Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2010., 21:59   #21
Hladno vrijeme je zdravo iz više razloga: Ubija neke bakterije ili smanjuje njihovo razmnožavanje, hladan zrak je gušči pa se lakše diše i asmatičarima je puno lakše disati, na veoma niskim temperaturama se unište ličinke komaraca i drugih insekata. Jedini minus je što se virusi lakše prenose po hladnom zraku
crodiler is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 12:11   #22
Kad sam jutros, na -8, čistio led s auta osjećao sam se tako zdravo da je to divota jedna...
Jebi ga... očisto nisam "zimski" tip... po meni je idealna temperatura kad preko dana možeš biti u košulji a navečer neki pulover ili lagana jakna...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 12:22   #23
Quote:
crodiler kaže: Pogledaj post
Hladno vrijeme je zdravo iz više razloga: Ubija neke bakterije ili smanjuje njihovo razmnožavanje, hladan zrak je gušči pa se lakše diše i asmatičarima je puno lakše disati, na veoma niskim temperaturama se unište ličinke komaraca i drugih insekata. Jedini minus je što se virusi lakše prenose po hladnom zraku
Krivo. Teže im je disati, jer se pluća napune obrambenom sluzi. Nešto kao kod ljudi koji nemaju problema, a trče i uspušu se na ledenom zraku, pa jedva hvataju kisik i kašlju. Zato biometeorološka prognoza i jest dosta loša, te u slučaju hladnoća upozorava ljude koji imaju problema s respiratornim sustavom.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 12:46   #24
Nisam neki stručnjak, ali mislim da te stvari s mikroorganizmima funkcioniraju poprilici ovako:
Bakterije "vole" kad im je toplo, jer im toplina pogoduje pri razmnožavanju, što ima za posljedicu da u ljetnim mjesecima dominiraju zdravstveni problemi izazvani pretežito bakterijama koje pogađaju naš probavni sustav. Za razliku od njih virusi ne podnašaju dobro visoke temperature i pate od fotofobije, pa po ljeti brzo stradavaju u vanjskom okolišu. Zato zimi dolazi njihovo vrijeme, kada dugo preživljavajući u vanjskom okolišu lakše pronađu akceptora/udomitelja, pa nas tada uz hladnoćom oslabljeni imunitet češće dohvate.
__________________
Ime:X Prezime:Y
zbunjola(šatro) is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 15:06   #25
Quote:
crodiler kaže: Pogledaj post
Hladno vrijeme je zdravo iz više razloga: Ubija neke bakterije ili smanjuje njihovo razmnožavanje, hladan zrak je gušči pa se lakše diše i asmatičarima je puno lakše disati, na veoma niskim temperaturama se unište ličinke komaraca i drugih insekata. Jedini minus je što se virusi lakše prenose po hladnom zraku
U atmosferi je gustoća zraka povezana s tlakom, a ne s temperaturom. I ljeti i zimi imamo ciklone i anticiklone.

Lakoća disanja je više povezana s količinom vlage u zraku.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 15:07   #26
Quote:
zbunjola(šatro) kaže: Pogledaj post
Nisam neki stručnjak, ali mislim da te stvari s mikroorganizmima funkcioniraju poprilici ovako:
Bakterije "vole" kad im je toplo, jer im toplina pogoduje pri razmnožavanju, što ima za posljedicu da u ljetnim mjesecima dominiraju zdravstveni problemi izazvani pretežito bakterijama koje pogađaju naš probavni sustav. Za razliku od njih virusi ne podnašaju dobro visoke temperature i pate od fotofobije, pa po ljeti brzo stradavaju u vanjskom okolišu. Zato zimi dolazi njihovo vrijeme, kada dugo preživljavajući u vanjskom okolišu lakše pronađu akceptora/udomitelja, pa nas tada uz hladnoćom oslabljeni imunitet češće dohvate.
Zvuči logično.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 22:25   #27
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Negdje sam pročitao da statistički ljudi najviše umiru u siječnju kada je i najhladnije. Isto tako, a uvjerio sam se , slabijim organizmima (starost, bolest, prehlada, pometna nesreća....itd) nagli pad temeprature samo pogoršava situaciju.
Ka bi hladno vrijeme bilo zdravo, a južina nezdrava, onda bi ljudi najmanje umirali u zmiskim mjesecima, a najviše u jesensikim i proljetnim. A to, izgleda, ipak nije tako.
Statistika je zeznuta stvar! A ja bi sada mogao reći da je najviše ljudi umrlo u siječnju, jer su bili depresivni što su prošli blagdani, pa im je imunitet pao, ili nešto deseto.
Najviše bolesti ima u krajevima sa visokom vlagom, i temperaturom. To je pogoodno za širenje virusa, i bakterija. I baš danas su rekli da se očekuje povećanje broja oboljelih od gripa (i svinjske, i obične), jer dolazi južina koja je pogodna za širenje virusa.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2015., 20:26   #28
vročine su aktulene pa da zakuham temu malo

zanimalo i mene pa eto

norveška , danska , švedska 100.000 evra godišnje po glavi , triput jači standard od grčke i portugala , zači bolje zdravstvo, prehrana etc

prosječna zimska temperatura u skandinaviji 2 stupnja , ljetna 22, u grčkoj i portugalu od 11 zimskih do 29 ljetnih

i na kraju prosječni životni vijek (za žene) u skandinaviji 82 na mediteranu 83



od ostalih recimo


australija , andora, italija, san marino, španjolska , monaco u top 10 zemaja sa najduljim vijekom

od ostalih zemalja sa modernim standardom rusija, latvija i estonija grebu dno

najčešće se kao benefit toplog vremena spomine bolji rad imunosnog sustava

ugl jako kompicirano, ovo je najnovejše

http://www.nhs.uk/news/2015/05May/Pa...old-snaps.aspx

Zadnje uređivanje babunovich : 17.07.2015. at 21:08.
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 08:39   #29
Zdravo je da temperature ne odudaraju puno od prosjeka za taj dio godine u tom dijelu Zemlje, jer se priroda već prilagodila na takvu prosječnu klimu. Znači ako je negdje normalno da po zimi bude -5, onda nije zdravo da bude +15 (ali ni -25).
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 21:05   #30
jutros je vakula objašnjava kako nije jednako opasno kad je u kninu 36 ili u zagrebu jer su u kninu "navikli" na više temperature

sad je pitanje jeli se ljudi naviknutiji na ekstreme takvi rode ( jeli jedan iračanin rođen spreman na vrućine , ili se na to moraš navikavati sam od rođenja) pitanje je možeš li se naviknuti i kroz život i koliko ti za to vremena treba , može li se jedan novežanin za 10 godina naviknuti na 50 stupnjeva u bagdadu konstantno

kako bilo ljudi u toplijim krajevima dulje žive - toplina pogoduje boljem imunitetu- zdravijem i duljem životu

opet nekako odbijam povjerovati da i ovih mjesec extra toplih Hr ekstrema ima što dobro za zdrav i dug život

a ni ekstremna zima ne pogoduje ziher statistiken pokazuju koliki je porast smrti i boleština u to doba

po najnovijem članku iz predzadnjeg posta ne valja ni umjereno ispod prosječno

što onda valja i imal optimuma uopće
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 21:56   #31
Ne bih se baš kladio da oni po ekvatoru duže žive. Izloženi su koječemu, samo što u podatke treba uračunat i stvari poput kvalitete zdravstva - primjerice po Africi umiru od malarije i TBCa, zbog nedostupnosti lijekova.

Inače tema je prilično nategnuta jer je neozbiljno vrlo složene stvari svodit na kategorije "zdravo/nezdravo" i "toplo/hladno".
Ali takvo što potiče još od starih vremena i neukosti, koja je i danas prisutna u velikom dijelu populacije. Primjerice, imamo mit o hladnoći koja "čeliči" čovjeka, ili u modernoj mudrijaškoj terminologiji "jača imunitet". Naravno da se radi o gluposti. Doduše ima nekih prednosti tu, vojska voli dizat ekipu u pet ujutro da goli do pasa trče na minus dvadeset. To je zato da se psihički naviknu na takve stvari kako ne bi cijukali kad zarati pa se budu smrzavali po rovovima.

Hladnoća inače donosi razne boleštine, koje su i inače prisutne u populaciji, ali s manjom incidencijom. Radi se o onima koje se prenose kontaktom čovjek-čovjek, poput gripe i prehlade. Razlog je što se zimi ljudi zbijaju u zatvorene prostore pa se jako povećava mogućnost međusobne zaraze. Ovo je također razlog postojanja i tipično hrvatskog mita o Promaji. Promaja je najveći ubojica Hrvata ikada, ona je uzročnik svih bolesti. Ne daj bože Promaje. Eto zdravo je malo osjetit ledeni vjetar gol do pasa, ili se okupat u ladnoj vodi, ali jadna ti majka ako te u kući dohvati Promaja. Bolje sve zatvorit i gušit se u smradu i prašini i klicama, nego da ti uđe Promaja.

A ima i još mitova, npr o prehladi. Koja se tako zove, naravno, jer si u nekom trenutku bio izložen prevelikoj hladnoći
Ovaj mit neometano egzistira paralelno s onim gore iznesenim o čeličenju i "jačanju imuniteta". Šta reći, neki su cijepljeni i protiv logike. Pa ćeš tako u Dalmaciji kad kihneš umjesto "nazdravlje" čuti "tako ti i triba kad cili dan hodaš bos po kući".
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 23:13   #32
na duljinu života utiče štošta , nismo još načisto što i koliko

Can we be certain why average life expectancy in Italy is 81.5 years compared to 79.9 in the UK? Is it diet, healthcare, social structure, even climate - and which is the most important? Dr Edmund Jessop, vice-president, UK Faculty of Public Health, told me: "To be honest, nobody knows. Life expectancy looks like a simple number but it's incredibly complicated - with a huge number of factors all playing a part. We can speculate about the causes, but it's impossible to give a single definitive answer."

, afriku i treći svijet zanemarimo tamo je "prirodna smrt" višestruko manje incidencije od razvienog

mediteranci žive dulje od skandinavaca koji imaju puno bolji standard i zdravstvo in general , ne ide nam u prilog ni tzv mediteranska kuhinja kad su hrvatska, malta i grčka vodeće po broju pretilih u evropi

jesu li neke nacije startno predodređene da žive dulje, ne vem prosjeci su tu negdje , i posvuda se može naći stogodišnjaka, mislim da nema prevelike razlike i da životni uvjeti igraju puno bitniju , štaviše presudnu ulogu

tu ima jedan zanimljiv članak o migracijama u usa , i kako promjena klime u topliju utječe na duljinu života


http://core.ac.uk/download/pdf/6606672.pdf


Over the last half a century, the U.S. population has moved from the Northeastern and Midwestern states to Southwestern states. This movement has resulted in a diminished exposure to cold weather. This study has computed how much of the observed increase in life expectancy can be attributed to the secular movement of the US population from cold areas in the North to warmer areas in the South West.


The study estimates that, as mentioned above, 5,400 deaths are delayed by the changing exposure to cold temperature each year. This figure is the net effect of mobility, because it is the difference between the lower mortality experienced by those who moved from cold states to warm states and the higher mortality experienced by those who moved in the opposite direction. This difference was calculated for each state pair and age group.

When this figure is compared to the annualized increase in longevity in the United States, the average age of death has increased by 0.20-0.25 years per calendar year, over the last 30 years. Assuming that the age distribution of movers across states is constant over time, it is estimated that the longevity effect of mobility to the annualized increased in overall longevity in the United States corresponds to approximately 8-15% of these annual gains in overall longevity. This is viewed as a remarkably large effect.
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 23:43   #33
Meh. Pa najzanimljiviji je treći svijet, tamo nema zdravstva da ti remeti statistiku. Ne moš uspoređivat recimo zdravstvo u Americi di krepaš ako nemaš love, sa zdravstvom u Hrvatskoj di te liječe ma ko bio. Usporedi lipo Šerpe, Jakute, Eskime sa Bušmanima, Pigmejima, Aboridžinima.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 14:37   #34
neki narodi - nacije su navikli na niže temperature.
E sad... kad gledam neke npr. Norvežane koji su u 5. mj pračakaju ko mi u 8 ili Šveđane koji hodaju gradom u kratkim rukavima dok je meni u puloveru taman .
Pitanje je dal je to genetika ili naprosto navika od malih nogu...
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 00:58   #35
Ja mislim da je hladnoća zdrava. Naravno, ako se na nju navikneš, postupno. Na hladnoći se tijelo razbudi, pokrene se cirkulacija, izmjena tvari, iskorištavanje kisika u tijelu. Imuni sustav se "digne" kao rezultat svega toga. Tijelo se želi ugrijati pa se aktiviraju mnogi mehanizmi. Ja općenito vjerujem da je sve stvar navike, pa da se tako i na hladnoću/propuh navikneš. Moja mala obitelj npr.spava na hladnom, otvoreni prozori u cijelom stanu, bilo vani 15 ili -15. Često osjećam i propuh dok spavamo. Ali nikad se od toga nismo razbolili.

Lj su zimi češće bolesni jer više borave unutra, jer su prostori uglavnom (pre)grijani što još dodatno isušuje zrak, a time i sluznicu koja se onda ne ispire pa se za nju kače virusi, a možda i zbog manjeg unosa vitamina D zbog manjka svijetlosti, moguće i zbog manjeg unosa vitamina C.
Mrs.Sepsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2015., 18:55   #36
kad pogledaš malo stopu učestalosti tumora , osam zemalja s najmanjom frekvencom , sve redom dosta tople i siromašnije zemlje (osim singapura, to me čudi jer je tamo strašno loša kvaliteta zraka , al opet to može potvrđivati da se imuni može izkompenzirati višom temperaturom) na vhu bogata i hladnjikava danska , australija i zeland opet iznimke jer je to rak kože radi omotača, pa belgija, bogate ali hladne norveška i kanada
rusija je prvi dnu, ali tamo je toliko kraći životni vjek da ni ne stignu u starijoj dobi umirat od raka
http://www.theguardian.com/news/data...-uk-rate-drops
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 14:19   #37
hladno je zdravije jer je suho vrijeme

kad je juzina vlaga je visa, tlak je nizi i ljudi su nervozni
gandalf is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 20:53   #38
Mislim da je i tu istina, kako to i uvijek biva, složena.
Ništa nije dobro ako je ekstremno. Rekao bih da su najzdraviji sljedeći uvjeti: srednja ili niža srednja temperatura (između 5 i 15 stupnjeva), malo vlage i visok tlak.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 01:53   #39
u južini nema baš puno toga dobrog ali to tako kratko traje da se može zanemariti

pošto grčki arhipelag i kuba imaju dosta sličnu klimu i oboje su na vrhu liste po koncentraciji stogodišnjaka te dvi stvari bi mogli dovesti u neku svezu

grčki arhipelag http://www.theguardian.com/world/201...ty-secrets-age

i kuba
http://www.isaude.net/en/noticia/176...over-100-years
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 13:45   #40
zdravo , zdravo

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u siječnju 2017. umrlo je više osoba nego u ijednom mjesecu još od 1990. godine, njih 6441. To je čak 42 posto više nego u siječnju prošle godine, a stručnjaci tako visoku smrtnost u siječnju ove godine pripisuju jakim hladnoćama i gripi koja je vladala ove zime, zbog čega je smrtnost starije populacije dodatno porasla
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:27.