Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2004., 09:05   #1
Faksiranje tax free obrasca nasim carinicima

Ne znam da li je ovo odgovarajuci podforum za topic.Ako nije slobodno ga preselite i preimenujte.

Cujem da se u zadnje vrijeme cesto dogadja da carinici sa Slovenske granice faksiraju obrasce za povrat ddv-a ili ive nasim carinicima.
Neke zaustave i pretraze ne granici,nekima dodje cestitka na kucnu adresu.U oba slucaja cula sam da se placa kazna,pdv i eventualno carina.

Ne znam da li je to uistinu toliko cesto,ali svi s kojima sam pricala,a u zadnjih mjesec dva su potvrdjivali tax free, su platili pdv i kaznu.

S gospodarske strane postupak slovenskih carinika cini mi se sulud.
Tko ce kupovati kod njih ako je ukupni trosak takve kupovine veci

S druge strane me zanima-imaju li pravo javljati informacije nasim carinicima i da li se mora platiti pdv za robu za koju je dokazano da je iznesena iz EU ali ne i da je unesena u RH?

NA kraju krajeva mogu baciti robu iz auta na nicijoj zemlji,i to onaj tko mi posalje kaznu kuci ne zna.
Noemi is offline  
Old 13.11.2004., 12:33   #2
a ne čini ti se suludo da i hrvatska gubi na našim transakcijama izbjegavanja poreza.
ugovor su potpisale i slovenija i rh.
uopće nije bitno di si ti robu bacila ili ostavila na ničijoj zemlji jer su prijavila da si na slo granici izašla s cipelama i to je jedino bitno.
za račune iz austrije i iatlije još nikom nisu poslali doma da nije plaćena carina, ali za sloveniju je svima koje poznajem.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Old 13.11.2004., 12:47   #3
Re: Faksiranje tax free obrasca nasim carinicima

Quote:
Noemi kaže:
Ne znam da li je ovo odgovarajuci podforum za topic.Ako nije slobodno ga preselite i preimenujte.

Cujem da se u zadnje vrijeme cesto dogadja da carinici sa Slovenske granice faksiraju obrasce za povrat ddv-a ili ive nasim carinicima.
Neke zaustave i pretraze ne granici,nekima dodje cestitka na kucnu adresu.U oba slucaja cula sam da se placa kazna,pdv i eventualno carina.
Pa naravno - ako si u jednoj državi dobila povrat PDV-a jer robu izvoziš, logično je da porez (i carinu) treba platiti u državi gdje robu uvoziš.

Inače, nikakve potvrde ne faksiraju, već su informatički sustavi obiju država povezani. Cilj: sprječavanje varanja na porezu.

Naravno, uvijek možeš pokušati dokazati na sudu da si robu bacila, ali ni kazne za onečišćenje okolišta nisu male.

Nema tu baš ništa problematično. Porez treba platit.
Vojky is offline  
Old 13.11.2004., 12:52   #4
Oni koje ja poznajem dobili su kazne nakon kupnje robe u Italiji,isto kao i u Sloveniji.
Slovenci izgleda faksiraju sve tax free potvrde.

Ne ne cini mi se suludo da RH gubi na tome.Kada budem mogla kupiti iste cipele za istu cijenu kod nas i vani to cu i raditi.

Do tada se ne osjecam nimalo krivo ako ne sponzoriram neciju predsjednicku kampanju.
Meni tih 20 % povrata,koji realno i nije toliki puno znaci.
Da mi moja drzava omoguci da nakon zavrsenog fakulteta radim kao covjek za ljudsku placu,vjerojatno bi i ja imala veci osjecaj odgovornosti.

Ovako,sorry nemam.Jer cu za tih 100-200 kuna koje ustedim platiti dio stanarine.Ili cu ih pretvoriti u hranu.U svakom slucaju necu ih pretvoriti u luksuz.

Ne vidim ni da svi oni koji su do sada potvrdjivali tax free i sparali na tome grcaju od grizodusja.
Inace bi vjerojatno i prije uredno prijavljivali robu kao odgovor na pitanje imate li nesto za prijaviti.

A sto ako kupljenu robu uopce ne uvezem u RH?Zasto onda moram placati pdv i kaznu i ne znam ni ja sto...?
Noemi is offline  
Old 13.11.2004., 13:05   #5
Quote:
Noemi kaže:

A sto ako kupljenu robu uopce ne uvezem u RH?Zasto onda moram placati pdv i kaznu i ne znam ni ja sto...?
pa poanta je da si ti dobila porez natrag jer je nosiš u rh, sve ti piše na onoj omotnici od ive. ne govorim o grizdušju (i ja isto radim), samo mi je smiješno jer mislim da znaš da smo tim postupkom u sivoj zoni, pa kad me ćope nemam što prigovarat.
za to znam sigurno 2.g. i to je normalna procedura.
kaznu nemoj platiti, moš samo pdv i carinu.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Old 13.11.2004., 13:10   #6
Valjda to svi radimo.

Samo me iznenadilo koliko ljudi je u zadnjih mjesec dana dobio "cestitku" kuci.

Prije se to nije desavalo.

Pricala sam jednom prilikom sa slovenskim carinikom i rekao mi je da se medjusobno prosljedjuju informacije o tax free-ju ali samo za vece iznose.

Sada koliko cujem je to postao obicaj,cak i za manje svote.

KAznu nisam dobila(josh).

MAla zaba se sprema na skijanje sa skolom pa smo mu mislili kupiti opremu u Sloveniji.

Izgleda da nish od toga.
Noemi is offline  
Old 13.11.2004., 13:18   #7
svi računi dolaze, prije 2.g. su radili samo s većim iznosima, ali sad stvarno ide sve. meni je moram priznat krivo, ali hebga svi jokamo kako država mora profunkcionirat.
gle, možeš i ne potpisat da si dobila čestitku, postoji i ta mogućnost.
meni dosad ništa nije stiglo iz austrije i it, ali je sve iz slovenije. čak su mi stizali doma računi od bake koja je kupovala u rg s slo pasošem. nema više zezancije.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Old 13.11.2004., 13:40   #8
Quote:
Noemi kaže:
[B]
Ne ne cini mi se suludo da RH gubi na tome.Kada budem mogla kupiti iste cipele za istu cijenu kod nas i vani to cu i raditi.
Pa, nitko ti ne brani da vani kupiš jeftinije cipele, uzmeš oslobođenje od poreza, lijepo to prijaviš na carini, te platiš porez. Ako više nisu jeftinije - onda u pitanju nije bila cijena robe, već "ušteda" na porezu.

Quote:
Do tada se ne osjecam nimalo krivo ako ne sponzoriram neciju predsjednicku kampanju.
Meni tih 20 % povrata,koji realno i nije toliki puno znaci.
Da mi moja drzava omoguci da nakon zavrsenog fakulteta radim kao covjek za ljudsku placu,vjerojatno bi i ja imala veci osjecaj odgovornosti.
Pa, mogli bi recimo ukinuti i besplatno školovanje, pa bi i porez bio manji. Takvi "argumenti" ti baš i ne drže vodu, posebno na ovom Forumu...

Quote:
A sto ako kupljenu robu uopce ne uvezem u RH?Zasto onda moram placati pdv i kaznu i ne znam ni ja sto...?
Ako ne uvezeš u RH, lijepo ćeš priložiti potvrdu gdje si uvezla i platila porez. PDV jednostavno treba platiti. To ti je tako. Sada, možemo filozofirati koliko hoćemo - ali igranje tipa kupi u Sloveniji za izvoz i zaboravi prijaviti na hrvatskoj carini je prošlo.

Nisu države blesave... Jedna od stvari koje donosi EU jest - red. Posebno u financijama.
Vojky is offline  
Old 13.11.2004., 17:46   #9
Ako sam dobro shvatio dosadašnju diskusiju Slovenci našima faksiraju kopije formulara koji su potvrđeni na slovenskim prijelazima bez obzira gdje je u EU roba kupljena.

Dakle riješenje je ući u HR preko Mađarske ili Ancone? Ovisno od iznosa moguće carine može biti i isplatljivo...?

Da li imamo saznanja da i druge pogranične EU zemlje također dostavljaju TAX free formulare HR carini, ili je riječ samo o sporazumu koji je na snazi na slovenskim prelazima?

Hvala na odgovorima..
PowerLock is offline  
Old 13.11.2004., 17:49   #10
Eh da ne zaboravim primijetiti - tax-free formulari mogu se ovjeriti na svakom graničnom prelazu kada putnik napušta područje EU-a, dakle i na bilo kojem EU aerodromu s kojeg se leti direktno za HR. Bilo bi dobro ako putnici koji su nedavno ušli u HR preko bilo kojeg drugog prelaza imaju kakva saznanja o ovoj zanimljivoj suradnji HR i SLO vlade.
PowerLock is offline  
Old 14.11.2004., 10:13   #11
Quote:
Vojky kaže:

Do tada se ne osjecam nimalo krivo ako ne sponzoriram neciju predsjednicku kampanju.
Meni tih 20 % povrata,koji realno i nije toliki puno znaci.
Da mi moja drzava omoguci da nakon zavrsenog fakulteta radim kao covjek za ljudsku placu,vjerojatno bi i ja imala veci osjecaj odgovornosti.

Pa, mogli bi recimo ukinuti i besplatno školovanje, pa bi i porez bio manji. Takvi "argumenti" ti baš i ne drže vodu, posebno na ovom Forumu...

Oprosti,ali ne radi se o argumentu nego o mom subjektivnom misljenju,koje ni ne treba drzati vodu,ali smatram da ga imam pravo izraziti na bilo kojem,pa i ovom forumu.
Noemi is offline  
Old 15.11.2004., 15:18   #12
Quote:
Noemi kaže:
Oprosti,ali ne radi se o argumentu nego o mom subjektivnom misljenju,koje ni ne treba drzati vodu,ali smatram da ga imam pravo izraziti na bilo kojem,pa i ovom forumu.
U pravo na izražavnje ti nitko ne ulazi, ali "prosvjed" neplaćanjem poreza ti baš i nije neki argument za Pravo.

Dakle, htjeli smo pravnu državu i to ti tako otprilike izgleda.
Vojky is offline  
Old 23.11.2004., 15:11   #13
Tu pricu sam cuo davno od jednog prijatelja, no bio je u pitanju veci iznos, a da su slovenci javili nasim bila je potvrda jer je nas carinik pustao sve ispred mog pajde i samo je njega stavio sa strane i tocno je znao sto treba traziti. Kak je zavrsilo neznam no zakljucak je bio taj da su slovenci javili nasima.

A sada malo mi je cudno da carina salje neku kaznu ili bilo kakvo rjesenje o placanju kazne, carine i PDV-a, ako me nisu ulovili (samo da slovenci posalju kopiju mog TAX FREE obrasca i da im je to dovoljno da me opale za sve to) ipak mislim da je potrebno da me nasi "uhvate" i onda donesu rjesenje. Istina je da te carinik ima pravo i pred Zg zaustaviti i traziti pregled vozila ako mu se cini da si dosao iz inozemstva i ako si presao granicu i tamo ih sve zajebo, najebat ces pred zg ako je roba uvezena a nije ocarinjna.

Sve u svemu bum si razmislio da li cu ponovo to raditi, radije nebum ovjeraval nego da me ona slovenska banda cinka.

Inace danas u vecernjaku je neki tekst o tome !!

FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is offline  
Old 23.11.2004., 15:25   #14
Dakle, razmjena podataka je u potpunosti proradila kada su Slovenci počeli masovnije kupovati u RH i koristiti isti štos - izbjegavanje plaćanja poreza. Naravno da su onda slovenske vlasti naglo postale ažurne (prije je koordinacija funkcionirala samo za veće iznose).

A tako je ljudi - porez treba platit. To se zove pravna država na djelu.
Vojky is offline  
Old 23.11.2004., 15:31   #15
Quote:
FreeFlyer kaže:


Sve u svemu bum si razmislio da li cu ponovo to raditi, radije nebum ovjeraval nego da me ona slovenska banda cinka.
pa je li ti treba crtat, gubi i naša država jer ti nelegalno uvoziš? nema to veze s slovenskom bandom carinika, već o što ti i ja svjesno izigravamo zakone.
nema više, papala maca. i pare će otići u proračun koji se puni pedevejom koji ti i i ja svjesno izbjegavamo.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Old 23.11.2004., 15:37   #16
Gle Tila,

to sto nasa drzava gubi to je posebna tema, naime, zasto cipele koje se meni svidjaju u jedoj (necemo reklamirat a bome niti psovat) trgovini u Zg kostaju 2.500 kn, a ja ih u Grazu kupim za 1500 kn ???

Da li bi drzava mogla mozda malo poraditi na tome da otvori granice i da umanji carinu i poreze pa da se fino uzveze pa da majstori ne deru takve cijene pa cu onda kupovat u Hr i tu placat porez i carinu i marzu.

Eto, neka drzava poradi na makroekonomskom i mirkoekonomskom (kak pametno zvucim) polju pa da se reguliraju neki odnosi pa da se uvozi ono sto nemamo a ne uvozi ono sto imamo (hrana) pa ce onda biti i reda na trzistu, a ne samo da sjedi promatra i ubire poreze !!!

Inace drzvava vise izgubi na raznim drugim igracima i igrama nego na mojim cipelama ili speceraju !!!!!! Ali to nikoga nije briga !!

FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is offline  
Old 23.11.2004., 15:44   #17
to nema veze s temom, ko ti se ne svidja ništa te ne spriječava da odeš živjet u Graz.
svjesno izbjegavamo zakone i tu je kraj priči. to što macovi koštaju puno jeftinije u italiji je stvar uvoznika, a ne države. toliko.
i blesav mi je stav "di sve država gubi, a moje cipele su jeftinije gori". reda mora biti.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Old 23.11.2004., 15:50   #18
A ti svugdje postujes zakon ??? NIkada se ne svercas u tramu ? Nikada ne prolazis kroz narandjasto na raskrscu ? Nikada nisi presvercala traperice iz Trsta ? Uredno prijavljujes porez ?

Nemojmo sada o tome kak se nesto mora ili nemora ? Stvar je da se na sitnicama na obicnim ljudima tu trenira strogoca, a onim velikim se jos pomaze da budu jos veci i to je ok !!

Ne govorimo ovjde o utaji prihoda i deponiranju novca u strane banke, pa da sada se to mora prijaviti, vec o 20-30 EUR povrata poreza, a kako tu neki sugovorni su rekli, nije puno ali veseli ! A da se bu drzava nesto obogatila od mojih 30 EUR bas i nebu, jer oni koji moraju platiiti 100.000 EUR ih ne plate.

Budimo realni, kada bi se svi, ali bas svi drzali zakona i bili posteni, onda bi ovakovo ponasanje bilo razumljivo, ali sada i u Hr, pustimo to.

A to di ja hocu zivjet, ili da se odselim u Graz, tako su mnogi drugi pametno odgovarali pa se je od 1990 odselilo na tisuce mladih skolovanih ljudi van pa sada imamo Hrvatsku ovakvu kakva je !

FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is offline  
Old 23.11.2004., 15:52   #19
Quote:
tilla kaže:
to nema veze s temom, ko ti se ne svidja ništa te ne spriječava da odeš živjet u Graz.
svjesno izbjegavamo zakone i tu je kraj priči. to što macovi koštaju puno jeftinije u italiji je stvar uvoznika, a ne države. toliko.
Evo, bilo je jučer u novinama - prosječna cijena cipela koje se uvoze u RH je 8 € - a koliko pratim, prosječna prodajna je oko 300 kn. Carine su relativno male, PDV je 22% - i na kraju ispada da su cipele roba s jednom od najvećih marži u Hrvatskoj!

Vjerujem da će se stvari popraviti ulaskom u EU (što se cipela tiče), ali recimo tehnička roba nam je jeftinija nego u Austriji.

No, porez treba platit.

Jedino - ja bih iz određenih političkih razloga uzeo oslobođenje poreza u Sloveniji i porez lijepo platio Hrvatskoj, makar se morao petljat s papirima. Bolje da plaćam našem proračunu nego njihovom, ako već mogu birat...
Vojky is offline  
Old 23.11.2004., 15:54   #20
sve navedeno, ali kad me uvate ne pizdim i ne ponašam se ko zadnja pizda za tih 30eura. platim i mirna bosna.
a to da je svjesno nepoštivanje zakona sitnica, ne bi se složila s tim. adio.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:30.