Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2012., 23:43   #1
Noćni strahovi (Pavor nocturnus)

MM ima problem, pa ga imam i ja skupa s njim. Riječ je, naime, o noćnim strahovima. Koliko god pretraživala forum - uvijek se radi o noćnim strahovima kod djece. A on je prekoračio tridesetu.

Dakle, recimo jednom tjedno (nekad rjeđe, nekad češće) se budi (ubrzo nakon što utone u san) vičući nebuloze, smeten, dizorijentiran, s otvorenim očima no kao da spava, ako je jača epizoda ponekad čak ode do prozora, otvara ga (kao da mu je teško disati u sobi). Cijela priča prestaje kad se ja snađem, kažem nešto u stilu "sve je u redu" i pomognem mu da se vrati u krevet bez da ga pokušavam probuditi (to je najgore, onda se totalno zbuni) i to je to, ujutro se ničeg ne sjeća.

Ovo traje otkad ga znam, kaže i ranije, no imam dojam da su epizode nešto učestalije. Inače, nemamo nekih problema koji bi mogli uzrokovati poseban stres, a on nije sklon alkoholu (za što sam čitala da mogu biti okidači ovakvih epizoda).

Tako da me, zapravo, zanima ima li itko iskustava s noćnim strahovima kod odraslih i jeste li ih se uspjeli riješiti.

Hvala unaprijed svima!
Floof is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2012., 09:45   #2
Uzroci mogu biti dublji od navedenih razloga, kao i ici puno dalje u proslost, ali rijesiti se mogu..

Od kada i koliko dugo ima taj problem? Javlja li se u isto ili varijabilno vrijeme? Ima li kakav obrazac u tome cesce/rjedje, odnosno je li povezano s necim.. dani u tjednu, mjesecu... stres na poslu, zivotu, neke promjene koje se redovito desavaju?
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2012., 22:47   #3
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Uzroci mogu biti dublji od navedenih razloga, kao i ici puno dalje u proslost, ali rijesiti se mogu..

Od kada i koliko dugo ima taj problem? Javlja li se u isto ili varijabilno vrijeme? Ima li kakav obrazac u tome cesce/rjedje, odnosno je li povezano s necim.. dani u tjednu, mjesecu... stres na poslu, zivotu, neke promjene koje se redovito desavaju?
Navodno od malena, zadnjih 10 godina sam svjedok tome. Češće kad je neispavan, pod stresom (prije zbog puno učenja na faksu, sad ako se zareda nekoliko stresnih dana na poslu, ukoliko primjerice mijenja krevet - primjerice na putovanjima...). Što se tiče promjena, iskreno, neke nam se veće nisu dogodile već uistinu dugo.

Zapravo me zanima postoji li nešto što možemo učiniti, ili je to nužno slučaj za psihologa (dosta je skeptičan prema tome jer, imam dojam, ne uviđa značaj situacije - nikad se ne sjeća epizoda pa ne može ni pojmiti koliko je zapravo teško svjedočiti tome).
Floof is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 09:52   #4
To su stvari u kojima ne postoje recepti tipa 3 ovoga. 1 onoga i malo necega...), vec nesto sto iziskuje individualni pristup primarno iz razloga jer se ne zna sto je uzrok ni otkuda to sve potjece...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 10:02   #5
Zajdenički odmor, po mogućnosti u prirodu, bez djece (ako ih imate i nisu mala), bez telefona i ko spomene posao, plaća ručak, po želji onog drugog ...
winstonblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 10:22   #6
Tko kaže da je uzrok u djeci, telefonu i poslu, nego negdje sasvim drugdje (prvenstveno "vremenski drugdje")? Što ako - nije jako vjerojatno, ali nije ni nemoguće - problemi potječu upravo iz njihovog "zajedničkog vremena bez djece, telefona i posla"?

Da se te stvari tako lako detektiraju i još lakše rješavaju, "priroda" bi bila puna parova bez djece i telefona, a psiholozi bi kosili travu i pomagali sviscima u motanju čokolada...
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 12:58   #7
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Tko kaže da je uzrok u djeci, telefonu i poslu, nego negdje sasvim drugdje (prvenstveno "vremenski drugdje")? Što ako - nije jako vjerojatno, ali nije ni nemoguće - problemi potječu upravo iz njihovog "zajedničkog vremena bez djece, telefona i posla"?

Da se te stvari tako lako detektiraju i još lakše rješavaju, "priroda" bi bila puna parova bez djece i telefona, a psiholozi bi kosili travu i pomagali sviscima u motanju čokolada...
Da, mogao bih se složiti, ali problem, ukoliko postoji, bi trebalo pokušati riješav ati sistemom eliminacije. Ukoliko ovo ne pomogne, onda pažnju treba usmjeriti na ovo što kažeš ...
winstonblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 21:15   #8
Hvala puno svima na odgovorima, lijepo je s nekim o tom razglabati - znam da nije najveći problem na svijetu, ali me muči.

Probali smo s odmorom, no tada se zbuni (pretpostavljamo) jer je u nepoznatoj prostoriji.

Manje-više sam svjesna što su okidači - kao što sam gore spomenula - umor, stres, nesanica... No, eliminiranjem okidača (koje je ionako nemoguće na redovitoj bazi jer oboje radimo uistinu stresne poslove 9-10 sati dnevno, i imamo malo dijete) ne nestaje glavni uzrok koji ne znamo identificirati - ni ja, ni on
Floof is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 22:21   #9
ja bih se ipak javila liječniku, možda ne bi bilo loše napraviti eeg.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 23:04   #10
@Floof, potpisujem Azzurim savjet. Neka se obrati liječniku. U PB Vrapče postoji Centar za poremećaje spavanja gdje se bave takvom problematikom. Ukoliko će smatrati da je potrebno liječnik će ga uputiti na pregled kod psihijatra, gdje će obaviti potrebnu dijagnostiku. U podlozi noćnih strahova može ležati i neki fiziološki problem pa bi, za početak, bilo dobro to otkloniti.
Bilo kakav poremećaj spavanja nije bezazlen i može dovesti do problema sa zdravljem (npr. krvožilni sustav), bez obzira što trenutno ne osjeća tegobe.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 23:32   #11
Quote:
Mrs. Pringles kaže: Pogledaj post
@Floof, potpisujem Azzurim savjet. Neka se obrati liječniku. U PB Vrapče postoji Centar za poremećaje spavanja gdje se bave takvom problematikom. Ukoliko će smatrati da je potrebno liječnik će ga uputiti na pregled kod psihijatra, gdje će obaviti potrebnu dijagnostiku. U podlozi noćnih strahova može ležati i neki fiziološki problem pa bi, za početak, bilo dobro to otkloniti.
Bilo kakav poremećaj spavanja nije bezazlen i može dovesti do problema sa zdravljem (npr. krvožilni sustav), bez obzira što trenutno ne osjeća tegobe.
Hvala puno cure, upravo sam mu prenijela savjete - kaže da može ukoliko će me to umirit - još uvijek ne shvaća da je to problem
Floof is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 14:45   #12
Pavor nocturnus

Ima li netko tko pati od poremećaja spavanja točnije epizoda u psihologiji se zove "pavour nocturns" prema našoj klasifikaciji F51.4 Noćni strahovi...zanimaju me vaša vlastita osobna iskustva u liječenju?

Zadnje uređivanje sherry lady : 29.08.2014. at 14:56.
sherry lady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:05.