Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2013., 17:29   #61
Quote:
petra-pan kaže: Pogledaj post
Zanima me sto zene misle o vjeronauku u skolama.

Jeste li za, protiv, neutralne?
Zbog cega je to dobro, zbog cega lose?
Mislite li da se treba ukinuti ili mu se treba poduplati satnica?
Kao žena i neka šugava vjernica nisam uopće za vjeronauk u školi.

Zato jer mu je kvaliteta strahovito opala, zato jer je dobio kompetitivnu notu, segregacijsku i frustrirajuću, i zato jer mu jednostavno nije ni mjesto u školi.

Ovo posebno na mislim na mjesta velikih podjela zbog vjerske različitosti gdje se predavači guraju da vjeronauk nametnu što ranije. A to mi je tužno zbog te djece.

Forma je preuzela sadržaj i trenutno je religijski sektor u tom dijelu u klipiću.

Quote:
Ja sam isla na vjeronauk tijekom osnovne skole. I skupila sve sakramente koje sam trebala, iako sam se protiv krizme borila rukama i nogama.
I ja, samo u njihove prostore.
Predavači nisu bili čangrizavi, već susretljivi, a bili smo sretni što idemo tamo.
Danas bratić bjesni na vjeroučiteljicu jer mu ne da nositi rinčicu u nosu i takve stvari.

Quote:
Mislim da bi vjeronauku trebalo mjesto biti u Crkvi.
Jep.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:33   #62
Quote:
doriana gray kaže: Pogledaj post
Ovo.

Ako me sjećanje služi, moji kolege (dvoje ateista i dvije muslimanke) su išli u knjižnicu gdje su s knjižničarkom radili kojekakve projekte, čitali Modru Lastu i sl.

Zar takva praksa zbilja više ne postoji?
Citirat ću opet nekog kad ću reć: "... reko bi čoek da si stara ko issov magarac. "

Nekako imam dojam da se djecu koaj ne žele ići na vjeronauk namjerno ostavlja i ne daje im se izbor da rade nešto drugo u vrijeme vjeronauka...
Možda, da im se da izbor, se boje da bi i ostala djeca malo po malo odustajala od vjeronauka...
__________________
često zvučim glupo.... da se odem ispovjedit?
Bunny Slippers is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:35   #63
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Mislim, kao što ima roditelja koji krste djecu čim stignu iz rodilišta, vjerojatno ih neki upisuju i u stranke i to... vidi kako naš mali lijepo moli "Anđele čuvaru mili" ili kako mali lijepo nabraja osnovne ideje Demokratskog Centra... koja je razlika?
Roditelji imaju pravo djecu krstiti i odgajati u duhu vjere od prvog dana.

Kad je dijete malo veće, ima se pravo postaviti prema vrijednostima u kojima je odgajano.

Može se pobuniti i to odbaciti ili prihvatiti i nastaviti tim putem.

Zato se Krizma zove još i Potvrda.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:35   #64
Quote:
doriana gray kaže: Pogledaj post
Ovo.

Ako me sjećanje služi, moji kolege (dvoje ateista i dvije muslimanke) su išli u knjižnicu gdje su s knjižničarkom radili kojekakve projekte, čitali Modru Lastu i sl.

Zar takva praksa zbilja više ne postoji?
moj mlađi sin ide u prvi osnovne
za vrijeme vjeronauka on i polovica razreda tj da budem potpuno točna polovica razreda plus jedan imaju neku vrstu dop-a tj razrednica s njima utvrđuje gradivo , pišu zadaću i tako to

i to sve zadnji sat
dakle, ja bi mogla i sat prije ići po njega da on nema taj dop, ali eto razrednica s njima radi dok s ovim djelom razreda koji pohađa vjeronauk jedan drugi dan i to peti sat
inače mi nemamo petog sata

meni je van pameti da kao roditelj pristanem da mi šestogodišnje ili sedmogodišnje dijete bude bez nadzora
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:36   #65
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
pa kad nemamo različite stranke
A i to što kažeš, blesava li sam.

Inače, nisu ni religije tako različite. Pitaš li prosječnog Hrvata ili Srbina o razlikama katoličanstva i pravoslavlja, odgovori su: "njihovi popovi imaju brade", "oni imaju papu", "oni nose krunu na vjenčanju", "pravoslavcima brojke loša su strana, Božić im kasni čak 15 dana" i sve tako dubinske i iskonske razlike.
A nisu ni muslimani tako različiti kao što se misli, imaju iste likove u priči (Isus, Marija, Bog, anđeo Gabrijel, Adam itd.), ali je zaplet malo drugačiji. Židovi pak uzimaju samo prvu polovicu priče...
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:37   #66
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
A i to što kažeš, blesava li sam.

Inače, nisu ni religije tako različite. Pitaš li prosječnog Hrvata ili Srbina o razlikama katoličanstva i pravoslavlja, odgovori su: "njihovi popovi imaju brade", "oni imaju papu", "oni nose krunu na vjenčanju", "pravoslavcima brojke loša su strana, Božić im kasni čak 15 dana" i sve tako dubinske i iskonske razlike.
A nisu ni muslimani tako različiti kao što se misli, imaju iste likove u priči (Isus, Marija, Bog, anđeo Gabrijel, Adam itd.), ali je zaplet malo drugačiji. Židovi pak uzimaju samo prvu polovicu priče...
Ja ipak mislim da je najveća i zapravo jedina razlika između naših i njihovih ta što se njihovi žene.
Violently happy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:37   #67
Quote:
Bunny Slippers kaže: Pogledaj post
Citirat ću opet nekog kad ću reć: "... reko bi čoek da si stara ko issov magarac. "

Nekako imam dojam da se djecu koaj ne žele ići na vjeronauk namjerno ostavlja i ne daje im se izbor da rade nešto drugo u vrijeme vjeronauka...
Možda, da im se da izbor, se boje da bi i ostala djeca malo po malo odustajala od vjeronauka...
Ja sam za to da se vjeronauk vrati u crkve, ali... ALI... dok god roditelji upisuju djecu samo zato jer nemaju kud s njima, vjeronauka će vjerojatno biti i neće biti alternative.

Svi kenjaju po vjeronauku i uredno upisuju djecu. Sigurna sam da se roditelji malo trgnu i ne upišu djecu, da bi u svakom razredu bilo barem 30% djece koja ne bi išla, a 10 klinaca nije baš zanemariva brojka kad sjede u hodniku i prodaju zjake.

edit: i kao u Modestinom slučaju bi smislili nešto pametnije
__________________
Čitajte naš blog Bunch of Girls! Imamo i Facebook!
doriana gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:37   #68
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post

Zato se Krizma zove još i Potvrda.
...a trebala bi se primati kao sakrament u godini punoljetnosti, a ne u pubertetu. Ali ovo je već potpuno druga tema.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:38   #69
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Roditelji imaju pravo djecu krstiti i odgajati u duhu vjere od prvog dana.

Kad je dijete malo veće, ima se pravo postaviti prema vrijednostima u kojima je odgajano.

Može se pobuniti i to odbaciti ili prihvatiti i nastaviti tim putem.

Zato se Krizma zove još i Potvrda.
Kad je dijete malo veće (13-14 godina) ili će potvrditi s ciljem dobivanja laptopa, smartfona, eura i zlata ili će se pobuniti i poklati s roditeljima.

A roditelji imaju pravo i djecu upisati u HDZ ili SDP ili mlade neonaciste od prvog dana. I onda, oh demokracije i pedagogije, eto, dijete se može ispisati kad se bude znao potpisati.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:38   #70
Quote:
Bunny Slippers kaže: Pogledaj post
Citirat ću opet nekog kad ću reć: "... reko bi čoek da si stara ko issov magarac. "

Nekako imam dojam da se djecu koaj ne žele ići na vjeronauk namjerno ostavlja i ne daje im se izbor da rade nešto drugo u vrijeme vjeronauka...
Možda, da im se da izbor, se boje da bi i ostala djeca malo po malo odustajala od vjeronauka...
roditelji su dužni zaštiti svoje dijete od zlostavljanja
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:40   #71
Quote:
Morticia Addams kaže: Pogledaj post
Pa tako je i kod mene, plus su mi i bake i djedovi svi od reda bili ateisti.
Ali, kakve to veze ima s icim?
Hocu reci da nisam bas sigurna da sam takve stvari mogla pokupiti od doma.

Quote:
Violently happy kaže: Pogledaj post
Poše, kad si ti bila na ljesu.. reko bi čoek da si stara ko issov magarac.
A, tak se i osjecam u zadnje vrijeme.
Petra Pan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:44   #72
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
...a trebala bi se primati kao sakrament u godini punoljetnosti, a ne u pubertetu. Ali ovo je već potpuno druga tema.
Zašto bi trebalo čekati do punoljetnosti?

Pitanje punoljetnosti je važno u pravu.
U vjeri baš i nije.

Na sakrament Potvrde se išlo i onda kad se već prije punoljetnosti bilo na sakramentu Ženidbe.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:45   #73
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Kad je dijete malo veće (13-14 godina) ili će potvrditi s ciljem dobivanja laptopa, smartfona, eura i zlata ili će se pobuniti i poklati s roditeljima.

A roditelji imaju pravo i djecu upisati u HDZ ili SDP ili mlade neonaciste od prvog dana. I onda, oh demokracije i pedagogije, eto, dijete se može ispisati kad se bude znao potpisati.
Ovo potvrdjujem iskustvom
S 14 sam odbacila vjerovanje u nedokazivo, ali sam se s 16 svejedno krizmala, jer mi je mater ponudila par sto eura. Cisto da se izbjegne sramotu u selu I nije smetalo sto sam u skoli isla na etiku, samo sam morala ici par miseci na zupni vjeronauk (eh, sto ljudi cine za novce)
Zora is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:46   #74
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Kad je dijete malo veće (13-14 godina) ili će potvrditi s ciljem dobivanja laptopa, smartfona, eura i zlata ili će se pobuniti i poklati s roditeljima.

A roditelji imaju pravo i djecu upisati u HDZ ili SDP ili mlade neonaciste od prvog dana. I onda, oh demokracije i pedagogije, eto, dijete se može ispisati kad se bude znao potpisati.
To što roditelji redovito promašuju bit je druga stvar.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:51   #75
Jesam ja jedini izrod koji je pozelio otic na taj vjeronauk iako su mi roditelji teski ateisti?
I jos mi nisu zabranili niti su me maltretirali zbog toga.
__________________
After this we have to rewrite all definitions of what awesome stands for.
Morticia Addams is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:51   #76
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
To što roditelji redovito promašuju bit je druga stvar.
Bit je u tome da je sve to davno izgubilo svoju pravu bit.
I kod roditelja i kod crkve.
Violently happy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:52   #77
Quote:
Zora kaže: Pogledaj post
Ovo potvrdjujem iskustvom
S 14 sam odbacila vjerovanje u nedokazivo, ali sam se s 16 svejedno krizmala, jer mi je mater ponudila par sto eura. Cisto da se izbjegne sramotu u selu I nije smetalo sto sam u skoli isla na etiku, samo sam morala ici par miseci na zupni vjeronauk (eh, sto ljudi cine za novce)
Pokušaj samo nekom za krizmu pokloniti CD kršćanskih pjesama, Bibliju ili križ za na zid pa ćeš vidjeti dubinu njihove vjere i kršćanske vrline.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:53   #78
Quote:
Morticia Addams kaže: Pogledaj post
Jesam ja jedini izrod koji je pozelio otic na taj vjeronauk iako su mi roditelji teski ateisti?
I jos mi nisu zabranili niti su me maltretirali zbog toga.
ja znam samo jednu osobu kojoj su roditelji ateisti
(istina, mozda ih je vise, ali pricam o provjerenim informacijama)
Zora is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:53   #79
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Kao žena i neka šugava vjernica nisam uopće za vjeronauk u školi.

Zato jer mu je kvaliteta strahovito opala, zato jer je dobio kompetitivnu notu, segregacijsku i frustrirajuću, i zato jer mu jednostavno nije ni mjesto u školi.

Ovo posebno na mislim na mjesta velikih podjela zbog vjerske različitosti gdje se predavači guraju da vjeronauk nametnu što ranije. A to mi je tužno zbog te djece.

Forma je preuzela sadržaj i trenutno je religijski sektor u tom dijelu u klipiću.
Potpis!
Danas djeca idu na vjeronauk u školi (koji čak sadrži više informacija, nego crkveni vjeronauk), a gora su nego ikad!

Vjeronauk definitivno ne smije biti predmet koji se grčevito štreba za ocjenu.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:56   #80
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Potpis!
Danas djeca idu na vjeronauk u školi (koji čak sadrži više informacija, nego crkveni vjeronauk), a gora su nego ikad!

Vjeronauk definitivno ne smije biti predmet koji se grčevito štreba za ocjenu.
Jadni mi ako očekujemo da vjeronauk odgaja djecu umjesto nas.
__________________
Čitajte naš blog Bunch of Girls! Imamo i Facebook!
doriana gray is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:15.