Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2011., 13:44   #1
Dobar biftek u mesnici - gdje?

molim neke iskusne mesojede da mi preporuče dobrog mesara, po mogućnosti u centru ili zapadnom dijelu grada
htjela bi za jednu svečenu prigodu ubrzo napraviti pečenku od telećeg bifteka, i za to bi htjela kupit dobar komad mesa. jel znate gdje bi mogla nabaviti? da li uopće više ima razlike od mesara do mesara? naime, ne spremam često meso, a i kad uzmem uglavnom uzmem u supermarketima!

unaprijed hvala!
ellory is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 14:52   #2
Možda bi bilo dobro da kažeš na koji grad misliš?
Ovo nije gradski forum, nego državni- a bogami i šire od toga- jer nas čita i piše na njemu ekipa iz cijelog svijeta.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 14:58   #3
Quote:
ellory kaže: Pogledaj post
molim neke iskusne mesojede da mi preporuče dobrog mesara, po mogućnosti u centru ili zapadnom dijelu grada
htjela bi za jednu svečenu prigodu ubrzo napraviti pečenku od telećeg bifteka, i za to bi htjela kupit dobar komad mesa. jel znate gdje bi mogla nabaviti? da li uopće više ima razlike od mesara do mesara? naime, ne spremam često meso, a i kad uzmem uglavnom uzmem u supermarketima!

unaprijed hvala!
Teleći biftek ne postoji,
Beefsteak je najfiniji dio junećeg filea.
Ako želiš teleći file preporučujem ti neku od mesnica na Dolcu.Teleći file se uglavnom ne priprema kao pečenje.
Solidnu teletinu možeš nabaviti u mesnici u Sparu u CC1.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 15:29   #4
Fakat, koji oksimoron. A meni prvo upao u oko dio o nepoznatom gradu.
Čitati i naslove, čitati i naslove :mantra:
Pretpostavljam da je i mislila na junad.

Ok, kad napiše koji grad je, možemo joj pomoći s mesarima.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 15:42   #5
vidio sam neki dan u metrou teleći biftek, mislim da je oko 200 kuna kila... zašto ne bi bio biftek od teleta ako je to mlada junetina?
spic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 15:57   #6
Quote:
spic kaže: Pogledaj post
vidio sam neki dan u metrou teleći biftek, mislim da je oko 200 kuna kila... zašto ne bi bio biftek od teleta ako je to mlada junetina?
Zato što je to ipak junetina.Mislim da se točno zna koja je starost životinej potrebna da bi se neko meso klasificiralo kao teletina,junetina ili govedina.
Pa ako ga i zoveš teletinom ne možeš ga raditi kao pečenje.
To je grehota.
Pričekat ćemo šefa od svih mesina.Budu tu pale i slike i skice...
hehehehe
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 16:13   #7
Quote:
spic kaže: Pogledaj post
vidio sam neki dan u metrou teleći biftek, mislim da je oko 200 kuna kila... zašto ne bi bio biftek od teleta ako je to mlada junetina?
Zato jer se u gastronomiji ispravno za taj mišić u tijelu teleta kaže teleći file ili teleća pisanica, bez obzira na to što 99% zagrebačkih mesara krivo kaže teleći biftek. Biftek se kao izraz uporablja za juneći ili goveđi file, bez obzira što govorimo o istom mišiću, m.psoas major. Mesari kažu i ždrebeći biftek, a kad ja forsiram horssteak, onda čudno gledaju. Još samo nisam čuo da govore svinjski biftek. Nekih se pojmova moramo pridržavati, nismo na pijaci. Nekada su zagrebački mesari govorili lijepo hrvatski - lungebraten ili oni slobodniji fukfeder.

@ellory
Koliko se sjećam pisala si o bistrou Apetit pa pretpostavljam da si u Zgb. Na Kvatriću mesnica Žumberak i Kamenski, vrlo kvalitetna teletina i junetina, preporučam.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 16:17   #8
lijepo je naučiti nešto novo
sad još da čujem zašto se taj komad mesa ne peče?
meni bi prvo na pamet palo da ga ispečem
spic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 17:02   #9
Quote:
spic kaže: Pogledaj post
lijepo je naučiti nešto novo
sad još da čujem zašto se taj komad mesa ne peče?
meni bi prvo na pamet palo da ga ispečem
A tko ti je rekao da se ne peče ???
Dlapekica je rekla da se od tog plemenitog komada ne radi pečenje.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 17:05   #10
ahaaaa, u komadu dobro to se slažem da je grehota
spic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 09:50   #11
Je li moguće u Žumberčanki dobiti pola bifteka? Istina je da imaju odlično meso ali znaju zanovijetat ako želim samo neki dio koji su oni odlučili prodati uz još kilu mesa za koji je povezan.
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 11:26   #12
hvala na odgovorima, zapisala sam mesnice pa posjetim!

prvo, mislila sam na zagreb, nisam htjela uvrijediti ničje lokalpatriotske osjećaje shvaćam da ima i drugih gradaova u ovoj državi

a sad jezičnim čistuncima, oliti mesarsko-gastronomskim Ladanima znam da tele raste u junjetinu a ovo u govedinu, ali ne idu svi za tim, osim toga kad uđem u mesnicu i zatražim teleći biftek znam što želim, a to i dobijem.

ALI, sam i sama u međuvremenu skužila da recept ipak ne traži teletinu, već govedinicu, iliti goveđu pisanicu. samo više volim teletinu/junjetinu
možete mi i vi dat savjet: radila bi beef wellington. što mislite da je najbolje za to. vidjela sam da neki koriste govedinu a neki junjetinu.
htjela bi da mi zaista lijepo ispadne, inače nisam takav ziheraš
hava na savjetima!
ellory is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 11:36   #13
Quote:
ellory kaže: Pogledaj post
hvala na odgovorima, zapisala sam mesnice pa posjetim!

prvo, mislila sam na zagreb, nisam htjela uvrijediti ničje lokalpatriotske osjećaje shvaćam da ima i drugih gradaova u ovoj državi

a sad jezičnim čistuncima, oliti mesarsko-gastronomskim Ladanima znam da tele raste u junjetinu a ovo u govedinu, ali ne idu svi za tim, osim toga kad uđem u mesnicu i zatražim teleći biftek znam što želim, a to i dobijem.

ALI, sam i sama u međuvremenu skužila da recept ipak ne traži teletinu, već govedinicu, iliti goveđu pisanicu. samo više volim teletinu/junjetinu
možete mi i vi dat savjet: radila bi beef wellington. što mislite da je najbolje za to. vidjela sam da neki koriste govedinu a neki junjetinu.
htjela bi da mi zaista lijepo ispadne, inače nisam takav ziheraš
hava na savjetima!
U našim mesnicama je jako teško dobiti govedinu.
Dakle,uzmi juneću pisanicu.
Welington je vrlo zahtijevan za pripremu,traži ponešto iskustva u procjeni starosti i kvalitete mesa.Od toga ovisi dužina pečenja.

Inače,nema tu ni govora o Ladanima ni o čistuncima.Jako se dobro zna kako se koji dio mesa zove i kad tražiš savjet budi otvorena i primiti ga.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 11:55   #14
Quote:
ellory kaže: Pogledaj post
hvala na odgovorima, zapisala sam mesnice pa posjetim!

prvo, mislila sam na zagreb, nisam htjela uvrijediti ničje lokalpatriotske osjećaje shvaćam da ima i drugih gradaova u ovoj državi

a sad jezičnim čistuncima, oliti mesarsko-gastronomskim Ladanima znam da tele raste u junjetinu a ovo u govedinu, ali ne idu svi za tim, osim toga kad uđem u mesnicu i zatražim teleći biftek znam što želim, a to i dobijem. ALI, sam i sama u međuvremenu skužila da recept ipak ne traži teletinu, već govedinicu, iliti goveđu pisanicu. samo više volim teletinu/junjetinu
možete mi i vi dat savjet: radila bi beef wellington. što mislite da je najbolje za to. vidjela sam da neki koriste govedinu a neki junjetinu.
htjela bi da mi zaista lijepo ispadne, inače nisam takav ziheraš
hava na savjetima!
Ne radi se ni o čijim i nikakvim osjećajima, nego jednostavno o tome da si tražila savjet gdje kupiti meso. Da li bi ti pomoglo da sam ti odgovorila da npr. u Splitu imaš par dobrih mesnica, a ti si stotinama km od tog grada?!

A osim toga ako znaš što trebaš i gdje da to kupiš, čemu pitanja?
ifigenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 13:57   #15
Quote:
ellory kaže: Pogledaj post
a sad jezičnim čistuncima, oliti mesarsko-gastronomskim Ladanima znam da tele raste u junjetinu a ovo u govedinu, ali ne idu svi za tim, osim toga kad uđem u mesnicu i zatražim teleći biftek znam što želim, a to i dobijem.
Ako uđeš u mesnicu i mesaru precizno i ispravno odmah kažeš što želiš, sva je prilika da ovaj neće već nakon prve tvoje rečenice skužiti da ima posla s početnikom kojem bi mogao uvaliti muda pod bubrege pa dobiješ kvalitetniju uslugu i kvalitetnije meso. Forumaši su ti i tim malim lingvističkim ispravkom već dosta pomogli.

Očekivano, umjesto zahvale na pomoći, eto nam malo durenja zbog povrijeđenog ega.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 14:25   #16
a kako se na engleskom kaze za junetinu?
honey_b is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 14:52   #17
mislim da je sve to beef
spic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 14:52   #18
teletina - veal meat
junetina - baby beef
govedina - beef
ifigenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 20:45   #19
Quote:
Frank Zappa kaže: Pogledaj post
Je li moguće u Žumberčanki dobiti pola bifteka? Istina je da imaju odlično meso ali znaju zanovijetat ako želim samo neki dio koji su oni odlučili prodati uz još kilu mesa za koji je povezan.
Nije, ne režu ga popola. Jedina mesnica koja to radi je Gavrilović, 5 metara od Žumberčanke.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 14:11   #20
Inače,nema tu ni govora o Ladanima ni o čistuncima.Jako se dobro zna kako se koji dio mesa zove i kad tražiš savjet budi otvorena i primiti ga.[/QUOTE]

Očekivano, umjesto zahvale na pomoći, eto nam malo durenja zbog povrijeđenog ega. [/QUOTE]

bez uvrede, molim Vas, ja sam se samo šalila, ne htjedoh nikog vrijeđat.
samo me interesirala dobra mesnica, sve ostale informacije su mi već previše, ali sad kad znam mogu ići kod mesara pa se pravit stručnjak i dobit naaajbolji biftek . kad bude gotovo postat cu vam fotku, znam da je zahtjevno jelo, ali cu se potrudit
ići ću na kvatrić, pa čekirat ove mesnice što ste preporučili.
ellory is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:47.