Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2013., 16:56   #81
Quote:
Morticia Addams kaže: Pogledaj post
Jesam ja jedini izrod koji je pozelio otic na taj vjeronauk iako su mi roditelji teski ateisti?
I jos mi nisu zabranili niti su me maltretirali zbog toga.
Nisi.
U moje vrijeme nije bilo školskog vjeronauka ali ja sam umirala za onim crkvenim na koji su išli neki iz razreda. Umirala. I sastavak u školi sam napisala o tome. Učiteljica je zvala tatu. I tak...
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 16:59   #82
Quote:
Morticia Addams kaže: Pogledaj post
Jesam ja jedini izrod koji je pozelio otic na taj vjeronauk iako su mi roditelji teski ateisti?
I jos mi nisu zabranili niti su me maltretirali zbog toga.
Naravno da nisi.
Znatiželja, sumnja i propitkivanje su normalni u pubertetskoj i mladenačkoj dobi.

Netko je odgojen u jednoj vjeri, a pokaže interes za drugu...
Najvažnije je ne gušiti taj djetetov poriv i ne paničariti zbog toga.

Što, nažalost, mnogi roditelji čine...
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:01   #83
Quote:
doriana gray kaže: Pogledaj post
Jadni mi ako očekujemo da vjeronauk odgaja djecu umjesto nas.
Ne bi nitko trebao odgajati umjesto roditelja, ali cijelo društvo daje nadogradnju kućnom odgoju. Nekakvi utjecaji su uvijek tu...
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:10   #84
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Pokušaj samo nekom za krizmu pokloniti CD kršćanskih pjesama, Bibliju ili križ za na zid pa ćeš vidjeti dubinu njihove vjere i kršćanske vrline.
Moji imaju restoran i u ovo vrijeme su ceste proslave krizmi i pricesti.
Uglavnom, smjesna situacija je bila prije koji tjedan, na jednoj proslavi krizme, kada je grupa mladih trazila da se pusti njihov cd s krscanskom muzikom, pa su pricali o duhovnoj obnovi na kojoj su bili tjedan ranije i tako. Moram li reci da su moji bili iznenadjeni jer se jos nije nikad dogodilo da je bilo ista vezano uz samu vjeru na tim proslavama?
Uglavnom, napokon neki koji nisu licimjeri koji su se dosli na neciji racun napit/nazderat
Zora is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:20   #85
Quote:
Modesti kaže: Pogledaj post
roditelji su dužni zaštiti svoje dijete od zlostavljanja
Najčešće roditelje boli dupe, a kunu se u Boga, Krista, sve svece, državu, HDZ i sve ostale stranke, obitelj i ino. Onda okrenu leđa i odu pit u birtiju ili u šoping radujući se u sebi kaj im je dijete "zbrinuto". ponavljam, znam masu takvih primjera...

Quote:
Morticia Addams kaže: Pogledaj post
Jesam ja jedini izrod koji je pozelio otic na taj vjeronauk iako su mi roditelji teski ateisti?
I jos mi nisu zabranili niti su me maltretirali zbog toga.
Ne radi se tu o izrodu. To si ti htjela i tebi je pruženo. Netko želi suprotno od tvojeg pa mu to nije dopušteno jer "takav je reeeeed" i "svi idu pa odi i ti" i "kaj će drugi roditelji i susjedi reć, mislit će da smo nevjernici..."

__________________
često zvučim glupo.... da se odem ispovjedit?
Bunny Slippers is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:22   #86
Quote:
Bunny Slippers kaže: Pogledaj post
Ne radi se tu o izrodu. To si ti htjela i tebi je pruženo. Netko želi suprotno od tvojeg pa mu to nije dopušteno jer "takav je reeeeed" i "svi idu pa odi i ti" i "kaj će drugi roditelji i susjedi reć, mislit će da smo nevjernici..."

Ovo mi je skroz poznat način razmišljanja samo što je mene oduvijek BK za to što će drugi reći.

Što se vjeronauka u školama tiče - protiv. Vjeronauku je mjesto u crkvi, a ne u školi.
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:22   #87
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Zašto bi trebalo čekati do punoljetnosti?
mislim da bi tada odluka o potvrdi vlastite vjerske pripadnosti bila puno ozbiljnije shvaćena i razboritije donešena.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:27   #88
Quote:
Morticia Addams kaže: Pogledaj post
Jesam ja jedini izrod koji je pozelio otic na taj vjeronauk iako su mi roditelji teski ateisti?
I jos mi nisu zabranili niti su me maltretirali zbog toga.
Ako i kada mi dijete bude sedmogodisnjak i prvasic, zabranit cu mu vjeronauk. Jer je premalo da zna sto hoce i da zna sto vjeronauk promice. To je indoktrinacija, a ja ne zelim da Crkva ima utjecaj na moje dijete ni na mene!

Ako s 18 pozeli biti teist, ne vidim nacina da mu to zabranim.

Ali me malo strah jer je jedan ucenik razbio glavu za vrijeme vjeronauka. Bio je u dvoristu skole.

Zadnje uređivanje Lyanna Stark : 21.05.2013. at 17:43.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:38   #89
Išla sam na vjeronauk u školi i u Crkvu.

Školski je bio loš, traume su mi ostale od priča o egzorcizmu i lekciji koju sam dobila pred cijelim razredom jer sam čitala Harry Pottera.

Ostali koji nisu išli (kako smo rasli tako ih je manje išlo, kod nas 5 nije bilo po defaultu i nekima je padao prosjek zbog vjeronauka) su obično čekali negdje po školi, ništa nije bilo organizirano.

Crkveni je bio zanimljiv i ugodan.

U školama bi ga izbacila, tko želi obavit sakramente pričesti i potvrde neka ide 1-2g na crkveni vjeronauk.
__________________
Immigrants, we get the job done
Sadie Borge is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:42   #90
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Ako i kada mi dijete bude sedmogodisnjak i prvasic, zabranit cu mu vjeronauk. Jer je premalo da zna sto hoce i da zna sto vjeronauk promice. To je indoktrinacija, a ja ne zelim da Crkva ima utjecaj na moje dijete ni na mene!

Ako s 18 pozeli biti teist, ne vidim nacina da mu to zabranim.
I ti ne razumijes da je ovo potpuno isto kao da ga tjeras na vjeronauk?
Meni je to bilo super, isli su klinci iz razreda i ja sam htjela s njima.
Nisam imala 7 nego 12 godina, ali svejedno.
__________________
After this we have to rewrite all definitions of what awesome stands for.
Morticia Addams is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 17:46   #91
Quote:
Zora kaže: Pogledaj post
ja znam samo jednu osobu kojoj su roditelji ateisti
(istina, mozda ih je vise, ali pricam o provjerenim informacijama)
Ja zivim u Rijeci, a odrastala sam u vrijeme komunizma.
Tako da ono, znam ih pun kurac.
__________________
After this we have to rewrite all definitions of what awesome stands for.
Morticia Addams is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 18:05   #92
Meni je fascinantno da u 2013toj uopće raspravljamo o ovome...

Prošlo je 110 godina od leta braće Wright, 108. godina od specijalne relativnosti i kvantne mehanike, više od pola stoljeća od atomske energije, leta u svemir, let na Mjesec, otkrića DNK... A ljudi još masovno vjeruju u nadnaravna bića i šalju djecu na vjeronauk.


__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 18:08   #93
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Violently happy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 18:17   #94
Quote:
Morticia Addams kaže: Pogledaj post
I ti ne razumijes da je ovo potpuno isto kao da ga tjeras na vjeronauk?
Meni je to bilo super, isli su klinci iz razreda i ja sam htjela s njima.
Nisam imala 7 nego 12 godina, ali svejedno.
Jest. Ali ljudi imaju pravo odgajati djecu u vjeri koju oni smatraju da je ispravno. Ili dopustiti utjecaje koje smatraju prikladnim (vjeronauk).
I osjecala bih se losim roditeljem ako bi moje dijete postalo teistom.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 18:19   #95
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Meni je fascinantno da u 2013toj uopće raspravljamo o ovome...

Prošlo je 110 godina od leta braće Wright, 108. godina od specijalne relativnosti i kvantne mehanike, više od pola stoljeća od atomske energije, leta u svemir, let na Mjesec, otkrića DNK... A ljudi još masovno vjeruju u nadnaravna bića i šalju djecu na vjeronauk.
Obzirom da nisu svi na istom stupnju razvoja (što zbog obrazovanja i hrpe drugih faktora), ljudima je potrebna vjera u nešto. Vjera u jednog od bogova raznih religija je čak ok ukoliko služi nekoj vrsti osobnog napretka (budimo realni, svi bogovi su neki stvoritelji, stvaraoci i objašnjenje neobjašnjivog). Ono što me više tu fascinira je koliko ljudi navečer zove tarot linije i vjeruje u bacanje/skidanje uroka.... A djeca tih istih roditelja idu na vjeronauk, ti ljudi idu uredno u crkvu i kunu se u svoju vjeru... "Ođi ti sinko moj na vjeronauk da te ona susida tamo ne bi urekla"

Svima njima bih dala da gledaju Star Trek ili dok ne dođu malo sebi ili do potpune katatonije.... To je bar lako štivo
__________________
često zvučim glupo.... da se odem ispovjedit?
Bunny Slippers is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 18:45   #96
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
I osjecala bih se losim roditeljem ako bi moje dijete postalo teistom.
Ja bih se osjećala lošim roditeljem ako bi mi dijete postalo ubojica, silovatelj ili lopov. To što je netko ateist nema veze s tim kakva je on osoba. Najbitnije je ne činiti nikome ništa loše i poštovati svakoga tko tebe poštuje. A koje si religije je najmanje bitno.

Ontopic:
U osnovnoj školi sam morala ići na vjeronauk. Išla sam s muslimanima i morala učiti sure napamet, iako nisam muslimanka. Nitko me nije pitao hoću li, jednostavno sam bila prisivljavana. Imala sam pet iz matematike i 2 iz vjeronauka. To je bilo grozno. Djeca su mi se smijala jer ništa nisam znala.

Dok mojim roditeljima nije dodijalo i dok me nisu prebacili u drugu školu (4-i osnovne). Morala sam pješačiti pola sata do škole svaki dan, ali su me bar pitali želim li ići, nitko me nije prisivljavao ni na šta. Bilo je još djece koja nisu išla na vjeronauk. Za vrijeme nastave mi smo se igrali vani.

U srednjoj školi sam mogla birati između vjeronauka i etike. Ja izabrala etiku.

Po meni bi vjeronauk trebao biti izborni predmet. Ako roditelji, a najvažnije od svega, ako dijete hoće da ide, neka ide, a ako neće, neka ne ide. Mi na etici smo učili o svim religijama. Nije loše znati neke elementarne stvari.
__________________
Zivim u Hercegovini.
usne boje mesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 18:53   #97
Quote:
usne boje mesa kaže: Pogledaj post
Ja bih se osjećala lošim roditeljem ako bi mi dijete postalo ubojica, silovatelj ili lopov. To što je netko ateist nema veze s tim kakva je on osoba. Najbitnije je ne činiti nikome ništa loše i poštovati svakoga tko tebe poštuje. A koje si religije je najmanje bitno.
Znam par katolika koji su divne osobe, i tolerantni su i razmisljaju svojom glavom, i ne slazu se s Katolickom Crkvom, ali svejedno ne bih htjela da moje dijete bude pod utjecajem Katolicke Crkve. Ili pod utjecajem talibana. Ili militantnih budista. itd.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 18:57   #98
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Znam par katolika koji su divne osobe, i tolerantni su i razmisljaju svojom glavom, i ne slazu se s Katolickom Crkvom, ali svejedno ne bih htjela da moje dijete bude pod utjecajem Katolicke Crkve. Ili pod utjecajem talibana. Ili militantnih budista. itd.
Ja sam te pogrešno skontala. Mislila sam da si napisala "ateistom".
A religije same po sebi meni nisu loše. Zapravo sve promiču jedno te isto. Problem je kad se pogrešno tumače stvari, a to je nažalost često.
__________________
Zivim u Hercegovini.
usne boje mesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 19:00   #99
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Ali me malo strah jer je jedan ucenik razbio glavu za vrijeme vjeronauka. Bio je u dvoristu skole.
  1. (ne smijem se klincu s razbijenom glavom, već komičnoj konstrukciji)


OT: vjeronauku je mjesto u crkvi. I nije mi jasno zašto bi se pravi vjernici bunili takvoj odluci. Pa valjda bi im bilo drago da im djeca više vremena provode u kući Božjoj. A i koliko ih ima, crkve su nerijetko i bliže kući od škola, a ionako previše vremena zjape pražne, dok mnoge škole muku muće s prenatrpanošću, tj. premalim brojem učionica pa bi ovo bila win-win situacija.

A broj licemjera koji upisuju djecu na vjeronauk samo zato "jer je to red", a ne žive svoju vjeru, bi se možda prorijedio kada vjeronauk ne bi bio u sklopu nastave.
__________________
So you can stick your little pins in that voodoo doll, I'm very sorry, baby, doesn't look like me at all, I'm standing by the window where the light is strong.
Ace of Diamonds is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 19:41   #100
Quote:
Ace of Diamonds kaže: Pogledaj post
Pa valjda bi im bilo drago da im djeca više vremena provode u kući Božjoj.
Da, to bi trebalo biti tako.
No, kao što znamo, nikada se crkva nije držala samo kuće božje, nego se navijeke amen pokušavala ugurati u sve sfere društveno političkog života.
Violently happy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:19.