Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2013., 12:46   #1
Vjeronauk u školama

Potaknuta temom o definiciji braka i utjecaju Crkve na javno misljenje u RH, postavljam novu temu.

Zanima me sto zene misle o vjeronauku u skolama.

Jeste li za, protiv, neutralne?
Zbog cega je to dobro, zbog cega lose?
Mislite li da se treba ukinuti ili mu se treba poduplati satnica?

Ja sam isla na vjeronauk tijekom osnovne skole. I skupila sve sakramente koje sam trebala, iako sam se protiv krizme borila rukama i nogama.

Mislim da bi vjeronauku trebalo mjesto biti u Crkvi. U sekularnoj drzavi, on nema sto raditi u skoli. I mislim da je 6, 7 godina, koliko klinci imaju kad se prvi put sretnu s njim, premalo.
No, isto tako mislim da bi naglo ukidanje bilo pretjerano i da taj postupak treba ici postepeno. Npr. prvo ga maknuti iz nizih razreda osnovne.

I nikad mi nije bilo jasno zbog cega vjeronauk ulazi u prosjek.
OK, obzirom da ti je drzava dala tu mogucnost, pricaj djeci price o Josipu i njegovoj braci, Mojsiju i brdu, Abrahamu i sinu, ali za kog vraga se to djeci ocjenjuje?
Petra Pan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 13:11   #2
Vjeronauk je otišao podosta u krivom smjeru. Predmet koji je zamišljen kao upoznavanje religija postao je sprdnja i promicanje političkih ciljeva i bezuvjetno promicanje katolicizma (svi koji nisu katolici, gorjet će u paklu).

Jesam za to da bi trebao postojati predmet koji će se baviti religijama svijeta, vjerovanjima i nevjerovanjima jer su ista imala dosta utjecaja na narode i kulture, ali forsiranje jedne vjere i izopćavanje svih koji nisu te vjere je glupost.

Katoličkom vjeronauku je mjesto isključivo u crkvi, a predmetu koji se bavi religijama i kulturama u školi.

Naravno, ovo govorim kao osoba koja također ima sve sakramente i odgajana je u duhu kršćanstva.
__________________
često zvučim glupo.... da se odem ispovjedit?
Bunny Slippers is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 13:13   #3
Vjeronauk u školama nije pitanje vjere ili obrazovanja nego politike. A ovo je ŽK.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 15:04   #4
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Vjeronauk u školama nije pitanje vjere ili obrazovanja nego politike. A ovo je ŽK.
Ne slazem se. Pitanje je i jednog i drugog i treceg.

Ako je tema prekontroverzna za ovaj dio foruma, neka se ugasi, ali mene je zanimalo stajaliste, prema onom sto mogu vidjeti, najliberalnijeg dijela foruma.
Petra Pan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 15:18   #5
Quote:
petra-pan kaže: Pogledaj post
Ne slazem se. Pitanje je i jednog i drugog i treceg.

Ako je tema prekontroverzna za ovaj dio foruma, neka se ugasi, ali mene je zanimalo stajaliste, prema onom sto mogu vidjeti, najliberalnijeg dijela foruma.
Nisam za vjeronauk u školi.
Ja sam išla na vjeronauk u crkvi i ništa mi nije falilo.

Danas učiteljica u školi pita klinca da li je bio prošlu nedjelju crkvi i zašto nije bio.

Meni je to totalno neprirodno i nekultuno.

Mene ni svećenik na crkvenom vjeronauku nije tražio da mu tako polažem račune.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 15:28   #6
vjeronauk u škole pod uvjetom da ne ulazi u redovnu satnicu i da djeca svih vjeroispovjesti imaju pravo učiti svoju vjeru. dakle, za muslimane, pravoslavce, evanđeoce, luterane, ne znam koje sve vjere postoje, svima omogućiti da uče svoju djecu baš kao i pateri našu katoličku.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 15:30   #7
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
vjeronauk u škole pod uvjetom da ne ulazi u redovnu satnicu i da djeca svih vjeroispovjesti imaju pravo učiti svoju vjeru. dakle, za muslimane, pravoslavce, evanđeoce, luterane, ne znam koje sve vjere postoje, svima omogućiti da uče svoju djecu baš kao i pateri našu katoličku.
Ovo.
Ne vidim ništa loše u tome da se djecu uči o religiji, štoviše, osnovno zanje o tome smatram općom kulturom.
Vjeru se i tako ne može naučiti u školi.
__________________
After this we have to rewrite all definitions of what awesome stands for.
Morticia Addams is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 15:33   #8
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
vjeronauk u škole pod uvjetom da ne ulazi u redovnu satnicu i da djeca svih vjeroispovjesti imaju pravo učiti svoju vjeru. dakle, za muslimane, pravoslavce, evanđeoce, luterane, ne znam koje sve vjere postoje, svima omogućiti da uče svoju djecu baš kao i pateri našu katoličku.
Ta mogućnost postoji.

I ne, nisam za vjeronauk u školama ni u tom slučaju.

Neka svi uče o raznim religijama. Jer je škola mjesto obrazovanja, ne indoktrinacije. Ili bi to barem trebala biti.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 15:34   #9
Quote:
Morticia Addams kaže: Pogledaj post
Ovo.
Ne vidim ništa loše u tome da se djecu uči o religiji, štoviše, osnovno zanje o tome smatram općom kulturom.
Vjeru se i tako ne može naučiti u školi.
VjeroNAUK nije učenje o religijama, nego o vjeri. Jednoj vjeri. Vjeri kojoj pripadaš.

Kao takav bi trebao biti u crkvi, jer je to sasvim osobna stvar svakog pojedinca i nije dio opće kulture.
Učiti o religijama (množina!) da, ali vjera kao takva ne.
Violently happy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 15:37   #10
Quote:
Violently happy kaže: Pogledaj post
VjeroNAUK nije učenje o religijama, nego o vjeri. Jednoj vjeri. Vjeri kojoj pripadaš.

Kao takav bi trebao biti u crkvi, jer je to sasvim osobna stvar svakog pojedinca i nije dio opće kulture.
Učiti o religijama (množina!) da, ali vjera kao takva ne.
Koliko sam shvatila nije obavezan, tako da ono...
__________________
After this we have to rewrite all definitions of what awesome stands for.
Morticia Addams is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 15:38   #11
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
vjeronauk u škole pod uvjetom da ne ulazi u redovnu satnicu i da djeca svih vjeroispovjesti imaju pravo učiti svoju vjeru. dakle, za muslimane, pravoslavce, evanđeoce, luterane, ne znam koje sve vjere postoje, svima omogućiti da uče svoju djecu baš kao i pateri našu katoličku.

Ovo, no čak ni ne tako podijeljeno na posebne vjere nego da bude organiziran predmet u sklopu kojeg će se učiti o raznim religijama (čisto radi opće kulture), nešto a la etika, ali malo prošireno.

Dobila bi se tako neka širina mišljenja i možda se kod nekih ne bi stvorio a priori negativan stav o drugačijem i nepoznatom koji često proizlazi iz indoktrinacije i stereotipa naučenih u primarnoj socijalizacijskoj skupini i najužem društvenom krugu. Ne kažem da je to moguće posve izbjeći, ali barem će se tu naučiti neke stvari, propitkivati, zainteresirati klince za nešto drugačije. Tu onda spomenuti i ateizam, agnosticizam i slično.

Van škole, u crkvama, prakticirati svoju i religiju svoje obitelji, te proširivati na takvim mjestima znanja o istoj jer je to osobna stvar i ne vidim potrebu za time da se miješa sakralno i profano.

Ja sam u OŠ išla na vjeronauk, moja dobra prijateljica nije i uvijek je kao malo ružno pače sjedila na hodniku na klupici i čekala da završimo jer nikada to nije bilo organizirano prvi ili zadnji sat, nego usred dana, čime se na neki način radio pritisak na klince, a djeca koja nisu išla na vjeronauk su se osjećala usrano.

Zadnje uređivanje Carla Marx : 21.05.2013. at 15:44.
Carla Marx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 15:41   #12
u mojoj osnovnoj školi postoji i 'verzija' za muslimane.
barem su za dio djece popunili prazninu u sred nastave. jer se vjeronauk još uvijek ne održava prvi ili zadnji sat pa se djeca šetaju po školi ili oko nje.

nama je župnik rekao da na krizmu ne mogu oni koji u školi umjesto na vjeronauk idu na etiku.
iako se na vjeronauku u srednjoj u nas baš ništa nije učilo. uglavnom smo crtkarali (da, u srednjoj!), i skupljali priloge za razne humanitarne akcije (a sve ako bi nam ostalo vremena od prepisivanja domaće zadaće iz nekog drugog predmeta).
DailyProphet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 15:42   #13
Quote:
Morticia Addams kaže: Pogledaj post
Koliko sam shvatila nije obavezan, tako da ono...
Svejedno mi to nikako ne spada u školu.
Učenje o vjeri.
Štajaznam, meni je to apsurd. Totalni.
Violently happy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 15:42   #14
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
vjeronauk u škole pod uvjetom da ne ulazi u redovnu satnicu i da djeca svih vjeroispovjesti imaju pravo učiti svoju vjeru. dakle, za muslimane, pravoslavce, evanđeoce, luterane, ne znam koje sve vjere postoje, svima omogućiti da uče svoju djecu baš kao i pateri našu katoličku.
Quote:
Morticia Addams kaže: Pogledaj post
Ovo.
Ne vidim ništa loše u tome da se djecu uči o religiji, štoviše, osnovno zanje o tome smatram općom kulturom.
Vjeru se i tako ne može naučiti u školi.
Wtf, već imamo povijest, književnost i etiku za općenito spominjanje religija, i još nadograditi svim mogućim religijama? Pa tko će to plaćati? Pa onda još za svaku sektu, pa astrologiju, grčku mitologiju, pa numerologiju, pa gatanje iz taloga, pa Lastanovi pirati i kopimizam, pa pastafarijanci, jediji...
Što ne bismo onda učili latvijski, svahili i islandski? Ne može škoditi. Treba svima omogućiti. Sve. Ikad. I nogomet i klizanje i jedrenje i kriket i kroket i frizbi u škole! Ne može škoditi.

Opća kultura.

A ne možete se poažliti na moje ideje... jer... pazi sad... ne mora biti obavezno!
Ta-daaaa!

Odoh pisat ministru.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 15:43   #15
Quote:
Morticia Addams kaže: Pogledaj post
Ovo.
Ne vidim ništa loše u tome da se djecu uči o religiji, štoviše, osnovno zanje o tome smatram općom kulturom.
Vjeru se i tako ne može naučiti u školi.
O drugim vjerama ja sam ucila na etici u srednjoj skoli.

Nemam nista protiv da se uvede nesto tipa religijskih studija, u nizim razredima to moze biti u sklopu prirode i drustva. Ono, tipa, Tarik je moj najbolji prijatelj. Tarik ne slavi Bozic. Ali unutar peridoda koji naziva Ramazan, Tarik posti.
Dusan ide sa mnom na nogomet. Dusan slavi Bozic, ali ne na isti datum kad i ja.

Vjeronauk ne sluzi tome da uci djecu povijesti vjere, kulturi proizasloj iz vjere, odjeku krscanstva u umjetnost, arhitekturu...
Vjeronauk, u danasnjem obliku, je ovdje da djeci od najmanjih nogu nametne katolicke dogme.
Petra Pan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 15:44   #16
sve dok nije obavezan, sasvim mi je svejedno.
__________________
...but all the clocks in the city began to whirr and chime: o let not Time deceive you, you cannot conquer Time...
susannah is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 15:45   #17
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Wtf, već imamo povijest, književnost i etiku za općenito spominjanje religija, i još nadograditi svim mogućim religijama? Pa tko će to plaćati? Pa onda još za svaku sektu, pa astrologiju, grčku mitologiju, pa numerologiju, pa gatanje iz taloga, pa Lastanovi pirati i kopimizam, pa pastafarijanci, jediji...
Što ne bismo onda učili latvijski, svahili i islandski? Ne može škoditi. Treba svima omogućiti. Sve. Ikad. I nogomet i klizanje i jedrenje i kriket i kroket i frizbi u škole! Ne može škoditi.

Opća kultura.

A ne možete se poažliti na moje ideje... jer... pazi sad... ne mora biti obavezno!
Ta-daaaa!

Odoh pisat ministru.
Ako ne može za svih, ne može nikome. Amen.
A i od ovog što se nudi nikog se ne sili.
Šta ti je, šta si se tako uzbudila?
__________________
After this we have to rewrite all definitions of what awesome stands for.
Morticia Addams is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 15:45   #18
Quote:
susannah kaže: Pogledaj post
sve dok nije obavezan, sasvim mi je svejedno.

Očito nikad nisi platila porez. A vjerujem da bi tako i opravdala predmete tipa fašizam, eugenika, titopoklonstvo i druge.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 15:46   #19
Quote:
petra-pan kaže: Pogledaj post
O drugim vjerama ja sam ucila na etici u srednjoj skoli.
I ja.
I dobro, neka onda bude etika umjesto vjeronauka, dok nitko nije prisiljen mene baš briga.
Kao što sam već rekla, vjeri te i tako ne može naučit ni pop ni vjeroučitelj.
__________________
After this we have to rewrite all definitions of what awesome stands for.
Morticia Addams is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 15:47   #20
Quote:
susannah kaže: Pogledaj post
sve dok nije obavezan, sasvim mi je svejedno.
Nije obavezan, ali često nije ponuđena nikakva alternativa klincima koji ne žele na vjeronauk, pa se osjećaju isključeno i drugačije, što opet ne štima. Ne znam kako je danas, ali sumnjam da je znatno drugačije od vremena kad sam ja išla u OŠ i kad vjeronauk nije bio ni prvi ni zadnji sat (da klinci koji ne idu na vjeronauk mogu biti doma tada), nego su oni siroti sjedili na hodniku ili u knjižnici, te se kasnije nosili s pitanjima "zašto", "kako" od drugih klinaca.

To je već neka vrsta pritiska ili "kazne" za "nevjernike".
Carla Marx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:27.