Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2006., 12:36   #1
Tko su ili što su Goranci?

Zna li netko povijest Gorana(c)a?

Zadnje uređivanje TRIQ : 30.12.2006. at 15:38.
TRIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 12:41   #2
Kojeg Gorana?
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 13:01   #3
Gorani-Goranci

Quote:
juanpablom kaže:
Kojeg Gorana?
Goranci.- Malena etnička grupa u područjima Gore i Opolja, na sjevernim obroncima Šar-planine i tromeđi Kosova (Metohije), Albanije i Makedonije. Zbog udaljenosti ovoga područja od glavnih putnih pravaca, još uvijek su u velikoj mjeri očuvani elementi govornog jezika iz XVIII stoljeća pa i elementi staroslavenskog jezika, premda je primjetan i utjecaj albanskog. Goranci su islamske vjeroispovjedi. Prva džamija u selu Mlike sagrađena je još 1238.
TRIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 13:18   #4
negdje smo pisali o njima, samo sam zaboravio gdje
možda Dunj@ zna mislim da je ona pokrenula temu
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 13:31   #5
Quote:
g2sl kaže:
negdje smo pisali o njima, samo sam zaboravio gdje
možda Dunj@ zna mislim da je ona pokrenula temu

jesam, ali ne na ovom forumu. tamo više i ne bih našla temu. možda je u muzeju ili podrumu ?

a neki mi se komentari tamo i nisu baš sviđali iako su možda i bili istiniti. kasnije sam naišla na opravdanje ali bilo je kasno.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 13:58   #6
a da, mislio sam da je na ovom, neće se ni meni tražiti
tamo se dođe preko mojeg potpisa, s bloga
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 14:03   #7
Quote:
TRIQ kaže:
Goranci.- Malena etnička grupa u područjima Gore i Opolja, na sjevernim obroncima Šar-planine i tromeđi Kosova (Metohije), Albanije i Makedonije. Zbog udaljenosti ovoga područja od glavnih putnih pravaca, još uvijek su u velikoj mjeri očuvani elementi govornog jezika iz XVIII stoljeća pa i elementi staroslavenskog jezika, premda je primjetan i utjecaj albanskog. Goranci su islamske vjeroispovjedi. Prva džamija u selu Mlike sagrađena je još 1238.
Gorani su u Gorskom kotaru

a Goranci su ovo. i upravo zbog jezika - ne "osjećaju" pripadnost albanskom etnikumu
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 15:34   #8
re

Quote:
revolution kaže:
Gorani su u Gorskom kotaru

a Goranci su ovo. i upravo zbog jezika - ne "osjećaju" pripadnost albanskom etnikumu
Oni sami sebe zovu Gorani, s naglaskom na o.
TRIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 15:12   #9
Dunja, o čemu ti to?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2006., 19:49   #10
Kažu Goranin i Goranka, ima i pesma "Goranine, ćafanine"

To za džamiju u 13. veku sam stvarno iznenađen. Ne znam da li su u to doba Turci kao jedini muslimani Balkana te godine bili prešli u Evropu a kamo li da su Goranci prihvatili islam, koji ni do dana današnjeg nije potpuno prihvaćen.

Oni i dalje slave Mitrovdan i Đurđevdan, još uvek imaju crkve, a sećaju se i poslednje Goranke koja nije prešla na islam iako su joj deca i muž prešli. To je čuvena Božana. Goranci su vredni ljudi, stočari ali već vekovima idu u pečalbu. Najveća im je želja da se sahrane u Gori. Mnogi od poslastičara su Goranci a ne Albanci kako se obično misli.

Prisvajaju ih svi od reda: Srbi i Makedonci, Bugari i Albanci. Imaju osobene nošnje i pesme: Marijo deli bela kumrijo, Navali se Šar planina, Goranine, ćafanine...
Au197/79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 20:55   #11
Gorani su iz Gorskog kotara
outoftheblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 22:41   #12
Quote:
TRIQ kaže: Pogledaj post
Goranci.- Malena etnička grupa u područjima Gore i Opolja, na sjevernim obroncima Šar-planine i tromeđi Kosova (Metohije), Albanije i Makedonije. Zbog udaljenosti ovoga područja od glavnih putnih pravaca, još uvijek su u velikoj mjeri očuvani elementi govornog jezika iz XVIII stoljeća pa i elementi staroslavenskog jezika, premda je primjetan i utjecaj albanskog. Goranci su islamske vjeroispovjedi. Prva džamija u selu Mlike sagrađena je još 1238.
A da nisi nešto pobrkao ! Pa šta ne stiže islam u te krajeve s turskim osvajanjima nakon 1389 ???
Profesor. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 17:06   #13
Kakve veze imaju Vlasi s celom pricom?
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2007., 08:56   #15
Islam stiže u Srbiju poslije 1389. godine. I to najviše u XV vijeku. Smederevo kao glavni grad Srbije pada tek poslije 1450. godine. Pošto je bitka na Kosovu bila pogubna po obije vojske Turcima je trebalo nekoliko godina da se vrate i zauzmu dio oko mjesta na kom su se sukobili.
__________________
What I like to drink most is wine that belongs to others
Diogen is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 10:04   #16
Bez ljutnje ali Gorani mi nikako ne pašu, naginju malograđanštini..
Abbazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 15:58   #17
Quote:
Abbazia kaže: Pogledaj post
Bez ljutnje ali Gorani mi nikako ne pašu, naginju malograđanštini..
Tema je o Gorancima, koji nisu isto što i Gorani.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:06.