Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2010., 00:37   #61
Ubiše me optužbe kako smo ja i žena to sve znali i vjenčali se nabrzaka i dijete trebamo dobiti, da nismo normalni i sad sam našao iz glasa koncila jer dotična osoba jako vjeruje u Boga i njegove zakone pa sad eto. I da je tako što kaže neka baka od 80 godina kako je moja baka i njezin dijeda bratić i sestrična to znači da moj pradjeda i njena prabaka brat i sestra odnosno da nam je korijen preko prapradijede. Zaista smo u 8 koljenu rođaci ako je to tako kako nam kažu a kanonsko pravo dopušta iza 4. Što znači da bratić i sestrična se nemogu vjenčati ali njihova dijeca mogu. ma gdje je to od nas.

Evo tekst iz Glasa Koncila

http://www.nasa-obitelj.com/hr/zaruc...radjedova.html

Moja je sasvjest čista i hvala na svemu.
Hudini is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 01:29   #62
Quote:
mišura kaže: Pogledaj post
brat i sestra su rođaci u 2 stupnju, računa se kolko poroda tolko stupnjeva!
A koliko minuta i sekundi.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 01:46   #63
Evo ovako:
1.Nacrtamo na papiru jedno drvo (ako je moguće javorovo ),
2.Na krajnjim grančicama su šukunbabe i šukundjedovi,
3.Na ovim malo jačim su prababe i pradidovi,
4.Na još jačim su djedovi i bake,
4.Na onima iznad tvoje glave su ti mama i tata,
5.Na dnu sjediš ti i čekaš da netko opadne s kruške, a dotle brojiš koliko račvanja ima na svakoj od grana.

Jesam li bio jasan, molim?
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 19:49   #64
Ma ne, to ti ide ovako, od tvog starog ili stare brat ili sestra, njihova djeca su ti bratići i sestrične u prvom koljenu i vi imate istu baku i dedu sa strane jednog roditelja, od tvoje bake il dede brat i od tvog starog ili stare bratić il sestrična i njihovo djete ti je bratić ili sestrična po drugom koljenu, i vi imate istu prabaku, a od tvoje bake bratić ti i njegov unuk ti je bratić u 3 koljenu.
__________________
Heavy Metal will never rust
ajaxo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 21:14   #65
Quote:
ajaxo kaže: Pogledaj post
Ma ne, to ti ide ovako, od tvog starog ili stare brat ili sestra, njihova djeca su ti bratići i sestrične u prvom koljenu i vi imate istu baku i dedu sa strane jednog roditelja, od tvoje bake il dede brat i od tvog starog ili stare bratić il sestrična i njihovo djete ti je bratić ili sestrična po drugom koljenu, i vi imate istu prabaku, a od tvoje bake bratić ti i njegov unuk ti je bratić u 3 koljenu.
Može i tako, ali to piše i u zaključnoj t.5, Pravilnika o računanju rodbinskih koljena gdje se broje račvanja(koljena) od stabla preko svake grane na kojima sjede preci pa se po njihovom broju izračuna koje koljeno su ti njihovi potomci. Ti pokoljenje.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 14:02   #66
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Može i tako, ali to piše i u zaključnoj t.5, Pravilnika o računanju rodbinskih koljena gdje se broje račvanja(koljena) od stabla preko svake grane na kojima sjede preci pa se po njihovom broju izračuna koje koljeno su ti njihovi potomci. Ti pokoljenje.
e može
__________________
Heavy Metal will never rust
ajaxo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 17:56   #67
Brak srodnika. POMOC.

E ovako. Imam jedan veliki problem. U vezi sam sa jednom djevojkom vec godinu i pol ali smo u srodstvu. To nismo znali u pocetku nego smo kasnije saznali. Medjutim,mislili smo da ce ovo nase stati ali nije...e sad,mene zanima ima li kakve opasnosti od ove nase veze,prije svega mislim na nas brak,da li bi bio zabranjen i da li bi ne daj boze nasa djeca imala nekakvih posljedica i da li postoji neki medicinski nacin da se to izbegne. Naime,mi smo tzv. drugo koljeno. Njena nana i moja nana su rodjene sestre. Ali smo ziveli odvojeno i nikada se nismo vidjeli niti smo znali da smo rod. Slucajno smo doznali da smo u tom srodstvu. Molim vas da mi kazete da li smem ovo da radim. Tesko mi je da se od nje rastanem,ona je djevojka mog zivota.
SantiagoBarloti is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 19:00   #68
Nana bi bila baka na bosanskom.

Tema vec postoji, ljubazno cu te spojiti.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 20:57   #69
Quote:
Mel0 kaže: Pogledaj post
Ajde ovako, ovdje sam se načitao svega i ne znam čemu i komu da vjerujem.
Sada ću pitati i molium odgovor samo od onih koji znaju:

Moj djed i njena baka su brat i sestra, u kojem smo koljenu (prema zakonu, ne prema nekim babinskim običajima)


HVALA
Ako si stvarno iz Posušja, "bapski" su ti zakoni poznati, jedino što ti se ne sviđaju. Po onome kako narod u Hercegovini kaže, ako su jedan tvoj roditelj i jedan njezin prvi bratić i sestrična, ti i ona ste drugo koljeno. To po tim zakonima nije "izišlo", kako bi ondje rekli, ni približno. Čak ni tvoje dijete s nekim drugim i njezino dijete ne bi se mogli vjenčati. Ako si baš zapeo, piši crkvenom sudu i prouči svjetovne zakone.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 21:16   #70
Quote:
SantiagoBarloti kaže: Pogledaj post
E ovako. Imam jedan veliki problem. U vezi sam sa jednom djevojkom vec godinu i pol ali smo u srodstvu. To nismo znali u pocetku nego smo kasnije saznali. Medjutim,mislili smo da ce ovo nase stati ali nije...e sad,mene zanima ima li kakve opasnosti od ove nase veze,prije svega mislim na nas brak,da li bi bio zabranjen i da li bi ne daj boze nasa djeca imala nekakvih posljedica i da li postoji neki medicinski nacin da se to izbegne. Naime,mi smo tzv. drugo koljeno. Njena nana i moja nana su rodjene sestre. Ali smo ziveli odvojeno i nikada se nismo vidjeli niti smo znali da smo rod. Slucajno smo doznali da smo u tom srodstvu. Molim vas da mi kazete da li smem ovo da radim. Tesko mi je da se od nje rastanem,ona je djevojka mog zivota.
Sve su ove priče, pa i tvoja, vrlo dirljive. Zakoni, i svjetovni, i crkveni, i narodni, nisu smišljeni da nekomu uskrate ljubav, nego da zaštite potomstvo. Rizika ima. Drugo je koljeno blizak rod. Morate sami odlučiti preuzimate li rizik - to ovdje ne može nitko umjesto vas. Ne bih se usudila suditi, osobito ako je u pitanju ljubav, a ne hir. Ipak malo se detaljnije raspitajte. Sigurno postoji ondje gdje živiš neko genetičko savjetovalište. U Zagrebu postoji u Općoj bolnici Sveti Duh, gdje bi vam stručnjaci odgovorili na konkretno pitanje.
Ako nije moguće da bez velikog rizika imate djecu, možda možete dijete usvojiti i biti sretni. Ako vam to nije dovoljno, možda možete napraviti klik u glavi i prebaciti se na rodbinsku ljubav.
U svakom slučaju, sretno, i vama, i drugima s istim problemom.

Zadnje uređivanje buditedobro : 03.01.2011. at 21:47.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 23:08   #71
zivim u Sarajevu. a ne znam shta da radim....stvarno je volim i nema shanse da prebacim taj klik u glavi,jednostavno ne mogu. raspitacu se mada i meni ovo izgleda preblizu ovo gore je sve pravno a mene to ne zanima koliko me zanima da li ima rizika za nase dete hvala ti. ja cu se jos malo raspitati.
SantiagoBarloti is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 23:46   #72
Quote:
SantiagoBarloti kaže: Pogledaj post
zivim u Sarajevu. a ne znam shta da radim....stvarno je volim i nema shanse da prebacim taj klik u glavi,jednostavno ne mogu. raspitacu se mada i meni ovo izgleda preblizu ovo gore je sve pravno a mene to ne zanima koliko me zanima da li ima rizika za nase dete hvala ti. ja cu se jos malo raspitati.
Pa procitaj temu za pocetak.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 00:52   #73
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Ako si stvarno iz Posušja, "bapski" su ti zakoni poznati, jedino što ti se ne sviđaju. Po onome kako narod u Hercegovini kaže, ako su jedan tvoj roditelj i jedan njezin prvi bratić i sestrična, ti i ona ste drugo koljeno. To po tim zakonima nije "izišlo", kako bi ondje rekli, ni približno. Čak ni tvoje dijete s nekim drugim i njezino dijete ne bi se mogli vjenčati. Ako si baš zapeo, piši crkvenom sudu i prouči svjetovne zakone.
Nastavi trolati s narodnim mudrolijama i okartonit ću te.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 10:10   #74
Iz Obiteljskog zakona RH
Članak 28.
(1) Brak ne mogu međusobno sklopiti krvni srodnici u ravnoj lozi, a u pobočnoj lozi sestra i brat, polusestra i polubrat, dijete sa sestrom ili polusestrom ili bratom ili polubratom svojega roditelja, djeca sestara i braće te polusestara i polubraće.
(2) Iznimno, iz opravdanih razloga, sud može u izvan¬parničnom postupku dopustiti sklapanje braka između djece sestara i braće te djece polusestara i polubraće.

Prema Zakoniku kanonskoga prava
Osobe koje potječu jedna od druge, bilo neposredno (otac/majka-sin/kći) ili posredno (djed/baka-unuk/unuka) srodnici su u ravnoj liniji (ravna loza), a ako ne potječe jedna od druge, ali imaju zajedničke roditelje (brat i sestra) ili nekoga zajedničkog pretka, zajednički korijen, one su srodne u pobočnoj liniji (pobočna loza).

»U ravnoj lozi krvnoga srodstva nevaljana je ženidba među svim precima i potomcima, bilo zakonitim, bilo naravnim«, dok je u »pobočnoj lozi nevaljana sve do četvrtoga stupnja uključivo« (Kanon 1091, par. 1 i 2). Dakle u ravnoj lozi nije moguća ženidba između oca i kćeri, majke i sina, djeda i unuke, bake i unuka, pradjeda i praunuke, prabake i praunuka itd., i to u svim stupnjevima bez granice, a u pobočnoj lozi brak ne mogu sklopiti braća i sestre, djeca dva brata, dvije sestre ili brata i sestre (srodni u 4. stupnju). Zapreka postoji i između tetke i bratića, tetke i sestrića, ujaka i sestrične, strica i sinovice. Čak i ako se prije ženidbe ženici nisu znali da su rođaci, Crkva ne može dati oprost, odnosno takav brak ostaje nevaljan.

Kanon 1092 govori o tazbini i kaže da »u ravnoj lozi čini ženidbu nevaljanom u svakom stupnju«. Tazbina ili svojta veza je između muža i ženinih krvnih srodnika, i između žene i krvnih srodnika njezina muža, a nastaje na temelju njihove valjane ženidbe. U Crkvi i ona predstavlja zapreku za sklapanje sakramenta ženidbe i ona postoji za muža sa ženinim krvnim srodnicima u svim stupnjevima ravne loze (sa ženinom majkom, bakom, prabakom itd. i ženinom kćeri ako je ima s drugim muškarcem, te unukom, praunukom itd.), odnosno za ženu s muževim krvnim srodnicima u svim stupnjevima ravne loze (s njegovim ocem, djedom, pradjedom, itd., i s muževim sinom ako ga je imao s nekom drugom ženom, te unukom, praunukom itd.). Ne može se vjenčati zet s punicom, ženinom bakom, ženinom prabakom; žena s muževim ocem, djedom, pradjedom; očuh s pastorkom, maćeha s pastorkom i dalje silazno. Budući da je ovdje riječ o zapreci crkvenog a ne naravnoga prava, ona se može ukloniti oprostom ako za tazbinski odnos ženici nisu znali prije vjenčanja.

Prema kanonu 1094 kaže da valjano ne mogu sklopiti ni ženidbu »oni koji su vezani zakonskim srodstvom, nastalim iz posvojenja, u ravnoj lozi ili u drugom stupnju pobočne loze«. Oprost u takvu slučaju daje se kada postoji opravdan razlog, i samo ako je isključena mogućnost sklapanja ženidbe s vlastitim potomkom.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 10:40   #75
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Iz Obiteljskog zakona RH
Članak 28.
(1) Brak ne mogu međusobno sklopiti krvni srodnici u ravnoj lozi, a u pobočnoj lozi sestra i brat, polusestra i polubrat, dijete sa sestrom ili polusestrom ili bratom ili polubratom svojega roditelja, djeca sestara i braće te polusestara i polubraće.
(2) Iznimno, iz opravdanih razloga, sud može u izvan¬parničnom postupku dopustiti sklapanje braka između djece sestara i braće te djece polusestara i polubraće.

Prema Zakoniku kanonskoga prava
Osobe koje potječu jedna od druge, bilo neposredno (otac/majka-sin/kći) ili posredno (djed/baka-unuk/unuka) srodnici su u ravnoj liniji (ravna loza), a ako ne potječe jedna od druge, ali imaju zajedničke roditelje (brat i sestra) ili nekoga zajedničkog pretka, zajednički korijen, one su srodne u pobočnoj liniji (pobočna loza).

»U ravnoj lozi krvnoga srodstva nevaljana je ženidba među svim precima i potomcima, bilo zakonitim, bilo naravnim«, dok je u »pobočnoj lozi nevaljana sve do četvrtoga stupnja uključivo« (Kanon 1091, par. 1 i 2).
Dakle, unuci dviju sestara se mogu vjenčati pa mel0 može prestati strahovati.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 13:10   #76
ma ljudi nije toliko ni bitno to po zakonu koliko je bitno da djeca budu ziva i zdrava...mene to vishe brine... al izgleda da ovde slabo ko o tome raspravlja i iznosi iskustva
SantiagoBarloti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 14:31   #77
Quote:
SantiagoBarloti kaže: Pogledaj post
ma ljudi nije toliko ni bitno to po zakonu koliko je bitno da djeca budu ziva i zdrava...mene to vishe brine... al izgleda da ovde slabo ko o tome raspravlja i iznosi iskustva
Pa što onda radiš na DZ? Idi na Prirodne ili Medicinu.
Ili guglaj malo sam: http://en.wikipedia.org/wiki/Consanguinity
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2011., 17:31   #78
što se tiče ženidbe, ne preporučujese po starim narodnim običajima međusobno ženiti do devetog koljena,
dok su se u porodicma ženili zbog imetka , pa je dolazilo do degenracija svake vrste , u nekim daljnjim naraštajima.
zato pamet u glavu, a ako se i žene rođaci u daljnjem koljenu netreba imati djecu, kad tad dođe do tragičnih posljedica.
skorpion1 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 09.01.2011., 18:40   #79
Quote:
skorpion1 kaže: Pogledaj post
što se tiče ženidbe, ne preporučujese po starim narodnim običajima međusobno ženiti do devetog koljena,
dok su se u porodicma ženili zbog imetka , pa je dolazilo do degenracija svake vrste , u nekim daljnjim naraštajima.
zato pamet u glavu, a ako se i žene rođaci u daljnjem koljenu netreba imati djecu, kad tad dođe do tragičnih posljedica.
šališ se... deveto koljeno od istih predaka, valjda znaš računati, dolazi odoka računajući nakon skoro 300 godina.

ne znaju djeca danas ni za prabake i pradjedove, a još manje za njihove potomke koji su im u trećem koljenu, a trebali bi, eto...
bioclinton is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 00:29   #80
bioclinton

tako kaže narodna,
a to je lako ustanoviti kada bi se rođaci mogli međusobno ženiti, bez posljedica, postoje istraživanja koja se bave time, i nije patka
i zato ja lijepo pišem i zapisujem svoje pretke od davnina, muževu stranu , tko se i za koga oženio, te svu djecu koja se rađaju, i mogu reći popis je jaako dugačak, i koristan.

pozdrav i pusa prijatelju
skorpion1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:27.