Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Klub knjige

Klub knjige Čitajmo zajedno

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2010., 13:14   #81
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
imam pitanje vezano uz nezinu anoreksiju

ovako, začeci toga se vide još i prije nesreće na skijanju
e sad, kako je ona tako malena već uspjela odustati od svega tj izgubiti kontrolu?

a pitanje se zapravo odnosti na psihološku stranu anoreksije tj što se obično ljudima dešava u glavi
Pa nije imala kontrolu jer je njen otac želio da ona skija, a ona, tako malena, nije mogla reći ne!
I male curice boluju od anoreksije najviše zbog nerealnih zahtjeva i očekivanja roditelja i okoline.

A sad, mogla bih ti iz prve ruke reći što se događa anoreksičarima u glavi, al' nije baš tema za to. U svakom slučaju, ništa pametno
__________________
There are no problems only solutions!
Poison Ivy 058 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2010., 16:45   #82
Quote:
Razlivena Tinta kaže: Pogledaj post
Očiti primjer da je ona željela davati jest njeno "prijateljstvo" s Violom, mislim da se nije počela družiti s
njom samo da bi došla u krug popularnih cura već zato
što je željela prijateljicu, pravu prijateljicu. Željela je davati.
ali prijateljstvo je dvosmjerna pojava
dakle, ona bi davala ali bi i primala

Quote:
što se događa anoreksičarima u glavi, al' nije baš tema za to. U svakom slučaju, ništa pametno
ma to me zaniam jer bi voljela znati koliko je to kod Alice napravljeno realno no nema veze
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2010., 17:58   #83
Nije mi danas Internet radio pa nisam uspjela ništa reći... a vi ste baš lijepo sve već iskomentirali.
Vidim da ima podjeljenjih mišljenja, i to mi je drago, svatko drugačije doživi pročitano.

Po mom mišljenju ništa nije nedorečeno. Alice i Mattia su tu jedini bitni i naglasak je na njima. Svi likovi koji su ušetali i išetali iz njihovih života su prisutni upravo onoliko koliko je potrebno, a što se s njima događalo, manje je važno (meni).

Mislim da Alice nije baš toliko sebična kak neki misle, što se vidi iz situacije kada je došla Matti, htjela mu je reći da ga voli i da želi biti s njim (ne sjećam se više da li je baš tako), no on je njoj pokazao pismo - poziv na studij, a tada je ona slagala da postoji netko u njenom životu (Fabio) koga voli.
Da je sebična, rekla bi mu što stvarno osjeća i on bi ostao, no ona ga je pustila da ode kad je već dobio takvu priliku, nije htjela da zbog nje to propusti, a Fabio joj je bio samo zamjena, netko tko će brinuti o njoj, rekla je nešto u stilu da je on najbliže nećemu što bi bila ljubav, ali ne da to stvarno i je.

To što je Fabio samo tako otišao također ima smisla, jer radnja je prikazana nekoliko godina kasnije, dakle mi ne znamo kakav je bio njihov brak, ali na osnovu njegova odlaska možemo zaključiti da je to bila kap koja je prelila čašu, očito je puno toga gutao i gutao i na kraju mu je dopiz*ilo.

M. i A. su osobe koje se ne znaju ophoditi s drugima, jedino sami sa sobom ili međusobno. Do toga su ih dovele traume iz djetinjstva. Očito je da su obje obitelji disfunkcionalne. Pikazane su samo glavne tragedije zbog kojih su takvi kakvi jesu, ali opet ako zamislimo odnose unutar obitelji, logično je sve što se kasnije događa.

Oni lutaju kroz život tražeći sami sebe, ili jedan drugog, povremeno zastanu uz nekog/nešto ili čak jedan uz drugog, ali su nesposobni da se i zadrže.
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2010., 18:50   #84
Quote:
bktr kaže: Pogledaj post
Mislim da Alice nije baš toliko sebična kak neki misle, što se vidi iz situacije kada je došla Matti, htjela mu je reći da ga voli i da želi biti s njim (ne sjećam se više da li je baš tako), no on je njoj pokazao pismo - poziv na studij, a tada je ona slagala da postoji netko u njenom životu (Fabio) koga voli.
Da je sebična, rekla bi mu što stvarno osjeća i on bi ostao, no ona ga je pustila da ode kad je već dobio takvu priliku, nije htjela da zbog nje to propusti, a Fabio joj je bio samo zamjena, netko tko će brinuti o njoj, rekla je nešto u stilu da je on najbliže nećemu što bi bila ljubav, ali ne da to stvarno i je.
ja mislim da razlog njene šutnje nije bila nesebičnost već strah


Quote:
M. i A. su osobe koje se ne znaju ophoditi s drugima, jedino sami sa sobom ili međusobno. Do toga su ih dovele traume iz djetinjstva.
no, razlika je u tome da je Alice na neki način "prisiljena" družiti se samo s njim jer ona nema nikoga drugoga obzirom da je pokušaj upada u Violinu grupu propao


Quote:
Oni lutaju kroz život tražeći sami sebe, ili jedan drugog, povremeno zastanu uz nekog/nešto ili čak jedan uz drugog, ali su nesposobni da se i zadrže.
ja ne misim da u tome ima toliko magije i romantike
svi se mi donekle tražimo u skoro svakom životnom razdoblju
a što se zastajanja tiče...možda su oni jedno drugom zapravo bili usputna stanica

zapravo, kao da nam se iz predgovora sugerira da su oni kao brojevi itd
i upravo me to stalno sugeriranje malo smetalo (ne mislm samo na predgovor već i na autora koji je u par navrata napravio istu usporedbu i kao da nas silio da ih doživimo na matematički način)
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 07:20   #85
Možda su ih najbolje doživjeli oni koji su se mogli čitajući poistovjetiti s njima...
Ja sam prerealna, prizemljena i think-pink osoba da bi ih mogla dublje shvatiti
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 09:44   #86
a kako se zvao onaj prijatelj homoseksualac?
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 12:24   #87
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
a kako se zvao onaj prijatelj homoseksualac?
Denis... I on je tek za analize, totalno povučen i čudan, a onda se odjednom razuzdao i počeo da radi ne baš fine stvari što se meni nije svidilo jer sam ga imao fino zamišljenog u glavi no taj lik kod mene nikada ne bi izašao iz zatvorene faze... Ma uglavnom, nije mi se svidio, njegova homoseksulanost ispade najveća trauma...
Smudge is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 12:49   #88
Quote:
Smudge kaže: Pogledaj post
Denis... I on je tek za analize, totalno povučen i čudan, a onda se odjednom razuzdao i počeo da radi ne baš fine stvari što se meni nije svidilo jer sam ga imao fino zamišljenog u glavi no taj lik kod mene nikada ne bi izašao iz zatvorene faze... Ma uglavnom, nije mi se svidio, njegova homoseksulanost ispade najveća trauma...
To je i mene začudilo. Prvo povučen i sve što ide s tim, a onda kasnije na telefonu s Mattijom sasvim drugi karakter.
 
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 13:05   #89
Ne znate za onu "Tiha voda brege dere" ??
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 13:08   #90
e da, Dennis

što se njemu desilo da se tako oslobodi?

eto vidite, sve je pretjerano: anoreksična i šepava djevojka, super matematičar koji je namjerno ostavio sestru, dvije disfunkcionalne obitelji, prijatelj homoseksualac, plemenit liječnik...ma još je samo nedostajao lik s tumorom na mozgu koji je nekoć vozio školski autobus koji je sletio u provaliju
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 13:08   #91
Quote:
bktr kaže: Pogledaj post
Ne znate za onu "Tiha voda brege dere" ??
a može i to biti
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 13:12   #92
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
e da, Dennis

što se njemu desilo da se tako oslobodi?

eto vidite, sve je pretjerano: anoreksična i šepava djevojka, super matematičar koji je namjerno ostavio sestru, dvije disfunkcionalne obitelji, prijatelj homoseksualac, plemenit liječnik...ma još je samo nedostajao lik s tumorom na mozgu koji je nekoć vozio školski autobus koji je sletio u provaliju


Kad bolje razmislim, ne treba knjige uopće analizirati niti previše razmišljati o pročitanom jer onda svakakva govna isplivaju.

Ukinimo Klub!!

P.S. Šalim se, naravno
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 14:43   #93
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
e da, Dennis

što se njemu desilo da se tako oslobodi?

eto vidite, sve je pretjerano: anoreksična i šepava djevojka, super matematičar koji je namjerno ostavio sestru, dvije disfunkcionalne obitelji, prijatelj homoseksualac, plemenit liječnik...ma još je samo nedostajao lik s tumorom na mozgu koji je nekoć vozio školski autobus koji je sletio u provaliju
Meni nije jasno što vama kod Denisa nije jasno.
Što mu se dogodilo da se oslobodio?
Pa odrastao je, skužio je da ima i drugih poput njega, prihvatio sebe, naučio birati partnere... Oslobodio se u Španjolskoj, daleko od svega poznatoga, tamo gdje je mogao biti netko drugi, novi, a zapravo pravi on, izgradio si samo pouzdanje. Ni prvi, ni zadnji. Ljudi se mijenjaju, sazrijevaju, s više znanja i iskustva raste samopouzdanje. I naravno da je njegov telefonski razgovor s Mattiom bio opušten jer se njegova dječačka zaljubljenost u njega odavno potrošila.

Ja sam kao klinka bila jako povućena i nesigurna, teško sam sklapala prijateljstva i općenito se uklapala, a pritom čak nisam ni imala neku tešku traumu iza sebe. Jednostavno sam bila takva. Samopouzdanje sam si gradila dugo i teško. Ljudi koji me znaju, a nisu me poznavali kao klinku, ne mogu vjerovati da sam ikada bila mali sivi miš. I nemam nijednog prijatelja iz djetinjstva, pa ni iz srednje škole.

Ne nalazim da je Giordano pretjerivao. Nema previše likova i obitelji koje prati pa da je svima nešto prišrafio, a da i je, moguće je da opet ne bi pretjerivao. Mi nemamo pojma kakvi su sve ljudi oko nas, kakve ih brige muče i kakve tajne skrivaju. Nekad ni svoje najbliže ne poznajemo. Ne znamo što se događa iza susjedovih vrata; dosta je zaviriti u Crnu kroniku kad se svi čude kako je u jednoj finoj i mirnoj familiji došlo do masakra, pedofilije, ne znam čega. Krleža je to lijepo rekao: "Svaka hiža ima svoga križa." Neki taj križ dobro skrivaju, neki loše, a neki se ni ne trude sakriti ga.

Alicina obitelj se nekome izvana, ne čitatelju jer čitatelja je pisac uveo u tu obitelj, čini normalnom. Da ih vidite u restoranu kako ručaju, ne bi ni obratili pretjeranu pažnju na njih, ne bi vidjeli da mala trpa hranu u ubrus, ni ništa drugo. Zapelo bi vam za oko da curica šepa, ali ne bi pomislili da je ta obitelj zato disfunkcionalna.

Mattijina obitelj izvana djeluje još običnije i prošla bi sasvim nezamjećeno.

Sad si pomislite koliko običnih obitelji oko vas ima, a da nemate nikakve šanse znati kakvi su odnosi u njima vladaju i što se događa iza 4 zida, koliko jedni o drugima znaju...

Mattia nema šanse imati nekog drugačijeg prijatelja nego što je Denis. I kad pogledamo, to prijateljstvo je vrlo labavi jer Mattia ne pušta nikoga da mu sasvim priđe. Zašto je opstalo? Zato što je Denis bio zaljubljen u njega. I poslije, kad se čuju telefonom nakon mnogo godina, obratite malo pažnju na taj razgovor, Mattia ne pita Denisa kako je, što kod njega ima novo, on je usmjeren samo na sebe i ono što se njemu događa.

Mislim da je Matija bio takav i prije tragedije u parku, naposlijetku, ne bi je ostavio da nije mislio samo na sebe.

Fabio plemenit???
Po čemu to zaključuješ?
Zato što je oženio šepavu djevojku? Pa nije je ženio iz samilosti, svidjela mu se, možda ga i uzbuđuju tjelesni nedostaci, možda kraj nekoga tko nije savršen on sam sebi djeluje savršenije... Brojni su mogući razlozi, Giordano nije ulazio u njih jer zapravo i nisu važni za priču o Alice i Mattiji, ali plemenitost to sigurno nije.

Plemenita osoba, i još tome liječnik, bi nastojala pomoći anoreksičnoj djevojci; on šuti, sviđa mu se imati mršavu ženu, sve dok ne spozna da u njoj nema dovoljno masnoća za obavljanje njemu potrebne ženske funkcije. Ne zanima ga kako se ona osjeća i želi li bebu, a poslije zašto ne želi, zbog čega njezin otpor prema bilo čemu u utrobi. Čim se njezine želje ne poklope s njegovima, proglasi je razmaženom i sebičnom. Plemenita osoba bi nastojala razumjeti i pomoći.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 17:11   #94
ne bi se baš složila da sve obitelji izgledaju normalno a ponajmanje ove dvije koje autor promatra.
obzirom da je Mattija potpuno distanciran, majka ga na neki način ignorira a otac ih pokušava nekako držati zajedno
zapravo, Mattijina vanjština bi prva upala u oči i nakon nekog razmetranja moguće da bi se uvidjelo da oni nisu sretna obitalj
a Aliceini? vjerojatno bi se isto vidjelo da nešto nije u redu: najprije bi se zamijetila užasno mršava djevojka, zatim majka koja nije zainteresirana i otac koji ganja karijeru

što se tiče Fabijeve plemenitosti tu sam se možda malo nespretno izrazila
naime, htjela sam reći da bi on bio primjer idealnog muškarca za večinu djevojaka ( liječnik, pažljiv, zgodan, drag) a što se tiče njegode plemenitosti to se ponajprije odnosi na strpljenje i trud da njihov brak uspije
naime, on je volio za dvoje
a oko trudnoće se nije ponio sebično jer mu Alice ničim nije davala do znanja da ona ne želi roditi, štoviše, ona se pretvarala da to i ona želi ( kupovala je tampone, računala plodne dane kako bi ga eto uvjerila da se i ona trudi oko toga)
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 19:15   #95
@ Starija sestra

Quote:
ne bi se baš složila da sve obitelji izgledaju normalno a ponajmanje ove dvije koje autor promatra.
obzirom da je Mattija potpuno distanciran, majka ga na neki način ignorira a otac ih pokušava nekako držati zajedno
zapravo, Mattijina vanjština bi prva upala u oči i nakon nekog razmetranja moguće da bi se uvidjelo da oni nisu sretna obitalj
a Aliceini? vjerojatno bi se isto vidjelo da nešto nije u redu: najprije bi se zamijetila užasno mršava djevojka, zatim majka koja nije zainteresirana i otac koji ganja karijeru
Naglasila sam promatraču sa strane, ne čitatelju ili nekome tko je dobro upućen u njihove obiteljske situacije. Dakle, susjedi koji ih sreću na stubištu ili na ulici, ljudi koji dolaze u dodir s njima u prolazu, npr. prodavač novina na uglu, konobari u kafićima u koje navraćaju, kolege na poslu, rođaci s kojima se vide s vremena na vrijeme, klinci u školi...

Ne sjećam se da Mattiina vanjština upada u oči. On je samo povućen i ostalim klincima nezanimljiv klinac, još štreber, a štreberi nisu omiljeni. Ono što je na njemu čudno su ožiljci od samoozljeđivanja, ali on njih ne gura u prvi plan, kao i svi koji se režu, osim ako nije u pitanju neka vrsta egzibicionizma i želje za šokiranjem, skriva ožiljke, srami ih se. Razreže se pred Denisom kad ovaj previše zadre u njegov prostor i hoće znati njegove tajne. To klincima potvrđuje da je čudak, psihopat, ali oni i dalje ništa ne znaju o njegovoj obitelji, niti zašto se razrezao u školi, čak ih to ni ne zanima.

Nije svaka mršava djevojka anoreksična. Ja ih obično prepoznajem po tome što imaju prevelike glave u odnosu na ostatak tijela, ali to je moj način prepoznavanja, drugi se time ne zamaraju i neće skužiti da je osoba anoreksična ako joj ne strše rebra, a rebra su obično pokrivena. Ako i shvate da je osoba anoreksična, to ne mora značiti da je iz disfuncionalne obitelji. Možda je samo htjela smršaviti jer je mršavost in i izgubila kompas, i dalje misli da je debela, kamuflira se odjećom kao da je debela, a zapravo skriva pretjeranu mršavost.

Quote:
što se tiče Fabijeve plemenitosti tu sam se možda malo nespretno izrazila
naime, htjela sam reći da bi on bio primjer idealnog muškarca za večinu djevojaka ( liječnik, pažljiv, zgodan, drag) a što se tiče njegode plemenitosti to se ponajprije odnosi na strpljenje i trud da njihov brak uspije
naime, on je volio za dvoje
Idealan muškarac za možda većinu žena, ali ne za svaku.
Strpljenje i trud? Što je on to posebno činio da im brak uspije? Strpljenje se sastojalo u tome da je išao linijom manjeg otpora i nije potezao neugodne teme ili čak nije ni to jer mu njezina mršavost i nejedenje nisu smetali dok nije shvatio da zbog toga ne može zatrudnjeti.

Ne trudi se on ništa više nego Alice, i njoj je stalo da brak uspije, radi sve ono što se od dobre žene očekuje. Stvari funkcioniraju do trenutka kad dođu do onoga što jedno drugome ne mogu ili ne žele dati. Ona mu ne može dati dijete jer ne može ništa u sebe primiti, a njegova ljubav ipak nije toliko velika da bi se zbog nje odrekao jedne svoje želje i možda razmislio o kompromisu, npr. posvajanje.

Je li on stvarno volio za dvoje, trebalo bi prvo definirati što to za koga znači voljeti. Za mene to znači prihvatiti voljenu osobu onakvu kakva jest i ne nastojati je promijeniti, pretvoriti u nekog drugog.

Quote:
a oko trudnoće se nije ponio sebično jer mu Alice ničim nije davala do znanja da ona ne želi roditi, štoviše, ona se pretvarala da to i ona želi ( kupovala je tampone, računala plodne dane kako bi ga eto uvjerila da se i ona trudi oko toga)
On kaže da želi dijete, pita što misli o tome, ali ne čeka odgovor, ne prepoznaje njene znakove, kreće s povjerenjem i sigurnošću nekoga tko zna odgovore; svaka žena želi dijete. Ali ne želi ga baš svaka.
Alice šuti jer je to njezin način da ga zadrži. Da mu je odmah rekla da nema menstruaciju još od srenje škole, brak bi im se još brže raspao. Kupujući uloške i tampone, ona je sebi kupovala vrijeme za razmišljanje u kojem se je trebala razviti želja za majčinstvom i nadvladati otpor prema primanju u sebe, ali to se nije dogodilo, a Fabio se nije potrudio razumjeti je.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2010., 20:35   #96
pa promatrač sa strane bi vidio Mattiju u otrcanoj odječi, njegove izrezane ruke, oca s kojima jedva progovara riječ, majku koja mu odbija dati ruku - sve st to može vidjeti na cesti
a Alice - mislim da se obična mršavost dade raspoznati od anoreksičnosti, majka koja šuti i ne reagira isto se može prepoznati a ako uz njih staviš muškarca u skupom odijelu možeš zaključiti da je uspješan u poslu

naravno da Fabio nije idealan po kriterijima svih žena no prilično sam sigurna da je autor baš igrao na tu loptu

Alice radi ono što se od nje očekuje ali se ne trudi kao on ( mislim da čak i u knjizi piše da je ona rekla da Fabio voli za dvoje)
možda Fabio zaista počinje za anoreksiju mariti tek kad ona ne može roditi ( dakle, lik liječnika ipak nije napravljen dobro obzirom da ovaj to ne uviđa prije)
a što se trudnoće tiče, ne smatram da je ona u toj sitaciji postupila bolje od njega jer ga je namjerno varala da to fizički može izvesti
da li time kupuje vrijeme kako bi spasila brak ili sebe? mislim da je ovo drugo jer to odgovara njenoj sebićnoj prirodi
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 17:35   #97
Quote:
pa promatrač sa strane bi vidio Mattiju u otrcanoj odječi, njegove izrezane ruke, oca s kojima jedva progovara riječ, majku koja mu odbija dati ruku - sve st to može vidjeti na cesti
Ne sjećam se da se negdje spominje otrcana Mattina odjeća, barem ne dok je klinac, a ako je i je to može značiti da je obitelj siromašna ili da je mali u nekoj fazi kad mu je fora biti otrcan, ima i toga.
Matia reže dlanove, a dlanovi baš i nisu najizloženiji pogledina. Ako netko u prolazu i vidi ožiljke, ne može znati od čega su. Također isto i kad ima zavoje.
Tinejdžeri inače nisu preludi za razgovorima sa starcima, tako da kad vidiš oca i sina kako idu po cesti i sin ne progovara ni riječ, opet to ništa ne znači.
Ne sjećam se ni scene kad mama odbija dati Mattiji ruku, niti da je on to tražio. Ali zamislimo taj prizor, može značiti svašta, npr. da je ljuta na njega zbog nečega što se odigralo pet minuta ranije.

Promatrač izvana obično nije tako pažljiv, osim ako mu je hobi špijuniranje susjeda.

Quote:
a Alice - mislim da se obična mršavost dade raspoznati od anoreksičnosti, majka koja šuti i ne reagira isto se može prepoznati a ako uz njih staviš muškarca u skupom odijelu možeš zaključiti da je uspješan u
poslu
Anoreksičnost prvo izgleda kao obična mršavost, a u današnjem svijetu kad je mršavost in i kad moda diktira da žena nikada ne može biti previše mršava, a po pistama lelujaju anoreksične manekenke, ona izgleda vitko. Fabiu se sviđa njezino tijelo, udubina između vrata i košćatog ramena, jedino mu se ne sviđa što ne može zanijeti, tad se sjeti anoreksije.

Skupo odijelo ne mora značiti da je muškarac uspješan u poslu, kao ni skupi auto i sat. Može značiti i da je prezadužen ili da ga netko uzdržava.

Mi možemo donositi zaključke o našim susjedima, kolegama na poslu, rođacima itd. na osnovu njihovog izgleda i ponašanja u javnosti, ali slika koju oni pružaju na van, može biti jako daleko od stvarne slike. Mnogo je više nesređenih obitelji nego onih koje su kao iz slikovnice.

Quote:
naravno da Fabio nije idealan po kriterijima svih žena no prilično sam sigurna da je autor baš igrao na tu loptu
Fabio je suprotnost Mattiji. Bilo bi previše da mu je sličan i čitava priča bi izgubila smisao.

Quote:
a što se trudnoće tiče, ne smatram da je ona u toj sitaciji postupila bolje od njega jer ga je namjerno varala da to fizički može izvesti
da li time kupuje vrijeme kako bi spasila brak ili sebe? mislim da je ovo drugo jer to odgovara njenoj sebićnoj prirodi
Alice nije glupa. Znala je da će on to shvatiti, čudila se da već nije shvatio, dakle, znala je da time ne može spasiti brak ako je njemu više stalo do toga da ima dijete nego do nje.
Kad on prvi put kaže da želi dijete, ona ne zna što misliti, o djetetu nikad nije razmišljala i svakako joj treba vrijeme da o tome formira nekakav stav. Ona kupuje vrijeme, da bi između ostalog spasila sebe, raščistila sama na sobom, i na kraju raščisti, ne želi ništa u svojoj utrobi. Pristati na dijete, na račun toga nabaciti koju kilu i uzeti hormonalnu terapiju, za nju bi značilo ići protiv sebe, a njega nije dovoljno voljela da bi to napravila, kao što ni on nju nije dovoljno volio da bi se odrekao želje za potomstvom.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 17:52   #98
da, kad je došao k profesoru razgovarati o temi za diplomski pisalo je kako je profesor zamijetio njegovu odjeću

mislim da bi se dalo razlikovati jedna rezotina koja bi vjerojatno upućivala na slučajnost od više njih koje znaće sve samo ne slučajno

da, majka je Mattiji odbila dati ruku ( pročitali su ostali pa ako ti se da vrati se par postova unatrag gdje to piše)

sve te stvari koje ih karakterizitaju a mi ih primjećujemo ne moraju ali i mogu ukazivati baš na ono što svatko od nas piše tj misli
ponekat se prilično dobro može prodrijeti u priče drugih ljudi što zato jer ih oni ne ne pokušavaju sakriti a što zato jer je promatrač dobar i nagledao se već različitih priča

da, može biti da je Fabi osuprotan Mattiji
i da, Alice je sebična
(drago mi je da se bar oko nečega slažemo )
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 19:56   #99
Morao bi biti stvarno dobar promatrač i dobar psiholog te ne imati pametnijeg posla da bi prodro u nenapisane i neizrečene priče drugih ljudi. Stvari često nisu onakve kakvima se čine jer su ljudi različiti i na različite načine se nose sa svojim problemima.

Nije isto pohabano dijete i pohabani student ili pohabani profesor. Dijete može biti pohabano jer je obitelj siromašna ili roditelji ne mare za njega. Mattia nije u školu dolazio pohaban; Viola bi to sigurno zamijetila i iskoristila za ruganje.
Pohabani student može biti siromašan, ali i samo nemaran prema svojoj odjeći, svejedno mu je što nosi ili je možda jedan od onih koji se vežu za pojedine odjevne predmete i nose ih dok se ne raspadnu. Isto vrijedi i za profesora.

Zagledaš li ti svojim susjedima u dlanove?
Pratiš li drže li se za ruke kad idu ulicom i koliko razgovaraju?
Proučavaš li jesu li samo mršavi ili anoreksični? Ili su smršavili zbog bolesti?
Možeš li stvarno po njihovoj odjeći prosuditi koliko su uspješni ili kakvo je njihovo psihičko stanje?
Teško da znaš što se događa vrata do, kat ispod ili kat iznad tebe, osim ako se toliko bučno obračunavaju da ne moraš zvati policiju.

Ono što sam htjela reći, a tiče se romana, da te dvije obitelji nisu pretjerane, kao što to neki misle. Puno je takvih obitelji, sa nekim sasvim drugim problemima, ali podjenako disfuncionalnih, a izvana se uopće ne doimaju takvima. Ivana gladac - iznutra jadac.

Još nešto, mi zapravo ne znamo koliko su drugi ljudi primjećivali što se događa u tim obiteljima jer Giordano to ne spominje, ne prenosi nam tračeve iz susjedstva, s posla i iz škole. Oni koji ponešto primijete, ne zamaraju se previše time, onako kako je to i u stvarnom životu.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 20:04   #100
Ljudi su različiti, pa i mi u ovom klubu. Na različite načine doživljavamo i percipiramo iste stvari, ovisno o našim saznanjima, iskustvima, mentalitetima, osobnostima, sklonostima...

Za nekoga je sebično ne željeti imati dijete, za nekoga nije.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:48.