Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2010., 00:59   #61
Quote:
juhica kaže: Pogledaj post
pa to se valjda ni ne događa jer tu su roditelji
ne znam za razlog, al čujem ih puno puta za puno stvari kako komentiraju da im je glupo ići dalje dok se nešto od ranije ne svlada, bez obzira na nastavni plan..
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 01:02   #62
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
i kod nas je jedna lektira mjesečno i onda se razletimo po gradu tražeći je jer u školskoj knjižnici imaju par komada ... no navikli pa ...

ali to što pišu za lektiru ... mi smo pisali => mjesto radnje, vrijeme, glavne, sporedne likove i to vezano uz samu knjigu ...

ali oni moraju napisati lektiru na način da izaberu 3 dana u kojima su čitali lektiru i onda da opišu što su oni osjećali dok su je čitali s time da ne smiju spominjati sadržaj knjige ... misli, wtf ... i to na stranicu i pol A4 ... i kaj onda radi, trkelja gluposti, te napiše rečenicu ovak pa ju onda preokrene ... ne kužim to
pa za ovo o osjećajima ne znam- to prvi put čujem- možda imaju neku emotivnu profu??
moji osmaši isto pišu glavne likove , bilješke o piscu i ostalo- al znam da sve skidaju sa interneta- odnosno- ne pročitaju knjigu al snađu se sa pisanim dijelom..
kad sam ja bila u srednjoj- sjećam se da je postojao jedan ili dva vodiča za lektiru i moja profa imala oba- pa je nisi mogao smuljati , al danas ih je teže provjeriti...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 01:03   #63
to su OK učitelji
juhica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 01:07   #64
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
al znam da sve skidaju sa interneta- odnosno- ne pročitaju knjigu al snađu se sa pisanim dijelom..
dok je mene, on će čitati tu lektiru ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 01:08   #65
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
moji osmaši isto pišu glavne likove , bilješke o piscu i ostalo- al znam da sve skidaju sa interneta- odnosno- ne pročitaju knjigu al snađu se sa pisanim dijelom..
kad sam ja bila u srednjoj- sjećam se da je postojao jedan ili dva vodiča za lektiru i moja profa imala oba- pa je nisi mogao smuljati , al danas ih je teže provjeriti...
joj, ja bih tu lektiru s interneta zabranila, ali s druge strane često se događa da mi dijete ne stigne pročitati knjigu zbog hrpe drugih obaveza ili je nema u knjižnici pa je onda internet nužno zlo
juhica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 01:10   #66
Quote:
juhica kaže: Pogledaj post
joj, ja bih tu lektiru s interneta zabranila, ali s druge strane često se događa da mi dijete ne stigne pročitati knjigu zbog hrpe drugih obaveza ili je nema u knjižnici pa je onda internet nužno zlo
Točno to, od pustih obveza ni ne stignu pročitati lektiru do kraja
libe2404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 01:13   #67
Quote:
juhica kaže: Pogledaj post
joj, ja bih tu lektiru s interneta zabranila, ali s druge strane često se događa da mi dijete ne stigne pročitati knjigu zbog hrpe drugih obaveza ili je nema u knjižnici pa je onda internet nužno zlo
i ja bih ju zabranila (i nadam se da će moje prvorođeno dijeliti maminu ljubav prema knjizi)- ali ne možeš ti to kontrolirati..
pogotovo ako je profa neka mrvicu starija, koja se ne koristi previše internetom- preveslaju ju kad se sjete, nažalost..
otkud da ona zna da nisu knjigu pročitali, kad svaki detalj nađu na netu..

btw- sad sam se sjetila- jedan profa na faksu bi prvo pitao kako izgleda knjiga koju smo morali pročitati- i tu bi odmah prokužio one koji su koristili skraćenice...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 01:14   #68
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
dok je mene, on će čitati tu lektiru ...
potpisujem ovo- a i smatram da jedna lektira mjesečno nije puno..
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 01:25   #69
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
smatram da jedna lektira mjesečno nije puno..
nikako nije puno, ja sam obožavala čitati (i još uvijek ) ali ono što sam sama izabrala u školskoj knjižnici, sjećam se da mi je Veli Jože bio strahovito dosadan
juhica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 01:31   #70
ja nisam voljela čitati : srami se: (ali to sin ne zna) ... niti on nije neki ljubitelj knjiga, ali je to prihvatio na način da se to jednostavno mora napraviti i gotovo ... slatki mi je kako si napravi raspored čitanja ... danas toliko stranica, sutra toliko ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 01:35   #71
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
ali je to prihvatio na način da se to jednostavno mora napraviti i gotovo ...
Bože, kako meni ovo strašno zvuči, i onda se čudimo zašto djeca mrze školu!
juhica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 01:41   #72
možda tako zvuči, ali u RL i nije
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 06:05   #73
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
ovo uoće neću komentirati ... samo ću ti reći da odrasteš
Nije mi jasno što te uvrijedilo u tvrdnji da gradiva sad ima jednako ili manje, i da se sad smiju koristiti kalkulatori u osnovnoj školi, a prije nisu mogli? Odrasla sam osoba, a s obzirom na to da radim na pripremama za državnu maturu i imam brata koji ide u srednju školu, mislim da sam jako dobro upoznata s današnjim gradivom. Također sam u kontaktu s nekim svojim nastavnicama iz osnovne škole i gimnazije, i nije da to trkeljam bezveze po nekom svom osjećaju.


Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
ovo zaista ne znam kako bi moglo imalo biti točno ...
mi da se sada preselimo i da mi dijete krene u drugu školu, morala bi nabaviti nove knjige (drugih izdavača) ...
Nažalost, udžbenici su mi kod roditelja pa ti ne mogu skenirati, ali iz nekih su predmeta (pogotovo matematike, fizike, logike, gramatike) razlike stvarno minimalne. Naravno, ako je udžbenik od istog izdavača.


Ti kažeš kako sad ima puno vježbenica, radnih bilježnica, listića. To djetetu nije opterećenje nego pomoć. Oni time ne dobivaju više gradiva nego više materijala za vježbu. Čitanke uvijek jednako debele, a u njima se obrađuje isto gradivo, samo se pjesme i sastavi u njima mijenjaju. U udžbenike dodaju više primjera, crteža, dijagrama.

Ako imaš neki primjer za gradivo koje se prije nije radilo, ili se radilo kasnije nego što se radi danas, bilo bi zgodno da kažeš pa da i mi ostali znamo.

Možda nije problem u gradivu nego u ludim nastavnicima?

Još je jedna stvar danas lakša. Skoro nitko ne pada razrede, a i vrlo ih malo ide na popravne. Hrpetine djece dođu u srednju školu, a da još nisu ni sigurni s tablicom množenja i pisanjem velikih i malih slova. Toliko o tom strašnom opterećenju.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 08:39   #74
Sad ću ja uletiti sa offt., ako moderatorima smeta, molim da izdvoje u posebnu temu.

Imam pitanje za dobricu i druge članove struke... Moja klinka će sada 5 godina, ali već prilično tečno čita, potpuno sama čita svoje knjigice (ne slikovnice, nego baš knjige priča i pjesmica), samo ponekad mene nešto pita kad zapne na nekoj dužoj nepoznatoj riječi. Mala slova čita bez ikakvih problema, a čak se snalazi i sa mojim pisanim slovima (išla sam u tehničku školu, pa imam prilično pravilan rukopis). Sa pisanjem ide malo kilavije, zna pisati velika slova, neka joj još zadaju muke i piše ih zrcalno, ali sve u svemu, čisto OK obzirom na njenu motoriku. Ponekad na stolu nađe neku moju poruku dragom (ja odlazim dok oni još spavaju ), pa je uzme i kopira što sam ja napisala. Nikada nitko nije s njom nešto specijalno radio, ako je nešto tražila da joj pokažem ili objasnim, ali nije meni samoj padalo na pamet da forsiram tako malo djete. Tako je i sa bakama, a i u vrtiću kažu da ih, naravno, uče čitati, ali isto kažu da u toj dobi još ne forsiraju. Pretpostavljam da ju je zanimalo, i inače je strašno radoznalo djete, i potrudila se je. Istu stvar vidim i otkako je krenula na engleski u vrtiću - ona u učenju naprosto uživa. A i vrtić je prilično orijentiran na učenje, stjecanje radnih navika i sl., odgojitelji su napravili neki predškolski program (odobren od strane Ministrastva) od mislim 250 sati, klinci u predškolskom već imaju redovne zadaće, ocjenjuju ih smješkima i tužnima...

E sad, što ću ja sa mojom klinkom? Do 9. mj. moram odlučiti da li da je dam u predškolski, pa da tražim odobrenje da krene sa 6 u školu. Ili da je pustim još godinu dana na miru, pa da se priprema zajedno sa njenim društvom iz vrtića? Ona je još uvijek jako zaigrana, ima puno prijatelja u svojoj grupi... A opet, prilično lako sklapa nova prijateljstva, nije joj nikakva drama družiti se sa starijima.

A mene je strah da će njoj u prvom razredu, ako je pustim do 7 godina, biti dosadno i da će biti nemirna, postati nezainteresirana... A i bilo bi mi žao da pustim da izgubi to oduševljenje učenjem, ako baš ne moram.

Pitala sam sveki za mišljenje, ona je učiteljica. Ona je za to da je ostavim do 7, kaže da se sa takvim klincima posebno radi i neka ne brinem. Ali kako da očekujem od žene koja ima 25-oro djece da se posebno posvećuje nekolicini, a zanemari one kojima treba više učenja? To mi je nekako nerealno. Osim toga, od prijateljice sestra, isto učiteljica, kaže da joj je bio veliki zajeb što je sa sinom čekala da napuni 7 godina...

Nisam pametna... Pa molim struku za savjete, komentare, bilo što što bi mi moglo pomoći da odlučim... Tete u vrtiću su obećale da će vidjeti postoje li neki testovi za procjenu psihičke zrelosti tako male djece. A da idem pitati vrtićku psihologicu, glupo mi je. Pretjerano... Već sada sama sebi djelujem kao da kompliciram i gnjavim bez veze...

Bem ti, zašto nitko ne upozori unaprijed da je tako teško biti roditelj?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 10:18   #75
Shtefy, ostavi dijete još u vrtiću...Čemu žurba??
Što se teme tiče...evo da dam moj skromni dopronos
Mislim da je najveći problem u tom što su kriteriji ocjenjivanja različiti od učiteljice do učiteljice...To tako ne bi smjelo biti..Kriteriji bi svakako trebali biti univerzalni...
Ali eto, sad imamo taj problem...neke učiteljice su više,a neke manje "stroge"..Osobno jesam za strožije učiteljice - u smislu ocijenjivanja...
Evo, učiteljica moje starije kćeri, spada pod te, "strožije" na ocjenama...uči ih od početka da se ocjena mora zaraditi...tvrdi da je baš u prvih nekoliko razreda pravo vrijeme za to...tad stičemo radne navike...a loša ocjena ne može štetit djetetu na način da mu "pokvari" šanse za neku budućnost, jer, pri upisu u srednju školu, itako se samo gledaju ocjene sedmog i osmog razreda...Dakle, ove ocjene u knjižicama (prva 4 razreda) su "za pokazivat bakama i djedovima..Naravno, treba to sve znati i djeci približit, a ne da plaču kad dobiju 3...Evo, npr, moja starija kćer stalno ponavlja kako je njenoj učiteljici omiljena ocjena četvorka...Ta četvorka je postala fora..I znači upravo to što jest - vrlo dobar ..A da joj je teško...jest...Da su joj dolazili roditelji buniti se sve u šesnaest - jesu!!Ja ne mogu shvatiti zašto..Sva djeca u tom razredu super napreduju, puno znaju i jako su motivirana..
Za usporedbu...učiteljica mlađe kćeri (1 razred), je već na uvodnom roditeljskom..prvi školski dan...izjavila nešto poput...blablabla..."a na kraju ćemo svi imati petice"..Moram li reći da moje dijete u njenom razredu nije baš motivirano???Ona uči...trudi se....točno odgovori na sva pitanja...i onda dobije 5...ako i Ivo, Jura, Ana, Marica...koji baš i nisu tako znali..Razumijete?
Rekla bih da se za blage kriterije zalažu samo oni koji svoje dijete žele prištedjet učenja, a bez uskraćivanja nagrade...
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 11:18   #76
Quote:
libetoži kaže: Pogledaj post
Ne da je danas teže nego uber teže
ne slažem se.
ja sam (pra)stara generacija, ali još uvijek imam doma neke pisanke iz prvog razreda gdje se jasno vidi da smo pisali pisana slova. naliv-perom.
a da ne spominjem ćirilicu (dakle još jedno pismo) koju smo učili već u 3. razredu, pa smo pisali i latinicom i ćirilicom kroz čitavu osnovnu školu i gimnaziju....
sve pjesme koje smo na satovima hrvatskog obrađivali (i u osnovnjaku i u gimnaziji) smo morali učiti na pamet, što se danas ne radi.
i da, nastavu smo imali i subotom.
program je isti kao što je bio i prije 100 godina, čak su i lektire manje-više iste.

ali je način života bio drukčiji.
roditelji su nam radili do 3 sata, pa su čitavo poslije podne mogli biti s djecom. u obiteljima se više razgovaralo, čitalo, igrale su se društvene igre.... igrali smo se po parkovima i vrtovima, imali smo razvijeniju motoriku nego što današnji klinci imaju. danas uglavnom sjede pred televizorom ili računalom igrajući igrice. kao mali smo odlazili samostalno u dućan, pa smo brže usvajali računanje jer nam je to bilo nešto konkretno....
puno više se komuniciralo međusobno, puno više se čitalo. tv je rijetko tko imao, ono malo programa što je postojalo se gledalo zajedno, komentiralo se i razgovaralo - danas skoro svaki klinac ima u svojoj sobi tv pa je nestala ta zajednička komunikacija i razgovor (koji su važni za razvoj govora i usvajanje jezika).
dans klinci provedu oko 5-6 sati dnevno gledajući zatupljujuće sapunjare ili dopisujući se preko fejsa (pogledajte malo kako te poruke izgledaju!)
i bilo je normalno da u razredu ima samo 3, 4 ili 5 odlikaša. nitko se nije zgražao niti prijavljivao profe ministarstvu ako bi klinac dobio ocjenu nižu od 4.

p.s. da ne bi bilo zabune, ne radim u školi, samo nastojim biti objektivna.

Zadnje uređivanje simple mind : 03.02.2010. at 11:26.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 11:30   #77
E da, cirilicu sam zaboravila!

Ali htjela sam reci na primjeru knjige za povijest za 5 osnovne. Moja sestra, prije 10tak godina je imala knjigu s puno malih okvirica, slikica, poboldanih cinjenica, izvucenih pitanja, debela nekih pol centimetra.
Moja knjiga je bila samo tekst s pokojom slikom povjesnih osoba i mjesta, debela preko centimetra.
E pa sad, ako to znaci da je nama bilo lakse....
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 11:31   #78
U svemu što je prethodno napisala dobrica se slažem. Draže mi je da je učiteljica stroga i pravedna - nego popustljiva...i vjerujte mi - na kraju se strogoća isplati..
Kad je moja starija kćer krenula u 1. r bila sam frapirana ocjenjivanjem -1 greška ocjena 4....Bila sam ljuta na učiteljicu, mislila da sitničari, doma sam s kćerkom raidla disicplinirano...na kraju su bile sve petice. Uglavnom u razredu je bilo 15 odlikaša od 27 učenika...u b razredu je bila ista slika...Na kraju 8.r. u razredu moje kćerke je i dalje bilo 15 odlikaša, a u b razredu - 1. Moja kćerka je sudjelovala na brojnim natjecanjima (školskim, županijskim, državnim) i bez problema upisala željenu gimnaziju u kojoj gradivo svladava bez problema i ima dobre rezultate...Mogu reći da sam zahvalna učiteljici koja ju je učila od 1-4 razreda jer je uz njenu "strogoću" stvorila dobre temelje za sve što je kasnije nadogradila....
Moja mlađa kćer krenula je ove godine u 1.r. - sretna sam da je kod nje...nema same 5 i istina je da je ona potpuno drugačije dijete, a istina je i da se mnogo toga promijenilo u mom životu i da ne radim s njom toliko koliko sam radila sa starijom jer nemam toliko vremena. Meni je najbitnije da je ona sretna u školi, ne forsiram petice i imam potpuno povjerenje u učiteljicu da ako dobije 4 nije zaslužila 5.
Ocjena je važna, ali nije najvažnija u školovanju vašeg djeteta....
Razmazenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 12:21   #79
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post

E sad, što ću ja sa mojom klinkom? Do 9. mj. moram odlučiti da li da je dam u predškolski, pa da tražim odobrenje da krene sa 6 u školu. Ili da je pustim još godinu dana na miru, pa da se priprema zajedno sa njenim društvom iz vrtića? Ona je još uvijek jako zaigrana, ima puno prijatelja u svojoj grupi... A opet, prilično lako sklapa nova prijateljstva, nije joj nikakva drama družiti se sa starijima.

A mene je strah da će njoj u prvom razredu, ako je pustim do 7 godina, biti dosadno i da će biti nemirna, postati nezainteresirana... A i bilo bi mi žao da pustim da izgubi to oduševljenje učenjem, ako baš ne moram.

Nisam pametna... Pa molim struku za savjete, komentare, bilo što što bi mi moglo pomoći da odlučim... Tete u vrtiću su obećale da će vidjeti postoje li neki testovi za procjenu psihičke zrelosti tako male djece. A da idem pitati vrtićku psihologicu, glupo mi je. Pretjerano... Već sada sama sebi djelujem kao da kompliciram i gnjavim bez veze...

Bem ti, zašto nitko ne upozori unaprijed da je tako teško biti roditelj?
Nisam baš struka, ali evo vlastitog iskustva. Brat i ja smo prije škole naučili čitati, pisati, gledati na sat, izračunati kusur kad kupujemo kruh.
Oboje smo išli na testiranje za školu sa 6 godina i znali sve riješiti, ali ipak su mene upisali sa 6, a njega sa 7.

On je bio nekako maza, zaigran, a ja sam jedva čekala školu. I kad se sa 7 upisao, bio je jedan od manjih u razredu, a ja sam bila najmlađa i najviša.

Mama je rekla da je bila sigurna da će me upisati ranije nakon ove anegdote:
- Mama, znaš, opet mi je teta rekla da mogu i ja svima čitati priču.
- Pa jesi im čitala?
- Da, ali ja sam čitala i čitala, i čitala sam sve tiše i tiše i tiše...
- ??
- ...a oni sve bliže i bliže i bliže. I ja sve tiše, a oni sve bliže.
- Ali, zašto sun.shineice?
- Mama, pa da i oni nauče čitati!



Uglavnom, pitaj malu bi li ona u školu. A ovo što ti svekrva kaže, možeš se nadati da će tako biti. Ja se sjećam da sam ja od prvog do četvrtog osnovne manje-više umirala od dosade, a što bi tek bilo da sam krenula ranije? Sva sreća da bi nam bar na matematici učiteljica davala dodatne zadatke, a na hrvatskom baš i nije imala ideja pa bi rekla da čitamo nešto drugo u čitanci, a ja čitanku pročitala isti dan kad je kupljena.
Dodatni rad mnogo ovisi od učitelja do učitelja i od škole do škole...
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 12:25   #80
@shtefy a kad će ti curka napuniti 6 godina, kad će ti trebati odobrenje?
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:35.