Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.02.2008., 13:33   #1
Zdravstveno osiguranje stranca / stranac

Imam jedno pitanje budući da mi baš nije jasan taj zakon i prava stranaca u našoj zemlji.
Kolegica već duže vremena održava vezu s dečkom koji je stranac (državljanin BiH konkretno), namjeravaju se vjenčati i sad ju zanima da li on ima pravo na zdravstveno osiguranje preko nje? Ili ako nema koliko mora proći vremena da bi stekao pravo na zdravstveno i kakvo?
__________________
Ovaj život ima lažni sjaj.................. zato samo ljubi ne misli na krizu jer jedino život nema reprizu
goppingen is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 11:18   #2
Zna li netko? Molim vas, hitno je
__________________
Ovaj život ima lažni sjaj.................. zato samo ljubi ne misli na krizu jer jedino život nema reprizu

Zadnje uređivanje goppingen : 03.03.2008. at 12:26.
goppingen is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 14:58   #3
HZZO
imaš lijevo "inoosiguranje" pa kad ti se otvori gore odabereš "Zdrav. zaštita za priv. boravka u RH"
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 14:26   #4
Postoji više mogućnosti. Nisi napisala da li ima prijavljen boravak u RH? Kada se predaje zahtjev za privremeni boravak u RH jedan od uvjeta je da ta osoba ima osigurano zdravstveno: 1. INO- osiguranje podrazumjeva slučaj da osiguranik iz BiH u svom uredu zdr. osiguranja uzme tiskanicu BHHR3 kojom ostaruje pr na zdr. zaštitu u RH ali samo u hitnim slučajevima - to se na mjesec plaća nešto oko 50KM 2. da si sam uplaćuje u HR zdr. osiguranje cca. 350 kn mjesečno - tad dobije zdr. iskaznicu. Preko svoje buduće ima pr na zdravstveno tek nakon što postane hrv. državljanin. Nadam se da sam pomogla
mish mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 17:29   #5
Quote:
mish mali kaže: Pogledaj post
2. da si sam uplaćuje u HR zdr. osiguranje cca. 350 kn mjesečno - tad dobije zdr. iskaznicu.
Preko svoje buduće ima pr na zdravstveno tek nakon što postane hrv. državljanin.
..iako ja nisam otvorila temu, ona zanima i mene, a pogotovo ovaj zadnji navod. Sto ako suprug - strani drzavljanin, iz bilo kojeg razloga, ne zatrazi HR drzavljanstvo? Da li to znaci da nikad ne moze ostvariti zdravstveno preko supruge? A sto je s djecom, ako su ona strani drzavljani?! Hvala.
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 14:13   #6
Potepuh, moj tata ima hrv državljanstvo i hrv. zdravstveno. Kad smo mamu htjeli prijaviti kao supružnika na njegovo zdr. nismo mogli jer treba hrv. jmbg, koji naravno nema onaj koji nije hrv državljanin. Dakle, ako ne griješim, i u tvom slučaju je odgovor ne.
mish mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 09:24   #7
Quote:
mish mali kaže: Pogledaj post
Postoji više mogućnosti. Nisi napisala da li ima prijavljen boravak u RH? Kada se predaje zahtjev za privremeni boravak u RH jedan od uvjeta je da ta osoba ima osigurano zdravstveno: 1. INO- osiguranje podrazumjeva slučaj da osiguranik iz BiH u svom uredu zdr. osiguranja uzme tiskanicu BHHR3 kojom ostaruje pr na zdr. zaštitu u RH ali samo u hitnim slučajevima - to se na mjesec plaća nešto oko 50KM 2. da si sam uplaćuje u HR zdr. osiguranje cca. 350 kn mjesečno - tad dobije zdr. iskaznicu. Preko svoje buduće ima pr na zdravstveno tek nakon što postane hrv. državljanin. Nadam se da sam pomogla
Molim te uputi me gdje si našla podatak da se osiguranje plaća 350,00 kn mjesečno, odnosno 50,00 kn?
Moji poznanici su oboje hrvatski državljani sa prebivalištem u Grudama i zanima ih kako ostvariti pravo na zdr. zaštitu kada borave u Splitu.
Hvala.
lucija80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 14:25   #8
preko supruge mozda i ne moze dobiti ,ali moze si uplacivati zdravstveno osiguranje

kad bolje razmislim , nije ni jmbg prepreka , inace ni stranci koji rade nebi mogli imati zdravstveno (a imaju)
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 15:19   #9
hvala.. ovo je sada "brainstorming". Stranci su nekada u HR mogli dobiti "osobnu iskaznicu za strance", i pisao im je JMBG. Promjenom Zakona o maticnom broju iz 2002 , "stranci" su izbrisani...

Ako ne postoji nacin da strani drzavljanin ostvari zdravstveno preko supruznika, i to samo zato sto je stranac, to mi izgleda kao diskriminacija na osnovi drzavljanstva... iliti nesto sto ne bi trebalo biti prihvatljivo (odnosno, suprotno je zakonima u normalnim zemljama). Sad me bas zaintrigiralo...
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 17:14   #10
Quote:
potepuh kaže: Pogledaj post
...to mi izgleda kao diskriminacija na osnovi drzavljanstva... iliti nesto sto ne bi trebalo biti prihvatljivo (odnosno, suprotno je zakonima u normalnim zemljama). Sad me bas zaintrigiralo...
To je nesto najnormalnije u bilo kojoj zemlji na svijetu. Stranac nema niti pravo glasa, niti pravo na besplatno skolovanje, niti pravo na besplatno zdravstvo, niti pravo na socijalnu pomoc, niti tisuce drugih prava koje imaju drzavljani neke zemlje, nije to nikakve neprihvatljiva diskriminacija.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 17:24   #11
Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
To je nesto najnormalnije u bilo kojoj zemlji na svijetu. Stranac nema niti pravo glasa, niti pravo na besplatno skolovanje, niti pravo na besplatno zdravstvo, niti pravo na socijalnu pomoc, niti tisuce drugih prava koje imaju drzavljani neke zemlje, nije to nikakve neprihvatljiva diskriminacija.
ne slazem se... stranac u zemlji u kojoj ima odobreni boravak moze ostvariti vecinu prava kao i drzavljanin te zemlje (osim glasovanja). Barem je takvo moje iskustvo...
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 17:30   #12
Quote:
potepuh kaže: Pogledaj post
ne slazem se... stranac u zemlji u kojoj ima odobreni boravak moze ostvariti vecinu prava kao i drzavljanin te zemlje (osim glasovanja). Barem je takvo moje iskustvo...
Moze ostvariti samo ono sto mora ostvariti da bi uopce dobio dozvolu boravka. Jer kada bi vjencanjem automatski dobio drzavljanstvo i sva prava ubrzo bi imali poplavu fiktivnih brakova.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 17:31   #13
Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju

Clanak 5

Status osiguranika prema ovom Zakonu stječu:

1. osobe u radnom odnosu kod domaćeg ili stranog poslodavca sa sjedištem u Republici Hrvatskoj,

Clanak 7

Prema ovom Zakonu, status osigurane osobe kao članovi obitelji osiguranika mogu steći:

1. supružnik (bračni i izvanbračni, sukladno propisima o obiteljskim odnosima)
.
.
Članovi obitelji osiguranika iz stavka 1. ovoga članka stječu pravo po osnovi ovoga Zakona pod uvjetom da isto pravo ne mogu ostvariti po nekoj od osnova iz članka 5. ovoga Zakona te da imaju prebivalište, odnosno odobren stalni boravak u Republici Hrvatskoj, ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno.
Zavod će općim aktom utvrditi uvjete pod kojima se smatra da je osoba iz stavka 1. ovoga članka nesposobna za samostalan život i rad i nema vlastitih sredstava za uzdržavanje, te da živi u zajedničkom kućanstvu sa osiguranikom. "

Neimanje MB je tehnicko pitanje, a ne zakonsko.
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 08:19   #14
Quote:
potepuh kaže: Pogledaj post
ne slazem se... stranac u zemlji u kojoj ima odobreni boravak moze ostvariti vecinu prava kao i drzavljanin te zemlje (osim glasovanja). Barem je takvo moje iskustvo...
To možda kad radi (a ni tad), no tražit nešto za što uplaćuju državljani ali ne i taj isti stranac, aha, ma jedva čekaju takve

Iako je to za svaku zemlju zasebno, mnoge države ti prvo uvjetuju stvari prije nego ti uopće daju bilo kakav boravak...a među njima je i uplati si zdravstveno prije nego ti dozvolimo boravak
kaneshiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 08:03   #15
[QUOTE=ZgSash;12978533]preko supruge mozda i ne moze dobiti ,ali moze si uplacivati zdravstveno osiguranje

kad bolje razmislim , nije ni jmbg prepreka , inace ni stranci koji rade nebi mogli imati zdravstveno (a imaju)[/QDa je moja mama imala hrv jmbg mogla bi ostvariti zdravstveno preko tate, kao supružnik, a ovako si sama plaća.
mish mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 15:25   #16
stranci koji su zaposleni , po zakonu moraju imati i imaju zdravstveno
dakle , mogu ga imati
dakle , manje je bitno po kojoj ga osnovi ostvaruju

zakljucak - moze
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 13:47   #17
Imam jedno pitanje!

Zašto stranac koji ovdje u RH ima privremeni boravak (boravak u svrhu braka), mora plaćati zdravstveno osiguranje? Iako toj osobi ne treba ZO.

i drugo pitanje. Zašto stranac, supružnik, ne može biti prijavljen preko drugog supružnika? Kao što je to primjer u nekim zemljama EU.
mp_3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 15:09   #18
Quote:
mp_3 kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje!

Zašto stranac koji ovdje u RH ima privremeni boravak (boravak u svrhu braka), mora plaćati zdravstveno osiguranje? Iako toj osobi ne treba ZO.

i drugo pitanje. Zašto stranac, supružnik, ne može biti prijavljen preko drugog supružnika? Kao što je to primjer u nekim zemljama EU.
1. Zato što je zdr.osiguranje u RH OBVEZNO, što znači da se osiguranje ne radi po potrebi i regulirano je Zakonom o obveznom zdr.osiguranju, NN 150/08.
Zdr.osiguranje se bazira na principima uzajamnosti i solidarnosti osiguranika.

2. Stranci s odobrenim stalnim boravkom su obvezni osigurati se na zdravstveno osiguranje, čl.3. gore navedenog zakona, a osiguranje preko supružnika je moguće kad stranac s odobrenim stalnim boravkom dobije trajno nastanjenje u RH i pod uvjetima u čl. 8. istog zakona.

Vjenčanjem s državljankom ili državljaninom RH, stranac s odobrenim stalnim boravkom ne može dobiti besplatno osiguranje kao član obitelji, već osiguranje plaća do trajnog nastanjenja.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 17:39   #19
U Finskoj npr. stranac preko supružnika ima sve besplatno. Tako i ZO. Njihovo dijete dobi odjeću itd, sve što je potrebno. Naročito kod drugog itd djeteta...

Dobro, mora se plaćati zdravstveno. Ali zašto MUP zahtjeva da se pokaže potvrda od porezne uprave da je zdravstveno uplaćeno? Inače u protivnom se ne može dobiti slijedeći privremeni boravak.
mp_3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2009., 18:51   #20
Quote:
mp_3 kaže: Pogledaj post
U Finskoj npr. stranac preko supružnika ima sve besplatno. Tako i ZO. Njihovo dijete dobi odjeću itd, sve što je potrebno. Naročito kod drugog itd djeteta...

Dobro, mora se plaćati zdravstveno. Ali zašto MUP zahtjeva da se pokaže potvrda od porezne uprave da je zdravstveno uplaćeno? Inače u protivnom se ne može dobiti slijedeći privremeni boravak.
Stalni boravak može se odobriti strancu koji do dana podnošenja zahtjeva ima neprekidno 5 godina odobren privremeni boravak.

Stalni boravak odobrit će se strancu koji, uz uvjete iz članka 78. Zakona o strancima NN 79/2007 ima i ove uvjete:
1. ima valjanu stranu putnu ispravu,
2. ima sredstva za uzdržavanje,
3. ima zdravstveno osiguranje,
4. poznaje hrvatski jezik i latinično pismo,
5. ne predstavlja opasnost za javni poredak, nacionalnu sigurnost ili javno zdravlje.

Znači stranac ima zdr.osiguranje koje se plaća, ono je uvjet za daljnje produženje boravka, a uplate zdr.osiguranja od 01.01.2003. g. vodi Porezna uprava (pravo na zdr.osiguranje utvrđuje HZZO, a naplatu vrši Porezna uprava). MUP po službenoj dužnosti šalje HZZO-u zahtjeve stranaca za boravak u RH, a HZZO te iste osobe po službenoj dužnosti prijavljuje na zdr.osiguranje (ukoliko se sami ne jave u razumnom roku) i šalje MUP-u njihove prijave. Prijavom zdr.osiguranja u HZZO, osobe (stranci) se automatski zadužuju za plaćanje zdr.osiguranja. Znači, HZZO, MUP i Porezna uprava su u međusobnoj sprezi.

Želim napomenuti da je pitanje dosta općenito, jer je za zdr.osiguranje bitno iz koje je države stranac, budući da RH ima konvencije o zdr.osiguranju s pojedinim državama. Npr., ako je stranac iz BIH, a tamo ima zdr.osiguranje, određeno tiskanicom se oslobađa plaćanja zdr.osiguranja!
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:32.