Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2023., 11:48   #1
Fakulteti (DM, upisi, iskustva, ...)

Ne tražim pomoć, nema je, samo rantam i ispucavam se.

Jebem mu milu majku i državnoj maturi i kriterijima za upis na faks koje kao da slažu idioti.

Na postani.student su jedni kriteriji, na stranici faksa drugi. Zovem faks, žena je zaista bila i draga i ljubazna i informativna... kaže stranica faksa nije ažurirana tri godine, nemojte to ni gledati. Na postani.student su još prošlogodišnji kriteriji, kaže ne gledajte ni to, kriterije su znali mijenjati godišnje, još je rano, to će krajem siječnja najranije.

Ok, ima još vremena za prijavu predmeta za dm, ali zašto sve mora biti u zadnji čas?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2023., 17:41   #2
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ne tražim pomoć, nema je, samo rantam i ispucavam se.

Jebem mu milu majku i državnoj maturi i kriterijima za upis na faks koje kao da slažu idioti.

Na postani.student su jedni kriteriji, na stranici faksa drugi. Zovem faks, žena je zaista bila i draga i ljubazna i informativna... kaže stranica faksa nije ažurirana tri godine, nemojte to ni gledati. Na postani.student su još prošlogodišnji kriteriji, kaže ne gledajte ni to, kriterije su znali mijenjati godišnje, još je rano, to će krajem siječnja najranije.

Ok, ima još vremena za prijavu predmeta za dm, ali zašto sve mora biti u zadnji čas?
A šta hoće dijete upisati, mora neke dodatne izborne uzeti? Ili je to obavezno uz matematiku, hj i ej?
Nemojte se živcirati, ak baš ne puca na top 5 faxeva, mislim da svugdje upada bez beda, ak ok napiše DM. Mjesta ko u priči...
Jel se sama priprema ili ćeš ju upisati na neke pripreme?
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 08:27   #3
Quote:
-skyfall- kaže: Pogledaj post
A šta hoće dijete upisati, mora neke dodatne izborne uzeti? Ili je to obavezno uz matematiku, hj i ej?
Nemojte se živcirati, ak baš ne puca na top 5 faxeva, mislim da svugdje upada bez beda, ak ok napiše DM. Mjesta ko u priči...
Jel se sama priprema ili ćeš ju upisati na neke pripreme?
Hoće na engleski + njemački, treba joj i matura iz njemačkog, ali ima kontradiktorne informacije da li A ili B razina. Ženska iz servisa za studente kaže da je tu teže upasti, na sve smjerove koji uključuju engleski ih se puno prijavljuje, a primaju mislim samo 15. A ova moja je inače dramatična... Ista sranja smo proživljavale kad je upisivala srednju, a na kraju je bila 6. na rang listi.

Probala sam joj objasniti da bi bilo jako malo studenata da fakultete upisuju samo odlikaši, ali ne prima se. A i u školi im prilično dižu tenzije, stalno se sve vrti oko dm. Ima neku mladu profesoricu njemačkog, ženska je baš super. Pošto navodno nema puno onih koji polažu dm iz njemačkog, ona se uhvatila da joj nabavi materijale, svaki čas joj donosi neke vježbe, stare dm... Neće ići ni na kakve pripreme, kaže da će radije sama štrebati, a lovu ubiti na vozački i zapiti ostatak kad položi/padne dm.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 08:39   #4
Planira u Zg na faks?
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 08:51   #5
U OS.

Tamo su moji, ima besplatan smještaj, baka i djed će je maziti i paziti...

Jedno vrijeme je brijala na ZG. Onda je promijenila mišljenje.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 08:55   #6
I bolje.
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 08:58   #7
Shetfy, a čime bi se htjela baviti kad završi faks?

Ako ide u smjeru prevođenja, ja bih joj sugerirala da ne inzistira na engleskom nego da proba neki drugi jezik. Veća joj je šansa da će upasti, a engleski može usavršavati dodatno sa strane i polagati međunarodne ispite ako joj je do certifikata i tako će imati tri radna jezika.

Naime, anglista kod nas ima puno, a uz to hrpa ljudi ionako vlada engleskim tako da će joj konkurencija na tržištu rada biti veća. Ja sam studirala dva jezika, niti jedan od njih nije engleski, a sada uredno radim sa sva tri, nitko me za diplomu više niti ne pita.

Što se tiče njemačkog, on je kod nas uvijek dobra odluka, vidim po kolegicama koje rade s tim jezikom, grcaju od posla.
Salammbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 09:19   #8
a ja bi svoje dijete pokušala odgovoriti od takve kombinacije, radije nek upiše ekonomiju ili nekaj slično i usavršava jezike, bolje će proći u životu

to na tragu da će prevoditelja sve manje trebati ako želi biti prevoditelj, a ako želi u školu - i tu im se crno piše s obzirom da se broj djece smanjuje
Rabarbi is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 09:28   #9
Prevođenje. Kozica već sanja o Europskom parlamentu i simultanom prevođenju.

U OS ima samo njemački, engleski i mađarski. Mađarski neće ni čuti, to ju kužim. A njemački ima još samo kao jednopredmetni, ona bi dva jezika odjednom. Iako kao dvojezičar na kraju srednje može dobiti ako se ne varam B2 certifikat bez dodatnog polaganja.

Uz to uči francuski, a na eng+nje ima ga kao izbornog pa i s tim kalkulira.

I ja sam joj rekla nek uzme ono što može, a dalje može uvijek u škole stranih jezika, ovisno o vremenu i željama.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 09:33   #10
Quote:
Rabarbi kaže: Pogledaj post
a ja bi svoje dijete pokušala odgovoriti od takve kombinacije, radije nek upiše ekonomiju ili nekaj slično i usavršava jezike, bolje će proći u životu

to na tragu da će prevoditelja sve manje trebati ako želi biti prevoditelj, a ako želi u školu - i tu im se crno piše s obzirom da se broj djece smanjuje
Da poželi upisati ekonomiju, osobno bih je zaključala u podrum i bacila ključ.

Nju zanima psihologija, ali joj se ne sviđa perspektiva za posao. U igri su bile i antropologija ili lingvistika, ali je svjesna da tu kruha nema. Neka studira ono što voli, a voli jezike, ono zaista voli. Ja sam natjerana na ekonomiju i zdušno mrzim ono što radim već 30 godina. To je zadnje što bih joj poželjela.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 09:44   #11
Mislim da je ipak bolje fax upisati prema afinitetima i nekako to uklopiti u mogućnosti rada kasnije. Da je mene netko natjerao da upišem ekonomiju, ne da ne bih bila sretna nego ne bih nikad završila. Ne ide na silu. Shtefyna mala bi eto antropologiju, ali je svjesna da tu kruha nema pa se prilagođava.

A što se tiče budućnosti prevoditeljstva, moram priznati da i ja strepim, imam još 20 godina rada pred sobom i mogu se samo nadati da ću to uspjeti izgurati, a da me AI ne pojede. A opet, tko može proreći kakva će biti budućnost? Imaš ljudi koji su studirali ruski pa su poslije raspada Juge ostali u nebranom grožđu jer je ruski postao nepoželjan. Pa onda odjednom bum, prevoditelji ruskog grcaju u poslu. I tako u valovima, ovisno o politici, stanju u svijetu, trendovima.


Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Prevođenje. Kozica već sanja o Europskom parlamentu i simultanom prevođenju.
Neka sanja, snovi nas guraju naprijed. I ja sam sanjala i ostvarila snove u tom pitanju gotovo potpuno. A simultanih baš i nema na bacanje tako da joj to nije uopće nije loša ideja.
Salammbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 10:05   #12
Ako prijavljuje strani jezik kao izborni predmet na DM, kolko ja znam, automatski ide razina A

Sent from my SM-A346B using Tapatalk
Magenta123 is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 10:27   #13
Quote:
Magenta123 kaže: Pogledaj post
Ako prijavljuje strani jezik kao izborni predmet na DM, kolko ja znam, automatski ide razina A

Sent from my SM-A346B using Tapatalk
Da? Nemamo pojma, prvi glas. Gledali smo po bodovima za prijave na faks i na različitim jezičnim fakultetima se pojavljuju različite tražene razine. A njemački mora biti izborni, ne?

Doduše kako su informacije zbrkane, ne bih se čudila ničemu. Srećom ima vremena.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 11:28   #14
Joj, Štefi, već ti je 4. srednje. Ko da ste jučer dramile oko upisa u srednju.

Oko razine njemackog ja ne bih dvojila. Višu ce sigurno napisat za barem 4, a to je više bodova nego 5 na nižoj. Još ima angažiranu profesoricu.

I neka sanja. Ne vidim razlog da joj se snovi ne ostvare. Nije da sanja o udaji za engleskog princa.
koka2004 is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 12:00   #15
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
Joj, Štefi, već ti je 4. srednje. Ko da ste jučer dramile oko upisa u srednju.
Jelda?! Kako rastu, kao da ih je pas popišao. Ali drame ostaju iste, derište jedno materino.

Quote:
Oko razine njemackog ja ne bih dvojila. Višu ce sigurno napisat za barem 4, a to je više bodova nego 5 na nižoj. Još ima angažiranu profesoricu.
To sam i ja rekla, ali ona je nesretna ako nema razloga za dramu. I na kraju će sve proći glatko.

Quote:
I neka sanja. Ne vidim razlog da joj se snovi ne ostvare. Nije da sanja o udaji za engleskog princa.
Puno toga ona još idealizira. Kad čuje kakve stvari se prevode po EU birokratskim uredima, bojim se da će vrišteći pobjeći.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 12:41   #16
svi izborni predmeti na dm su automatski visa razina. nema nikakvog biranja.
moze eventualno u ovom slucaju dvaju jezika kalkulirati da joj eng bude izborni, ako ga bolje zna, a njem obavezni pa uzme B.
ali ako zeli upisati germnistiku bilo gdje, cisto sumnjam da primaju kandidate s polozenom nizom razinom.
i zanemari ove gluposti o izbjegavanju studiranja jezika. jezicari su, bogu hvala, jako trazeni i stvarno mogu birati i mijenjati poslove kad pozele.
jedino ako se bas dvoumi izmedju FF i FER-a, onda nek ipak izabere FER.
kakva pusta ekonomija.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 13:37   #17
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
svi izborni predmeti na dm su automatski visa razina. nema nikakvog biranja.
Ispada da naši fakulteti to onda ne znaju.

Quote:
moze eventualno u ovom slucaju dvaju jezika kalkulirati da joj eng bude izborni, ako ga bolje zna, a njem obavezni pa uzme B.
ali ako zeli upisati germnistiku bilo gdje, cisto sumnjam da primaju kandidate s polozenom nizom razinom.
Meni su zapravo misteriozni različiti kriteriji na istim smjerovima, a različitim gradovima. Ok, kužim da se možda radi selekcija zbog veće navale u ZG, ali neko ujednačeno predznanje valjda moraš imati.

Ili se sve to pročisti do kraja prve godine.

Quote:
i zanemari ove gluposti o izbjegavanju studiranja jezika. jezicari su, bogu hvala, jako trazeni i stvarno mogu birati i mijenjati poslove kad pozele.
jedino ako se bas dvoumi izmedju FF i FER-a, onda nek ipak izabere FER.
kakva pusta ekonomija.
Nikakvo izbjegavanje. Uz povremene interese za neke druge studije, jezici su njena ljubav još od petog-šestog osnovne. Očito je da nije u pitanju nikakvo dječije lutanje i traženje, tako da dileme uopće nema. Studirat će ono što voli, a poslije će nekako ako bude trebalo. Uvijek može nadograditi.

Ekonomiju neću ni spominjati, iako iz njenog razreda njih 5-6 pikiraju baš na nju.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 13:45   #18
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ispada da naši fakulteti to onda ne znaju.



Meni su zapravo misteriozni različiti kriteriji na istim smjerovima, a različitim gradovima. Ok, kužim da se možda radi selekcija zbog veće navale u ZG, ali neko ujednačeno predznanje valjda moraš imati.

Ili se sve to pročisti do kraja prve godine.



Nikakvo izbjegavanje. Uz povremene interese za neke druge studije, jezici su njena ljubav još od petog-šestog osnovne. Očito je da nije u pitanju nikakvo dječije lutanje i traženje, tako da dileme uopće nema. Studirat će ono što voli, a poslije će nekako ako bude trebalo. Uvijek može nadograditi.

Ekonomiju neću ni spominjati, iako iz njenog razreda njih 5-6 pikiraju baš na nju.
ne znam s kim si to razgovarala na faxu, ali to vrijedi otkad je uvedena DM tako da je nemoguce da to netko ne zna.
bilo koji izborni je uvijek visa razina, razine su se mogle birati samo za obavezne predmete, a sad vise ni to ne vrijedi za hrv od prosle godine otkad je jedinstvena razina
dakle, razina se jos uvijek bira samo za mat i str.jezik i gledas koju razinu trazi koji fax, kao i koje izborne predmete trazi. onda jos ukalkuliras u sve to u kojem postotku igra ulogu odredjeni ispit DM i ocjene i ima li jos neki dodatni prijemni u igri.
ovo je za zg:
https://www.trinom.hr/trinom/drzavna...is-na-fakultet
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 13:55   #19
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Hoće na engleski + njemački, treba joj i matura iz njemačkog, ali ima kontradiktorne informacije da li A ili B razina. Ženska iz servisa za studente kaže da je tu teže upasti, na sve smjerove koji uključuju engleski ih se puno prijavljuje, a primaju mislim samo 15. A ova moja je inače dramatična... Ista sranja smo proživljavale kad je upisivala srednju, a na kraju je bila 6. na rang listi.

Probala sam joj objasniti da bi bilo jako malo studenata da fakultete upisuju samo odlikaši, ali ne prima se. A i u školi im prilično dižu tenzije, stalno se sve vrti oko dm. Ima neku mladu profesoricu njemačkog, ženska je baš super. Pošto navodno nema puno onih koji polažu dm iz njemačkog, ona se uhvatila da joj nabavi materijale, svaki čas joj donosi neke vježbe, stare dm... Neće ići ni na kakve pripreme, kaže da će radije sama štrebati, a lovu ubiti na vozački i zapiti ostatak kad položi/padne dm.
Mislim da ja anglistika + germanistika lijepa kombinacija. I mislim da se taj combo popuni jer je popularam smjer. Svakako je tu ipak bitna DM ali i prosjek ocjena.
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Da poželi upisati ekonomiju, osobno bih je zaključala u podrum i bacila ključ.

Nju zanima psihologija, ali joj se ne sviđa perspektiva za posao. U igri su bile i antropologija ili lingvistika, ali je svjesna da tu kruha nema. Neka studira ono što voli, a voli jezike, ono zaista voli. Ja sam natjerana na ekonomiju i zdušno mrzim ono što radim već 30 godina. To je zadnje što bih joj poželjela.
Mislim da su antropologija i lingvistika poprilično bezperspektivni smjerovi. Bolje jezici.
Quote:
Magenta123 kaže: Pogledaj post
Ako prijavljuje strani jezik kao izborni predmet na DM, kolko ja znam, automatski ide razina A

Sent from my SM-A346B using Tapatalk
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
svi izborni predmeti na dm su automatski visa razina. nema nikakvog biranja.
moze eventualno u ovom slucaju dvaju jezika kalkulirati da joj eng bude izborni, ako ga bolje zna, a njem obavezni pa uzme B.
ali ako zeli upisati germnistiku bilo gdje, cisto sumnjam da primaju kandidate s polozenom nizom razinom.
i zanemari ove gluposti o izbjegavanju studiranja jezika. jezicari su, bogu hvala, jako trazeni i stvarno mogu birati i mijenjati poslove kad pozele.
jedino ako se bas dvoumi izmedju FF i FER-a, onda nek ipak izabere FER.
kakva pusta ekonomija.
Što nije da je samo matematika ostala A i B razina, sve ostalo da je po novom jedna razina?
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2023., 13:58   #20
Quote:
-skyfall- kaže: Pogledaj post
Mislim da ja anglistika + germanistika lijepa kombinacija. I mislim da se taj combo popuni jer je popularam smjer. Svakako je tu ipak bitna DM ali i prosjek ocjena. Mislim da su antropologija i lingvistika poprilično bezperspektivni smjerovi. Bolje jezici. Što nije da je samo matematika ostala A i B razina, sve ostalo da je po novom jedna razina?
ne.
strani jezik i matematika imaju A i B.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:37.