Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2011., 20:57   #61
Mascleta se puca i u drugim prilikima, npr. za Novu godinu, na Ivanje (ljetni solsticiji), dan Valencije, dan Spanjolske, dan pobjede krscana nad Maurima, na Tijelovo, na dan Sv. Vincenta mucenika itd, na dan njihove zastitnice (Gospa od zalosti). Tako svaki mjesec imaju raznorazne fešte i tradicije koje obavezno proslavljuju mascletama, procesijama, vatrometima, ulicnim feštama. To je bas grad za mene posto volim ulicne pucke feste te vatromete , tj. volim vidjeti grad pun zivota na otvorenom
Stari grad je pretezno goticki, nije prevelik iako je prebogat znamenitostima. Sastoji se od vise cetvrti a zovu se Barrio Carmen, Ciutat Vela, Universitat, La Seu, La Xerea, Velluters, El Mercat, Botanic. Unatoc brojnosti cetvrti, nije to toliko veliko da se ne bi moglo brzinski obici u jednom danu. Ima dosta gotickih i baroknih zgrada ali ima i secesijskih te modernistickih zgrada. Sve je prepuno crkvi, cak i u setnji po majskrivenijim i najuzim ulicama i prolazima se svako malo nabasa na neku crkvu koju skuzite tek izbliza i na majusni trg. Torre de Quart i Torre de Serranos su ogromne masivne kule namjerno sacuvane kao jedini ostatak nekadasnjih valencijanskih zidina koje su okruzivale stari grad.
Inace, tko god je citao "Pjesmu o El Cidu" ili gledao film „El Cid“ sa Charltonom Hestonom (i Sophiom Loren), povezat ce Valenciju sa El Cidom. El Cid je bio plemic iz 11.st. koji je oslobodio Valenciju od Maura te osnovao knezevinu Valencija. Naravno, tad je „pokatolicio“ grad, pretvarao je brojne dzamije i islamske objekte u crkve i civilne zgrade. Iza njegove smrti jos je neko vrijeme vladala njegova udovica ali nakon njene smrti se Valencija vratila pod maursku vlast. Film "El Cid" nije snimljen u Valenciji, kako sam ja donedavno mislila (pa sam godinama mastala kako cu vidjeti te impresivne zidine na samoj pjescanoj plazi ), nego je sniman u Peniscoli (stara templarska tvrđava na samoj plazi), gradicu sjevernije od Valencije. Zacudjuce, u gradu bas nema nekih spomenika ili naznaka da je to grad El Cida. I da, i zloglasna papinska obitelj Borgia je iz Valencije o kojem takodjer nisam vidjela u gradu nikakvog spomena. Divno cudo da Borgiu i El Cid ne iskoristavaju za turisticke brendove.
Masivne zidine koje su okruzivale cijeli povijesni centar su zbog sirenja grada, na zalost, porusene krajem 19.st, a Torre de Quart ima na sebi jos ostatke gelera od napada Napoleonove vojske na grad 1808. (namjerno su ostavili tako) a Torre de Serranos je u potpunosti obnovljena. Kroz obje kule je prolaz kao ulaz u stari grad a moze se (besplatno) popeti na obje kule do vrha puca pogled na grad. Torre de Quart na fotki mi nije izgledao tako masivan i impozantan kao uživo kad sam ga prvi put ugledala ispred sebe. Torre de Quart je bio nekada i zenski zatvor, a Torre de Serranos je dan danas cesto mjesto obiljezavanja nekih svecanosti itd. Sa T. de Serranos je i lijep pogled na korito isusene rijeke Turie. Stari grad je pun tipicnih mediteranskih uskih ulica te malih trgova. Trgovi su najcesce vrlo mali, a svaki od njih vrvi sa bezbroj kafica, malih restorana, zalogajnica. Dosta trgova ima i drveća. Cijeli povijesni centar je inace poplocen, sa vrlo malo betona a zgrade su sve u pastelnim bojama. U skoro svakoj ulici ako nema vec posadjenog stabla ili cvijeca, stavili su bar zardinjere sa stablima, a cijeli grad je okicen valencijanskim zastavama te zaruljicama koje svijetle po noci, prigodno za Fallas. Skoro na svakom trgu kojem smo bili je i falla. Najstariji gradski trg je goticka Plaza de la Vergin sa Neptunovom fontanom. Valencijanci su ovu fontanu digli u cast rijeke Turie te irigacijskih kanala u okolici Valencije. Mauri/Arapi su u doba njihove vlasti u okolici Valencije poceli sa uzgojem riže te uveli navodnjavanje polja. Otud je paella izvorno valencijansko jelo.. Prava valencijanska paella se radi sa komadicima piletine i dosta povrca, i to pogotovo mahuna. Valencijanci kazu da drugdje u Spanjolskoj ne rade pravu paellu, nego tvrde da je samo njihova paella originalna, a sve ostalo su imitacije . Njihovu paellu sam isprobala i naravno da je fina, a inace ne volim rižu (jela sam u Barceloni kod domacih ljudi doma njihovu varijantu paelle sa morskim plodovima i isto je bila odlicna).
Na istom tom trgu (de Vergin) je nevelika crkva Gospe od zalosti (de Desampadores, pa sam to slobodno prevela) -zastitnice Valencije, te straznji dio katedrale, kao i goticka prekrasna Palau de Generalitat (sjediste provincije Valencije) sa malim parkom ispred. Trg je nepravilnog oblika, i eklektican. Sa fotkama se nikako ne moze docarati cijeli trg. Crkva Gospe od zalosti je sa katedralom povezana malim mostom (nesto kako Ponte dei sospiri/most uzdaha u Veneciji). Kod Plaza de la Vergin pocinje i glavna „setalacka“ ulica (spica, djir) Calle de Caballeros.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 28.03.2011. at 15:53.
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 20:58   #62
Samo 50-100 metara od trga je Plaza de la Reina. Tu je glavni ulaz u katedralu koju se moze besplatno obici a preporucujem da se popne na El Micalet- zvonik katedrale. Katedrala je neboicno smjestena, izmedju tri trga –de la Reina, de Vergin i Plaza de la Almonia i nije tipicna izvana. Tek sa zvonika se vidi da je katedrala nekad bila i dzamija (krov katedrale su visestruke kupole tipicne za dzamije, tj. hamame kakve sam vidjala na krovu hamama po Bosni i Hercegovini). U katedrali je i kapela sa svetim gralom (ulaz se posebno placa) koju nisam obisla. Dosta povjesnicara tvrdi da je originalni sveti gral bas u toj katedrali, tako da je Dan Brown pogrijesio sto nije pisao i o valencijanskoj katedrali he. (usput, njegova knjgia je tesko sranje). Za ovu katedralu mi je neobican glavni portal koji je polukruzni a veci dio katedrale je skriven od pogleda i nema nijedne tocke odakle je se moze cijelu obuhvatiti pogledom odozdo.
Penjanje na El Micalet je 2 eura, a do gore je 207 spiralnih stepenica. Na vrhu je siroka otvorena terasa sa zvonom u sredini, sa pogledom na grad u 360 stupnjeva. Odavde je najbolji vidikovac na cijeli grad.
U starom gradu je toliko malih trgova od kojih su neki toliko mali da na kartama ne pise njihov naziv (npr. Plaza Negrito, Plaza de Tossal, Plaza Sant Jaume itd) Mogu ih oznaciti na karti ako netko hoce.
Vrlo blizu je i glavna gradska trznica u potpunosti natkrivena, modernistickog tipa. , smjestena izmedju 4 trga. Ispred trznice ima xocolateria, zalogjanica i malih restorana gdje jedu domaci ljudi.. Kako pise po vodicima da je to jedna od najvecih europskih trznica, ocekivala sam da je znatno veca nego sto je, ali je svejedno lijepa i dovoljno prozracna zbog puno svjetlosti koja pada preko krova. Ima i jako puno prsutarnica te nekih voca i povrca kojima i ne znam ime. cijene su kao kod nas ili nesto jeftinije. Ducani sa hranom itd. su znatno jeftiniji nego kod nas.
Odmah do trznice je crkva san Juana, nekadasnja dzamija (iako se uopce ne vidi da je bila dzamija kao sto se moze vidjeti kod nekih drugih bivsih dzamija koje sam vidjela, npr. u Pecuhu). Preko puta te crkve je gotička Lonja – zgrada pod zastitom UNESCO-a,
najstarija i glavna mediteranska trznica svile te simbol trgovine. Ima neobicne kamene stupove te obratite paznju na kutove zidova iznutra. Ima i unutrasnji vrt sa fontanom i puno naranci iz kojeg se popne na kat u neku veliku prostoriju sa predivnim izrezbarenim stropom.
Na fasadi Lonje su groteskne skulpture koje je tesko uociti. Npr. skulptura osobe koja piša, skulptura osobe sa spustenim hlacama te pokazuje golu guzicu i jos vise takvih cudnih "perverznih" skulptura. Kako je ta fasada tocno preko puta crkve izgleda kao da se tim grotesknim skulpturama rugaju crkvi iako ni dan danas strucnjaci nisu uspjeli rastumaciti znacenje tih figura.

Kod Plaza de la Reina je i crkva Santa Cataline sa gotickim zvonikom. Kazu da je El Micalet u Valenciji a zvonik Santa Cataline je Valencija. Kod tog zvonika su najstarije gradske horchaterie i svakako treba tamo probati horchatu. Horchateria su barovi gdje posluzuju tipicno valencijansko pice "horchata" (valencijanski "orxata") bijela tekucina koja se radi od tigger nuts (ne znam kako bih to prevela, neka vrsta ljesnjaka ali po slikama su mi izgledali kao bademi). Horchate ima i na nekim drugim mjestima ali najbolje je isprobati u najstarijim xorchateriama kod Santa Cataline. Kod Cataline se kroz jedan uski prolaz dodje i do okruglog trga Plaza de Redonda (podsjeca na glavni trg u Lucci, samo sto je znatno manji trg).
Plaza de l'Ajuntament je veliki trokutasti trg i cijeli je eklektican. Naravno, kao i skoro svaki veci trg, pun je palmi, cvijeca i sa fontanom u sredini sa prekrasnim zgradama i palacama. Taj trg trg je podsjetio J. na Madrid u kojem je bio a kako ja nisam bila, ne mogu potvrditi .
Od Plaza de la Reina prema jugu se vec polako izlazi iz starog dijela, te su na tom potezu vec sire raskosne avenije, a svaka avenija je prebogata palmama,narancama, drvecem i cvijecem te sirokim plocnicima te bljestavim ducanima.
U blizini Plaza de Ajutanment je secesijski glavni zeljeznicki kolodvor, a do njega druga najveca spanjolska arena za koridu. Kako se korida odrzava samo u vrijeme Fallasa i u doba srpanjske fešte, iskoristili smo priliku da vidimo i koridu. Karte za koridu su od 5 do 120 eura, ovisno o tome koji toreadori nastupaju, te o sjedalima. Mi smo platili 12 eura po osobi jer smo isli onaj dan kad su nastupali trojica toreadora, tzv. pocetnici (imaju tek godinu dana javnih nastupa).
Mislila sam da ce mi biti puno gore vidjeti uzivo koridu nego sto je stvarno bilo. Na koridu smo isli 3.dan boravka. Kruzna arena nije bila skroz popunjena, a u publici su bili pretezno stariji Valencijanci i jako malo zena. Inace, Katalonija je zabranila koridu a u ostalim regijama su ogranicili broj odrzavanja koride te zabranili njeno reklamiranje turistima. Korida je trajala preko 2h a odvija se po tocno propisanom protokolu tako da smo vec nakon nastupa prvog toreadora shvatili princip i protokol koride. Kad toreador napravi dobar potez (npr. neku specificnu kretnju zamahivanja crvenom krpom) zasvira glazba, a ako pri nekom dobrom potezu toreadora ne zasvira glazba pubilka vice „muzika, muzika“. Pri kraju svog nastupa toreador hoda po publici i pozdravlja je naklonom, a iz publike se bacaju šeširi (muski) i marame (zene) i dize se na noge te se mase maramicama, novinama i sl. Prava hemingvejska atmosfera , kao da sam se nasla u nekom od njegovih knjiga. Nije mi se svidjelo sto borba bika i toreadora nije skroz ravnopravna jer mu pikadori tijekom izazivanja, prije izlaska toreadora na teren, zadaju po 3 udarca te ga malo oslabe.
O tom je li korida eticna ili nije, necu ulaziti. Meni je primarno bilo to da vidim jednu od starih spanjolskih tradicija izbliza. Taj obicaj koride ionako vuce porijeklo jos iz doba Krete kao oblik inicijacije mladih decki u svijet odraslih. Ima nesto impresivno u sukobu covjeka i ogromnog bika. Bikovi uzgojeni specijalno za koridu obicno imaju od 450 kg na vise (uvijek navedu koliko je koji bik tezak) i navodno imaju bolji zivot od obicnih bikova jer se uzgajaju na velikim farmama i imaju veliku slobodu u kretanju itd. Vjerojatno zato da bi bili sto borbeniji tako da mozda stvarno ispada da im je ljepse od obicnih bikova i krava koje zive u vrlo skucenim farmama. To smo procitali u dnevnom biltenu koride koji dijele kod ulaza. Put od ulaza u arenu do sjedala je malo "labirintski" i nije se lako snaci bez pomoci nekog domaceg covjeka.
Kao sto vec rekoh, rasprava o eticnosti/neeticnosti koride nije za ovaj podforum.
Odmah kraj koride je jedna od najelegantnijih avenija Carrer de Colon. To je tzv. soping zona – siroka avenija te okolne ulice prema povijesnom dijelu su prepune velikih robnih kuca idealnih za soping. Ja sam zadnji dan u sat vremena tamo uspjela pokupovati puno stvari (9 komada odjece i obuce!). Vecina ducana radi od 10h do 21h, a Il Corte Ingles do 22h. Ja sam najvise kupovala u robnoj kuci kraj Corte de Ingles koja je u stvari sastavni dio C. de Ingles ali u njoj su bile samo jeftinije marke ala Sfera, Fortuna, Green Zone. Izbor ovogodisnje robe je ogroman, a pogotovo je super izbor torbi i cipela (sa cime imam velikih problema u Hrv.). Pogotovo me odusevilo sto tamo vrlo lako nalazim broj 37, jer je to u Hrv. skoro nemoguca misija. Da, Spanjolke su manje od Hrvatica pa sam se i ja savrseno uklopila tamo svojom visinom (162 cm ).
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 08.04.2011. at 12:40.
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 20:59   #63
Unutar starog grada cijeli dan vrvi ljudima (osim ujutro radnim danom).Sve je i prepuno obnovljenih palaca a treba pronjuskati i po krasno uredjenim dvoristima zgrada te jednostavno bez plana hodati po ulicicama i usput otkrivati. Barrio Carmen je „najboemskiji“ i najsarmantniji dio grada, tu ima najvise ulicnog zivota. Iako podsjeca na barcelonsku Barrio Gotico, ovdje sam osjecala znatno pozitivniju vibru i znatno domaciju atmosferu.
Prvo vece smo izasli van oko ponoci. Iako je daleko najzivlje u Barrio Carmen koja nam je bila samo 2-3 minute hoda, a kako smo drugu najzivlju cetvrt (dio od Ruzafe do Plaza Canovas) ostavili za sutradan, a cetvrt Aragon, di se okupljaju studosi, nam je bio predaleko, odlucili smo vidjeti i dio grada sa "fensi" kaficima i klubovima. Kako je i to to bilo jako blizu nas, „ispod“ avenije Ferran Catolic, oko ulice Juan Llorens, otisli smo malo izvidjeti. Taj dio grada su lijepe stambene zgrade sa sirim ulicama, a isprekidane trgovima i parkovima. Nijedna zgrada nije uniformirana, sve imaju velike balkone i urbanisticki je vrlo uredno. Nema smeca na ulicama, svaka ulica ima drvece a nema ni previse auta parkiranih na ulicama jer imaju dosta podzemnih garaza. Naravno da smo i na tamosnjim trgovima smo vidjali puno falla. Prolazili smo kraj vise tih fensi pubova i klubova ispred koje stoje zgodne sredjene zenske na stiklama i daju flyere. Medjutim, kako je bila subota kad je bila velika festa u samom centru i oko Plaza de Ajuntament, a tu noc je bio i besplatni veliki MTV koncert emo bendova kod Muzeja znanosti unutar CAC (iako smo imali namjeru otici do tog koncerta, nismo otisli jer nam se nije dalo javnim prijevozom do tamo i natrag a i znali smo da ce biti prekrcato) i kako je bilo jos prerano, bilo je sve poluprazno te smo se vratiti do Barrio Carmen. Setali smo se po gradu, i otkrivali smo i tada male skrivene trgove do kojih se dolazi po uskim ulicicama koje naizgled ne vode nigdje. Svi su ti trgovi prepuni kafica i sve je puno ljudi, a neki trgovi imaju i satore i standove sa churros, bunuelos i slicnim lokalnim poslasticama koji rade cijelu noc. Idealno za debljanje, jer tko bi odolio svim tim poslasticama kad prolazis kraj njih. Inace uvijek smrsavim par kg na svakom putu od stalnog hodanja i landranja ali ovdje nije bilo sanse da ista izgubim jer sam to nadoknadjivala svim tim churrosima sa cokoladom, bunuelosima itd i i to u kasne nocne sate . To veče je kod Plaza de la Vergin je bio i besplatan koncert nekakvog rock benda, a zavrsio je oko 2h u noci. Kako je prodaja alkohola u trgovinama zabranjena iza odredjenih nocnih sati (zaboravila sam detalje) po ulicama patroliraju neki likovi sa sportskim malim ruksacima i potajice nude limenke pive na prodaju s tim da to ne nude na agresivan nacin, nego se kao lezerno secu pa usput namiguju. Glavno „setaliste“, tj. nocni djir je duz Calle de Caballeros- od Torre de Qart preko Plaza de la Vergin do Plaza de la Reine (uz sporedne ulicice). Na potezu izmedju Plaze de la Vergin i Plaze de Tosal, iz Calle de Caballeross se uskom ulicicom dolazi do Plaza Negrito. To je tip trga kao onaj trg u Dubrovniku di je "Trubadur" i "Poco loco" - cetvrtasti trg do kojih se dolazi samo uskim ulicicama, a u sredini trga je mala fontana sa kipom i nesto zelenila a cijeli trg je okupiran kaficima koji su prepuni i nekad svira ziva glazba. Mi smo slucajno otkrili taj trg jer smo isli i u najuze ulice da vidimo gdje sve vode. Inace, na ovoj ruti sve vrvi ljudima koji hodaju gore-dole do bar 3 h u noci. Ima puno birceva i klubova koje rade kao disco barovi. Mi smo sjeli na Plaza Tossal jer smo vec isto popodne vidjeli da je to idealna tocka za promatranje ljudi. Kako je to kao boemska cetvrt, sve je puno „alternativaca“, „nefensi“ ekipe. Ima i starijih i ljudi sa djecom i sve se cini vrlo vrlo sigurnim. Turista bas nema, ima nesto Spanjolaca iz drugih gradova i slabo Talijana. Noc je bila jako topla (oko 17C) za sjedenje vani do ranojutarnjih sati. E da, u gradu svugdje imate stupove sa termometrom sa trenutnom temperaturom tako da smo znali koja je temperatura da ne bi netko mislio da smo sa sobom nosili termometar
Kad smo sjedili vani unutar Barrio Carmen po noci, osjecali smo se kao da sjedimo negdje kod nas na moru na nekoj rivi usred ljeta.
Sutradan smo busom sa stanice blizu nase kuce isli uz rijeku Turiu do futuristickog dijela grada, tzv. CAC (=C ity of arts and sciences). Vozili smo se uz Turiu i, naravno, buljili kroz prozor tijekom voznje. S jedne strane smo prolazili kraj mostova iznad korita rijeke, kojih ima oko 20-ak. Od toga su neki vrlo stari kameni i pjesacki, a neki su skroz futuristicki mostovi ali su savrseno uklopljeni. Jedan most se doslovno zove "Cvjetni most" jer je po cijeloj duzini mosta sa obje strane kolnika jako puno cvijeca. S druge strane smo gledali parkove, trgove i zgrade. Prava uzivancija u voznji. Sisli smo kod Oceanografija unutar kompleksa CAC. Oceanografij je ogroman kompleks od 10 objekata sa akvarijima, te bazenima izmedju objekata. Ulaznica kosta 24.5 eura ali ima i popust za neke odredjene skupine pa smo mi uspjeli iskamciti popust te platili po osobi 18 eura -dakle, 18 eura ukupna usteda, nije lose
Ulazna zgrada u kompleks je prostrana i na informacijama (tu znaju engleski) smo dobili kartu kompleksa te su nas upozorili da imaju show sa dupinima 2x dnevno i show sa orlovima (tijekom vikenda) i rekli nam da svakako odemo. U kompleksu Ocenaografija, za koji kazu da je najveci akvarij u Europi, ima akvarija sa mediteranskim ribama, pa prostorija sa morskim pingvinima, pa odjel sa koraljima, pa sa morskim lavovima koje mozete hraniti, pa antarticki pingvini, artickim dupini i morževi itd.. Mozete gledati dupine i morževe ispred sebe kroz staklo kako plivaju, a onda se mozete se popeti gore te odozgo gledati kako izranjaju iz vode i kako ih hrane. Ima i jedna okrugla ogromna zicana kupola sa ibisima unutra. Ibisi su ptice jarkonarancaste i svijetloruzicaste boje i moze im se prici skroz blizu da ih se pogleda. Na kraju slijedi akvarij sa oceanskim ribama i tu je tunel od nekih 50-70 m kroz koji mozete hodati a iznad vas i sa strane plivaju morski psi, raže i bezbroj riba. U cijelom tom kompleksu je zabranjeno koristenje fleša na foticu pa slike znaju ispasti mutnije iako je dobro osvjetljenje.
Gledali smo i show dupina koji traje do pola sata. Jako je lijepo amfiteatralno gledaliste. Do 8 dupina tamo obitava. Za vrijeme showa smo se morali ustipnuti da se uvjerimo da smo u Valenciji iliti Europi a ne u u Miamiju . Ima i kafica i restorana i wc, uz to je sve prilagodjeno za invalide. Svakako treba to obici ako ste tamo. Show sa orlovima smo propustili jer smo htjeli ici dalje. Svakako preporucujem posjetu Oceanografiju, a bez gledanja showa dupina se moze sve obici za 2h bez detaljnog promatranja. Inace treba i vise.
Poslije Oceanografija smo se prosetali uz Agore i preko novog Calatravinog mosta do Muzeja znanosti i L'Umbracle. L'Umbracle je drvored palmi sa šetalistem sa kojeg se spusta do garaža. Muzej znanosti je isto dio kompleksa CAC, vrlo je monumentalan a struktura zgrade podsjeca na skelet neke zivotinje. Izmedju njega i L'umbracle je bazen koji je bio ispraznjen zbog sinocnjeg koncerta MTV. Do muzeja i L'umbracle je i Hemisferic, tj. planetarij okruzen bazenima. Zgrada planetarija je oblikovana kao ljudsko oko koje simbolizira oko mudrosti. Inace, objekte kompleksa CAC (osim Oceanografija) je projektirao Valencijanac Santiago Calatrava, dipl. arhitekt, dipl. gradjevninar i kipar. U Valenciji je osim CAC projektirao i vise mostova, a svjetski je razvikan. Najcesce projektira zgrade javnog tipa kao aerodrome, muzeje i mostove, a „organski“ oblici objekata su njegova specificnost. Cijeli projekt CAC-a je pocinjao 1990-tih a zavrsen je 2007. godine. Do Hemispheric je Palacio de la artes reina Sofia, i to je najfuturistickija zgrada. Tesko ju je opisati. Tu se odrzavaju opere, baletne predstave te koncerti. Kad se covjek sece po kompleksu CAC, osjeca se kao da se vremeplovom prebacio u neko od iducih stoljeca. Otici u Valenciju a ne vidjeti CAC bi bilo kao otici u Rim a ne vidjeti Vatikan.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 28.03.2011. at 16:09.
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 21:01   #64
Do CAC-a sa gornje strane blizu je i Guliverovo igraliste. To je igraliste u cijoj sredini lezi divovski drveni Guliver u lezecem polozaju. Ruke, pojas hlaca mu sluze kao tobogani a drugi dijelovi tijela su penjalice, labirinitski prolazi. Djeca i odrasli se masovno secu i istrazuju Gulivera. Rekla bih da je Guliver dugacak oko 50 m, do 5-7 m visine. Vrlo je masivno izbliza a iz zraka je jos impresivnije to vidjeti. Sa tog igralista smo isli na bus do glavne valencijanske plaze - Playa Mallvarosa. Bus u voznji od 20 minuta prolazi kroz siroke avenije i stambena naselja. Sva stambena naselja su urbanisticki vrlo uredna, bez jednolicnih zgrada (nismo vidjeli 2 iste zgrade, ali sve su savrseno uklopljene jedna uz drugu) a svaka povrsina izmedju zgrada umjesto za parking je pretvorena u parkove, bezbroj igralista i sportskih terena. Do plaze vozi i tramvaj ali tramvaj ne prolazi kroz stari dio grada nego se mora ici preko Turie do neke od tramvajskih stanica. Busne stanice su vrlo blizu plaze (vise busnih stanica jer je plaza jako dugacka) a ima i metro linija koji vozi do luke. Plaza je jako siroka, preko 100 m, a dugacka ne znam koliko km jer se kraj nije nazirao s jedne strane. Sa druge strane je luka i kranovi te marina gdje se odvija poznata „America's cup“ regata. Uz rub plaze je siroka poplocana promenada sa palmama a na stranu prema luci je sve prepuno otvorenih restorana jedan do drugog. Hrana je skuplja nego u gradu, do 4-5 eura skuplje. Sama plaza je, naravno, prepuna ljudi, odbojkasih igralista, čitača na plazi, ljudi koji se suncaju, biciklista itd. Sve krcato. Bilo je i par kupaca iako je more bilo jako hladno. Ribarske male poluzapustene kuce (takav je dojam izvana) cine prvi red kuca uz plazu sto daje pravi mediteranski stih. Autobusi jako cesto voze do samog centra, a ako je pun, onda samo prolazi kraj stanice bez stajanja i na displayu pise da je pun da se ne bi netko zbunio zasto mu bus nije stao . Na nekim busnim stanicama auti znaju biti parkirani pa treba mahat ivozacu da stane da udjete
E da, u nekim autobusima ima po 2 TV ekrana na cijem ekranu se pri dolasku na iducu stanicu najavljuje slijedeca stanica (sa tlocrtom i blinkajucom tockom stanice) a izmedju obavijesti se vrte vijesti ala 24sata.hr. I da, na nekim avenijama kod semafora sam vidjela displaye koji pisu koja je ulica protocna a na kojoj je ulici trenutno zastoj.
Poslije vecere smo isli do cetvrti Ruzafa, izmedju avenije Gran via de Germanies, Ruzafe i Aveniguda de la Regne de Valencia, vrlo blizu zelj. Kolodvora i Carre de Colon. Ta cetvrt je isto, kao i Barrio Carmen, prepuna restorana, kafica i ljudi. Na tamosnjim ulicama su za vrijeme Fallasa, kako bih rekla, hm, svjetlosne iluminacije. Izmedju zgrada stavljaju svjetlosne instalacije od tisuce i tisuce zaruljica koje se inace koriste za bozicni bor. Vise se grupa natjece koja ce izvesti ljepsu svjetlosnu instalaciju pa pobjednika sa njegovom instalacijom stave u ulici Calle Sueca. Kad stanete ispred njega, osupne vas bljestavilo ala Las Vegas te pri prolazu ispod neke vrste tunela od zaruljica vas zaslijepi silna raskos raznobojnih svjetlecih zaruljica. Naravno, i taj cetvrt je isto sve krcata i isto je jako omiljena za nocne izlaske te smo se tamo nesto zadrzali iako smo izlazak zavrsili opet u Barrio Carmen. U ovoj cetvrti isto ima puno zalogajnica sa dobrom cijenom.
Treci dan sam se jako rano digla, a kako su J. i K. spavali, otisla sam se malo sama prosetati po gradu. Grad je bio prazan, obicno je do 10h sve jako mirno.
Bila sam i u glavnoj gradskoj knjiznici koja je smjestena u prekrasnoj srednjevjekovnoj nekadasnjoj bolnici unutar parka gdje su pri kopanju za novu metro liniju pronasli ostatke iz rimskog doba. Ostaci su naravno konzervirani i sacuvani te ogradjeni. Naravno, kako su pametniji i promucurniji od nas, nisu zatrpali te anticke nalaze kao sto su nasi vrli ljudi zatrpali Salonu, mozaike kod Kosog tornja u Rijeci itd. Ako ikog uopce zanima, knjiznica je lijepa i bolje organizirana nego ZG knjiznice a ima i besplatan internet (iako vecina apartmana ima besplatan wi fi). Iako ima cuvara na ulazu, slobodno sam se setala po knjiznici. Iako je bilo rano za njihove pojmove, oko 9h, knjiznica je bila puna ljudi, i to pretezno mladim studenticama koje nsiu izgledale lose
Poslije smo otisli u Centro Nuevo, preko Turie (samo 5 minuta hoda), navodno najveci soping centar. Kao takav, dosta je mali, ali u VLC se ionako ne kupuje bas po soping centrima nego u gradu, kako bi i trebalo a ne kao u ZG, sve izvan centra.
Kupila sam u knjizari knjigu o Valenciji, a ni u jednoj knjizari (a dosta sam ih obisla) nisam vidjela vodic o Hrvatskoj, a ima vodica i o nekim minijaturnim drzavicama. Cak sam pitala blagajnike imaju li ikakve vodice o Hrvatskoj, sa nijecnim odgovorom. Ostatak dana smo se besciljno setali po gradu i popodne isli na koridu.
Valencijanci su jako ponosni na svoje tradicije i na svoj jezik. Sve je dvojeznicno-na kastilijanskom i valencijanskom. Kazu da je valencijanski dijalekt katalonskog te Katalonci zele da pokrajina Valencija (ima svoju autonomiju) bude pripojena Kataloniji ali oni to ne zele. Debela vecina ljudi ne zna engleski i ne opterecuju se s time. Konobari pogotovo ne znaju, pa je kod njih najbolje prozboriti talijanski ako netko zna ili rukama pokazivati. Govor rukama i nogama uvijek pali, rado ce prihvatiti takvu komunikaciju
Na pocetku to zna zasmetati i zacudjiti, ali poslije se naviknete i uzimate to zdravo za gotovo i prepustite se tome.Svi ostali su manje vise ljubazni koliko treba iako dosta nehajni. Malo kontradiktorno.

Valencia je jako pitoreskna/zivopisna a izrazito je domaca atmosfera. Ne osjeca se neka turisticka komercijaliziranost, dosta se osjeca arapski utjecaj po gradu (na fasadama zgrada u gotickom dijelu ima keramickih plocica) a uz to je grad pun naranci, palmi te bezbroj vrtova i parkova. Rijetko koji trg i koja ulica je bez ikakvog zelenila, sve je puno klupa za sjedenje a grad zivi vikendom na ulicama bar do 3h. Uz to, Valencija je sretan spoj historicizima i futurizma. Inace, grad ima idealnu klimu za moje pojmove, tzv. vjecno proljece jer navodno ima preko 300 suncanih dana sa vrlo malo kise a zimi se temperature krecu oko 15 C. Moj frend je bio jednom tamo u 8.mjesecu i unatoc visokoj temperaturi, kaze da je bilo vrlo podnosljivo jer nema vlage a iz mora uvijek pirka neki vjetar.
E da, nedjeljom (ali ne svaku) ima besplatnih vodica po gotickom dijelu grada, to treba vidjeti na netu (link cu staviti poslije).
Sto se tice gastronomije- svi dijelovi grada su prepuni kafica, restorana, zalogajnica sa jeftinijiom i skupljom hranom. Ima i Mcdonaldsa i Burger kinga ali nema ih previse, na svu srecu.
Za dorucak vecina kafica nudi uz kavu i sok od cijedjene narance i sendvic. Sendvici su velicine 2 kriske kruha, mesni ili daju maslac i pekmez ako to zatrazite. Ukupna cijena takvog dorucka se bez problema nadje za 3 eura. Vecina ljudi redovito doruckuje po kaficima. Neki kafici rade tek od 10h ali nadju se i oni koji ranije otvaraju vrata.
Za rucak mnogi restorani imaju „menu del dia“ (dnevni menu) – to je obicno slijed od 2 tanjura sa picem. Neki nude predjelo i 2 glavna jela sa picem a neki 2 glavna jela, desert i pice, s time da se za svako glavno jelo moze birati bar izmedju 2 jela. Takav menu se nadje od 7 do 10 eura. Treba paziti na to da neki restorani rade dvokratno, i najcesce se rucak ne moze uzeti prije 13h.
Najveci izbor povoljnih mjesta za jelo je u cetvrti Barrio del Carmen te oko Torre de Quart prema aveniji Gran de Ferran Catolic, te oko glavne trznice kao i u cetvrti ispod Carrer de Colon- tj. izmedju Gloriete, Plaze Canovas, oko Gran via de Germaine i Ruzafe. Za gablec/marendu jedu i bocadillos – veliki raznovrsni sendvici. Vecera je obicno malo skuplja od rucka i jede se oko 22h.
Iako je Barca prekrasna, ima i Montjuic i Tibidabo (Valencija nema brda u neposrednoj blizini, u ravnici je), ovaj grad mi je vise lezao jer ima vise duše, puno je domacija atmosfera i jako je siguran grad. Nema previse emigranata, vidjeli smo samo par crnaca, nesto Ekvadoraca i Kolumbijanaca te nesto Brazilaca. I par Marokanaca. Jedine „sumnjive“ ulice su bile neposredno uz glavni zelj. kolodvor i to sa juzne strane. Uz to, svidja mi se sto Valencija nije turisticki razvikana, jer vecina turista dodje samo na vikend i to najvise zbog CAC-a ili neke feste.
I da, ove godine je Valecnia europski grad sporta. Osim bezbroj nogometnih igralista i legendarnog kluba „Valencia“ (gradnja novog stadiona je stala zbog recesije), poznata je i America's cup regata zbog ceg je u luci velebna zgrada „Veles i vents“ za posjetitelje regate kao i neke druge monumentalne zgrade kao sjedista timova koje sudjeluju na regati (npr. njemacka ekipa, kineska..zaboravila sam ).Kod luke se odvija i utrka formula 1 tako da i ljubitelji F1 mogu doci na svoje.
I ljubitelji umjetnosti ili povijesti ovdje mogu doci na svoje jer je grad prepun muzeja od stare do najnovije umjetnosti, te bezbroj muzeja povijesnog karaktera uz vise tih samostana. Kazu da treba obici i samostan u kojem je smjestena knjiznica Comunidad de Valencie ali to nisam stigla obici jer nije u strogom povijesnom dijelu nego se ide preko Turie. Upalo mi je u oci da ima iznimno puno mladih pa sam citala da je do 60% stanovnista u dobi do 45.
I da, grad se moze obici biciklima jer je cijeli vrlo pristupacan za bicikliranje. Svugdje ima stajalista gdje se mogu uzeti i vracati bicikli, samo sto se mora unaprijed dati neki depozit da bi se ubuduce mogli uzimati bicikli. Ako koga zanima neka gugla na netu „valenbisi“.
Mladi Valencijanci: prosjecno su cure moje visine ili nize, decki isto malo nizi. Cure su i jace, deblje, nema previse mrsavih a decki su tu jos ok. Nema blajhanih kosa, neke teske sminke na licu i pomodarstva u odijevanju. vrlo prosjecna izgleda i vrlo lezernog pristupa u oblacenju.
Nismo bas vidjeli previse zgodnih cura i deckiju.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 28.03.2011. at 16:14.
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 21:05   #65
nasmijano jesi bila možda u Barci/Madridu/Lisabonu dobro bi došao ovako dobar putopis
__________________
sasvim obična susjeda...
tiha27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 21:06   #66
ako tko ima kakvo pitanje za valenciju, rado cu odgovoriti i pomoci.
u svakom slucaju, svakako peporucujem posjetiti taj grad bar na 2 dana da ga se obidje. jos bolje kad je neka festa. budem linkala raspored tih festi pa ako kog zanima. grad je bas cist :
Navecer ekipa na ulici dijeli bezbroj flyera za razno razne klubove koje je uputno uzeti a ako se placa upad u klub, u to je najcesce uracunata i komzumacija pica.
Kazu da je u VLC na Ivanje ludnica za mlade (oko ljetnog solsticija) jer je tad na plazi ogroman tulum na otvorenom uz ludi vatromet.
U okolici Valencije ima par zanimljivih mjesta za obilazak ali o tom potom.

I da, u Bunolu, gradicu 30-ak km od Valencije, odvija se legendarna Tomatina (bitka rajcicama) zadnje srijede u kolovozu.
U nekom drugom gradicu u blizini (zaboravila sam ime) imaju onaj obicaj slaganja ljudske piramide.
Kazu da je Valencija grad sa najvise festi te pokrajina koja je sacuvala najvise obicaja i tradicija :


@tiha27, bila sam u Barci..lisabon i madrid su na listi zelja.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 28.03.2011. at 10:50.
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 23:08   #67
NN.
Svaka čast. Iznimno zanimljivo.
__________________
brošić što se teško pribada... da me može oduvati najblaži nemirac... moj je šešir šatra pomična.. da je nebo moja livada...
Toma Sawyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 07:00   #68
Quote:
Toma Sawyer kaže: Pogledaj post
NN.
Svaka čast. Iznimno zanimljivo.
Evo vidis,isplatilo se i malo pricekati na ovakvo shtivo .
antemarineitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 09:20   #69
Zna li itko postoji li DIREKTNI let iz hrvatske za Valenciju, a da operator nije Iberia ili CA? oni su zaista preskupi....
Maja-1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 11:05   #70
raspored fešti u VLC
http://www.valencia.world-guides.com...ia_events.html

kratki dokumentarac o fallasu:
http://www.youtube.com/watch?v=DS1S-...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=FypDy...feature=relmfu

snimak masclete kojoj sam prisustvovala (nije moja snimka)
http://www.youtube.com/watch?v=cLJvo-qW13Y
(svaki dan druga ekipa priredjuje mascletu, po svom ritmu)

svjetlosna iluminacija u Calle Sueca
http://www.youtube.com/watch?v=MbRyj...eature=related
i okolne ulice imaju svoje svjetlosne iluminacije ali u Calle Sueca je pobjednicka ekipa. ova instalacija je izmedju 2 zgrada a ne na zgradi!

Ninot - izlozba "malih" lutki u doba Fallasa (velike su na ulicama)
http://www.youtube.com/watch?v=Mps-YY7rvao


Sjetila sam se :
Algemesi - gradic 30-ak km od Valencije, u kojem za 8. rujna ("mala Gospa") izvode ljudsku piramidu.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 28.03.2011. at 16:21.
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 11:12   #71
Quote:
Maja-1987 kaže: Pogledaj post
Zna li itko postoji li DIREKTNI let iz hrvatske za Valenciju, a da operator nije Iberia ili CA? oni su zaista preskupi....
Ne postoji ni od CA ni od Iberije. Najbliži direktan let je Ryanair iz Trsta.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 11:17   #72
nasmijanonebo, ovo je odlično. zanimljivo i puno informacija. Možeš uz bok sa vanelicem
sandra555 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 11:29   #73
a meni se cini da je jos premalo napisano (jer jos dosta toga nisam napisala sto sam htjela)
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 12:03   #74
Pozdrav. Iman dva pitanja. Ima li Ko za preporucit kakav dobar hostel gledali smo po netu i purple i red nest nam se čini skroz ok. I blizu centra su.

Idemo isto iz Trsta i dolazimo u ponoć u Valenciju pa me samo zanima ima li metro ili bus tako kasno navečer

P.s. Super iscrpno napisan putopis. Hvala
gordica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 13:41   #75
Quote:
gordica kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Iman dva pitanja. Ima li Ko za preporucit kakav dobar hostel gledali smo po netu i purple i red nest nam se čini skroz ok. I blizu centra su.

Idemo isto iz Trsta i dolazimo u ponoć u Valenciju pa me samo zanima ima li metro ili bus tako kasno navečer

P.s. Super iscrpno napisan putopis. Hvala
Nema ni metro ni bus. Nazalost.
dove_dv is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 13:47   #76
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
a meni se cini da je jos premalo napisano (jer jos dosta toga nisam napisala sto sam htjela)
Svaka cast na opisu. Toliko je opsiran da mi je previse za citati na poslu, pa sam si ga lijepo isprintao za doma
Znas li neki restoran/marendarij gdje jedu lokalci, gdje konobari ne znaju engleski i gdje ima turista samo ako zalutaju? (na putovanjima su mi to najdraza mjesta za jesti)
dove_dv is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 13:51   #77
Quote:
gordica kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Iman dva pitanja. Ima li Ko za preporucit kakav dobar hostel gledali smo po netu i purple i red nest nam se čini skroz ok. I blizu centra su.

Idemo isto iz Trsta i dolazimo u ponoć u Valenciju pa me samo zanima ima li metro ili bus tako kasno navečer

P.s. Super iscrpno napisan putopis. Hvala
ak mislis uzeti dormitories uzmi bilo koji od ova 2 hostela, obasu na jako dobroj lokaciji (prolazila sam kraj njih, izvana izgleda jako lijepo).
ako uzimas 2-krevetnu sobu, cak ti je mozda isplativije uzeti neki apartman.
koji termin ides?
kad tocno slijece avion u Valenciju?
ima nekih nocnih buseva i metroa. Po netu ispalo kao da nema ali kad smo dosli tamo vidjeli smo da ipak ima izvanrednih linija. Pobogu, kad smo isli natrag na aerodrom, isli smo metroom u 5h ujutro a isao je i u 4h ujutro. samo mi javite vrijeme slijetanja i termin pa da vidim.
S aerdoroma ima direktni bus koji vozi drito do centra, ali i gradski bus koji stoji na puno stajalista, linija br.150.

Inace, u krajnjem slucaju, taxi se od aerodroma do centra placa cca 20 eura.

nisam napisala smjernice za nocni zivot:
Barrio Carmen svakako, te Ruzafa (tj. dio oko avenije Gran via de Germaine, izmedju Ruzafe i Plaza Canovas)..u oba kvartova najveca koncentracija kafica, klubova itd.
Juan Llorens - vise latino glazba i sminkerskije ali nije nesto puno, eventualno vikendom i sminkerskije.
Ako netko hoce tipicni disco, navedem mu par.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 28.03.2011. at 14:06.
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 14:17   #78
Jesi sigurna za taj nocni prijevoz?
Avion slijece u ponoc, a prema netu nakon ponoci nema ni busa ni metroa do jutra.
Zbog toga smo mi rezervirali easy hotel na aerodromu za prvu noc.
dove_dv is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 14:29   #79
au, zeznuto... ne drzi me za rijec. mozda je iznimno bilo cjelonocnih prijevoza zbog fallasa.
nas avion je slijetao u 11.30h ujutro pa nam je to bilo idealno

sad nasla na netu da je taxi do grada do 15 eura. sto vam to nije povoljnije nego placati smjestaj u easy hotelu?
aerodorm je stvarno blizu grada.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 14:34   #80
Ma smjestaj je 50eura (za dvoje) i barem odmah idemo spavati, a ujutro buđenje sa prvim zrakama sunca
dove_dv is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:35.