Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2017., 23:28   #3461
Quote:
Gaupera kaže: Pogledaj post
Video traje sat i pol.
NIdgje se ne spominju nikakve žene.
to mu osobne frustracije slučajno isplivavaju na površinu, još kad vidim kako je valijantno stao u obranu časti žena poput kakvog bijelog viteza, sve mi je jasnije njegovo ponašanje na ovom pdf-u.

da se samo jedna smilovala i "udomila" mladog nam ritchija sad ne bi morali slušati jednu te istu teoriju o teoriji.
kulezoglu is offline  
Old 23.05.2017., 23:39   #3462
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Kako da ti objasnim, jedan moj prijatelj je to tako opisao "svak ima nekog budalu/manjaka/kretena u obiteli, kofld nekih je to dijete/roditelj kod nekih stric/nećak a kod nekih i malo dalji rod. Naši drže do te osobe koliko god bila kreten ili manjak, poziva se "strica ivu" na svadbe, sahrane itd. Isto ako se zna da će biti u 99% slučajeva problema sa njim, ali evo to je stric. Njemci tog budalu/manjaka/kretena kolektivno odjebu. Ne zove ga se na obiteljska slavlja i nada se da neće saznati o pogrebu." Čisto ta osoba je kako bi rekli forumski na ignore listi i gotovo. Koliko je to pametno to nek svatko sam odluči.
pa to i kod nas rade, zaključavaju te propuhane primjerke u ormar dok ne odu gosti ili dok svadba ne završi
Nedajbože da se djevojka ženi i mladoženjini dolaze u kuću, a "zakinuti" brat ih dočeka u kući.... totalna antireklama za ženu.
Biologija je zahebana stvar, naime.

Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Ovo mi lici na ozivljavanje Rolandusove teorije: zemlja sunca, mora, klapa i riba. "Tko to mere platit" i ostale fore. Vratimo se ipak na bitno. Zastave i pecati ne mogu se jesti.
al se može jesti zdravo i friško, domaća janjetina i svinjetina jednom tjedno, domaće vino svaki dan, svježa riba ili hobotnica barem 2 puta tjedno, pa dagnje kad netko donese, puževi ako ih tko voli, ili ovčetina sa zelenjavom kad se izlučuju stare ovce iz stada, tu i tamo patka, pjetlić ili purica pod pekom, kobaščice, kulenčići, pršut i panceta za zajutrak... svježe ubrano voće i povrće po želji, sezonsko... nikakve splačine iz celofana i osušene namirnice berba 1998... i nikad sam, uvijek netko navrati na čašicu ili kavu... i zajebancija u društvu, spontano, ništa što se ugovara ko posjet Putina britanskoj kraljici i di svatko plaća svoje, u cent ... i to sve sa minimalnim iznosom vjeverica, ako ti je pri ruci i ako živiš u takvom okružju.
još ako nisi egzistencijalno vezan uz rintanje 9 ili 10 sati dnevno, kud ćeš bolje...ako je kakav apartmančić ili firmica...al može i bez toga.
žalac_1 is offline  
Old 24.05.2017., 00:26   #3463
Utjecaj "egzodusa" na rast plaća, standarda i robusnosti na krize u Hrvatskoj

Quote:
kulezoglu kaže: Pogledaj post
Ti definitivno nisi plaćeni .

Nisi pratio thread. Tema su Klapalo, Gems, Novi i Sunshine i apsurdno bi bilo misliti da primaju honorar, a i ne trebaju advokata. Mogu oni braniti sami sebe. Dakle nevazno. Nego da se vratimo na temu.

Je li ovo zaista istina???????


http://www.slobodnadalmacija.hr/dalm...zivite-u-gradu

"Pogledajte ovaj račun iz Dubrovnika i priznajte nam - koliko često biste se počastili kavom u kafiću da živite u Gradu?

Ajde da je ovdje riječ o bijeloj kavi, oprostili bi im i cappucino, no ma dajte, molim Vas - čovjek je u Dubrovniku naručio dvije kave, po dva gutljaja s kap mijeka, pa mu naplatilo nevjerojatnih 70 kuna.

I što je najtragičnije od svega, takve cijene su u Dubrovniku tijekom cijele godine.

I za ostale turiste cijena kave je jednaka kad u Dubrovnik navrate, no otužno je što je za Dubrovčane ona uvijek ista, a Splićani, Šibenčani i ostali lijepo se vrate kući na mali macchiato koji po njihovim omiljenim kafićima ne stoje više od 12 kuna."


Sent from my iPhone 7 using Tapatalk

Zadnje uređivanje Richie : 24.05.2017. at 00:40.
Richie is offline  
Old 24.05.2017., 00:31   #3464
Utjecaj "egzodusa" na rast plaća, standarda i robusnosti na krize u Hrvatskoj

Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
al se može jesti zdravo i friško

Je, ali zastave i pecati nisu sredstvo razmjene pa se onda lijepo ode iz hr matrixa i to kupi.

Sent from my iPhone 7 using Tapatalk
Richie is offline  
Old 24.05.2017., 00:35   #3465
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
Pa slicno je i u zagrebu,
iskreno ne pamtim kada je bila bolja gastroscena nego zadnjih godina,
sto vise tonemo u krizu,neki izlaze jaci(a i deblji) iz nje...
Prije nekog vremena sam isao u jednu cevapdzinicu tam kod Vjesnika,
TPK se zove...i pita me kum za rezervaciju,prvo sam mislio da je skirvena kamera ili neki vic...
Ta mantra sa kaficima je ono primosgasticvulgarikusstory..daj me nemoj jebat,pa ak u jednog gl.gradu nema ljudi koji mogu popit cugu&pojest nesto,onda stvarno nema dalje...
Jedino sto smo dobili nusprodukt toga "napredka gastroscene" su vece cijene..
onaj grc u zeludcu kada vadis Gundulica iz novcanika za obican hambureger,kada je pivo 25-30kn...
po kvartu pive po 15+kn(2€)
u biti cijenama smo jos nesto jeftiniji od zapada,al iskreno ne nesto previse...
vise nit u cevapdzinici nemozes proci za cevape ispod 40kn,popijes nesto,uzmes sopsku,mazalice..paf...20€ po bulji...
Cek, pa ti sad otkrio Kostu Već 3-4 godine je potrebna rezervacija (vikendom)...
z_k is offline  
Old 24.05.2017., 00:58   #3466
Jos uvida u stvarnost. Novi clanak koji dodatno osvjetljava uzroke egzodusa i da se zastave i pecati ne mogu jesti. Cijeli clanak na linku:

http://100posto.hr/news/iako-sam-rad...ivao-u-20-rata

"PAKAO RADA NA CRNO'Iako sam radio kao pizza majstor, gazdi sam prao podove i cijepao drva, a plaću mi je isplaćivao u 20 rata"

Prema podacima Hrvatske obrtničke komore gotovo 28 posto BDP-a odnosi se upravo na te neregistrirane djelatnosti, zbog kojih se broj obrtnika smanjuje te je do sada izgubljeno čak 50.000 radnih mjesta
Na prezasićenom tržištu rada, sve je teže naći posao te mnogi pristaju raditi neprijavljeno, na crno ili im poslodavac preko računa isplaćuje samo minimalac, dok im ostatak novca daje "ispod stola", na ruke. No, takve mutne kombinacije radnik nerijetko vrlo skupo plati.

U to se uvjerio i 20-godišnji Krešo iz malog mjesta na sjeverozapadu Hrvatske, koji se, nakon završetka srednje škole, uzaludno pokušavao zaposliti u struci. Nakon nekoliko mjeseci traženja posla po automehaničarskim radionicama, odustao je te se zaposlio kao pizza majstor u ugostiteljskom objektu u Zagrebu, no iako je radio s hranom, za radnog je vremena cijepao drva, kosio travu, radio poslove čistačice……

'Mi radnici smo kreditirali gazdu koji nas je plaćao na rate'
"Radio sam za minimalac i po 15 sati u komadu, uz tek nekoliko sati spavanja između smjena. "Spašavao" me rad u noćnim smjenama koji je bio plaćen isti dan, na ruke. No, nakon par mjeseci poslodavac je odlučio ukinuti dodatak za noćni rad zbog čega sam bio prisiljen tražiti drugi posao. Ponovo sam se zaposlio kao pizza majstor u jednom zagrebačkom shopping centru. Iako je moj posao bio isključivo priprema hrane, morao sam raditi doslovno sve, pa čak i prati podove u lokalu. Posao je išao dobro, no plaća je počela kasniti, a potom su isplate preko računa potpuno presušile te su mi novac počeli davati isključivo na ruke. I kad sam pomislio da jadnije ne može, uvjerio sam se da ipak može – mizernu plaću gazda nam je počeo isplaćivati "na rate". Svakih par dana dao bi nam po 200 ili 300 kuna, a neke mjesece smo plaću primali u dvadesetak rata te smo tako mi radnici kreditirali gazdu. Bio je to početak kraja, firma je ubrzo otišla u stečaj, a mi smo ostali bez posla i bez nekoliko isplaćenih plaća", priča 20-godišnjak kojemu, nakon gorkog iskustva s poslodavcima u metropoli, nije preostalo ništa drugo no vratiti se kući, na selo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Old 24.05.2017., 06:39   #3467
Da 'stvarnost' stavimo u perspektivu. U prvom kvartalu broj radnika koji nisu primili plaću je 3930. Zadnji kvartal prošle godine je bilo oko 10000. Prije 5 godina, taj broj je bio oko 80000.
krcmije is offline  
Old 24.05.2017., 06:57   #3468
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Da 'stvarnost' stavimo u perspektivu. U prvom kvartalu broj radnika koji nisu primili plaću je 3930. Zadnji kvartal prošle godine je bilo oko 10000. Prije 5 godina, taj broj je bio oko 80000.


Odlicno. Jos jedan pokazatelj rasta egzodusa.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Richie is offline  
Old 24.05.2017., 07:05   #3469
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Odlicno. Jos jedan pokazatelj rasta egzodusa.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Koga nema bez njega se moze, samo treba nadoknaditi ukidanjem / olakšavanjem restrikcija uvoza radne snage (na čemu se već i radi, obzirom da ćemo u 2017. uvesti više nego duplo radnika u odnosu na 2016.)

Autor teme je ispravno pogodio da će egzodus pozitivno utjecati na rast standarda onih koji ostanu.
krcmije is offline  
Old 24.05.2017., 07:21   #3470
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Cek, pa ti sad otkrio Kostu Već 3-4 godine je potrebna rezervacija (vikendom)...
Budi sretan dok ne uzimaju kaparu kod rezervacije!
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 24.05.2017., 11:23   #3471
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Da 'stvarnost' stavimo u perspektivu. U prvom kvartalu broj radnika koji nisu primili plaću je 3930. Zadnji kvartal prošle godine je bilo oko 10000. Prije 5 godina, taj broj je bio oko 80000.
Kako broj neisplaćenih plaća u zadnjem kvartalu (10 000) padne na 3930 u idućem?
I zašto je relevantan broj od prije 5 godina?
__________________
----
Novi233 is offline  
Old 24.05.2017., 11:32   #3472
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Kako broj neisplaćenih plaća u zadnjem kvartalu (10 000) padne na 3930 u idućem?
I zašto je relevantan broj od prije 5 godina?
Relevantan je jer je djelomično smanjenje broja ljudi koji rade, a ne primaju plaću i posljedica egzodusa. Stanje se na tržištu rada unatrag godinu dana u Hrvatskoj znatno promijenilo nabolje, o čemu članak koji je linkao Richie ne piše. Pa kad se već spominje 'stvarnost' onda da se spomene i ovaj podatak o tome kako broj ljudi koji rade, a ne primaju plaću u Hrvatskoj rapidno pada.

Zanimljivo je da te smeta moj post, a ne smeta te čitav niz offtopic postova u kojima se priča o potrošačkim navikama u Njemačkoj, a koje sa utjecajem egzodusa na standard u Hrvatskoj nemaju nikakve veze.

Također, treba spomenuti da je prosječna isplaćena neto plaća u Hrvatskoj po prvi puta prešla 6000 kn, a broj nezaposlenih pao na 185.000. To je također djelomično posljedica egzodusa, te situacije da višak kvalificirane radne snage u Hrvatskoj više ne postoji. Rast plaća je djelomično i posljedica porezne reforme, ali ne samo porezne reforme. Naime, prosječna bruto plaća u ožujku 2017. je 650kn veća nego u ožujku 2015.

https://arhivanalitika.hr/blog/prosj...nad-6000-kuna/

Mislim da će uskoro biti vrijeme za pokretanje teme 'Utjecaj rasta plaća i standarda u Hrvatskoj na iseljavanje'.

Zadnje uređivanje krcmije : 24.05.2017. at 11:44.
krcmije is offline  
Old 24.05.2017., 12:48   #3473
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Kako broj neisplaćenih plaća u zadnjem kvartalu (10 000) padne na 3930 u idućem?
I zašto je relevantan broj od prije 5 godina?
Tako da se donese i provodi propis da onaj tko ne isplati plaću mora sam svoj račun blokirati i ako se ne odblokira u 60 dana pokrenuti (pred)stečaj.

Usporedbe tržišta rada na duži rok su isto zanimljive:

Quote:
2008. godine oglasi u kojima se traže NKV, PKV, KV i VKV radnici činili su manje od 4 posto ukupnih oglasa, dok su oglasi za istu skupinu radnika u 2016. godini iznosili čak 27,4 posto oglasa.

dio oglasa za posao s ugovorima na određeno vrijeme raste s 20,8 posto u 2008. godini na 47,2 posto u 2016. godini. Link
S obzirom da je 2015 u Hrvatskoj diplomiralo 35.000 ljudi, a rođeno je 37.500, na duži rok nam slijedi još jači disbalansi u niže i srednje kvalificiranom segmentu.

Mladi koji se zapošljavaju su obrazovaniji pa im po kolektivnim ugovorima u javnom sektoru pripada veća plaća i za njih se nakom umirovljenja starijih smišljavaju "nova" radna mjesta sa višim koeficijentima iako za to nema potrebe, ali nema ljudi sa srednjim jer faks je nova srednja.

To što je rasla prosječna plaća ne znači da su rasle i plaće, bar ne u tom postotku. Npr kolektivnim ugovorom za turizam su plaće nakon tri kruga teških pregovora povećane za 1,7%. Struktura plaća je drugačija jer su jednostavniji poslovi izmješteni u Bosnu, Srbiju i Ukrajinu (ili ih tamo primaju radnici izaslani u Hrvatsku), a povećan je broj izaslanih radnika, tj radnika koji rade na zapadu, a plaću primaju ovdje.
zgubydan is offline  
Old 24.05.2017., 13:52   #3474
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Relevantan je jer je djelomično smanjenje broja ljudi koji rade, a ne primaju plaću i posljedica egzodusa. Stanje se na tržištu rada unatrag godinu dana u Hrvatskoj znatno promijenilo nabolje, o čemu članak koji je linkao Richie ne piše. Pa kad se već spominje 'stvarnost' onda da se spomene i ovaj podatak o tome kako broj ljudi koji rade, a ne primaju plaću u Hrvatskoj rapidno pada.

Zanimljivo je da te smeta moj post, a ne smeta te čitav niz offtopic postova u kojima se priča o potrošačkim navikama u Njemačkoj, a koje sa utjecajem egzodusa na standard u Hrvatskoj nemaju nikakve veze.

Također, treba spomenuti da je prosječna isplaćena neto plaća u Hrvatskoj po prvi puta prešla 6000 kn, a broj nezaposlenih pao na 185.000. To je također djelomično posljedica egzodusa, te situacije da višak kvalificirane radne snage u Hrvatskoj više ne postoji. Rast plaća je djelomično i posljedica porezne reforme, ali ne samo porezne reforme. Naime, prosječna bruto plaća u ožujku 2017. je 650kn veća nego u ožujku 2015.

https://arhivanalitika.hr/blog/prosj...nad-6000-kuna/

Mislim da će uskoro biti vrijeme za pokretanje teme 'Utjecaj rasta plaća i standarda u Hrvatskoj na iseljavanje'.
Nije mi jasno kako bez imalo srama lupate ovakve gluposti?? Kako?? Jesi li ti jebeno uopće svjestan , što bi za neku državu značio odlazak SEDAM TISUĆA ljudi u 3 mjeseca??? Ti to doslovno tvrdiš. I stojiš iza toga? I ti se smatraš pametnim i relevantnim??
__________________
----
Novi233 is offline  
Old 24.05.2017., 14:31   #3475
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Je li ovo zaista istina???????

http://www.slobodnadalmacija.hr/dalm...zivite-u-gradu

"Pogledajte ovaj račun iz Dubrovnika i priznajte nam - koliko često biste se počastili kavom u kafiću da živite u Gradu?
I za ostale turiste cijena kave je jednaka kad u Dubrovnik navrate, no otužno je što je za Dubrovčane ona uvijek ista, a Splićani, Šibenčani i ostali lijepo se vrate kući na mali macchiato koji po njihovim omiljenim kafićima ne stoje više od 12 kuna."
Ne znam što je u ovoj priči tužno, ako ti je skupo, idi u drugi ugostiteljski objekt ili kuhaj kavu doma.
Mingus is offline  
Old 24.05.2017., 15:12   #3476
Ovo o smanjenju broja onih koji rade, a ne primaju plaću je možda najbolja vijest (vrijeme robova i robo-vlasnika je ipak prošlo)

Izaslanim radnicima se može djelomično objasniti razlika između rasta y/y broj zaposlenih po HZMO-u u odnosu na stagnaciju po DZS-u (manji dio razlike čine ovi na "stručnom osposobljavanju"). Kako izaslanim radnicima DZS bruto bilježi kao neoporezivi dohodak, mislim da ne ulazi u izračun plaća (doduše nisam 100% siguran).

Dalje, po HNB podacima o tekućem računu za Q4 2016. u odnosu na Q4 2015. imamo rast od primanja zaposlenih od 4.8% (261.5 i 249.5 milijuna eura), dakle samo nešto više nego što su rasle plaće u Hrvatskoj. Uz napomenu da odljevi po plaćama zaposlenih čine zanemarivih 6 milijuna eura.

Problem kod izaslanih radnika što ne mogu vječno biti "izaslani", a kako se pool raspoložive radne snage za rotiranje smanjuje neće biti druge nego još više povećati plaće. U suprotnom će "izaslani" postati punopravni "egzodusaši". :klap:

Kako vidimo rastu i bruto i neto plaće, po meni to je tek počelo jer desezonirana stopa nezaposlenosti dramatično pada. Odnosno imamo ubrzanje pada nezaposlenosti pa ćemo imati sezonsko dno ove godine na 150-160 tisuća, a već sljedeće ispod 100 tisuća. To bi značilo da već sljedeće godine u ovo doba desezonirana stopa nezaposlenosti pada debelo ispod 10%.

Uvoz radne snage iz ne EU zemalja se neće dogoditi dok u Hrvatskoj ne porastu plaće barem na razinu plaća u Sloveniji (barem po kupovnoj moći) pa možda Hrvatska privuče neke Bosance bez putovnice koji još nisu od tamo emigrirali.

Tamo gdje u Hrvatskoj ima posla, najam stana je prilično skup, a hrana u Hrvatskoj je prilično skupa u odnosu na slične zemlje. Tako da će se poslodavci grdo razočarati kad im država poveća kvote za uvoz, a oni i dalje ne budu mogli naći radnu snagu za plaća koji su si izmaštali.

Receptura za borbu protiv "egzodusa" je kristalno jasna:
* Rast neto plaća u privatnom sektoru (bilo smanjenjem harača raznih vrsta od strane države, bilo rastom bruto plaća).
* Smanjenje države te relativno osiromašivanje onih koji indirektno ili direktno žive bez puno rada na državnoj sisi.
* Investicije usmjerene ka rastu produktivnosti .

* I za kraj da i ovi kojima sve ovo skupa ne odgovara imaju o čemu maštati - referendum za izlazak iz EU.
__________________
...
RealBear is offline  
Old 24.05.2017., 15:28   #3477
Ništa od toga bez rasta i jačanja gospodarstva. A ono ne može umjetno rasti Dakle... rad , rad i samo rad.
__________________
----
Novi233 is offline  
Old 24.05.2017., 15:31   #3478
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Ovo o smanjenju broja onih koji rade, a ne primaju plaću je možda najbolja vijest (vrijeme robova i robo-vlasnika je ipak prošlo)

Izaslanim radnicima se može djelomično objasniti razlika između rasta y/y broj zaposlenih po HZMO-u u odnosu na stagnaciju po DZS-u (manji dio razlike čine ovi na "stručnom osposobljavanju"). Kako izaslanim radnicima DZS bruto bilježi kao neoporezivi dohodak, mislim da ne ulazi u izračun plaća (doduše nisam 100% siguran).

Dalje, po HNB podacima o tekućem računu za Q4 2016. u odnosu na Q4 2015. imamo rast od primanja zaposlenih od 4.8% (261.5 i 249.5 milijuna eura), dakle samo nešto više nego što su rasle plaće u Hrvatskoj. Uz napomenu da odljevi po plaćama zaposlenih čine zanemarivih 6 milijuna eura.

Problem kod izaslanih radnika što ne mogu vječno biti "izaslani", a kako se pool raspoložive radne snage za rotiranje smanjuje neće biti druge nego još više povećati plaće. U suprotnom će "izaslani" postati punopravni "egzodusaši". :klap:

Kako vidimo rastu i bruto i neto plaće, po meni to je tek počelo jer desezonirana stopa nezaposlenosti dramatično pada. Odnosno imamo ubrzanje pada nezaposlenosti pa ćemo imati sezonsko dno ove godine na 150-160 tisuća, a već sljedeće ispod 100 tisuća. To bi značilo da već sljedeće godine u ovo doba desezonirana stopa nezaposlenosti pada debelo ispod 10%.

Uvoz radne snage iz ne EU zemalja se neće dogoditi dok u Hrvatskoj ne porastu plaće barem na razinu plaća u Sloveniji (barem po kupovnoj moći) pa možda Hrvatska privuče neke Bosance bez putovnice koji još nisu od tamo emigrirali.

Tamo gdje u Hrvatskoj ima posla, najam stana je prilično skup, a hrana u Hrvatskoj je prilično skupa u odnosu na slične zemlje. Tako da će se poslodavci grdo razočarati kad im država poveća kvote za uvoz, a oni i dalje ne budu mogli naći radnu snagu za plaća koji su si izmaštali.

Receptura za borbu protiv "egzodusa" je kristalno jasna:
* Rast neto plaća u privatnom sektoru (bilo smanjenjem harača raznih vrsta od strane države, bilo rastom bruto plaća).
* Smanjenje države te relativno osiromašivanje onih koji indirektno ili direktno žive bez puno rada na državnoj sisi.
* Investicije usmjerene ka rastu produktivnosti .

* I za kraj da i ovi kojima sve ovo skupa ne odgovara imaju o čemu maštati - referendum za izlazak iz EU.

Sve super opisano.
Nazalost, promijenit se nece nista.
Private spice is offline  
Old 24.05.2017., 15:41   #3479
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Kako broj neisplaćenih plaća u zadnjem kvartalu (10 000) padne na 3930 u idućem?
I zašto je relevantan broj od prije 5 godina?
Brojka od 3930 radnika koji ne dobivaju plaću se odnosi samo na one koji je nisu dobili 3 mjeseca i za koje je poslodavac prijavio neisplatu kroz JOPPD obrazac. Kod brojke od 10 000 je primijenjen širi obuhvat, tako da se radi o promjeni metodologije - malo gledamo ovako, malo onako, plus minus, hokus pokus, čiribu čiriba.
__________________
"Under socialism, the only power worth having is political power." F.A. Hayek
Patton is offline  
Old 24.05.2017., 16:30   #3480
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Receptura za borbu protiv "egzodusa" je kristalno jasna:
* Rast neto plaća u privatnom sektoru (bilo smanjenjem harača raznih vrsta od strane države, bilo rastom bruto plaća).
* Smanjenje države te relativno osiromašivanje onih koji indirektno ili direktno žive bez puno rada na državnoj sisi.
* Investicije usmjerene ka rastu produktivnosti .

* I za kraj da i ovi kojima sve ovo skupa ne odgovara imaju o čemu maštati - referendum za izlazak iz EU.
Riječi ti se pozlatile, osim ovog zadnjeg....ali mislim i sam znaš da su šanse za to izrazito male, ipak je tu politika u pitanju.
Quorgyle is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:39.