Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2013., 17:17   #81
Quote:
NipperLawrence kaže: Pogledaj post
ti ko da ne živiš u ovoj zemlji
Za ime boga, tema je krenula iz zgražanja jedne persone kako je trošenje 12k kuna u jednoj obitelji čisto rasipništvo - čovjek samo, na svojem primjeru, pokazuje da to nije tako

Quote:
DarthZly kaže: Pogledaj post
Ah, blagodati foruma. U živo mi se sigurno to ne bi omaklo.
Ali svejedno, ispričavam se.
Sigruno ne bi

Ali, oprošteno ti je

Quote:
Ajde, kada me već potežeš za jezik.

Ne vozim krugove oko zgrade, malo su mi veći krugovi, ali da, ne radim veliku kilometražu godišnje. Radno mjesto mi je 7km od mjesta življenja.

Detaljno vodim svoje troškove već godinama i registracija je oko 2400, popravci/servisi oko 850, i gorivo oko 4100 godišnje.
E jbg, meni je samo registracija (obavezno i kasko), uz sve one obavezne pizdarije sa tehničkog - uz 50% popusta, preko 5 somova
kiss me is offline  
Old 12.04.2013., 17:19   #82
Za svicarsku mogu potvrditi....obican radnik na gradjevini ima 4-5 tisuca svicaraca....
Dodje mi da zapalim svoju diplomu i odem u svicarsku prodavati zvake hehe ali tesko je natjerati se vise van
A ovdje za neki normalan zivot bi mi trebalo mjesecno:
2500 kn za auto
1500 kn za rezije
1500 kn za klopu
1000 kn za obleku
1000 kn za izlaske

Dakle,7500 kn bez nekog pretjeranog luksuza,bez stednje,a kojih 7500 kn nemam ,pa se pokrivam koliko sam dug....
Ali to bi bila neka osnova za pojedinca....a mnogi od nas zive sa puno puno manje....ja bih onu Sun Tzuovu knjigu nazvao Umijece prezivljavanja umjesto Umijece ratovanja.....hrvatska verzija
braveheart79 is offline  
Old 12.04.2013., 17:39   #83
Pa šta ima veze što radnik na građevini ima 4-5kchf pa i treba imati da znaš kakav je to krvav posao ne bi ti bilo čudno.

Isto kao i ja u njemačkoj sam dobijao 1600€ neto plaću dok sam radio kao elektrotehničar na IC vlakovima u pogonu Siemensa dok je moj rođo kao armirač u jednoj građ. firmi tukao i po 2900€ neto plaće...
Iskustvo i praktično znanje na terenu se kod njih cijeni malo drugačije nego kod nas.
homosapiens is offline  
Old 12.04.2013., 17:52   #84
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Pa šta ima veze što radnik na građevini ima 4-5kchf pa i treba imati da znaš kakav je to krvav posao ne bi ti bilo čudno.

Isto kao i ja u njemačkoj sam dobijao 1600€ neto plaću dok sam radio kao elektrotehničar na IC vlakovima u pogonu Siemensa dok je moj rođo kao armirač u jednoj građ. firmi tukao i po 2900€ neto plaće...
Iskustvo i praktično znanje na terenu se kod njih cijeni malo drugačije nego kod nas.
Krivo sam se izrazio.....naravno da treba imati veliku placu...i ja sam iz radnicke obitelji...i znam kako je teska gradjevina
braveheart79 is offline  
Old 12.04.2013., 18:59   #85
Moram priznat da sam u šoku koliko su nekim ljudima niski troškovi.
Kod mene je ovako izgledalo do prije pola godine:
1500 kn stanarina
1000 kn režije (struja, voda. holding, toplana, tev, internet i mobitel)
900 kn prosječni gorivo i osiguranje
1400 hrana (koji put dostava pizze ili nekog drugog jela do 50 kn)
Znači, 4.800 bez ikakavih luksuza, poklona i izvanrednih troškova.
Živila sam zbilja skromno i svaki "višak" štedila...ali kad ti u jednoj godini upadne 4-5 vjenčanja i 5-6 rođenja...zaboravi da ćeš puno uštedit...

Sad sam u stanu u kojem su mi režija još skuplje, sa mobitelom u zimsko doma 1.700, a TV uopće nemam, al barem ne plaćam stanarinu pa uspijem malo više uštedit, ne samo za tuđa vjenčanja jer su ostali troškovi manje-više isti.

Imam sreću pa ne plaćam ljetovanje jer da plaćam,...išla bi ljetovat vjerojatno jednako često ko zimovat, a to je nikad.
Odem na neko putovanje jednom u 2-3 godine...i smatram se sretnom jer si to mogu priuštit od ušteđevine.

Ja se i dalje ne mogu odlučit kome je teže...samcu koji si mora sam kupit stan ili bračnom paru s jednim djetetom koji to isto mora učinit.
Najlakše je kad stan dobiješ...ili dobiješ veći dio keša...al nisu svei takve sriće.
Top_secret_1 is offline  
Old 12.04.2013., 19:13   #86
Nas je troje
Stam.kredit+režije(od struje do mobitela)-ovisno o režijama, godišnji prosjek je 5600
hrana i osnovne higijenske potrepštine za nas dvoje-2000
pelene i hrana za bebu-800
manje od ovog ne ide, dakle ovo je minimalno koliko trošimo mjesečno, kave, hobiji i neplanirani troškovi idu do 500 kn mjesečno, ostatak plaće štedimo za stvari za opremanje stana, svadbe, dječju štednju i slične stvari

nismo siromašni, ali ne živimo ni raskošno, meni je okej jer mogu čekati neke stvari dok ne uštedim za njih i ne moram imati sve sad i odmah
da nemam stambeni kredit živjela bih ko bubreg u loju, ali neću o tome ni razmišljati jer to nije tako.

moram napomenuti da ponekad dobivamo povrće, nešto malo mesa i zimnice
My Name Is... is offline  
Old 12.04.2013., 21:35   #87
Nas je četvero (muž, dvije kćeri i ja)
struja 250
holding 650
plin u sezoni grijanja 500
telefon, internet, tv 450
mobiteli (tri moba na pretplati) 450
škola, boravak, prehrana 500
aktivosti cura 600
kredit 4000
mjesečno hrana 2500
higijenske potrepštine (kozmetika, sanitarije...)800
kartice (na koje kupujemo robu, cipele, pribor, knjige....)800
benzin za dva auta 1000
U kino idemo jednom mjesečno, u kazalište dva puta godišnje, na ručku smo zadnje bili jesenas na proslavi muževog rođendana u obližnjoj pizzeriji. Ne naručujemo hrane, na kave rijetko....subotom nakon placa i to nije pravilo . Zimovanja provodimo u Zagrebu, na more idemo koliko si možemo priuštiti u iznajmljeni apartman
azaleja79 is offline  
Old 12.04.2013., 21:37   #88
Zaboravih napomenuti...jedino sa strane uspijemo izdvajati na štednje od cura i imamo jedan račun na koji izdvajamo, ali koji se isprazni čim stigne registracija auta, pokvareni bojler, krepana veš mašina....uglavnom iz šupljeg u prazno
azaleja79 is offline  
Old 12.04.2013., 23:43   #89
Quote:
Jaguarova Šapa kaže: Pogledaj post
otvaram ovu temu jer sam negdje na nekom topicu pročitala da ima ljudi koji izjavljuju da je za normalan život DVOJE ljudi u istom kućanstvu potrebno cca 12000 kn! ostala sam zgrožena! jbt, pa na što ti troše - nek im 2000 ode na hranu i 1000 na režije i možda čak i 2000 na neki kredit ako ga imaju to je sve skupa 5000 kn........ i nek na razonodu ode još 1000 to je 6000!
dakle, za dvoje ljudi maximalno 6000 kn mjesečno - sve ostalo barem ja smatram luxuzom... ako nemaju kredit onda i manje!

pa jbt, ima familija gdje bračni par s djecom živi od 5000 kn a ovi bi 12000kn za dvoje.....

kakva su vaša iskustva po tom pitanju i koliko vi trošite na osnovne životne potrebe a koliko izdvajate za razonodu?? i - da li pored toga ostavljate nešto sastrane za štednju?

12000kn i je potrebno za normalan život, bez luksuza. Sve ispod toga za dvočlanu obitelj je preživljavanje.

Nema se tko uvrijedit na ovo što sam napisao jer je to činjenica. Znam da mnoge četveročlane obitelji žive s možda 5000kn mjesečno, ali to je preživljavanje.

Ajmo računat.....pišem za dvočlanu obitelj, jer ako računamo djecu doći ću do 15000-18000kn mjesečno bez problema.

Režije zimi cca 1500-2000kn (Zagreb, prosječan stan). Recimo da je 2000kn jer je to uz Bnet, maxtv neizbježno zimi.

Cigarete 1000kn

Gorivo (ako je samo jedan auto) ispod 600kn ne ide

Hrana 3000kn, što ispada 100kn dnevno za doručak, ručak i večeru za dvoje. Može se ručat za 20kn, ali može se i ne ručat po toj teoriji. Ja pišem o normalnom.

Mobiteli 400kn

Higijena (osobna i kućna) najmanje 200kn

Ovo navedeno je neizbježno i to je 7200kn. Dakle dvoje koji zajedno nemaju 7200kn mjesečno bi spadali u tešku sirotinju jer je sramotan život ako si ne možeš priuštit ovo što je nabrojano. Ne kritiziram nikoga i za ovo je kriva država (u nekim slučajevima i pojedinci sami), ali je tako.

Ostaje 4800kn, odnosno 2400kn po osobi. To je 80kn dnevno. Priuštit si kavu vani, novine, platiš parkiranje, kupiš neke kekse ili čokalicu i to je to.
Ako muškarac želi sjesti prijateljima i pogledati utakmicu, zna se koliko to košta, pogotovo ako se zapričate.

Dakle 12000kn je normalan život bez imalo luksuza. Kome je luksuz imati za kutiju cigareta dnevno, popiti kavu ili kupiti kekse taj neka pogleda definiciju luksuza.

Ovdje NEMA troška registracije, održavanja auta, kućnih popravaka koji su uvijek potrebni, troška odjeće, obuče.....
Nema večera u restoranu, nema kazališta i kina....i vrlo važno, nema troška djece koja svaki dan nešto trebaju.

Nema niti rate kredita, a nema niti troška ljetovanja ili zimovanja. Znaći posao-kuća, kuća-posao, i eventualno na kavu. Kada dođe godišnji ne može se na more jer nema novaca ako imate samo 12000kn mjesečno.

Luksuz nije niti otići na večeru 2x mjesečno, ali to ovdje nisam ubrojio jer bi to bilo još barem 1000kn, osim ako odete na pizzu.

Ovdje nema ljetovanja na Maldivima i zimovanja u Francuskoj, nema niti ljetovanja na Jadranu! Jel to luksuz???
Nema niti hobija, raznih aktivnosti, poklona za drage osobe itd...

Dakle 12000kn mjesečno je minimum da dvoje normalno žive, i ništa više od normalnog.
Bizdo is offline  
Old 12.04.2013., 23:57   #90
Strah me zbrojiti naše troškove, pa to ignoriram. Srećom sve pokrivamo bez problema. Imamo mali, mikro, kredit i ostatak ide na osnovne životne potrebe.

Nažalost navikli smo preživljavati i smatramo luksuz ako si netko može priuštiti neko putovanje, večeru ili izlazak. Meni je to normalan život.

Krpanje kraja s krajem, bez ikakve zabave je naša realnost. Neki uspješnije, neki manje uspješno krpaju, ali o životu nema riječi.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Old 13.04.2013., 03:41   #91
htio bi još samo dodat da kad sve ovo pročitam kako mi je strašno da bi se čak i u idealnom razvoju situacije (ja posao 7.000, žena isto 7.000+ dvoje djece) morali paziti i odricat se čak i osnovnih stvari

izgubi ćovjek volju za stvaranjem obitelji, ja sam mogu kako oću ali da i s takvim primanjima nemrem djeci kupi voće koje oću nikak
babunovich is offline  
Old 13.04.2013., 04:18   #92
30 000kn po osobi. Nadam se da cu doci na 40 000 ove godine, I da ce cura doci na 25 000. To je onak neki solidan zivot. A da se bas fino zivi, barem oko 60k kn po osobi. Mogu cifre biti i manje kad bi bile konstantne cili zivot. Sta reci, u hrvatistanu sam radio I za 3000kn covek se brzno navikne na bolje. sta sad ja nebi imao 50k mesecno, bill gates ima 60 milijardi dolara. ae.
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Old 13.04.2013., 11:27   #93
Quote:
Bizdo kaže: Pogledaj post
Cigarete 1000kn
(...)
Ovo navedeno je neizbježno...
Khm...

Ali, ostatak računice mi izgleda sasvim realan ako se ne previđa ono "normalan život" iz naslova teme.
Lord Byron is offline  
Old 13.04.2013., 11:54   #94
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Strah me zbrojiti naše troškove, pa to ignoriram.
U vrijeme dok sam zarađivala hrpu love, to sam i ja radila
Naime, nakon što sam 2-3 mjeseca pratila svoje troškove i pisala doslovce i lovu koju sam trošila na novine, na kraju mjeseca sam obično došla do takve cifre, da me kap htjela udrit
Onda sam zaključila da to nema smisla, da se samo sekiram i ugrožavam zdravlje, pa sam prestala računat

Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Khm...

Ali, ostatak računice mi izgleda sasvim realan ako se ne previđa ono "normalan život" iz naslova teme.
A jbg, ako nisu cigarete za njih dvoje, onda uračunaj 2 mjesečne članarine za teretanu
Pa normalan život podrazumijeva da, ako je čovjek pušač, si može i kupiti te jebene cigarete
kiss me is offline  
Old 13.04.2013., 12:25   #95
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
A jbg, ako nisu cigarete za njih dvoje, onda uračunaj 2 mjesečne članarine za teretanu
Pa normalan život podrazumijeva da, ako je čovjek pušač, si može i kupiti te jebene cigarete
A jbg, onda računaj par gajbi Leffe-a i bocu- dvije fine žestice jer je nekome i to gušt.

12000 kn za dvoje je rasipnički komotan život a ne normalan, pogotovo za "posao-kuća, kuća-posao" dinamiku.
__________________
Biti jednostavan je umjetnost (by Shipka)
Musatom is offline  
Old 13.04.2013., 18:06   #96
Quote:
Musatom kaže: Pogledaj post
12000 kn za dvoje je rasipnički komotan život a ne normalan, pogotovo za "posao-kuća, kuća-posao" dinamiku.
Ne, nije rasipno - i žalosno je da netko tako misli...
Meni su režije na godišnjoj razini (sa mobom) preko 2 soma kuna, rata za auto sa svim osiguranjima i registracijom skoro 2 soma. S obzirom da imam kredu za stan koji rentam, to ti je još soma i pol nadoplate.. nu ti - došla sam ti skoro do pola tvoje cifre, a da još nisam ni kupila listić wc papira ili bar neku suhu žemlju...
A jebeš mi sve ako znam kad sam bila zadnji puta vani, u smislu provoda i već godinama nisam otišla na godišnji u punom smislu te riječi, pa sad ti meni reci šta je tu rasipnički
kiss me is offline  
Old 13.04.2013., 18:47   #97
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ne, nije rasipno - i žalosno je da netko tako misli...
Meni su režije na godišnjoj razini (sa mobom) preko 2 soma kuna, rata za auto sa svim osiguranjima i registracijom skoro 2 soma. S obzirom da imam kredu za stan koji rentam, to ti je još soma i pol nadoplate.. nu ti - došla sam ti skoro do pola tvoje cifre, a da još nisam ni kupila listić wc papira ili bar neku suhu žemlju...
A jebeš mi sve ako znam kad sam bila zadnji puta vani, u smislu provoda i već godinama nisam otišla na godišnji u punom smislu te riječi, pa sad ti meni reci šta je tu rasipnički
Da, to je rasipnički komotan život na dug, žalosno je da je to normala kod nas danas
__________________
Biti jednostavan je umjetnost (by Shipka)
Musatom is offline  
Old 13.04.2013., 19:01   #98
Troškovi jednog samca...

Mjesečno...za prošlu godinu

Auto 1773 - gorivo, servis, rega i sitnice
Cigarete 382
Hrana&Piće 2157
Izlasci 787
Proslave 1375 - 10 svatova
Putovanja 1061 - 2 mora, skijanje, baranja
Razno 1456 - da, zaista ode na razno toliko...
Režije 960
Roba 387
Sestra 1500, dam nešto i sestri...
11837
stefek is offline  
Old 13.04.2013., 19:31   #99
2012.god., mjesečni prosjeci, 3-člana obitelj u vlastitoj kući

4428 - hrana, higijena, & razno
2733- auti ( gorivo, osiguranje, registracija, održavanje za dva auta )
1573 -režije ( uključen vrtić i grijanje)
850- ulaganja u kuću, namještaj, tehniku, auto sjedalice
775- kredit stambeni
632-darovi ( vjenčanja....)
468-zdravstveno ( izvanredna situacija)
448-odjeća
266- 2 kratka putovanja
__________________________
mjesečno ukupno 12 173 kn
knjiza is offline  
Old 13.04.2013., 20:30   #100
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
2012.god., mjesečni prosjeci, 3-člana obitelj u vlastitoj kući

4428 - hrana, higijena, & razno
2733- auti ( gorivo, osiguranje, registracija, održavanje za dva auta )
1573 -režije ( uključen vrtić i grijanje)
850- ulaganja u kuću, namještaj, tehniku, auto sjedalice
775- kredit stambeni
632-darovi ( vjenčanja....)
468-zdravstveno ( izvanredna situacija)
448-odjeća
266- 2 kratka putovanja
__________________________
mjesečno ukupno 12 173 kn
A ja ispred boldane stavke trebam dodat još jednu 7 pa ti sad izdrži s prosječnom plaćom od 5 500 čuna..
Lord DrEdd is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:36.