Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2016., 00:55   #141
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Cijela Hrvatska bruji o zemaljskim ostacima sv.Leopolda Mandića, rastaču ga do atoma i smislenosti koja bi se rado htjela uklopiti u strategiju znanosti. No, ne ide. Radi se o čudu koje na razini sadržaja (neraspadljivost tijela) nije nepoznata u povijesti Crkve.
Lice i ruke koje su jedini dijelovi tijela javno izlozeni su od poliuretana. Fora je sto to ne cujes niti to Crkva priznaje javno, ljudi koji idu gledat tijelo fakat vjeruju da je to the ocuvano tijelo.
Crkva, ako zeli potvrditi svoju vjerodostojnost neka izlozi tijelo ogoljeno pa cemo vidjeti tko tu prica istinu.
Ako zelis vidjeti ocuvano tijelo mumije(staro 2000 god.), odes u muzej i vidis, simple as that.
Ako zelis vidjeti tijelo sveca koje je kao neraspadnuto, to neces nikad vidjeti nego vjerovati da je tako.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 01:04   #142
Što god da je, kod mene ne mijenja na stvari.
Nisam išla gledati tijelo Leopolda Mandića (ne živim u Zg), niti sam ikad išla gledati mumije.

Činjenica jest da cijeli događaj intrigira ljude, kako one koji ga žele vidjeti, tako i one koji se s tim izruguju.

Sva to skupa, ne utječe na moju vjeru.

Bit vjere je susret s Bogom, a ja Boga susrećem na najtješnji mogući način u euharistiji (pričesti).

I to je to.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 01:06   #143
Ne znam jeste li komentirali već, ali u Večernjem je jučer pisalo kako se znanstvenici čude što je Leopold Mandić tako dobro očuvan, pogotovo se išćuđavaju što mu je srce ostalo netaknuto i neraspadnuto, a tu su činjenicu znanstvenici prokomentirali točno ovim riječima: "srce ne ostaje očuvano čak niti u svetaca"

Čini se da je Leopold Mandić nešto više od sveca.

Evo link na članak: http://www.vecernji.hr/premium/lijec...andica-1076354
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 01:12   #144
Naftali

Bože. Nije poanta u tome? A u čemu je poanta?

Boga možeš susresti svuda oko sebe jer je on svuda prisutan ili si od onih koji vjeruju da on stanuje samo u 4 zida crkve?

Ok to je čudo za tebe sasvim ti odobravam ali meni su čuda i ovo drvo, ona ptica, taj kamen, to nebo..... Shvaćaš?
Tigrov friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 01:16   #145
Govorim o čudu koje nije naravnog reda.

Ti možeš susresti Boga gdje god želiš, ali dopusti da i drugi susreću onako kako žele.

Ne znam namjeru i nakanu ljudi koji su pohodili tijelo ovog sveca, ali očito je da vjeruju kako su time uvučeni u polje bliskosti s Bogom.

I to je to.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 01:22   #146
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Govorim o čudu koje nije naravnog reda.

Ti možeš susresti Boga gdje god želiš, ali dopusti da i drugi susreću onako kako žele.

Ne znam namjeru i nakanu ljudi koji su pohodili tijelo ovog sveca, ali očito je da vjeruju kako su time uvučeni u polje bliskosti s Bogom.

I to je to.
To nije problem, problem je sto Crkva nastupa lukavo i svjesno s krivim informacija navlaci ljudi.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 01:25   #147
Quote:
Tigrov friend kaže: Pogledaj post
Bože. Nije poanta u tome? A u čemu je poanta?
Poanta je na milosrdnom Bogu.
Jubilarna je Godina milosrđa što proistječe iz SZ običaja da se svake 7 ili 49-50.godine otpuštaju dugovi (doslovno i simbolički). Kako je sv.Leopold Mandić bio veliki ispovjednik i to mu je bio temeljni poziv, papa Franjo izabravši njega za sveca Godine milosrđa otkriva bit susreta Boga i čovjeka: ljubav i milosrđe.

Danas je spomen i smrti sv.Bernardice iz Lourdesa, a njeno tijelo je još očuvanije.....Pogledaj je, bila je jako lijepa.

Onaj tko ne uđe kroz vrata milosrđa, morat će proći kroz vrata Božje pravednosti. (s.Faustina Kowalska)
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 01:27   #148
Quote:
The_End kaže: Pogledaj post
To nije problem, problem je sto Crkva nastupa lukavo i svjesno s krivim informacija navlaci ljudi.
Evo, imaš ovdje temu pa dokazuj čovječanstvu kako je Crkva ponašajno lukava i kako zavodi.
Ako misliš da je tijelo nekog sveca problem.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 01:32   #149
Naftali

Ne znam niti ja nakanu ljudi ali predpostavljam nakanu crkve kao i u slučaju inkvizicije. Biznis.

Nisu oni lovili "vještice" nisu bili toliko glupi. Visokoškolovani ljudi su to bili.

I ja sam kao djete susretao Boga u crkvi, '70. na '80.-te ministrirao sve do trena dok nisam shvatio da u samostanu za jedan blagdan mislim Uskrs nije falilo na stolu ni ptičjeg mlijeka kako se kaže a mi kod kuće imamo žilavu govedinu za objed. To sam tek skužio došavši kući. Tu žilavu govedinu nikada od tog trena nisam zaboravio.

Ja i danas vjerujem u Boga ali u crkvu od tada ne. Djeca pamte nevjerovatne stvari, djeci kad se zamjeriš to je za cijeli život.

Od tada u preko 30 godina samo jednom na polnoćki ali u crkvu ionako stao nisam. Nije ni bitno odslušao sam vani na zvučnike. I mogu ti reći da sam i tako skužio da si je taj svećenik prije mise malo previše popio. Jer zašto bi malinovac bio Isusova krv kada može alkohol.
Tigrov friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 01:42   #150
Razmijem te jer i ja imam svoja iskustva, ali sam jako dobro upućena u ekleziologiju (nauk o zajednici vjernika ili crkvi) i znam što je Mistično tijelo Kristovo kojemu je glava Krist, a mi smo udovi. Svi zajedno okupljeni oko euharistijskoga stola. Vjerujući da je posvećena hostija živi Krist, ne mogu dijeliti Boga-Krista od njegove Crkve, pa me pojedinačni (loši) čini određenih ljudi koji se nazivaju njegovim učenicima ili čak svećenicima, ne mogu odvratiti niti od Krista, niti od njegove Crkve.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 01:49   #151
Gadljivo je gledat ovu stoku kako idu u crkvu se klanjat crkotini ali zato neće ić na prosvjede protiv države koja svakim danom tone dublje u govna i di ljudi uskoro neće imat posla i mogučnosti za život.
Zlotvor is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 17.04.2016., 01:54   #152
Naftali

Eh da to je Kristova crkva. Ne bi bilo inkvizicije itd da ne nabrajam. Znaš sve mane.

Ali ok poštujem tvoj izbor i nemam ništa protiv.
Tigrov friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 02:08   #153
Quote:
Tigrov friend kaže: Pogledaj post
Eh da to je Kristova crkva. Ne bi bilo inkvizicije itd da ne nabrajam. Znaš sve mane.
Kukolj i dobro sjeme-pšenica posijani su na istoj nam zemlji. Kad su pitali gospodara, mogu li odrezati kukolj, on im je rekao - NE, da ne biste skupa s kukoljem odrezali i dobru pšenicu.

Tek kad dođe žetva, uslijedit će odvajanje dobrog ploda od kukolja.

Mene kukolj (ne-dobri ljudski čini) neće, niti mogu obeshrabriti.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 02:33   #154
iščuđavanja nad plastikom i voskom

Quote:
tabanšaban kaže: Pogledaj post
Ne znam jeste li komentirali već, ali u Večernjem je jučer pisalo kako se znanstvenici čude što je Leopold Mandić tako dobro očuvan, pogotovo se išćuđavaju (cut)
Kako vam nije jasno da se znanstvenici ništa ne "iščuđavaju", nego silno žude za bilo kakvim anomalijama ili odstupanjima, koja dovode u pitanje dosadašnja saznanja, da bi otkrili nešto novo.

Ovo u Večernjaku je patka crkvenog plaćenika, dakle podvala koju Crkva plasira da nastavlja sa srednjevjekovnim obmanama na kojima je izgradila svoja bogatstva.

Znanstvenicima je odavna jasno da se kod SVIH crkvenjačkih relikvija koje nose etiketu "čudesa", rad o prijevarama u ime Isusovo.

Sve koje su im crkvenjaci poslali na ispitivanje, sramotno je bilo po Crkvu, jer su ulovljeni u lažima, pa više ne pitaju neutralne znanstvenike, nego imaju svoje plaćenike, koji lažu za njih.

Laž u ime širenja "spasenja duša". Laganje.

***
Ponavljam da je inspiracija s dobrim čovjekom OK.

Ali laganje nije OK. Pogotovo za instituciju koja tvrdi da je laganje grijeh.

***

Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Danas je spomen i smrti sv.Bernardice iz Lourdesa, a njeno tijelo je još očuvanije.....Pogledaj je, bila je jako lijepa.
Bernardica je "prekrasna", iako je njezin leš star 130 godina.

Prekrasno načinjena maska od voska. Čudo jedno.




Quote:
Onaj tko ne uđe kroz vrata milosrđa, morat će proći kroz vrata Božje pravednosti. (s.Faustina Kowalska)
To je ona mentalno nestabilna časna sestra koja je imala svoje vizije odvratnih sadističkih tortura u Isusovu vječnom paklu za grješnike...
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 04:31   #155
Quote:
The_End kaže: Pogledaj post
Tko te ljudi mrzi?
Jel ti cujes da tko govori ubi one koji su isli gledati Leopolda? Navedi mi jedan slucaj koji je slican ili isti onim anti okupljanjima koje vidjamo za vrijeme gay povorki gdje pomahnitala desnicarska svita vice Ubi pedera i baca predmete na njih?


Ja jucerasnju povorku nisam mrzio, ja joj se smijem, kao i svim ucesnicima u toj hodajucoj druzini.
rekoh, malo znas i rekoh, ima jos. pa evo vam ga, izvol'te.

Quote:
Zlotvor kaže: Pogledaj post
Gadljivo je gledat ovu stoku kako idu u crkvu se klanjat crkotini ali zato neće ić na prosvjede protiv države koja svakim danom tone dublje u govna i di ljudi uskoro neće imat posla i mogučnosti za život.
a ti, opet, smij se i dalje.
obi wan kenobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 04:33   #156
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Kako


kkjhfirnhree

Znanstvenicima je odavna jasno da se kod SVIH crkvenjačkih relikvija koje nose etiketu "čudesa", rad o prijevarama u ime Isusovo.
..

na tvoje upise koji su najobicnije propagandisticko trolanje a uz to pokazujes monumentalno nepoznavanje materije ne treba niti odgavarati. Ipak, prokomentirajmo jednu tvoju recenicu, nasumicno izabranu (gore kvotanu).

"Znanstvenicima je odavna jasno" - a) znanstvenicima? kojima? za potvrdit o kojim se znanstvenicima radi, da li znas neko ime? neki citat? nesto? ista? b) odavna? sta je to odavno? prije 10-20-30-100-500-1200 godina? o kojem vremenu pricas? "odavno", recimo prije 500, 300,168 godina SVI su znanstvenici krscanske provenijencije (iskljucujuci protestante od 16 st na ovamo) govorili nesto sasvim drugo od onoga sta ti pricas. c) jasno? sta je "svim znanstvenicima odavno jasno" moras obrazloziti i potkrijepiti nekim citatom, znanstvenim radom, necim. imas li/znas li ti uopce nesto/ista?

"...kod SVIH crkvenjačkih relikvija koje nose etiketu "čudesa"..." - a) SVIH? a ti to znas jer imas neki popis, istrazio si to pa znas da su u pitanju bas SVE takve relikvije, ono, imas nesto sta potkrepljuje tvoj upis? b) crkvenjackih? ovo je zanimljivo jer u kontekstu tvoje recenice "crkvenjaci" je sta? Tj. da bi se uopce znalo o cemu pricas, moras definirati "crkvenjake". "crkvenjak" je covjek koji ide u crkvu? zivi u crkvi? svecenici? kurija? vjernik? neko drugo zivo bice (crkveni mis)? covjek koji gradi/uredjuje crkvu? (osobno, bio bih za ovo) c) relikvija? ocito ne znas sta je relikvija pa si napravi uslugu i za pocetak odi u klaicev rjecnik - od tuda se pocinje. relikvija moze biti i neki predmet koji je svetac koristio, a koji ima cudotvorna svojstva. sta reci za takve relikvije koje ako ih covjek dotakne, pomognu mu da se bolje osjeca, ozdravi, dobije snagu i vjeru, postane bolji covjek i vjernik, je li to onda cudotvorno ili ne? sta je sa relikvijama u drugim vjerama, kod pravoslavaca npr koji ih imaju mali miljon? sta je sa relikvijama u islamu? sta je sa relikvijama u budizmu? imao bih jos toga za nabrajati, ali i ovo je dosta.

"...o prijevarama u ime Isusovo." - ovaj dio pokazuje totalno nepoznavanje ne samo materije nego i znacenja pojedinih rijeci, u vjerskom smislu. U tvom kontekstu ti pljujes po crkvi, "crkvenjacima" (sta god da to znacilo), rekao bih vise po instituciji. Naravno, pljujuci po instituciji, pljujes i po onima koji su u nju ukljuceni (da li npr- sad mi onako bez veze pada na pamet- i na fra zvjezdana linica....znas li uopce tko je on?). bilo bi zanimljivo cuti kako povezujes instituciju (znaci ovozemaljsku organizaciju) i Isusa koji je jedna potpuno drugacija kategorija, nebeska, jednostavnim rjecnikom receno.

potrosio sam na tvoje umotvorine i previse vremena. nitko ti ne brani da cak i mrzis "crkvenjake", ali moras biti pazljiviji ako zelis o necemu diskutirati. razgovarati o kvantnoj fizici, a ne znati niti sta je to, to nece ici.
osobno, mislim da je ova tema poligon za izivljavanje jer ovdje komentiraju ljudi koji sa vjerom i vjerskim naukom nemaju blage veze. nitko im ne brani, naravno, da komentiraju i pokazuju svoje neznanje, ali vrlo lako je preci granicu kada komentiranje postaje vrijedjanje onih drugih - fraza tako draga "progresivnoj urbanoj mladezi" i svima koji se tako osjecaju.
obi wan kenobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 09:25   #157
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Pa to je možda dokaz, da osoba koja je na jednom energetskom nivou (recimo u centru pažnje) može djelovati na kemiju svog tijela i prkositi svojoj bolesti.

Znam slučajeve, di su ljudi bili na samrti i nisu mogli umrijeti dok nešto ne obave, tipa da prenesu neku poruku, ili da nešto daju nekom na čuvanje.

Znam slučajeve di su ljudi gradili kuće, bili jako angažirani oko gradnje kuće i kad je kuća bila gotova samo su obolili i umrli.

Tako da ja vjerujem, da na ovaj ili onaj način mi možemo utjecati na kemiju tijela i to možda dosta radikalno.

Cudo Bozje kako sve to funkcionira bas na politicarima- eto onaj iz Osijeka jednom nogom u grobu a sada u Saboru ko mladac
Otvorenomore is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 11:33   #158
Apsolutno je nevažno da li je neraspadanje tijela ovog sveca religijski ili neki drugi fenomen, ili sa druge strane prijevara (mumificiran, balzamiran, prepariran...)...

...ljudi moji, kršćani smo, pustimo pokojnika da počiva u miru. Razvlačenje pokojnikova tijela sigurno nije kršćansko načelo. Jednom sahranjeno tijelo više se ne vadi iz groba ma o kome god se radilo (Osim u iznimnim slučajevima zakonske sudske istrage ili znanstvenog istraživanja, što ovdje nije slučaj.)

Kuda je samo taj čin blasfemija, ovo je i klasično idolopoklonstvo (ako ne i nešto mnogo gore), pa kršćanski nauk se temelji na smrtnosti tijela i vječnosti duše. Što je sa dostojanstvom pokojnika? Pričajmo i pamtimo djela ovog sveca i zbog toga bi trebao biti upamćen, cijenjen i poštovan. Neraspadanje njegova tijela možda i je nekakav nadnaravni fenomen, ali to nama ne daje za pravo da to tijelo koristimo na način na koji ga eto neki ovih dana koriste.

RIP... ili ne?
Phlegma is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 11:44   #159
Quote:
Phlegma kaže: Pogledaj post
Apsolutno je nevažno da li je neraspadanje tijela ovog sveca religijski ili neki drugi fenomen
pa to je najvažnije, jer postoje razni drugi ljudi kojima se molimo ali tijela su im se raspala. a ovdje se tvrdi da se nije raspalo. i to se dolazi vidjeti. možemo se moliti Leopoldu i bez gledanja njegova tijela, jel tak? kao i mnogim drugima.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 11:53   #160
Quote:
obi wan kenobi kaže: Pogledaj post
"Znanstvenicima je odavna jasno" - a) znanstvenicima? kojima?
Svima. Crkvena čudesa kojima obmanjuju, smiješna su svakom znanstveniku.
Pod znanstvenik ne ubrajam svakog izučenog čovjeka, koji svoju vjeru može braniti tako da preskoči znanstvenu metodu i najobičniji common sense.

Quote:
govorili nesto sasvim drugo od onoga sta ti pricas.
Da mi je znat o čemu ti pričaš.

Kakva to "euharistijska čudesa" ili "neraspadljivi sveci" su impresionirala i začudila znanstveni svijet? Navedi neko crkveno čudo pa da vidimo. Možemo početi od Isusovih pelenica u Dubrovačkoj katedrali? Ili relikvijama iz Isusova doba u Vatikanskoj crkvi svetog Petra?

Quote:
imas li/znas li ti uopce nesto/ista?
Imam tone crkvenih relikvija koje su najobičnija prijevara iz srednjeg vijeka. Marijine suze, Isusov obrezak, Petrovi nokti, neraspadnuti likovi....

Quote:
"...kod SVIH crkvenjačkih relikvija koje nose etiketu "čudesa"..."

Quote:
- a) SVIH? a ti to znas jer imas neki popis,
Zanimljivo. Ulovio si se na riječ svih, pa se pokušavaš izboriti da ja nemam popis baš svih čudotvornih relikvija Crkve i stoga mora da ima neka čarobna relikvija za koju ne znam, a ta bi mogla zapanjiti znanstveni svijet?

Dakle ostajem kod svih čarolija koje je Crkva prikazivala puku. Sve su lažirali crkvenjaci. Danas se izmotavaju da su to "pučke pobožnosti", da je to samo spomen, iako nije THE REAL THING itd.

Jer kad bi SAMO JEDNO crkveno propagirano "čudo" bilo se pokazalo kao točno, od današnje znanosti ne bi ostalo ništa, propala bi istog trena.

Kreacionisti to i vele. Kažu da vrijedi samo njihova "znanost" Noine arke i Biblije, a ostalo je više-manje sotonizam.

Quote:
relikvija moze biti i neki predmet koji je svetac koristio, a koji ima cudotvorna svojstva.
Relikvija može biti najobičnija podvala tipa trna s Isusove glave, ali može biti i dio odjeće zadnjega Pape. Nekad je relikvija stvarno originalni noviji predmet, ali zato sam naglasio njegovu "čudesnost", što je opet podvala za široko pučanstvo, da se pune crkvene riznice.

Quote:
sta reci za takve relikvije koje ako ih covjek dotakne, pomognu mu da se bolje osjeca, ozdravi, dobije snagu i vjeru, postane bolji covjek i vjernik, je li to onda cudotvorno ili ne?
Nije. To je moć sugestije. Ako ti netko s propovjedaonice (ili profesionalni hipnotizer) grmi da će ti to pomoći, onda se mnogi subjektivno osjećaju kao da im je pomoglo. Je li to pozitivno? Nije čudotvorno.
Za malo boljeg raspoloženja, tolika strka. Možeš isto tako sebe uvjerit da ti je bolje i bolje se osjećaš. Bez čarobnih relikvija.

No zna se što je kler reklamirao stoljećima, i što se podrazumijevalo pod čudesima. Sigurno ne samo "malo bolje raspoloženje i unutarnji mir". Bolje je prošetati se šumom.

Quote:
sta je sa relikvijama u drugim vjerama, kod pravoslavaca npr koji ih imaju mali miljon? sta je sa relikvijama u islamu? sta je sa relikvijama u budizmu?
Ako varaju i druge religije, onda katoličke varke izgledaju manje? No ipak njima nema premca u proizvodnji "čarobnih relikvija iz Isusova doba" i "neraspadljivih svetaca".

Quote:
"...o prijevarama u ime Isusovo." - ovaj dio pokazuje totalno nepoznavanje ne samo materije nego i znacenja pojedinih rijeci, u vjerskom smislu.
Meni se čini da si ti totalno razljućen jasnim stvarima o kojima sam pričao, i za koje ne treba nikakva šuplja filozofija ili moćni intelektualni napor.

Quote:
U tvom kontekstu ti pljujes
Kritiziram stvari koje se i mnogim vjernicima ne sviđaju, ali ti mene razljućeno krstiš da "pljujem". Možda se tako osjećaš, duboko u sebi razumijevajući da sam u pravu.

Quote:
potrosio sam na tvoje umotvorine i previse vremena.
Da, a rekao nisi ama baš ništa konkretno o crkvenim čarobnim izmišljenim predmetima i neraspadnutim tijelima mrtvih svetaca i svetica.

Quote:
nitko ti ne brani da cak i mrzis "crkvenjake",
Opet kleveta da ja nekoga mrzim, kao bi me ocrnio. Ja im (vam?) želim pomoći da se oslobode tih obmana kao ljudska bića. To je ruka pomoći a ne mržnja, kako ti podvaljuješ meni.

Quote:
ali moras biti pazljiviji ako zelis o necemu diskutirati. razgovarati o kvantnoj fizici, a ne znati niti sta je to, to nece ici.
Tebi je rasprava o čarobnim relikvijama sumnjiva podrijetla usporediva s kvantnom fizikom? Svašta.

Quote:
osobno, mislim da je ova tema poligon za izivljavanje jer ovdje komentiraju ljudi koji sa vjerom i vjerskim naukom nemaju blage veze.
Zato imaš katoličke forume gdje se kritika ne dozvoljava.

Quote:
nitko im ne brani, naravno, da komentiraju i pokazuju svoje neznanje, ali vrlo lako je preci granicu kada komentiranje postaje vrijedjanje onih drugih - fraza tako draga "progresivnoj urbanoj mladezi" i svima koji se tako osjecaju.
Ti si reko svoje, ali što si uopće izrekao.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:51.