Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2004., 03:41   #21
Quote:
Tinchi kaže:
Mljacko, a vjerojatno...
Al opet, neću ja da mi bude loše Bezveze, tlaka je to.

aktovka, radim ja na tom već dugo, prije nisam znala ni reć NE, sad već to izvedem... al me ždere iznutra kao što napisah
O toj grižnji savjesti se i radi
Tinčijaneru, ti ždereš samu sebe i to vrlo uspješno, ako smijem dodati.
Znam još jednog komada kojem je lakše učiniti uslugu nego reć ma mrš u pizdu materinu (što bi po mojoj slobodnoj procjeni bilo realnije).
Osloni se na kvalitetu prije svega.
Meni je tako prijatelj s kojim sam odrasla ko klinka uletio u život i očekivao od mene da mu učinim milion stvari bez obzira na to što je u međuvremenu postao teška đankoza i sjebao sve oko sebe, pa čak i sebe.
I prodavao mi je spike tipa-jednom prijatelj-uvijek prijatelj.
Onda sam mu ja rekla-jednom narkoman-uvijek narkoman.

Ali sve su to skale u odnosima.
Respectom prema sebi činiš uslugu svijetu oko sebe.

Ako ne znaš reći ne, kako ćeš biti sigurna da kad govoriš Da, da je to da koje ti nitko nije nametnuo.

No, meni se ipak čini da je taj tvoj nazovi odjeb koji si uputila prijatelju prvi u nizu pa ti treba podrška sa strane. Ili kako se ono kaže....ta tlane.

Mljacko je dobro reko onu o opuštenim obrvama i o gledanju u oko.

Ako prije nisi mogla reći ne, a sada možeš, to je već nešto.
Nije grijeh odbiti nekog, grijeh je uzgajati svoju osobnost na račun tuđih potreba... lažnih.

Enivej, probaj jednostavnu metodu.

Kad budeš išla po kruh i mljeko u dućan, probaj nekom opsovat sve po spisku bez razloga.
Ako ne uspiješ-nisi uspjela.
Ako uspiješ-probaj to isto reć najboljem prijatelju bez da trepneš.
Ako se oboje uspijete nasmijati tome, znači da si odradila šihtu.


__________________
If, after flushing,
The flow of water fails to stop,
Please give the handle A short, sharp jerk
Bercana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2004., 15:54   #22
No sad ste valjda sve prekopali da u njoj nađete feler koji treba popravit da joj ne bude bed odbit uslugu. No,možda bi jednostavno trebala rasčistiti s tim da ima razmaženih prijatelja koji očekuju da su njihove potrebe prioritet,te ako ne želiš da to stvarno tako bude moraš ih povremeno otkačit. Ljubav boli,jebi ga,otrpi to..sljedeći put će bit lakše..i sve tako. Bin there..
lilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2004., 17:00   #23
Lilla, al činjenica je da sami stvaramo prijatelje razmaženima

Ljudi čine takve stvari... jer mogu. Jer im dopustiš.

Imam par frendova koje se jednostavno nitko ne usudi niš nepotrebno pitat jer znaju da će dobit odjeb u startu Oni nemaju razmaženih oko sebe.
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2004., 17:02   #24
Bercana, pametno moje

Nije to prvi NE u nizu, već je ohohohoho koji al grižnja savjesčine ga još uvijek prati.

A savjet ti je .. super. Dobro, baš sad u dućanu s lokalnim tetama ne, al biće prilika..
Recimo tramvaj mi pao napamet
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2004., 17:57   #25
Quote:
lilla kaže:
No sad ste valjda sve prekopali da u njoj nađete feler koji treba popravit da joj ne bude bed odbit uslugu. No,možda bi jednostavno trebala rasčistiti s tim da ima razmaženih prijatelja koji očekuju da su njihove potrebe prioritet,te ako ne želiš da to stvarno tako bude moraš ih povremeno otkačit. Ljubav boli,jebi ga,otrpi to..sljedeći put će bit lakše..i sve tako. Bin there..
Nije stvar u priateljima nego u ljudskom biću. Ako čovjek osjeti da ima nadmoć onda svoju metodu ne napušta i nje se drži. Sve dok zube ne pokažeš. Onda te počne cijenit
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2004., 22:50   #26
Mljacko, tvojom metodom se danima zabavljam
Danas sam u uredu gledala ljude tim sistemom i zamišljala kako im govorim onak hladnokrvno NE

Ne.
Ne.
Ne.

Pazila sam naravno da ne pretjeram
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2004., 23:36   #27
Vele psiholozi, a i moram reć da sam se u to uvjerila na vlastitoj koži, da se nakon što nekomu nešto odbijemo, odnosno kažemo NE - ne osjećam loše zato što smo mu rekli NE, nego zato što mislimo da moramo smišljati neki razlog iz kojeg smo rekli NE.

Spetljala sam, idem probat ponovo

Dakle, kad nekomu kažeš NE, ne moraš imati nikakav poseban razlog za to. Dovoljno je da ne želiš. Ako sebe (ili još gore - osobu kojoj nešto odbijaš) počneš uvjeravati da to činiš iz nekih racionaliziranih, tzv. "opravdanih razloga" - onda ćeš se loše osjećati. Zato što ti nijedan razlog neće biti dovoljno dobar i dovoljno opravdan.

Zato, vele psiholozi, treba trenirati izgovaranje rečenice: Oprosti, ali ne mogu. I točka. Nakon te rečenice nikada ne mora doći objašnjenje zašto ne možeš ili nećeš.

Ja sam s godinama uvježbala. Tu i tamo mi se još uvijek omakne da, kad me netko nešto traži, a ja mu to ne želim napraviti ili dati, počnem s opravdanjima tipa nemam vremena, blablabla i doista se upravo u tim slučajevima osjećam loše.

Kao što i ljudima činiš neke usluge samo zato što to hoćeš, tako bi im i trebala odbijati neke stvari samo zato što to nećeš.

Tak da ti je moj savjet ljudima sa smiješkom na usnicama i najljubaznijim tonom odgovarati: "Sorry, ali ne može." Ako pitaju zašto, ponoviš ili kažeš: "Jednostavno ne može, sorry."
__________________
Smoke-free od 10. 01. 2012.
Cyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2004., 01:19   #28
Osobno nemam problema s govorenjem "Ne" onima koji mi nisu bliski, al ne napravit uslugu ili pomoci nekom bliskom stvara bas to sto si opisala Tinchi - nekakav negativan osjecaj..kao da sam nesto lose napravila. Nesto u rangu male izdaje.

I radim mozda najgore od svega: kazem ne, al opet ucinim i s osmijehom i slijeganjem ramena kazem 'a fuck, znas mene. na prvu loptu mi se sve cini tesko'.
Ne mogu protiv sebe. Bliskim osobama pomazem prije nego sebi. Mozda iz onog nekog 'duga' (grdo zvuci) iz prosloti kad su bili uz mene. Pamtim ljude koji su bili dobri prema meni.

Al onima koji mi nisu bliski itekako divno i bez teskoce kazem "ne" i stilu "odbij od mene. sad.".
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2004., 01:43   #29
Da,baš!
Uvijek sam se divila ljudima kojisu bez pol pardona mogli otpiliti nekoga i jedan dio mene je htio bitikao oni...ali ja im osobno nebi htjela biti prijatelj...ne zato što volim da mi se čine usluge-dapače,....nego zato što mi djeluju hladno,nedodirljivo....imaju li takvi ljudi prijatelja...mislim stvarnih prijatelja....ne poznanika????
Mogu li uopće takvi ljudi biti prijatelji?
I zato mislim da je najbolja ona gore kombinacija...s frendovima...eh...pa malo popustiš i nekad na svoju štetu....kaj ćeš ak ti nije frka baš....
A s bezveznićima.....e tu je ko te......nemogu i bog..ili još bolje NE ŽELIM i točka.
Pa nek si misle...joj kad bum to mogla reći onda bum si bila takva faca da to nije normalno...

I potpuno ste u pravu kad kažete da takvi ljudi nemajuoko sebe daveža koji ih cimaju stalno da trebajuovoiono,...ja neznam jel ima među vama takvih...ali Bože moj,to je jednostavno za izluditi koliko takvi ljudi imaju ideja da te dave.
NON-STOP im nešto treba ili ti trebaju nešto VAŽNO...(like a..nije ih nazvao dragi čitave dve i pol minute)...reći
__________________
mah...mah...
andjelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2004., 06:39   #30
Pa, mislim da nitko živ ne govori NE baš svima. Podrazumijeva se da ćeš frendovima napraviti čak i neke usluge koje su mrvicu izvan granica pristojnih molbi i neugrožavanja vlastite komocije.

Al' imaš ljudi koji totalno odu dovraga s procjenom što je, kada, koga i koliko pristojno tražiti za uslugu. A ima i situacija u kojima jednostavno ne možeš / ne želiš.

Ne znam, na primjer, koja bi to santa leda ledenog bilo kome odbila molbu tipa: "Treba me vozit u bolnicu", pa makar bilo dva u noći, lego si u jedan, a moraš ustat u šest. Prijateljima ćeš možda čak u to isto doba noći ispuniti i trivijalniji zahtjev.

Al' kad netko non-stop gnjavi s nekim molbama tipa "vozi me ovamo, vozi me onamo" ili kad je ultra-drzak, pa te u stanju nakon tri dana poznanstva tražit nešto tipa: "Ajd mi na svoju kreditnu karticu kupi ove cipele od 800 kuna, vratit ću ti za mjesec dana", pa čak i ako te netko uhvati gnjavit s nečim tipa "ajde ti sad slušaj moje kukanje", a tebi se ali baš nikako ne da - onda fakat ne znam zašto bi bilo bezosjećajno odbit.
__________________
Smoke-free od 10. 01. 2012.
Cyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2004., 11:21   #31
Hmmm.. naravno da ne govorimo o posebnim situacijama i posebnim ljudima, za granice se zna gdje su

Mislim da sam kod Cyn iščeprkala bitno - razlika je kad netko kaže "Molim te, možeš li mi.." i "Ajde, idemo po to i to.." Potonje je izraz čistog nepoštivanja, radilo se o prijatelju il nekom sastrane

I ton glasa igra ulogu...
E sjetila sam se još nečeg - onih ljudi koji ne prihvaćaju NE, pa dave i pile dok ne dobiju što hoće... Užasno glupa situacija za staru mene, nikad nisam znala bit dovoljno čvrsta da do kraja ustrajem na svojem NE.
Također, ima divnih ljudi koji nakon prvog NE to i prihvate

Evo, upravo me jedna od best friends zvala na kavu, i ja kužim da joj treba razgovor. Rekoh da ne mogu jer učim, zbilja je frka. Prihvatila je to bez problema Uvijek prihvati.
Najbolja je
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2004., 12:14   #32
Svejedno odi cjedit krafne
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2004., 13:23   #33
Re: Reći NE i ostat normalan

Quote:
Tinchi kaže:

Ali..
Zašto se osjećam tako loše????

Realno, nema razloga da se osjećam loše, ali ja se osjećam kao da sam sjebala osobu, a realno ZBILJA nisam.

Koji je moj problem???

Možda misliš da će oni tebe odbiti kad ćeš ih trebati? Ili zaista želiš nekome pomoći, no tu pomoć moraš odgoditi jer već imaš brdo posla, pa ti je krivo jer stvarno želiš.
No u svemu tome najbolje je biti iskren prema sebi i drugima, pa kažeš "neda mi se", ak ti se neda, "rado, al pričekaj jer imam posla", ak imaš posla a želiš jer onda kažeš u kakvom si ti odnosu prema tome. Nekad ćeš prekinut svoj posao da drugom pomogneš, no ne možeš to uvijek...
..ak se osjećaš loše, ima li možda 2 strane u svemu? Kažeš jedno, a možda ne osjećaš tako? Pa onda puca savjest malo? Preispitaj to.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:54.