Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2017., 10:07   #10441
Quote:
digiridan kaže: Pogledaj post
Lijepo, ali sta ce ti i lifecycle i capability?
Preduvjet su za Managing across the lifecycle,a s obizorm da se bavim cijelim ciklusom proizvoda,onda bi mogao biti koristan. No njega bu platila firma,pa me boli dupence.
Grimko is online now  
Old 04.05.2017., 10:26   #10442
Pa za MALC ti treba samo jedan od ta dva strima. Ali dobro, drago mi je da ti je to pomoglo
digiridan is offline  
Old 04.05.2017., 10:30   #10443
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Nebih se složio. Osobno sam stava da je isplativije ulagati novce u obrazovanje koje će ti omogućiti da kasnije zaradiš više novaca nego što si uložio nego u nekretninu. Pogotovo ako je na tako dugi period. 20 godina je jako puno. S tim da rijetkim nekretninama cijena raste s vremenom,dok doro obrazovanom radniku koji to znanje pojača sa praksom s vremenom cijena raste.
u potpunosti se slažem sa kolegom.. iz ovog što je rekao logično slijedi da se državi mnogo više isplati ulagati u obrazovanje/obrazovane ljude pružajući im "besplatni" fakultet kako bi oni kasnije svojom produktivnošću to državi vratili kroz porez na dohodak, pdv itd. itd.. nego primjerice oporezivati nekretnine.. bravo kolega, pogodili ste u srž
nezgodan2 is offline  
Old 04.05.2017., 10:48   #10444
Quote:
digiridan kaže: Pogledaj post
Pa za MALC ti treba samo jedan od ta dva strima. Ali dobro, drago mi je da ti je to pomoglo
Ma znam. Ali sam upisivao module malo iz jednog,malo iz drugog,kako mi je što trebalo,po vlastitoj procjeni. Pa sam na kraju oba strima završio čisto da vlastiti ocd bude zadovoljen.

@Nezgodan2

Zapravo,da. Kroz svoj radni vijek,više love će dobiti od obrazovanog čovijeka koji dobro zarađuje,nego od poreza na nekretninu. Čovijeka možeš guliti sa hrpom poreza,nekretninu samo sa jednim. I da,porez na nekretnine je sranje ako oporezuješ sve i jedini cilj je izvuć još koju kunu za krpati proračun.
Grimko is online now  
Old 04.05.2017., 11:00   #10445
i to baš sad kad se proračun počeo puniti
nezgodan2 is offline  
Old 04.05.2017., 14:15   #10446
Quote:
listen21 kaže: Pogledaj post
Pa i je.

Meni je puno logičnije otplaćivati kredit za stan, nego za fakultet.
Pogotovo kad se radi o brijanju na neke najskuplje fakultete, što je vrlo često najobičnije preseravanje. Ili površno gledanje.

Sa istih fakulteta dolaze i najbolji i najlošiji kandidati.
Koliko će netko biti uspješan u svome poslu, ne ovisi o tome da li je završio dovoljno skup ili 'elitni' fakultet.

Nego o mnogim stvarima koje imaju malo više veze sa karakterom, strašću, sposobnostima, radnim navikama, odgojem itd.

A to se ne može platiti nikakvim novcem.
Hm znaci Harvard ,MIT ,Columbia ..preseravanje kazes ti nije bitno koju skolu zavrsis da bi bio uspjesan u poslu ? rece ti ....aj dobro
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!
spalatinaS is offline  
Old 04.05.2017., 15:14   #10447
Quote:
Mingus kaže: Pogledaj post
Svima je jasno da je život u razvijenim zemljama Zapada puno kvalitetniji od života u Hrvatskoj, od boljih javnih servisa, zdravijeg mentaliteta, boljeg obrazovanja i zdravstva do mogućnosti za razvoj karijere, dakle čak i ako ne pričamo o kupovnoj moći. Međutim, taj život nije nekoliko stoljeća ispred Hrvatske, kako kažeš.

Iako mi je jasno da karikiraš s tom usporedbom od nekoliko stoljeća, teško je ne primijetiti određenu dozu pretjerivanja kada se govori loše o životu kod nas. Ne znam čemu to, valjda ti je tako lakše opravdati odlazak? Mislim, smiješno je savjetovati ljude da odu vani i žive od socijalne pomoći jer će i onda biti na nuli, a opet u mogućnosti koristiti sve prednosti uređenije države.

Inače, kad se već spominje ta brojka od 13 000 kn s riješenim stambenim pitanjem, ne vidim zašto bi netko u takvoj situaciji uopće slušao tvoje sulude savjete o socijalnoj pomoći vani kada s tim novcima može živjeti sasvim pristojan život koji je nešto skromniji od života srednje klase u Europi, ali je još uvijek pristojan.

Ako ti nisi sposoban razlikovati komentar od "savjeta", ja ti ne mogu pomoći. Ja i dalje stojim pri konstataciji da bolje živi prosječni socijalac u civiliziranoj zemlji od te fantomske srednje klase koja ima samo neku iznadprosječnu plaću u Hrvatskoj, što ponajviše govori o razini opće društvene bijede u Hrvatskoj. Sad ak ti to hoćeš shvatit kao savjet da odeš živit u Švedsku socijalu, shvati, al uzmi u obzir i da ti je to zakonski neizvedivo jer uostalom, da se samo tako može ušetati tamo i dobiti to, onda bi se Balkan već ispraznio.

Još bih samo prokomentirala ove priče o tome kak vani nitko ne kupuje nekretnine, how yes no, isto ko i u Hrvatskoj kupuje ih onaj tko ih si može priuštiti. Eventualno su taj mitski najam proslavili oni koji su davnih godina generacijski zasjeli na kojekakve zaštićene najamnine koje spadaju u domenu znanstvene fantastike (pa tako imaš ljude koji žive u unajmljenim stanovima od 200m2 u centru Stockholma i za to plaćaju manje od 1000€ jer im je prababa bila u pravo vrijeme na pravom mjestu) i naravno, sama golema mobilnost profesionalaca dosta uvjetuje da se ljudi ne kuće u prvom gradu u kojem su se zaposlili. Ali tek trebam upoznat nekog tko nije u toj kategoriji naslijeđenih ugovora o najmu a da je u nekom gradu naumio dugoročno živjeti i mogao se kvalificirati za kredit tko si nekretninu ujedno nije i kupio. Samo naravno prosječni hrvatski gastarbajter kad kreće u svoju gastarbajtersku success story još je godinama ako ne i desetljećima od faze u kojoj će nešto kupovat pa onda počne ta glorifikacija najma kao odabranog životnog stila i uvjeravanje domaćih nekretninskih fetišista da je Zapadna Europa prepuna bogataša koji iz principa ne kupuju nekretnine. Kamo sreće da je tako, možda ne bi bile toliko skupe pa bi mi jadnici koji hoćemo živjet u svojim zidovima jeftinije prošli
mistylis is offline  
Old 04.05.2017., 20:39   #10448
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Itil. Plaćen mi je bio osnovni. Sam sam si platio lifecycle module i capability module. Prvih ima 5 i svaki je sa ispitom i pdv-om 1830 eura. Drugih ima 4 i svaki je po 2244 eura. Ukupno 18,126 eura. I nije mi žao. Radno mjesto na kojem sam ima položeni itil kao preduvjet i samo kroz razliku u plaći između starog i novog radnog mjesta će se ta cifra isplatiti kroz godinu dana jer su troškovi života ostali slični. Jedino što mi je žao je što sam dosta toga znao iz prakse. Ista stvar i sa MBA studijem. Pola toga što sam tamo u teoriji učio,sam već na poslu naučio. Ali hebiga,lakše je nekome dokazati da nešto zaista znaš ako imaš papir koji to potvrđuje.

Btw certifikata je bilo množina. Moguće da si shvatio da pričam o jednom certifikatu. Problem lingvističke prirode gdje je padež jednine i množine jednak za riječ certifikat.
Lijepo, bogami lijepo. Yeah, mislio sam da je bio jedan certifikat. Drugi put koristi riječ "više" ispred certifikata ...moja greška, moja greška. :klap:
X-Plosiv is offline  
Old 04.05.2017., 22:15   #10449
Trebao bih. Nisam razmišljao o padežima i kako se mogu krivo shvatiti. Lijepo. Pogotovo kad znaš da svaki modul traje 3-4 dana i za to ti capnu skoro 2000 eura. :P I kaj je najgore,nije itil čak ni najskuplji,ima i skupljih certifikata u drugim poljima,it je relativno jeftin. Certifikat za komercijalnog ronioca je preko 30000$ npr. No i dalje stoji da sam za te certifikate mogao kupit barem novog Clia ili nešto u tom rangu. No eto,uložio kredit u obrazovanje,a na račun istoga sam dobio službeni auto.
Grimko is online now  
Old 05.05.2017., 00:05   #10450
a šta ako čovjek ima ITIL, plaćen od strane preduzeća, a isti mu je donio kitu, kitona?

jebeš certifikacije.


bolje krkat janjetinu, i ako čovjek ima arčit pare uokolo
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Old 08.06.2017., 15:23   #10451
Danas su me uhvatile neke financijske frustracije pa sam eto završila ovdje.

Koncept koji opisuje normalan život je za svakoga drugačiji. Nismo svi izašli iz istih obitelji i imali iste uvijete života kao djeca. Naš društveni pojam standarda nije kompletno univerzalan, ali ajde može se barem nešto izdvojiti kao zajedničko.
Svi želimo imati stalan posao s kojim možemo pokriti stanarinu i režije (osim ako ne naslijedite stan, onda vam je puno lakše), imati doručak, ručak i večeru na stolu, imati auto i kupiti si pristojnu odjeću (ne mislim pritom na markiranu robu).
Kao samac zarađujem 4500 kn od kojih 2300 odlazi na stanarinu i režije. Ovo smatram svojim najvećim luksuzom jer sam birala život bez roditelja, cimera i tražila pristojan stan blizu posla. Nemam TV, Internet, nemam telefon, hvatam wi-fi na poslu ili u kafiću. Auto nemam. Za higijenu i čistoću ne znam koliko trošim, najmanje 200 kn mj, ali to varira ovisno o tome koliko što trošim. Odjeću si rijetko kupujem i to onda po niskim cijenama čisto da izgledam koliko toliko pristojno iako većinu vremena izgledam kao školarka. Volim jesti zdravu hranu pa tako trošim najviše na to. Ostalo što smatram svojim luksuzom su kave s prijateljima i poneki izlazak.

Ne trebam nabrajati što bi sve htjela u životu, od želje za dodatnim obrazovanjem, teretane ili neki sport, do posjeta prijateljima u inozemstvo.
Eto, toliko o mojoj situaciji. Diploma mi za sada nije puno pomogla.
tempiria is offline  
Old 08.06.2017., 16:40   #10452
O kojoj diplomi se radi ?

Mislim da je kod tebe problem što si birala dosta skupocjen život za samca nauštrb svega drugoga. Za ženu je to dosta logično i normalno, zato mislim da je generalno muškarcima i lakše uštediti novce. Ne živim u Hrvatskoj, ali draže mi je biti sa cimerima nego samome. Okej, vidim po medijima da dosta ljudi traži samotnjački život, ali iskreno ne kužim u čemu je točno fora uz takve troškove. Al ponavljam, sa ženama je dosta drugačije. Dobar dio muških može i na kauču mjesecima spavat.

Usput, problem plaće nije ako smatraš da te sadašnja plaća može dovesti do nekakve poštene plaće u budućnosti, ali ako radiš dead-end job onda je to u banani i diploma stvarno ti u tom nije pomogla.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 08.06.2017., 16:50   #10453
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
O kojoj diplomi se radi ?

Mislim da je kod tebe problem što si birala dosta skupocjen život za samca nauštrb svega drugoga. Za ženu je to dosta logično i normalno, zato mislim da je generalno muškarcima i lakše uštediti novce. Ne živim u Hrvatskoj, ali draže mi je biti sa cimerima nego samome. Okej, vidim po medijima da dosta ljudi traži samotnjački život, ali iskreno ne kužim u čemu je točno fora uz takve troškove. Al ponavljam, sa ženama je dosta drugačije. Dobar dio muških može i na kauču mjesecima spavat.

Usput, problem plaće nije ako smatraš da te sadašnja plaća može dovesti do nekakve poštene plaće u budućnosti, ali ako radiš dead-end job onda je to u banani i diploma stvarno ti u tom nije pomogla.
To je zato jer se svijet bazira na obitelji,a ne na samcu što je pogrešno.
blackdragons is offline  
Old 08.06.2017., 17:40   #10454
Quote:
tempiria kaže: Pogledaj post
Danas su me uhvatile neke financijske frustracije pa sam eto završila ovdje.

Koncept koji opisuje normalan život je za svakoga drugačiji. Nismo svi izašli iz istih obitelji i imali iste uvijete života kao djeca. Naš društveni pojam standarda nije kompletno univerzalan, ali ajde može se barem nešto izdvojiti kao zajedničko.
Svi želimo imati stalan posao s kojim možemo pokriti stanarinu i režije (osim ako ne naslijedite stan, onda vam je puno lakše), imati doručak, ručak i večeru na stolu, imati auto i kupiti si pristojnu odjeću (ne mislim pritom na markiranu robu).
Kao samac zarađujem 4500 kn od kojih 2300 odlazi na stanarinu i režije. Ovo smatram svojim najvećim luksuzom jer sam birala život bez roditelja, cimera i tražila pristojan stan blizu posla. Nemam TV, Internet, nemam telefon, hvatam wi-fi na poslu ili u kafiću. Auto nemam. Za higijenu i čistoću ne znam koliko trošim, najmanje 200 kn mj, ali to varira ovisno o tome koliko što trošim. Odjeću si rijetko kupujem i to onda po niskim cijenama čisto da izgledam koliko toliko pristojno iako većinu vremena izgledam kao školarka. Volim jesti zdravu hranu pa tako trošim najviše na to. Ostalo što smatram svojim luksuzom su kave s prijateljima i poneki izlazak.

Ne trebam nabrajati što bi sve htjela u životu, od želje za dodatnim obrazovanjem, teretane ili neki sport, do posjeta prijateljima u inozemstvo.
Eto, toliko o mojoj situaciji. Diploma mi za sada nije puno pomogla.
Kolegice,
nema se tu kaj puno filozofirat...vise-manje je sve jasno kao dan
ukratko,
obzirom na primanja imas stan izvan svojih mogucnosti.

Postoje dvije varijante kako to mozes promjenit...
jedna je rezanje troskova a druga je podizanje place.
E sada je na tebi da analiziras svoje okolnosti i doneses odluku,di si..kaj si..

Ovako virtualno se namece samo po sebi,cura si..najdi si decka-dofuraj ga u stan...
naravno en kao bitangu,vec da ti budes princeza a on da bar hendla 1/2:klap:
Time rjesavas i nekakve druge "zivotne probleme"..dakle jednim udarcem skidas dve muhe.

Druga opcija je povecavanje prihoda,to u ovoj nadrealisticnoj paradrzavi zvuci kao neka neslana sala,ali ipak postoje opcije za povecanje prihoda.
Mislim da cak prema novijem ZORu mozes radit ibera,tjedno...

I to je nazalost to,
mozes igrat loto ili cekat da te obavijesti odvjetnik nekog preminulog neznanog bogatog rodjaka iz amerike ili klokanlenda...
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Old 08.06.2017., 20:02   #10455
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
Kolegice,

nema se tu kaj puno filozofirat...vise-manje je sve jasno kao dan

ukratko,

obzirom na primanja imas stan izvan svojih mogucnosti.



Postoje dvije varijante kako to mozes promjenit...

jedna je rezanje troskova a druga je podizanje place.

E sada je na tebi da analiziras svoje okolnosti i doneses odluku,di si..kaj si..



Ovako virtualno se namece samo po sebi,cura si..najdi si decka-dofuraj ga u stan...

naravno en kao bitangu,vec da ti budes princeza a on da bar hendla 1/2:klap:

Time rjesavas i nekakve druge "zivotne probleme"..dakle jednim udarcem skidas dve muhe.



Druga opcija je povecavanje prihoda,to u ovoj nadrealisticnoj paradrzavi zvuci kao neka neslana sala,ali ipak postoje opcije za povecanje prihoda.

Mislim da cak prema novijem ZORu mozes radit ibera,tjedno...



I to je nazalost to,

mozes igrat loto ili cekat da te obavijesti odvjetnik nekog preminulog neznanog bogatog rodjaka iz amerike ili klokanlenda...


Treca opcija je egzodus u inozemstvo i potpuno oslobadjanje od svih okova hr matrixa.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Old 08.06.2017., 21:05   #10456
Quote:
tempiria kaže: Pogledaj post
Danas su me uhvatile neke financijske frustracije pa sam eto završila ovdje.

Koncept koji opisuje normalan život je za svakoga drugačiji. Nismo svi izašli iz istih obitelji i imali iste uvijete života kao djeca. Naš društveni pojam standarda nije kompletno univerzalan, ali ajde može se barem nešto izdvojiti kao zajedničko.
Svi želimo imati stalan posao s kojim možemo pokriti stanarinu i režije (osim ako ne naslijedite stan, onda vam je puno lakše), imati doručak, ručak i večeru na stolu, imati auto i kupiti si pristojnu odjeću (ne mislim pritom na markiranu robu).
Kao samac zarađujem 4500 kn od kojih 2300 odlazi na stanarinu i režije. Ovo smatram svojim najvećim luksuzom jer sam birala život bez roditelja, cimera i tražila pristojan stan blizu posla. Nemam TV, Internet, nemam telefon, hvatam wi-fi na poslu ili u kafiću. Auto nemam. Za higijenu i čistoću ne znam koliko trošim, najmanje 200 kn mj, ali to varira ovisno o tome koliko što trošim. Odjeću si rijetko kupujem i to onda po niskim cijenama čisto da izgledam koliko toliko pristojno iako većinu vremena izgledam kao školarka. Volim jesti zdravu hranu pa tako trošim najviše na to. Ostalo što smatram svojim luksuzom su kave s prijateljima i poneki izlazak.

Ne trebam nabrajati što bi sve htjela u životu, od želje za dodatnim obrazovanjem, teretane ili neki sport, do posjeta prijateljima u inozemstvo.
Eto, toliko o mojoj situaciji. Diploma mi za sada nije puno pomogla.
koliko imaš godina? Ako si u srednjim 20-ima to ti je normalno da imaš šugave financije i život. To je naprosto tako.
Osim ako čovjek nije iz neke velikaške familije Onda ti ostave stanove, auto, kurce, palce, pa ti je novac zapravo nebitan.
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Old 08.06.2017., 21:10   #10457
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
koliko imaš godina? Ako si u srednjim 20-ima to ti je normalno da imaš šugave financije i život. To je naprosto tako.
Osim ako čovjek nije iz neke velikaške familije Onda ti ostave stanove, auto, kurce, palce, pa ti je novac zapravo nebitan.


Buduci da je u hr matrixu mislim da po defaultu godine ne igraju vec su uvjetni parametri dugorocno oslikani losim financijama.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Old 08.06.2017., 21:29   #10458
iako se potpuno slažem s tvojim teoremom o hr matrixu nije istina da se ne može.
moglo se s dobrim startom dobre karijere kroz par godina doći do 10-ak k prihoda. Praktički uvijek se moglo, sem mrtvih godina, 2009. i 2010. koje nikad neću zaboraviti kurvama i pederima koji su pospješili takav potop ovog društva kakav je bio tada
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Old 09.06.2017., 14:17   #10459
Da, kad sam koristila termin luksuz na to sam i aludirala, naravno da biti podstanar je izvan mojih financijskih mogućnosti. Mogu si ga priuštiti, ali ne mogu onda ostalo i to je bio isključivo moj osobni životni odabir. Nisam ovdje na forumu nesvjesna svojih troškova i luksuza koje koristim već sam ih samo htjela podijelit s vama.

Živjela sam u dvadesetima u partnerstvu i znam koliko je lakše financijski (i predivno), ali nažalost dogodi se onaj dio kada stvoriš obitelj s nekim i misliš da će ona biti trajna pa sve uložiš u to, i onda sve nestane preko noći. Naučila sam da ne mogu računati na nikoga, nema spasioca i da moram biti što samostalnija u životu. Partner je uvijek dobro došao naravno, nisam ga isključila, ali ne dogodi se svima u životu da imaju tu sreću i zato moraju računati na sebe i izvući sebe.
Da znam da su žene izbirljive i da muškarci mogu i na kauču spavati s 5 cimera, poznajem takve. Ali opet, to je ona neka želja da osoba koja ima koju godinu nekako živi u svom privatnom prostoru. Ne znam koliko me razumijete. Imate koju godinu i spavate na kauču kod kuće jer ni sobu nemate. Teško je spustiti se na tu razinu nakon svega što ste prošli. Nekom to možda nije problem. Znam da svatko ima različite potrebe u životu, ono što je meni bitno možda nekome nije. I to je u redu.
tempiria is offline  
Old 09.06.2017., 14:20   #10460
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Treca opcija je egzodus u inozemstvo i potpuno oslobadjanje od svih okova hr matrixa.

Lijepo rečeno, tu opciju nisam isključila.
tempiria is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:35.