Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2011., 14:31   #161
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Pa evo, nakon dužeg vremena...
A kaj je sa onim projektom zaštite hrvatske geološke baštine? Nije li Bizek jedan od geolokaliteta?
Mislil sam ak je pa to možda uključuje i održavanje...?
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 19:19   #162
Bojim se kako je filozofija da ukoliko netko od "uvaženijih" geologa/paleonotloga/ekologa/biologa nema na nekom lokalitetu direktan interes (popraćen određenim iznosom iz nekog od EU fondova) taj lokalitet nije "perspektivan" i on se jednostavno ne obnavlja/održava. Bizek je klasični primjer. U dijelu kamenoloma bi umjesto panoa s podacima o geološkoj starosti trebalo postaviti ploče HCR-a "oprez-minirano", u drugom dijelu "oprez-korištenje vatrenog oružja" i u trećem "oprez-moguć susret s lovo/drvokradicama". Jer je to realnost. A lokalitet je doslovce 300m od ZETovog okretišta.
Sličan je slučaj nebrige i "zaborava" i s G.Orešjem, Podsusedskim doljem, Rogom i mnogim drugim lokalitetima, bilo mineraloškim, bilo paleontološkim.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 09:57   #163
Da, znam, svašta je bilo sranja sa Orešjem i ništa se nije napravilo jer je lova uvijek ispred svih mogućih interesa.
Ne znam da li ljudi u Hrvatskoj shvaćaju da su zaštićene prirodne vrijednosti to što jesu samo zato što trenutno nema drugog interesa. U suprotnom, slijedi joj neslavan kraj.

A o kojem to Rogu misliš? Što je Rog?
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 00:05   #164
Na žalost, iz zaštićenih prirodnih vrijednosti ukoliko se ne može uloviti profit, bojim se da ne bude puno ostalo.

Rog je vrh iznad Kašine, točnije na putu od Gorščice prema Planini i dalje za Laz. Izraziti vidikovac, poznat po planinarskom domu na Lipi.
Manje je poznato da se geološki gledano radi o krednom grebenu i ostatku izgleda ili otočića ili pličine iz razdoblja krede (kraj donje i početak gornje krede). Na tom se mjestu na pojednim mestima moglo naći lijepih ostataka makrofaune tog razdoblja, najviše u valuticama i stijenama po potoku ispod samog vrha. Mineraloški, tamo smo na dva mjesta našli komade šejlova u kojima su bile 2-5mm velike kockice pirita.
No meni je puno draže bilo pronaći komade stijene (konkretno, jedan je 15kg a drugi oko 10kg, frend je našao još par komada) u kojima se nalaze krasne kolonije koralja.
To bi izgledalo ovako:




Ovakvih se komada znalo u potoku naći na desetke, svi potječu s padina Roga.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 09:49   #165
A taj Rog.. ti si doktorirao Medvednicu, vidim.

A ovo su stvarno dobri primjerci, nema šta!
Mislim da ti je to sam vrh krede u tom području kaj se starosti tiče. Prema najnovijoj GK, dio čak prelazi i u paleocen. Taj me paleocen bio zanimao, uzorkovao sam ga na Vitelnici i Križnom hrastu i nikad nisam našao niti jedne paleocenske foraminiferice.
Ima tamo stvarno svašta, tam je u svakoj grabi neš drugo, a prek grebena je onaj Slani potok koji je unutar svega toga posebno čudo u prirodoslovnom smislu
Jesi našao još štogod tamo - inoceramidi, rudisti, brahiopodi, amoniti, bilo što..?
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 20:05   #166
Vrlo zanimljivo...je li to zapravo onaj kontinuirani facijes kreda-paleogen kod kojeg nema diskontinuiteta i gdje se paleobotaničke (palinološke) ere ne poklapaju s paleontološkim? Mislim da je općenito područje Hunjka-Rog jedno od najbogatijih područja raznovrsnim stijenama, raznih starosti koje stoje u skroz šašavim odnosima (uzrokovano kombinacijom tektonike/erozije).
Od nalaza...oni morski nalazi s Fakultetskog dobra, nešto komadića brahiopoda i iznad Marije Snježne oni legendarni graptoliti. Doduše, samo komadić i to slab, ali...veselim se. Interesantno da nisam našao amonita ili čak možda trilobita (ipak ima dosta paleozojskih stijena i čak i najmanji bi bio genijalan kao nalaz). No svakako je to područje mjesto za opet obići i pronjuškati, posebno oko Križnog hrasta, one stijene tamo su opake.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 10:33   #167
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Na žalost, iz zaštićenih prirodnih vrijednosti ukoliko se ne može uloviti profit, bojim se da ne bude puno ostalo.

Rog je vrh iznad Kašine, točnije na putu od Gorščice prema Planini i dalje za Laz. Izraziti vidikovac, poznat po planinarskom domu na Lipi.
Manje je poznato da se geološki gledano radi o krednom grebenu i ostatku izgleda ili otočića ili pličine iz razdoblja krede (kraj donje i početak gornje krede). Na tom se mjestu na pojednim mestima moglo naći lijepih ostataka makrofaune tog razdoblja, najviše u valuticama i stijenama po potoku ispod samog vrha. Mineraloški, tamo smo na dva mjesta našli komade šejlova u kojima su bile 2-5mm velike kockice pirita.
No meni je puno draže bilo pronaći komade stijene (konkretno, jedan je 15kg a drugi oko 10kg, frend je našao još par komada) u kojima se nalaze krasne kolonije koralja.
To bi izgledalo ovako:




Ovakvih se komada znalo u potoku naći na desetke, svi potječu s padina Roga.
blekky7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 09:30   #168
Misliš nanoplankonske zone? One često daju manju starost nego sve ostale paleontološke analize.

Ovo na Medvednici ti je dobro poznato, samo su u Hrvatskoj geoznanosti skoro pa nepoznate pa je sve skupa nepoznato
Da, navodno jedan dio prerađenih grebenskih sedimenata (bioklastita) pripada paleocenu ali ja stvarno nisam imao sreće da pronađen ijednu paleocensku planktonsku foraminiferu za razliku od milijardu krednih. I to na sve četiri strane Medvednice di su iskartirali paleocen. Sedimenti su zaista tamo, uglavnom siltozni ili čistunjavi lapori ali paleocena njet!

A paleozoik ti ima fosila koliko hoćeš, samo moraš raditi preparate. Malo se toga vidi ovako odokativno. Npr kolumnalija krinoida (tzv trohitni vapnenci) ima svugdje samo teško da ćeš ih uočiti golim okom. Ima još spužvi, koralja, brahiopoda, možda i trilobita ali sumnjam da bi ih znao prepoznati fragmentarno u preparatu.

Zadnje uređivanje Hallucigenia : 10.11.2011. at 09:36.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 12:21   #169
Da, to i je ona fora, u preparatima se još i nađe fosila, u stijeni, nema šanse, Ako i je komadić nečega, jedino ako si vidovit možeš zaključit o čemu se radi.
No zato su mlađa razdoblja za "napuniti torbe".
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 19:48   #170
Pozdrav svima...imam pitanjce za sve znalce o okaminama, a vidim da vas ima! Jučer sam u dalmatinskoj zagori u selu Utore, u suhozidu pronašla kamen vapnenac prepun okruglih i izduženih okamina puževa svih veličina, ima ih 100-tinjak. Zanima me od kada datira, odakle tu itd. Unaprijed hvala!
seton9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 23:15   #171
evo ako koga zanima osim mene
prekosutra u Gradskom muzeju Sisak je otvoreno predavanje Što je sve plivalo našim rijekama?

pretpostavljam da je veći osvrt tu zapravo na Panonskom moru i ostavštinama istog.
Pa tko je zaniteresiran nek dođe,ulaz free
Metallic fan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 15:44   #172
Quote:
seton9 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima...imam pitanjce za sve znalce o okaminama, a vidim da vas ima! Jučer sam u dalmatinskoj zagori u selu Utore, u suhozidu pronašla kamen vapnenac prepun okruglih i izduženih okamina puževa svih veličina, ima ih 100-tinjak. Zanima me od kada datira, odakle tu itd. Unaprijed hvala!
Pa ako pretpostavimo da je suhozid građen od materijala iz neposredne podine kako to obično je, može se reći (nagađati) sljedeće. Na liniji Unešić-Čvrljevo tanka je zona prostiranja nekoliko formacija (Kozinski vapnenci, Foraminiferski vapnenci, Prominske naslage) čija se starost proteže kroz manji dio paleocena i gotovo cijeli eocen. Uz to, podloga na kojoj te stijene leže, izgrađena je karbonata mlađe krede.
Brojkama (uf, što ih geolozi ne volimo...) bi bilo od ~80 do 35 mil. god. unatrag, onako grubo odokativno.
Za nešto konkretnije, trebalo bi te fosilčeke i pogledati.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 15:48   #173
Quote:
metallica fan kaže: Pogledaj post
evo ako koga zanima osim mene
prekosutra u Gradskom muzeju Sisak je otvoreno predavanje Što je sve plivalo našim rijekama?

pretpostavljam da je veći osvrt tu zapravo na Panonskom moru i ostavštinama istog.
Pa tko je zaniteresiran nek dođe,ulaz free
Hmm, malo je veza tu, ne radi li se to možda o problemima izlova i uništavanja današnjih riječnih ekosistema, tako mi zvuči..?
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 15:54   #174
Quote:
Hallucigenia kaže: Pogledaj post
Hmm, malo je veza tu, ne radi li se to možda o problemima izlova i uništavanja današnjih riječnih ekosistema, tako mi zvuči..?
ispričavam se na nepotpunoj informaciji,
naslov je:Što je sve plivalo po rijekama u antici

evo copy paste:Predavanjem ''Što se sve kretalo po rijekama u antici'' Gradski muzej Sisak započinje s ciklusom predavanja kojima je središnji motiv voda. Predavanja će se održati u sklopu 17. muzejsko-edukativne akcije pod nazivom „Voda“ koja će trajati do Međunarodnog dana muzeja, 18. svibnja.

Voda kao preduvjet života, kao prvotno područje oko kojeg su nastajale civilizacije, ali i kulture i inspiracije mnogim umjetničkim djelima važan je čimbenik u našim životima. Nizom predavanja bit će obuhvaćena tematika života uz vodu i s vodom tijekom različitih povijesnih razdoblja. Kako se voda koristila tijekom povijesti, kako je obilježila područje, kulture i ljude koji su kraj nje živjeli te na kraju što voda danas znači za čovjeka, ali i što mi značimo ili možemo značiti i učiniti za nju, pitanja su kojih ćemo se dotaknuti tijekom predavanja.

Prvo predavanje, ''Što se sve kretalo po rijekama u antici'' održat će se u četvrtak, 26. travnja 2012. u Gradskom muzeju Sisak, Ulica kralja Tomislava 10, s početkom u 19,00 sati. Rijeke su od davnih vremena služile kao prostor komunikacije. Ljudi su veoma rano uočili njihovu vrijednost i kao izvora hrane i kao puta koji je najbrže vodio do cilja. Stoga su u antička vremena rijeke intenzivno korištene kao prometnice, za razmjenu dobara, ali i za osvajanja. Kako su izgledala tadašnja plovila i na koji način su plovila odgovorit će Vam kustosica Gradskog muzeja Sisak, Rosana Škrgulja.

Naredno predavanje, ''Život uz vodu'' održat će se 3. svibnja, a nakon njega slijedi ''Žitni put, razvoj Siska u 18. i 19. stoljeću'', 10. svibnja. Ciklus predavanja završit na sam Međunarodni dan muzeja, 18. svibnja, okruglim stolom pod nazivom ''Voda u budućnosti ''
Metallic fan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 15:56   #175
zapravo i nema neke veze s ovom temom
ispričavam se ako je potpuno off
slobodno prejmjestite ili izbrišite
Metallic fan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 21:47   #176
Hallucigenia, dugo te nije bilo....


Jedno pitanje...jesi li se možda sreo u okolici Markuševca na Medvednici sa stijenama sarmata, "sivim bituminoznim škriljavim laporima" (doslovno tako ih je opisao D.G.Kramberger) s ostacima riba (Clupea i slične)? Danas sam došao do teksta o par lokacija...pa ću ih probat obići. Naime, tekst je s početka 20.st. U to doba je Markuševac bilo selo s 50 kuća, za razliku od ovog danas. Ali lokacija je poprilično dobro opisana.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 09:39   #177
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Hallucigenia, dugo te nije bilo....
.
Bok,
ma ono, poso-kuća-birtija, žene, deca, za popiz..

E ovak, oko Markuševca nisam radio no sjećam se iz prastare literature da je ta ihtiofauna nađena tamo na lokalitetu Vincekov breg. E sad, što je tamo Vincekov breg ne znam... proroštaj kartu, nađi kotu, vrh, cestu bilo što, što se tako zove. Trebat ćeš i dosta sreće jer ti je sarmat tanašan u tom području, koje je usto jako urbanizirano i šumovito.
Moglo bi to biti zanimljivo, pa javi jesi našao štogod!
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 10:56   #178
Hvala. Ta ulica je skoro točno u području opisa "kraj samog župnog dvora". I kako vidim prema GE trebat će sreće jer se radi o proslojku od 60-80cm unutar 3-4m debelih naslaga sarmata.

E što mi nemamo one trilobitne škriljavce od parsto metara debline...ali možda je ovako slađe. Ako kaj nađem slijede fotke.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 00:22   #179
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
E što mi nemamo one trilobitne škriljavce od parsto metara debline...
Misliš na Češku vjerojatno? A da vidiš što s njima tamo rade - lome ih u drobinu i posipavaju ceste njima

tamošnja općinska selendra ima trilobite i na grbu. Kraj je poznat i po dobrom pivu, navodno. Ne bio ja nažalost, ali čuo.

Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 15:04   #180
Pozdrav!
Vidim da je ovdje pristuno dosta skupljača fosila Panonskoga mora u okolici Medvednice. Trenutno radim amaterski kraći "dokumentarac" o Panoskom moru, pa ako je netko željan ustupiti fotografije svojih pronalazaka za isti, ili neki drugi oblik suradnje, bio bih zahvalan.

Zainteresirani neka se jave u inbox!
illyrians is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:36.