Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2017., 13:23   #21
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
"People seem good while they are oppressed, but they only wish to become oppressors in their turn: life is nothing but a competition to be the criminal rather than the victim." – Bertrand Russell, Letter to Ottoline Morrell, 17 December, 1920

Je li ljudsko biće pokvareno ili su institucije te koje ga kvare?

A)
Kod nekih, a konkretno i kod mene od djetinjstva fantazije ukljucuju to da sam nekakav superheroj/zastitnik/spasitelj. Imam tu mocu da mi nitko ne moze nista a ja mogu sve ali koristim tu moc da pomognem slabima.

Drugim rijecima zelim imati dovoljnu moc da me ne mora biti strah nikoga a tu moc bi koristio samo da zaradim ljubav drugih (tj. da ih spasim od tirana kao sto i sebe mogu spasiti).

B)
Nasuprot tome neki imaju fantazije koje ukljucuju da su na neki nacin vladari, kraljevi itd. Oni bas sanjare o koristenju svojih moci ka upravljanju drugim ljudima.

Drugim rijecima, oni zele imati dovoljnu moc da ih se drugi boje a tu bi moc koristili da ugode sebi.

I jedno i drugo je narcizam.

Cini se da mentalni stav B proizlazi iz razvoja u kojem je osoba imala slabijeg od sebe na raspolaganju. A stav A proizlazi iz bivanja tim slabijim od B.

Osobe A u sebi sadrzi imprint osobe B (zlostavljaca) i pokusavaju ne biti to.
Osoba B u sebi sadrze imprint osobe A (slabica) i pokusavaju ne biti to.

U svakom slucaju, osim sto sam to ovako razlozio, htio sam istaknuti da je kod mene bas vrlo jako to da ne zelim biti "oppressor" ili "criminal", bez obzira na obzir ne zelim tu ulogu.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 13:33   #22
Ako ćemo baš tako postavljati stvari (a hajmo, za potrebe rasprave, mada ne vidim zašto bismo trebali baš tako postaviti stvari), mislim da se većina vidi u A). Pitanje koje se može postaviti je dosta "zajebano" i mislim da si ga iskreno mogu postaviti samo najhrabriji: što ako smo svi mi sposobni da budemo "čudovišta"? Kažu - daj čovjeku vlast i vidjet ćeš kakav je. Mislim da je ljudima inherentno da o sebi imaju visoko mišljenje i to je možda i potrebno. Ali što ako bi svatko trebao doslovce kretati od sebe i samo od sebe? Ja mislim da bi.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 13:37   #23
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
U svakom slucaju, osim sto sam to ovako razlozio, htio sam istaknuti da je kod mene bas vrlo jako to da ne zelim biti "oppressor" ili "criminal", bez obzira na obzir ne zelim tu ulogu.
Ni ja i tko zna u kakvom je stanju gospodin Russell pisao to pismo. Nije taj citat uopće važan naročito, čak je i dosta bezvezan. Ali mi je poslužio kao izlika da postavim neka pitanja.

Ja bih čak išao "toliko daleko" da bih rekao da dobro i zlo ipak na kraju postoje, svim relativizacijama usprkos. A što se tiče ljudi, nekako mi se čini da se u suštini mogu dijeliti na maliciozne i benevolentne. Međutim, upravo ti koncepti počivaju na dubljim konceptima dobra i zla (ili barem "onog lošeg"); riječ je o vrsti ćudi, a onda i intencijama. Put do pakla možda jest popločen dobrim namjerama, ali to ne znači da ne postoji još jedan koji je popločen lošim.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 13:42   #24
Jasno, "zlo" ima određenu teološku dimenziju pa je "sekularnim" ljudima neprivlačan kao koncept (pa tako i meni vrlo često); međutim, to nas ne priječi da pričamo o "onom lošem". Loše može biti svašta i sve od toga može imati zajednički nazivnik. Hrana se može loše skuhati. Može se loše napraviti neki posao (što onda ima određene loše posljedice). Razgovor se može voditi i odvijati na loš način, naročito kada najmanje jedna strana ima loše intencije (kojih i ne mora biti svjesna, možda najčešće i nije). Ako je vani jako hladno, a ja sam obukao kratke rukave, evidentno je da sam se loše odjenuo. Itd.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 15:34   #25
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Je li ljudsko biće pokvareno ili su institucije te koje ga kvare?

Ali tko je stvorio institucije, ako ne ljudi?
Institucije su kao i ljudi, neke bolje neke lošije, jedino što im je trajanje drugačije pa su u pravilu inertnije. Što je ok, budući da im je to funkcija. Kao balast na brodu, koji nije "balast" u prenesnom smislu nepotrebnog tereta, nego ima svoju funkciju. Ljudima je, kad su u "polju" neke institucije, teško djelovati individualno - vidimo npr. kako se Trump muči obrnuti institucionalne promjene koje je Obama s mukom načinio. Naravno, ta težina pojedinca ne oslobađa odgovornosti.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 16:19   #26
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Institucije su kao i ljudi, neke bolje neke lošije
Jasno, ali što ih čini boljima, a što lošijima? Recimo ljude (jer ljudi stvaraju i čine institucije)? Ja bih skoro pa rekao jačina volje i želja da se bude dobrim te činjenje sve da se takvim i (p)ostane (imajući u vidu da uvijek možemo i ugristi pa i uništiti onoga tko nam stane na put i baš zato to ne raditi bilo kome, ono što bi bila poanta više manje svih istočnjačkih borilačkih vještina).

Međutim, ovo što sam gore napisao prije zagrade ne završi uvijek nužno dobro jer su i razni komunistički diktatori i inkvizitori koji su palili "vještice" i fašisti svi odreda mislili da se bore "za pravu stvar", da su oni dobri.

Zašto su neki ljudi bolji, a drugi lošiji? Pa puno je razloga. Osim toga ljudi se mogu i pokvariti (i često se kvare), a vjerojatno i popraviti.

Ovo u početku ovog topica je smiješna simplifikacija stvari, gotovo u rangu ajkovskih teorija zavjera. Kao i mnoge stvari koje ljudi pišu na drugim threadovima. Imamo tu kao neke eto vladajuće koji eto imaju puno novaca i moći i za njih se "podrazumijeva" da su "zli", a s druge strane je dobar plebs, radnička klasa ili tko već koji su po prirodi "dobri", samo im treba više novaca i moći da pokažu svoju "dobrotu".

Zašto bi "ukidanje klasa" ili težnja najrazličitijim oblicima "jednakosti" (do granica bezumlja, a onda i preko njih) uopće bile "dobre" stvari?
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 16:20   #27
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
A)
Kod nekih, a konkretno i kod mene od djetinjstva fantazije ukljucuju to da sam nekakav superheroj/zastitnik/spasitelj. Imam tu mocu da mi nitko ne moze nista a ja mogu sve ali koristim tu moc da pomognem slabima.

Drugim rijecima zelim imati dovoljnu moc da me ne mora biti strah nikoga a tu moc bi koristio samo da zaradim ljubav drugih (tj. da ih spasim od tirana kao sto i sebe mogu spasiti).

B)
Nasuprot tome neki imaju fantazije koje ukljucuju da su na neki nacin vladari, kraljevi itd. Oni bas sanjare o koristenju svojih moci ka upravljanju drugim ljudima.

Drugim rijecima, oni zele imati dovoljnu moc da ih se drugi boje a tu bi moc koristili da ugode sebi.

I jedno i drugo je narcizam.

Cini se da mentalni stav B proizlazi iz razvoja u kojem je osoba imala slabijeg od sebe na raspolaganju. A stav A proizlazi iz bivanja tim slabijim od B.

Osobe A u sebi sadrzi imprint osobe B (zlostavljaca) i pokusavaju ne biti to.
Osoba B u sebi sadrze imprint osobe A (slabica) i pokusavaju ne biti to.

U svakom slucaju, osim sto sam to ovako razlozio, htio sam istaknuti da je kod mene bas vrlo jako to da ne zelim biti "oppressor" ili "criminal", bez obzira na obzir ne zelim tu ulogu.

Možeš ti htjeti ili ne htjeti, ali prilika je ta koja čini lopova.

A nekako mi se čini i da je taj narcizam malo previše patologiziran, jer je u zdravom obliku praktički neophodan za funkcioniranje u društvu.

To što fantaziraš o ovom ili onom znači samo - da si sklon fantaziranju. A to rade sva djeca i oni koji nikada nisu odrasli. Neki dan mi je bilo dosadno pa sam isfurala plan za zauzimanje Asgarda. Toliko je savršen da ga neću odmah razotkriti nego ću napisati priču, ako mi se bude dalo. Najvjerojantnije neće, jer mi se u zadnje vrijeme ne da ništa. Vladati, manipulirati i tlačiti mi se nikada nije dalo, a svi dosadašnji pokušaji spašavanja/zaštite nekoga ili nečega završili bi neslavno, pa mi se više ne da ni to. Sve više sam mišljenja da su ljudi stoka i žele to ostati.

Ovih bi se dana trebala šutnuti u guzicu da odem kopat vrt. Ali jednostavno mi se ne da raditi nešto na što me netko drugi prisiljava, pa makar to bila ja sama. I mislim da je baš to taj kuršlus iz kojeg izviru narcističke fantazije - većina ljudi pomirit će se s tim da ih netko tlači, ili da netko tlači njih jer je tako odredio dragi Bog, demokratska procedura, neki kozmički kurac, svejedno. Neće dovoditi u pitanje sveti robovlasnički poredak nego će bez protesta igrati ulogu koja im je dodjeljena. Za to im ne treba nikakva filozofija, dovoljna je narodna mudrost o kojoj pjeva Krleža.

Ako si izvan tih tokova, možeš fino fantazirati o drugačijem svijetu, bez obzira na to igraš li ondje ulogu vladara (prosvijećeni apsolutizam ) ili anarhista, kakvog god. Od toga nitko nema ni štete ni koristi. Do zajeba dolazi kad počneš ozbiljno zabrijavati da možeš nešto učiniti, jer tada krećeš krojiti svijet po svojoj mjeri, a to nije niti mjera šutljive većine koja mirno vuče svoja kola, niti onih koji upravljaju njima.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 16:34   #28
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Jasno, ali što ih čini boljima, a što lošijima? Recimo ljude (jer ljudi stvaraju i čine institucije)? Ja bih skoro pa rekao jačina volje i želja da se bude dobrim te činjenje sve da se takvim i (p)ostane (imajući u vidu da uvijek možemo i ugristi pa i uništiti onoga tko nam stane na put i baš zato to ne raditi bilo kome, ono što bi bila poanta više manje svih istočnjačkih borilačkih vještina).

Međutim, ovo što sam gore napisao prije zagrade ne završi uvijek nužno dobro jer su i razni komunistički diktatori i inkvizitori koji su palili "vještice" i fašisti svi odreda mislili da se bore "za pravu stvar", da su oni dobri.
Dobro, ja vjerujem u neke čudne zastarjele zamisli poput "ljudske prirode" i sl. Pa onda mislim da je dobro kad neki pripadnik vrste homo sapiens bude sapiens, dakle, da je sapientia ono što je dobro ljudima. A što je sapientia, grč. sophia? - svakako nešto povezano sa svjesnošću i razumom i slobodom.

I to je stvar kod ovih što odu ukrivo a misle da hoće dobro, što ne prihvaćaju da ne mogu natjerati druge na ono što je ljudima dobro, odnosno, da je tome moguće samo slobodno pristupati. Tako se meni čini.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 16:47   #29
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Dobro, ja vjerujem u neke čudne zastarjele zamisli poput "ljudske prirode" i sl. Pa onda mislim da je dobro kad neki pripadnik vrste homo sapiens bude sapiens, dakle, da je sapientia ono što je dobro ljudima. A što je sapientia, grč. sophia? - svakako nešto povezano sa svjesnošću i razumom i slobodom.

I to je stvar kod ovih što odu ukrivo a misle da hoće dobro, što ne prihvaćaju da ne mogu natjerati druge na ono što je ljudima dobro, odnosno, da je tome moguće samo slobodno pristupati. Tako se meni čini.
Da, mislim da bi moglo biti tako.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 17:06   #30
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Ni ja i tko zna u kakvom je stanju gospodin Russell pisao to pismo. Nije taj citat uopće važan naročito, čak je i dosta bezvezan. Ali mi je poslužio kao izlika da postavim neka pitanja.

Ja bih čak išao "toliko daleko" da bih rekao da dobro i zlo ipak na kraju postoje, svim relativizacijama usprkos. A što se tiče ljudi, nekako mi se čini da se u suštini mogu dijeliti na maliciozne i benevolentne. Međutim, upravo ti koncepti počivaju na dubljim konceptima dobra i zla (ili barem "onog lošeg"); riječ je o vrsti ćudi, a onda i intencijama. Put do pakla možda jest popločen dobrim namjerama, ali to ne znači da ne postoji još jedan koji je popločen lošim.
Osoba koja ima nekakvu namjeru i ocekivanje, primarno ce smatrat malicioznim/zlim sve ono sto se tomu protivi. U tom nastaje dobro i zlo.

Naravno, sprjecavat u necem te moze prijatelj jer ti zeli dobro, ili dobar zakon koji npr. zabranjanjuje lihvarenje, ali to je komplikacija u koju ne bi ulazio bespotrebno.

U samom korijenu dobrog i loseg je volja. Sve sto pomaze volji je (za tu osobu) dobro, sto joj odmaze je lose. Kroz takvu spoznaju dobrog i loseg, volja napreduje u svojoj sposobnosti.

S obzirom da smo samosvijesni, mozemo cak i sebe spoznati kao dobre ili lose za svoju volju recimo mrziti se jer smo nesposobni nesto obaviti npr.

Radi/iskustvo svih volja na ovoj planeti u interakciji sa sobom i svojom okolinom doslo se do nekih stvari i pojava koje se manjevise univerzalno smatraju dobrima ili losima, ali ja ne vidim tu neku dubinu u tome kao npr. jednostavko koji ce reci da stvari imaju inherentne vrijednosti same po sebi i da postoji nekakvo inherentno univerzalno dobro.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 00:53   #31
Quote:
Lachen kaže: Pogledaj post
Što bi bili izvorni ljudski interesi? Možda su sigurnost, mir i red koje jamče stabilna vlast i čvrsta društvena hijerarhija izvorni ljudski interesi. U tom smislu, ako je filozofija zbilja bila u službi vladajućih klasa, onda je i podupirala izvorne ljudske interese.
O izvornim ljudskim interesima nisu vodili računa oni filozofi koji su pokušali zavaditi sluge sa svojim gospodarima potičući u radnim ljudima nezadovoljstvo, gnjev i frustraciju - oni su to nazivali 'osvještavanjem'.



Skoro samo o tome drvi. Kao i kultura. Nekakvo dosadno moraliziranje o pravednosti, solidarnosti,ekologiji i ljudskim pravima. Nema duha, nema metafizike, nema sofisticiranosti.
pa što onda ako nema duha i metafizike? život je veći od duha.duh nije veći od života.ne postoji ništa veće od života. a metafizika ionako znači svojevrsno zastranjenje,stranputica.put u ništavilo.
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:14.