Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old Danas, 14:16   #3501
Quote:
mistylis kaže: Pogledaj post
Evo još malo za teoretičare zapadnoeuropske bijede, stan u Švedskoj za 13 000€
Ovo je skroz simpatično mjesto s oko 18 000 stanovnika. Nekog posebnog NKV posla tamo vjerojatno nema, al tko je nastavnik ili medicinska sestra i sl. može se zaposlit i nadat plaći od oko 2000€. Pa kome je neizdrživo u Münchenu ili Stockholmu nek ide tam umjesto da doma laprda o tome kak je u Njemačkoj/Švedskoj/itd neprikosnoveni luksuz imati svoj "dom". Lakše do doma nego u Hrvatskoj oduvijek bilo i dugo će još biti

http://www.bocentrum.se/objekt/864435/
Čovječe medicinske sestere imaju kod nas plaće 7000 kuna.
Moj prijatelj u selu kraj Virovitice iznajmjlivao kuću trokatnicu s garažom za tisuću. kuna.

Eto, i po čemu bi za 2000 € u tom švedskom selu med. sestri bio veći standard nego za 1000 € u hrvatskom selu?
Old Danas, 15:06   #3502
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Moj prijatelj u selu kraj Virovitice iznajmjlivao kuću trokatnicu s garažom za tisuću. kuna.

Eto, i po čemu bi za 2000 € u tom švedskom selu med. sestri bio veći standard nego za 1000 € u hrvatskom selu?
Mislim da medicinska sestra u Švedskoj ima više od 2.000€ netto, jer inače nebi išlo toliko doktora i sestara iz Njemačke u Švedsku. Odnosno imaju dosta puta u "vukojebini" uz plaću i bezplatan stan.

A drugo pitanje je koliko bolnica i s time bolničarki treba u Virovitici i okolici koje bi mogli iznajmiti kuću za toliko malo.

Hrvatsko tržište za najam skoro da ne postoji i zbog toga nije regulirano isto ako ima dobre postojeće zakon

Samo evo iznajmljiva se većinski bez ugovora da se ne prijavi i s tim i vlasnik nekretnine može sutra reći "kupi se 1." I što ćeš, baš takve situacije su doveli i do toga da svak hoće nekretnine koje se teoretski uopće ne izplate, jer je u nekim krajevima kupovna cijena visoka a najam nizak. U Njemačkoj 50% nema nekretnine u obitelji u Hrvatskoj vise od 90% je ima. Cak i u ne imanju nekretnine ima prednosti ponekad i to je da te ne veže uz neko mjesto. Znaci prija i lakše ćeš preseliti sa jednog kraja države u drugi jer jedan iznajmljen stan odkazes i unajmila drugi, ako imaš nekretninu koju "navodno" ne plaćaš ipak moraš na drugom kraju platiti najam, a i postojeća nekretnina ima troškova.
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 15:47   #3503
Što se tiče bivši gastarbajtera i nekretnina, ne smijete zaboraviti da veliki dio gastarbajtera nikada nije dobio neograničen boravak i s tim su uvijek bili mišljenja da će za 3-5 godina napustiti njemačku (ili druge država) i od jednom 5 godina je nastalo 6x5 godina i na kraju su izgubili mladost i kontakt sa obitelji a to sve da bude obitelji bolje. A i pritisak naših domacih kao i drugi gastarbajtera je jak. Meni se naprimjer redovno još rugaju što vozim "samo" Škodu, isto ako to auto više vrijedi od tog 6 godina starog bmw-a osobe koje se ruga itd. Na neke stvari su teški naši ljudi, svejedno da li u domovini ili tuđini. Ako imaš stan od 100m2 moraš imati i dobro auto itd. A možda zbog tog stana nemaš ni za toliko dobro auto. Možda ti nije važno to auto kao druge stvari itd. Ali evo ipak će ti se rugati "ima stan više od 100m2 u boljem djelu grada, a vozi Škodu" a većina niti je vidila to auto ili sjela u njega, ali zna naravno da je gore od 6,8 ili 10 godina starog Audi, BMW ili Mercedesa...
Naši ljudi (neovisno) gdje se puno više definiraju kroz novac , aute i nekretnine od naprimjer njemaca odnosno će njemac prija prihvatiti da ti nije važno da imaš dobro auto ili da ti dobro auto toliko važna da si spreman zbog njega živjeti u losijem stanu.

Ili "sramota" ne uspjeha u Njemačkoj ili negdje drugo.
Toliko je to važno da imaš ljudi koji su shvatili da im je važniji kraj i rodbina nego 1000€ više u džepu svaki mjesec. I te osobe nesretne ostaju u Njemačkoj jer "što će selo reći". Pa nismo svi isti i to se mora jednostavno prihvatiti ali to je teško za naše ljude. Po meni je uspjeh ako netko nezadovoljan napusti hrvatsku i se vrati nakon 1-2 godine bez da je išta novčano uspio ali je uspio pomoć novog iskustva da bude sretniji u Hrvatskoj. I to sretniji nego bi možda ikada bio bez tog iskustva daleko od kraja i prijatelja/obitelji. Ali u selu će godinama biti "onaj koji nije uspio u Njemačkoj" i "vidi brat mu je izgradio trokatnicu, a i on je bio u Njemačkoj a nije ništa uspio"
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 15:59   #3504
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Zaostala društva bez mozga i moralnog kompasa, kada se nađu u problemima, idu u smjeru većeg poglupljivanja, korupcije, kriminala, ekstremizma, populizma, zatvaranja od ostatka svijeta.... Daleko smo mi od sreće i blagostanja jer se iseljavanjem stvara negativna selekcije i sve više postajemo zatucana sredina u kojoj budale postaju društvena elita.
Upravo to! Kako se može pomisliti da Kerum, Bandić, Obersnel i slična ekipa na nacionalnoj razini može pomoći ovom oporavku realnog sektora...

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 16:26   #3505
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Što se tiče bivši gastarbajtera i nekretnina, ne smijete zaboraviti da veliki dio gastarbajtera nikada nije dobio neograničen boravak i s tim su uvijek bili mišljenja da će za 3-5 godina napustiti njemačku (ili druge država) i od jednom 5 godina je nastalo 6x5 godina i na kraju su izgubili mladost i kontakt sa obitelji a to sve da bude obitelji bolje. A i pritisak naših domacih kao i drugi gastarbajtera je jak. Meni se naprimjer redovno još rugaju što vozim "samo" Škodu, isto ako to auto više vrijedi od tog 6 godina starog bmw-a osobe koje se ruga itd. Na neke stvari su teški naši ljudi, svejedno da li u domovini ili tuđini. Ako imaš stan od 100m2 moraš imati i dobro auto itd. A možda zbog tog stana nemaš ni za toliko dobro auto. Možda ti nije važno to auto kao druge stvari itd. Ali evo ipak će ti se rugati "ima stan više od 100m2 u boljem djelu grada, a vozi Škodu" a većina niti je vidila to auto ili sjela u njega, ali zna naravno da je gore od 6,8 ili 10 godina starog Audi, BMW ili Mercedesa...
Naši ljudi (neovisno) gdje se puno više definiraju kroz novac , aute i nekretnine od naprimjer njemaca odnosno će njemac prija prihvatiti da ti nije važno da imaš dobro auto ili da ti dobro auto toliko važna da si spreman zbog njega živjeti u losijem stanu.

Ili "sramota" ne uspjeha u Njemačkoj ili negdje drugo.
Toliko je to važno da imaš ljudi koji su shvatili da im je važniji kraj i rodbina nego 1000€ više u džepu svaki mjesec. I te osobe nesretne ostaju u Njemačkoj jer "što će selo reći". Pa nismo svi isti i to se mora jednostavno prihvatiti ali to je teško za naše ljude. Po meni je uspjeh ako netko nezadovoljan napusti hrvatsku i se vrati nakon 1-2 godine bez da je išta novčano uspio ali je uspio pomoć novog iskustva da bude sretniji u Hrvatskoj. I to sretniji nego bi možda ikada bio bez tog iskustva daleko od kraja i prijatelja/obitelji. Ali u selu će godinama biti "onaj koji nije uspio u Njemačkoj" i "vidi brat mu je izgradio trokatnicu, a i on je bio u Njemačkoj a nije ništa uspio"
issa ti boga, jel ko sta ovo razumijo ?
Pitralon is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 16:32   #3506
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post

Šta ja znam, možda ni po čemu Ne znam ništa ni o hrvatskim ni o švedskim selima, komentiram samo tu neuništivu legendu o tome kak si jadni Nijemci i Šveđani ne mogu priuštit ni vlastitu potleušicu iako je istina zapravo to da zato što relativno mali broj ljudi u odnosu na Hrvatsku ima fetiš na vlasništvo nekretnine izvan svjetski atraktivnih metropola koštaju manje nego u prosječnoj hrvatskoj pripizdini pa si ako želiš živjeti u toj državi možeš kupit nekretninu lakše nego ako želiš živjet u Hrvatskoj.
mistylis is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 17:24   #3507
Kakvi su demografski i migracijski trendovi po njemackim selima?
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:04.