[QUOTE]Roko kaže:
[B]znamo da se neke droge u organizmu nalaze jos mjesecima nakon konzumacije.Neko se recimo na nekom patiju napusio i nakon 2 tjedna policija ga testira i ovaj pozitivan. kako ce se to rijesiti??
Ja isto mozgam nad ovim pitanjem...mislim da bi se to moglo pobijati,vrijeme pocinjenja djela,presiroko tumacenje?Ipak , njima ce biti dovoljno da su nesto nasli u organizmu, to ce im biti dovoljna osnova za kaznjavanje
Sedmica is offline  
Old 26.06.2004., 14:59   #20
ne, mislim da travu detektira samo unazad par dana...

okay, i sad ako nekoga zaustavi i ispadne pozitivan na THC.. šta naplate mu prometni prekršaj i to je to?
__________________
enhancing colours since 1938

w! pssst! it's a secret!!
Acid is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:21.