Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2017., 19:38   #5321
Dobro,onda mi 60.dan pada 30.7.,tocno u ned, a djelatniku dajemo novi ugovor (temelje natjecaja). Ne moram ga odjaviti nego samo napravim novi ugovor s 31.7.?
Unapred hvala :-)
rokokoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 16:48   #5322
Je li u ugovoru na određeno dovoljno navesti opisno do kada vrijedi (do povratka stalno zaposlenog djelatnika) ili je nužno navesti rok do kada - datum ili razdoblje?
Odnosno, je li ugovor valjan ako ne sadrži datum (do kada ili u kojem razdoblju)?
ejtis is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 00:43   #5323
Može se navesti npr. "do povratka sa bolovanja djelatnika xxx yyy"
i ne traba biti datum.
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 15:47   #5324
Quote:
forumnickxy kaže: Pogledaj post
Može se navesti npr. "do povratka sa bolovanja djelatnika xxx yyy"
i ne traba biti datum.
hvala!
ejtis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 19:09   #5325
Quote:
ejtis kaže: Pogledaj post
Je li u ugovoru na određeno dovoljno navesti opisno do kada vrijedi (do povratka stalno zaposlenog djelatnika) ili je nužno navesti rok do kada - datum ili razdoblje?
Odnosno, je li ugovor valjan ako ne sadrži datum (do kada ili u kojem razdoblju)?
Valjan je. Ali u tom slučaju, s obzirom da nema datuma, imaš obavezu pisanim putem obavijestiti radnika kada mu prestaje ugovor. (ne znam sad napamet koliko dana ranije ,to si provjeri).
U slučajevima kad su ugovori na određeno definirani datumom, te obveze nema jer su se obije strane unaprijed dogovorile o datumu prestanka.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 13:26   #5326
Retroaktivno smanjenje stimulacija ?

Nama je kasnila plaća preko mjesec i pol dana.
Jučer smo je dobili za 09. 2017.
Ali je plaća drastično smanjena. Nekima i 30%.
Uprava je jednostavno aktivirala članak o stimulaciji. Naime većina zaposlenika ima ugovore na malo veću plaću od minimalne.
U zadnjih 10 godina svi su samo dobivali jednostrane odluke o većoj plaći gdje piše da se dotičnom djelatniku povečava plaća na neki veći iznos dok se zalaže i dok ima posla. U 09. 2017. je bilo posla i radnik se zalagao. Ali je tu plaću dobio puno manju (kao što će dobiti i slijedeće).
Da li tu ima kakvih osnova kršenja pravnih normi ??
Ipak se radi o jednostranom aktu uprave, a ne o dvostranom ugovoru. Samo je problem da li se to može napraviti retroaktivno bez ikakve obavijesti ?
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 15:55   #5327
Ono što piše u ugovoru to vam je zajamčena plaća, zato se ugovor i potpisuje, da stoji crno na bijelo što je plaća.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 22:27   #5328
Direktorov vaginalni iscjedak !

Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Ono što piše u ugovoru to vam je zajamčena plaća, zato se ugovor i potpisuje, da stoji crno na bijelo što je plaća.
Danas sam malo bolje čitao obavijest da plaća kasni i da će biti navedenog datuma.
Ali mi je nešto palo na pamet što mi se čini kao totalna pravna ludorija:
naime ovako piše na oglasnoj ploči:

OBAVIJEST

Sukladno članu 92 zakona o radu NN 93/14 , članku 41 Pravilnika o radu i članku 10. , odnosno 12. Ugovora o radu , obavještavamo vas da će plaća za RUJAN biti isplaćena dana 13. 11. 2017.

OBRAZLOŽENJE :
Neizvršenjem obaveza u planiranim terminima po radnim nalozima a sukladno time, nisu stečeni pravodobni uvjeti za pravovremeni obračun i naplatu ugovorenih obaveza.


Meni to izgleda da uprava prebacuje odgovornost na radnike da nisu bili dovoljno efikasni i nisu na vrijeme napravili posao i zbog toga plaća kasni.
To nema veze sa realnošću jer se radi o plaći za 09. 2017.
A da netko nije izvršavao obaveze, trebalo je blagovremeno reagirati.
U principu nitko nije ništa kasnio, nego dapače jedan je projekt kasnio 15 dana ali zbog toga jer NIJE BILA PLAĆENA ISPORUKA DIJELOVA NAŠIH KOOPERANATA ! A nije bila plaćena zbog kroničnog nedostatka financijskih sredstava.

p.s.

Inače što znači taj zakon :

Isplata plaće i naknade plaće

Članak 92.

(1) Plaća se isplaćuje nakon obavljenog rada.

(2) Plaća i naknada plaće isplaćuju se u novcu.

(3) Ako kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu nije drukčije određeno, plaća i naknada plaće za prethodni mjesec isplaćuju se najkasnije do petnaestog dana u idućem mjesecu.

(4) Plaća i naknada plaće su, u smislu ovoga Zakona, plaća i naknada plaće u bruto iznosu.


ALI MI NIKAKO NIJE JASAN ČLANAK 41. , 10. , 12.
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/...7_93_1872.html

Sklapanje ugovora o radu

Članak 10.

(1) Radni odnos zasniva se ugovorom o radu.

(2) Ako poslodavac s radnikom sklopi ugovor za obavljanje posla koji, s obzirom na narav i vrstu rada te ovlasti poslodavca, ima obilježja posla za koji se zasniva radni odnos, smatra se da je s radnikom sklopio ugovor o radu, osim ako poslodavac ne dokaže suprotno....................

Pravo zaposlenja na drugim poslovima


govor o radu na određeno vrijeme

Članak 12.

(1) Ugovor o radu može se iznimno sklopiti na određeno vrijeme, za zasnivanje radnog odnosa čiji je prestanak unaprijed utvrđen rokom, izvršenjem određenog posla ili nastupanjem određenog događaja.

(2) Poslodavac s istim radnikom smije sklopiti uzastopni ugovor o radu na određeno vrijeme samo ako za to postoji objektivan razlog koji se u tom ugovoru ili u pisanoj potvrdi o sklopljenom ugovoru o radu iz članka 14. stavka 3. ovoga Zakona mora navesti.




Članak 41.

(1) Ako kod radnika postoji smanjenje radne sposobnosti uz preostalu radnu sposobnost, smanjenje radne sposobnosti uz djelomični gubitak radne sposobnosti ili neposredna opasnost od nastanka smanjenja radne sposobnosti koju je utvrdilo ovlašteno tijelo u skladu s posebnim propisom, poslodavac je dužan, uzimajući u obzir nalaz i mišljenje toga tijela, ponuditi radniku sklapanje ugovora o radu za obavljanje poslova za koje je radno sposoban, koji moraju, što je više moguće odgovarati poslovima na kojima je radnik prethodno radio.

Zadnje uređivanje krena : 14.11.2017. at 22:48.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 17:37   #5329
Lijep pozdrav svima !
Ispričavam se ako pitanje postavljam u krivoj temi.

Moja situacija je slijedeća :
Radim za poslodavca 8 godina i imam ugovor za stalno, no, našao sam drugi posao koji bih trebao početi raditi 01.12.
Danas, kada sam najavio otkaz i odlazak iz firme, rečeno mi je da ne mogu otići iz firme dok ne prođe inventura, koja je 09.12. , a po ne znam koji puta čitajući ugovor, tamo nigdje nije točno definirano trajanje otkaznog roka ?
Isto tako, osobno znam za barem deset slučajeva gdje su kolege odlazile, pa su otkazni rok radili maksimalno dva tjedna...a navodno se po zakonu radi o mjesec dana ?

Znači, moje pitanje glasi, ako sa poslodavcem potpišem sporazumni raskid ugovora o radu, da li je istina da tada nisam obavezan raditi otkazni rok ????
Naime, tako su mi rekle kolege i tvrde da otkazni rok postoji samo u slučaju kada poslodavac da otkaz djelatniku ?
Molim odgovore stručnjaka u tom području, da znam kako da se postavim ?

Hvala unaprijed
kalamburgid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 14:06   #5330
Kolege ti pričaju gluposti. Otkazni rok je propisan zakonom, eventualno pravilnikom ili kolektivnim ako ga imate.
Sporazumni raskid ugovora ne znači da ne moraš odraditi otkazni rok, nego da u tom slučaju ti i poslodavac možete dogovoriti uvjete raskida koji vam odgovaraju. Ako ti poslodavcu odgovara da odeš za 2 tjedna, pustit će te.
Čak ti i ovako poslodavac "popušta", jer je zakonom propisani otkazni rok za tebe 2 mjeseca.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 18:09   #5331
Kakva je sankcija upravi (direktoru) koji ne želi da se održi zbor zaposlenika ??
http://zakonipropisi.com/hr/zakon/za...kupovi-radnika

ZAKON KAŽE MORA BITI 2 PUTA GODIŠNJE !

1. stavak (Članak 162.: Skupovi radnika)
(1) U cilju sveobuhvatnog obavješćivanja i rasprave o stanju i razvoju poslodavca, te o radu radničkog vijeća, moraju se dva puta godišnje, u podjednakim vremenskim razmacima, održati skupovi radnika zaposlenih kod određenoga poslodavca.


A mi ga nismo imali 5 godina

Sada je došlo vrijeme da nas poslodavac informra o poslovanju, ali on to neće ni za živu glavu.
Prije 3 godine je rekao da će održati zbor , ali da neće biti pitanja na kraju.

Kako poslodavca prisiliti da održi zbor. Radnici ga mogu održati, ali nitko od uprave neće doći na njega. A zbor radnika bez prisutstva uprave nema smisla jer mi tražimo informacije.

Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Kolege ti pričaju gluposti. Otkazni rok je propisan zakonom, eventualno pravilnikom ili kolektivnim ako ga imate.
Sporazumni raskid ugovora ne znači da ne moraš odraditi otkazni rok, nego da u tom slučaju ti i poslodavac možete dogovoriti uvjete raskida koji vam odgovaraju. Ako ti poslodavcu odgovara da odeš za 2 tjedna, pustit će te.
Čak ti i ovako poslodavac "popušta", jer je zakonom propisani otkazni rok za tebe 2 mjeseca.
Kakve sankcije može imati radnik koji jednostavno ne dođe na posao cijeli tjedan, a da nikog nije obavijestio. Da li njemu slijedi automatski otkaz ili možda čak i prijava da je nedolaskom na posao oštetio poduzeće.
Maime mi smo imali slučaj gdje je jedan radnik, koji ne inače bio u nemilosti uprave, našao bolji posao. I uprava mu nije dala otkaz dok ne odradi otkazni rok od 2 mjeseca. Ne zbog toga jer im on treba, nego zbog toga jer mu žele napakostiti

Zadnje uređivanje krena : 18.11.2017. at 19:03.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 23:09   #5332
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Maime mi smo imali slučaj gdje je jedan radnik, koji ne inače bio u nemilosti uprave, našao bolji posao. I uprava mu nije dala otkaz dok ne odradi otkazni rok od 2 mjeseca. Ne zbog toga jer im on treba, nego zbog toga jer mu žele napakostiti
I to je njihovo pravo.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 09:01   #5333
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
I to je njihovo pravo.
Njegovo je pravo bilo da je otišao raditi na crno kao probni rok u tu firmu.
A ovima je rekao da više ne dolazi na posao i neka mu datu otkaz.
Normalno, lagao im je da ide u Njemačku.

p.s.
Inače ne znam kako se to pravno rješava ako ti bivša firma ne želi dati "ispisnicu", a želi te zaposliti neki drugi poslodavac ??
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 11:12   #5334
Kakva ispisnica i izmišljena prava, ljudi jeste vi normalni? Otkazni rok lijepo piše u zakonu o radu i vrijedi za obje strane. Sporazumni raskid ugovora je moguć ako su obje strane suglasne, ako jedna nije ide otkazni rok i amen.

Najmanje trajanje otkaznog roka

Članak 122.

(1) U slučaju redovitog otkaza otkazni rok je najmanje:

1) dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno manje od jedne godine
2) mjesec dana, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno jednu godinu
3) mjesec dana i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvije godine
4) dva mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno pet godina
5) dva mjeseca i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno deset godina
6) tri mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvadeset godina.

Ako vam se baš neda odrađivat otkazni rok ugledajte se na Nijemce i provedite ga na bolovanju
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 19:19   #5335
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Njegovo je pravo bilo da je otišao raditi na crno kao probni rok u tu firmu.
A ovima je rekao da više ne dolazi na posao i neka mu datu otkaz.
Normalno, lagao im je da ide u Njemačku.
I to je u redu? Zanimljivo kak si jako glasan kad su u pitanju radnička prava, ali kad su u pitanju obveze tog istog radnika, e onda je - ko ih je*e, baš neću...

Quote:
p.s.
Inače ne znam kako se to pravno rješava ako ti bivša firma ne želi dati "ispisnicu", a želi te zaposliti neki drugi poslodavac ??
Tako da ispuniš svoje zakonske obveze.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 19:57   #5336
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Ako vam se baš neda odrađivat otkazni rok ugledajte se na Nijemce i provedite ga na bolovanju
Na bolovanju ne teče otkazni rok
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 20:00   #5337
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
I to je u redu? Zanimljivo kak si jako glasan kad su u pitanju radnička prava, ali kad su u pitanju obveze tog istog radnika, e onda je - ko ih je*e, baš neću...
Naravno da bi bilo u redu, ali zakone pišu izaslanici stoke krupnog i onog manje krupnog kapitala. Koji na svaki mogući način nastoje spriječiti rast cijene rada, pa je tako i ovo jedan od načina. Imaš bolju ponudu, ali ne, ti ne možeš do nje još 3 mjeseca, jer ti zakon nalaže da moraš i dalje raditi na manje plaćenom poslu, a tko će te čekati 3 mjeseca s ponudom? Dakle ti prvo moraš dati otkaz, pa se onda nadati da ćeš naći posao, jer danas osim za neke veće pozicije nitko nikog ne čeka toliko na tržištu.


Zbog čega bi čovjek 2 ili 3 mjeseca bio primoran raditi tamo gdje se osjeća loše ili ako ima od sutra bolje uvjete? Što je to nego robovanje, bez mogućnosti izbora?

Poslodavac uvijek ima izbor i može radniku s kojim nije zadovoljan isplatiti otkazni rok, bez da dolazi na posao. Radnik nema izbor?


To bi palo na ustavnom ili europskom sudu samo tako. Čovjek ne želi raditi za poslodavca, ali ga država prisiljava, kako da ne...

A dugo bi taj ne dao "ispisnicu" kad bi došao na posao i tamo im svima jebao mater svaki dan, tračao, olajavao, rušio disciplinu,i ne radio ništa i tako odrađivao otkazni rok.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 20:44   #5338
Quote:
aaaaaaaa kaže: Pogledaj post
Na bolovanju ne teče otkazni rok
Naravno da teče.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 22:48   #5339
Quote:
aaaaaaaa kaže: Pogledaj post
Na bolovanju ne teče otkazni rok
Teče ako te poslodavac oslobodi da ne moraš dolaziti na posao.

Quote:
aaaaaaaa kaže: Pogledaj post
Zbog čega bi čovjek 2 ili 3 mjeseca bio primoran raditi tamo gdje se osjeća loše ili ako ima od sutra bolje uvjete? Što je to nego robovanje, bez mogućnosti izbora?

Poslodavac uvijek ima izbor i može radniku s kojim nije zadovoljan isplatiti otkazni rok, bez da dolazi na posao. Radnik nema izbor?
Iz istog razloga iz kojeg poslodavac mora isplatiti radniku plaće za otkazni rok, pa makar ga oslobodio da ne mora dolaziti na posao.
Baš me zanima kako bi ti se dopalo da njega poslodavac može šutnuti sa posla, a da mu ne mora dati otkazni rok od 2 mjeseca?
Radnik ima jednaki izbor kao i poslodavac - ta 2 mjeseca vrijede i za radnika kao i za poslodavca, ako se hoće "rješiti" radnika. Uz otpremninu.
Nijedan poslodavac neće držati radnika koji želi otići ako mu ne treba i dogovorit će s njim sporazumni otkaz. A radnik kad traži novi posao zna koje obveze ima prema sadašnjem poslodavcu i trebao ih je reći na razgovoru za novi posao. Na kraju, svaka firma na razgovoru za posao te pita kada bi mogao početi s poslom ako te prime. Njegov problem ako je lagao i rekao da može odmah.

Quote:
A dugo bi taj ne dao "ispisnicu" kad bi došao na posao i tamo im svima jebao mater svaki dan, tračao, olajavao, rušio disciplinu,i ne radio ništa i tako odrađivao otkazni rok.
I izlaže se mogućnosti da završi sa tužbom poslodavca za naknadu nanesene štete. Vrlo pametno.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 23:43   #5340
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
I to je u redu? Zanimljivo kak si jako glasan kad su u pitanju radnička prava, ali kad su u pitanju obveze tog istog radnika, e onda je - ko ih je*e, baš neću...
Da je poslodavac bio onaj pravi, onda i bi radnik bio to isto. Ali na žalost nije.
Gazda uništava firmu i kupuje vile. I uz to fino prca radnike. Onda mu se to tako i vraća.

Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post

I izlaže se mogućnosti da završi sa tužbom poslodavca za naknadu nanesene štete. Vrlo pametno.
Čovjek je to znao, pa je rastrubio da ide u Njemačku. A tamo mu može staviti soli na rep.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:26.