Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2010., 13:22   #41
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post

Ne. Nego hoću reći da golo i boso tijelo zbog svoje vodljivosti lako i brzo prazni sve u okoliš. Treba mu hrpa dielektrika (odjeća, gumeni potplati cipela) da pražnjenje bude dovoljno sporo da nam stvara navedene probleme.
Pa tko govori o golom i bosom tijelu?

Jel' autorica teme ikad spomenula da se šeće bosa?

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Nadasve kredibilan izvor za vrlo nevjerojatnu stvar.
Hoćeš reći da misliš da si bolji od Teleteksta?
Vidim da si podosta umišljen...


Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Pa ti si rekao. Implicirao si, jer donosiš ideju da je žena mutant koji ima stanice koje na neki prečudni način gomilaju naboj. Žena nije mutant, nego je osjetljivije kože na pražnjenje, a način života (u to spada brdo stvari) joj je takav da se lakše i i dugotrajnije nabija statičkim elektricitetom. Posve je vjerojatno da će od par tisuća ljudi jedna osoba imati takav sklop faktora i da će zbog toga odskakati. Ne vidim apsolutno ništa čudno u njenom iskazu.

Ali ne, ajmo baciti mozak u kantu za smeće i umjesto da obrazložimo fenomen mogućim, prizemnim, vjerojatnim i stvarima koje se događaju, obrazložimo ga deus ex machinom - žena je mutant. Vrlo razumno.
Nisam ni rekao ni implicirao. Pročitaj bolje. Razdvojio sam jedno i drugo objašnjenje.

I kakav crni "deus ex machina"?! Biološka varijabilnost na genetskoj bazi je nešto najprirodnije.

Ne znam što imaš protiv toga da neko bude "mutant". Previše si gledao X-mense.... Mutacije nisu tako neobična stvar... Dosta su česte.


Btw. sjetio sam se jednog Paul McKenna Show-a u kojem je neki Rus, gol do pasa proizvodio iskre između svog prsta i uzemljene metalne ploče .

Kad su stavili papir preko ploče, progorio je papir.

Naravno, moguće je da je prijevara i da je ploča bila ta koja je bila pod naponom, ali mislim da nije.

Ako se dobro sjećam, objašnjenje Rusa je bilo da kontrahira neke mišiće i da to proizvodi naboj.

Sjećam se i nekog dokumentarca u kojem su neki meditanti, isto goli do pasa zapalili novinski papir električnim pražnjenjem.

Možda proizvodnja elektriciteta u ljudskom organizmu i nije nešto tako rijetko (a pada mi na pamet da bi je i neka hrana mogla potencirati).

Možda se radi o nekim genima koje svi imamo, ali su obično inhibirani.
Sustav is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 13:32   #42
Quote:
Sustav kaže: Pogledaj post
Pa tko govori o golom i bosom tijelu?
Jel' autorica teme ikad spomenula da se šeće bosa?
šta ti pročitaš samo prvu rečenicu a ostalo ne vidiš!? napisao je da treba hrpetina dielektrika da dođe do toga da pražnjenje bude sporije.. kada si u običnim kućnim šlapama to je elektricitetu u nama skoro pa kao da smo bosi.
Quote:
Sustav kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da misliš da si bolji od Teleteksta?
Vidim da si podosta umišljen...
pa ima i razloga da bude.

''Naravno, moguće je da je prijevara i da je ploča bila ta koja je bila pod naponom, ali mislim da nije.''
to što si opisao upravo vrišti 'prijevara' ali ne, ti imaš osjećaj da ipak nije, hahah

Zadnje uređivanje coolinesay : 16.02.2010. at 13:40.
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 14:26   #43
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
šta ti pročitaš samo prvu rečenicu a ostalo ne vidiš!? napisao je da treba hrpetina dielektrika da dođe do toga da pražnjenje bude sporije.. kada si u običnim kućnim šlapama to je elektricitetu u nama skoro pa kao da smo bosi.
Matere ti? Ako je potplata od izolacijskog materijala, onda bome nije! A i većina cipela ima potpuno izolirajuću potplatu.

Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
pa ima i razloga da bude.
Ma koji razlozi?
Između teleteksta i Endimiona, uvijek ću izabrati teletekst.

Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
''Naravno, moguće je da je prijevara i da je ploča bila ta koja je bila pod naponom, ali mislim da nije.''
to što si opisao upravo vrišti 'prijevara' ali ne, ti imaš osjećaj da ipak nije, hahah
Da si pogledao emisiju, i ti bi se složio sa mnom.
Sustav is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 14:31   #44
Quote:
Sustav kaže: Pogledaj post
Matere ti? Ako je potplata od izolacijskog materijala, onda bome nije! A i većina cipela ima potpuno izolirajuću potplatu.
imaš pravo. žena je mutant.

a sada idem i ja malo isprobavati svoje nadljudske moći, možda si uspijem zapaliti monitor pogledom, ili prstom...
tebe ću prvog pozvati da snimiš dokumentarac o meni
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 14:42   #45
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
imaš pravo. žena je mutant.

a sada idem i ja malo isprobavati svoje nadljudske moći, možda si uspijem zapaliti monitor pogledom, ili prstom...
tebe ću prvog pozvati da snimiš dokumentarac o meni
Ljudi moji, pa vaši pojmovi o mutacijama doista dolaze iz X-men serijala...
Sustav is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 15:03   #46
Meni se desavalo slicno ponekada, no u zadnjih mjesec-dva desava se ucestalo...Sinoc me malo strecnulo vise kada sam izlazio iz auta...

Cuo sam i ja da moze biti odjeca, pogotovo vuna. Ja sam kupio jednu vunenu jaknu prije 2 mjeseca i moze se desiti da je zbog toga jer me od tada redovno drma...Pokust cu bez te jakne neko vrijeme pa javim da li je bas zbog toga ucestalo udaralo u mene

Zadnje uređivanje Samsung2007 : 16.02.2010. at 15:09.
Samsung2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 15:38   #47
Quote:
Sustav kaže: Pogledaj post
Ljudi moji, pa vaši pojmovi o mutacijama doista dolaze iz X-men serijala...
ako ćemo iskreno, pogledala sam 10 minuta tog filma, zatim sam otišla povraćati u wc
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 15:41   #48
Sustav, evo jedan zakon (nije prirodni, već spada u tip murphyjevih zakona) koji je super primjenjiv na tvoje razumijevanje ove teme:

Green's law of debate: Anything is possible if you don't know what you're talking about.

Kad bi samo znao koliko bi radikalno drukčije čovječje tijelo moralo biti da bi moglo stvarati takve efekte, ne bi ti ni palo na pamet da je "teletekst" u pravu, ili neki show u kojem čovjek očigledno manipulira strujom na drukčiji način, a ti si krivo pohvatao.
Ali eto, za to shvatiti treba ipak znati malo o stanici, membrani, ionskim kanalima, akcijskim potencijalima...

Da, to bi bio pravi x-men mutant. Ne bi ni bio Homo Sapiens.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 17:18   #49
Quote:
Sustav kaže: Pogledaj post
Između teleteksta i Endimiona, uvijek ću izabrati teletekst.
Što onda radiš na forumu, ajd čitaj teletekst A što misliš, odakle informacije na teletekstu (i drugim srodnim medijima)? Da ih možda ne pišu novinari koji u 99% slučajeva nemaju veze s temom o kojoj trkeljaju već nastoje da članak bude što bombastičniji kako bi bio interesantan puku...
coldplug is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 17:25   #50
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Sustav, evo jedan zakon (nije prirodni, već spada u tip murphyjevih zakona) koji je super primjenjiv na tvoje razumijevanje ove teme:

Green's law of debate: Anything is possible if you don't know what you're talking about.

Kad bi samo znao koliko bi radikalno drukčije čovječje tijelo moralo biti da bi moglo stvarati takve efekte, ne bi ti ni palo na pamet da je "teletekst" u pravu, ili neki show u kojem čovjek očigledno manipulira strujom na drukčiji način, a ti si krivo pohvatao.
Ali eto, za to shvatiti treba ipak znati malo o stanici, membrani, ionskim kanalima, akcijskim potencijalima...

Da, to bi bio pravi x-men mutant. Ne bi ni bio Homo Sapiens.
Umišljenko moj...

Ja o membranama, ionskim kanalima, akcijskim potencijalima... znam sve, ali ti si taj koji ne shvaća jednostavnu činjenicu da je evolucija "električnih riba" morala početi nekom jednostavnom promjenom koja je unatoč jednostavnosti bila dovoljna za stvaranje dovoljno značajnog učinka da bi selekcija krenula novim tokom.

Ti ne razumiješ kako funkcionira evolucija, i što je jš gore, nisi sposoban shvatiti implikacije ovih logičkih nužnosti.

Nije dovoljno samo štrebati Endimione, treba znati i razmišljati...

A to tvoje znanje je na razini statističkih simplifikacija koje se nalaze u udžbenicima biologije, te ne obuhvaća područje varijabilnosti, pa ni ekstremne varijabilnost koja u prirodi i te kako postoji, a koju ti udžbenici nikada ne obrađuju.
Limitirano je to tvoje znanje, i način na koji zamišljaš ljudski organizam na osnovu tog uprosječenog štiva...

Jesi li npr. znao da je genetska varijabilnost između individua poneklad ogromna, i to u smislu da neki ljudi uopće nemaju velike dijelove genoma (a ne tek pojedine gene - i ne mislim na trisomije i sl.) kojeg neki drugi pojedinci imaju. Vrlo se čudne stvari o genomu otkrivaju u posljednje vrijeme...

Zadnje uređivanje Sustav : 16.02.2010. at 17:31.
Sustav is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 17:34   #51
Quote:
Sustav kaže: Pogledaj post
..kojeg neki drugi pojedinci imaju.
samo malo, ti tvrdiš da su pojedini ljudi (kao onaj lik sa prstom koji je zapalio papir) zapravo novi korak u evoluciji čovjeka? sićušan ali ipak dovoljan da bi za nekih 1000 - 2000 godina ljudi mogli izgledati puno drugačije nego danas? naravno, uz djelovanje još nekih faktora.
ako bismo promatrali ljudsku evoluciju kao što npr. možemo promatrati razvoj nekoliko generacija vinskih mušica u kontroliranim uvjetima, na neki način ljudi su svih ovih tisuća godina do sada bili obični sisavci ali postoje mogućnosti da se pretvorimo u nešto kao što su navedene električne ribe?

majka priroda je odlučila, još jednom, promijeniti pravac ljudskog razvoja?

Zadnje uređivanje coolinesay : 16.02.2010. at 17:41.
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 18:01   #52
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
samo malo, ti tvrdiš da su pojedini ljudi (kao onaj lik sa prstom koji je zapalio papir) zapravo novi korak u evoluciji čovjeka? sićušan ali ipak dovoljan da bi za nekih 1000 - 2000 godina ljudi mogli izgledati puno drugačije nego danas? naravno, uz djelovanje još nekih faktora.
ako bismo promatrali ljudsku evoluciju kao što npr. možemo promatrati razvoj nekoliko generacija vinskih mušica u kontroliranim uvjetima, na neki način ljudi su svih ovih tisuća godina do sada bili obični sisavci ali postoje mogućnosti da se pretvorimo u nešto kao što su navedene električne ribe?

majka priroda je odlučila, još jednom, promijeniti pravac ljudskog razvoja?
Da razumiješ evoluciju, ne bi postavljao to pitanje.

Jer u mojem spominjanju evolucije tih riba nisam pravio nikakvu projekciju evolucije čovjeka, nego je ta riblja evolucija samo implicirala jednostavne promjene sa značajnim učincima, dovoljno značajnim da mogu djelovati kao selekcijski diskriminator AKO postoji selekcijska prednost u tome.

Implikacija je dakle da i kod ljudi može doći dio jednostavnih promjena sa značajnim učincima - A TO NEMA VEZE sa pitanjem u kojem će smjeru evolucija čovjeka ići, jer to ne ovisi o povremenim mutacijama takvog tipa u ljudskom rodu, nego da li će te promjene biti selekcijski amplificirane u populaciji, što je potpuno nevezano pitanje sa samom statističkom pojavom jednostavnih, ali značajnih promjena.

A što se konkretnog slučaja tiče, ja osobno mislim da, ako neki ljudi imaju takav genetski potencijal, to vjerojatno nije nešto novo, nego neki vrlo stari geni koji su evolucijom inhibirani, kao što neke špiljske ribe bez očiju imaju sve gene za razvoj normalnih očiju, ali su inhibirani.

Zašto je to vjerojatnije? Zato što je električni osjet okoliša vjerojatno nekad bio važan za naše vrlo daleke primitivne riblje ili još primitivnije pretke bez razvuijenih očiju, te je taj potencijal stvaranja elektriciteta i električnog polja, zbog prevage drugih osjetila inhibiran, ali su možda geni ostali u inhibiranom obliku.

Kod nekih pojedinca može možda doći do mutacije koja ih aktivira, a možda čak i puno više nego u originalnom nekadašnjem slučaju.

Ono što štreberčići poput Endimiona i tebe ne shvaćaju, jeste da mi u sebi vrlo vjerojatno nosimo inhibirane brojne kompleksne genetske sekvence naših predaka, pa uključujući i one replilske, vodozemske, riblje, itd...
Sustav is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 18:10   #53
Quote:
Sustav kaže: Pogledaj post
Da razumiješ evoluciju, ne bi postavljao to pitanje.
hahahaha.
uspio si uočiti da pitam jer ne znam nešto.
mislila sam da tome pitanja i služe. ahahahaha

Quote:
Sustav kaže: Pogledaj post
Ono što štreberčići poput Endimiona i tebe ne shvaćaju, jeste da mi u sebi vrlo vjerojatno nosimo inhibirane brojne kompleksne genetske sekvence naših predaka, pa uključujući i one replilske, vodozemske, riblje, itd...
to razumijem. ali ne razumijem zašto te par odgovora na temu tako ražestilo. mislila sam da je odlika pametnih ljudi da odgovaraju jasno, argumentirano i bez tenzija

Zadnje uređivanje coolinesay : 16.02.2010. at 18:16.
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 18:22   #54
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
hahahaha.
uspio si uočiti da pitam jer ne znam nešto.
mislila sam da tome pitanja i služe. ahahahaha


to razumijem. ali ne razumijem zašto te par odgovora na temu tako ražestilo. mislila sam da je odlika pametnih ljudi da odgovaraju jasno, argumentirano i bez tenzija
Uh, uh, uh, uh... Sad se pravimo naivni...
Sustav is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 19:06   #55
Quote:
Sustav kaže: Pogledaj post
Uh, uh, uh, uh... Sad se pravimo naivni...
što da ti kažem. pročitao si me
ne, pitanje zaista nije bilo retoričko.
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 19:50   #56
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
ne, samo ne volim kad ljudi izmišljaju gluposti...
odi u globalno sijelo, brijem da će te tamo poslušati što imaš za reći. ovdje možeš samo očekivati sprdanje...
sa si tako nabrijana.... sala....
i meni se to desava ponekad kad sam na traci za trcanje i na jos nekim mjestima, al primjetio sam da mi se to najcesce desava kad dotaknem onu ogradu u zgradi pri trku, kad se spustam, a ako probam na mjestu onda nista
naughty guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 20:06   #57
Quote:
naughty guy kaže: Pogledaj post
sa si tako nabrijana.... sala....
i meni se to desava ponekad kad sam na traci za trcanje i na jos nekim mjestima, al primjetio sam da mi se to najcesce desava kad dotaknem onu ogradu u zgradi pri trku, kad se spustam, a ako probam na mjestu onda nista
pa meni je jednom kada sam skidala vunenu vestu u mraku poletjelo dosta iskrica u zrak s majice... ja sam se prestrašila a stara mi je rekla da je to samo elektricitet...
i šta sad? nisam vodenkonj, nisam mutant, nemam sreće baš..
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 18:50   #58
ee ljudi mojii...
svastaa...

evo ja sam se jucer tusirala i prvo sve bilo po normalu...
a onda mi onak onaj "kabal" od tusa (sta to vec je)
preso prek noge i stresla me "struja"... onak ko na pastiru...:S
i sad idem ja zatvorit tus kad ono OPET!
i nisam se vise mogla otusirat kak spada...-.-'
ajd, snasla se jesam... al nikad mi se to tak nije dogodilo...
probala sam radijator uhvatit, nije nis bilo, ni na kadi isto...:S
al neznam zas je tak bilo onda...
mislim, bilo je prije kad npr. u billi kolica guram pa onak strese, al to je uobicajeno...
i prije sam frendicu stresla..:S
i to mi onak oke... al sad ovo...:S
kasnije kad sam izasla iz kupaonice i vratila se, jos jednom sam probala
i nije nis bilo...
al kad sam se tusirala, treslo me kad god bi uhvatila neki dio pipe il tusa...:S i kad bi vodu pustila nekako, i ona me tresla..:S

ajd daj objasnite neko too... jer ja neam blaaage...
DarkFurry is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 20:35   #59
Quote:
DarkFurry kaže: Pogledaj post
ee ljudi mojii...
svastaa...

evo ja sam se jucer tusirala i prvo sve bilo po normalu...
a onda mi onak onaj "kabal" od tusa (sta to vec je)
preso prek noge i stresla me "struja"... onak ko na pastiru...:S
i sad idem ja zatvorit tus kad ono OPET!
i nisam se vise mogla otusirat kak spada...-.-'
ajd, snasla se jesam... al nikad mi se to tak nije dogodilo...
probala sam radijator uhvatit, nije nis bilo, ni na kadi isto...:S
al neznam zas je tak bilo onda...
mislim, bilo je prije kad npr. u billi kolica guram pa onak strese, al to je uobicajeno...
i prije sam frendicu stresla..:S
i to mi onak oke... al sad ovo...:S
kasnije kad sam izasla iz kupaonice i vratila se, jos jednom sam probala
i nije nis bilo...
al kad sam se tusirala, treslo me kad god bi uhvatila neki dio pipe il tusa...:S i kad bi vodu pustila nekako, i ona me tresla..:S

ajd daj objasnite neko too... jer ja neam blaaage...
Hmmm, loše nulovanje, probija napon na "nulu". Uzroci mogu da budu razni. Bilo je slučajeva da iz susjedstva zbog nestručnog vezanja "nule" frižidera na vodovodnu instalaciju i pri proboju na masu frižidera dođe cijela vodovodna instalacija pod napon i žena je stradala u kupatilu. Da je bilo instalacije za izjednačenje potencijala ništa se ne bi desilo. Moguće je da su uslovi nulovanja u zgradi narušeni i zato je vodovodna instalacija pod naponom. Nije to baš dobro što se dešava. Dobro bilo malo pretresti instalacije u toj zgradi. Ovo je sve "od oka", ali sigurno je da su uslovi nulovanja narušeni. Zovi električara...
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 21:56   #60
Nema veze sa statičkim elektricitetom. Takve stvari su nemoguće kad si mokar u tuš-kabini. Apsolutno nemoguće.
Bolje brzo zvati električara da popravi nulovanje, da ne bi bilo crne kronike.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:37.