Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2016., 16:29   #41
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post



Ne znam...




...
Kontam da ne
__________________
end
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 16:30   #42
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Od kud ti to da Kinezi ne vjeruju u evoluciju? Od kud ti da su izbacili evoluciju iz škola, škole su u Kini državne a državu vodi Komunistička partija. Stav komunista je da Bog ne postoji zato sumnjam da bi oni izbacili evoluciju i uveli kreacionizam.
Pricao mi eskim
__________________
end
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 16:46   #43
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
Pricao mi eskim
Razina rasprave na forumu nije ne zna kako visoka, pa je ne bi trebalo spuštati.

Upravo suprotno, trebali bi se truditi da razina rasprave bude što viša jer od takve rasprave svi imamo više koristi.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 17:38   #44
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Licemjerno je očekivati da nečije (znanstveno, moralno, vjersko) stajalište određuje kakav ste čovjek, pa sljedom toga ako držim da sam životinja vulgaris znači da sam zlo đubre i da ne poštujem druge...
Da li misliš reći da nema nikakve veze između našeg vjerovanja tko smo i što smo tj naših misli - i naših riječi i djela?
(Jer uvjerenje/vjera nije ništa drugo nego misao)

Ili, da preformuliram: Ako zaista vjeruješ da si životinja vulgaris, na osnovu čega bi se ponašao kao dobro i plemenito biće koje poštuje druge.... ? Odakle bi ti došlo takvo ponašanje? Jel to tipično ponašanje životinje vulgaris?


Što se tiče "znanstvenih, moralnih, vjerskih itd stajališta, to je već prevelika instanca za nivo životinje vulgaris o kojoj raspravljamo
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 17:41   #45
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Razina rasprave na forumu nije ne zna kako visoka, pa je ne bi trebalo spuštati.

Upravo suprotno, trebali bi se truditi da razina rasprave bude što viša jer od takve rasprave svi imamo više koristi.
Sa ovim si me uhvatila...

Pre svega.. ono sto mediji kazu ..NIJE ISTINA.. trebas mucnuti svojom glavom.

Ne mogu da nadjem nista na netu o tome.. zapravo sam nasao podatak da preko 90 posto kineske dece prihvata teoriju evolucije jako smesno .. sta su isli od detete do deteta.. njih par sto miliona i razgovarali sa njima na tu temu? ili su im jednostavno dali knjige za prvi razred u koji je obavezno ici i obavezno kupiti tu knjigu i obavezno zavrsiti osnovnu jako smesno.. zanimljivo kako macke takve stvari ne umisljaju da se mora ,mora mora

Izvini ako malo arogantno pricam ali su mi stvarno neke vase izjave tu tolko neverovatne da sta ces...

U kini neki arheolog sa ne znam kog fakulteta izjavio da su ukinuli pitanje evolucije i presli na razotkrivanje stvari te i ucenje pomocu saznanja da smo stvoreni od strane nekih visih bica..kreacije.. cale mi pricao.. zna dosta kineza sa pijace ili je citao negde video, ne znam ali verujem (posto se mnogo toga ne uklapa u tu bajku) a inace se izjasnjava kao eskim na popisu stanovnistva, kad bude, vec odavno.. ne zato sto je stvarno eskim vec iz zezanja

Ovo sto pokusavas poistovetiti macke sa ljudima ili bilo koju zivotinju jelda.. nije krivo ali je to kad gledas samo sa materijalne strane.. svi smo sacinjeni od ciste svesti ..naucnici to zovu bozije cestice samo jos ni sami nisu sigurni sta pricaju

Po pitanju tvrdoglavosti i stime zelja se uveliko razlikujemo od ijedne zivotinje zar ti to mravice nije jednostavno ocigledno?

Verovala u evoluciju ili ne ili u dusu ili ne pa i onda se ne uklapa reci da je covek jednako zivotinja molim te otvori oci i pogledaj tu svoju macku i pogledaj sebe.. imas neuporedivo vecu organizaciju, bar predpostavljam da ne zivis ko zivotinja vec ko normalan covek ucestvujes u svakodnevnim aktivnostima o kojima macka ni poima nema a nit je zanima.. gde ste tu iste!? nemoj me zezati da stvarno mislite da je covek isto sto i zivotinja pa to je za lecenje.

Ponavljam da se izvinjavam zbog izrazavanja ali je po meni stvarno apsurdna tema uopste.. mogla bi se otvoriti tema po cemu smo slicni sa zivotinjama ali dabome bi se mogla otvoriti i druga tema na kojoj bi se moglo mnogo vise pisati a to bi bila tema koliko se razlikujemo od zivotinja?

.. ok zivotinje iskristavaju stvari koje nadju i za razonodu naravno ali ne povezuju dalje stvari jer ne zele! nisu svojeglave tvrdoglave kao covek i ostaju u meri prirode.
__________________
end
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 17:47   #46
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Da li misliš reći da nema nikakve veze između našeg vjerovanja tko smo i što smo tj naših misli - i naših riječi i djela?
(Jer uvjerenje/vjera nije ništa drugo nego misao)

Ili, da preformuliram: Ako zaista vjeruješ da si životinja vulgaris, na osnovu čega bi se ponašao kao dobro i plemenito biće koje poštuje druge.... ? Odakle bi ti došlo takvo ponašanje? Jel to tipično ponašanje životinje vulgaris?
Ma covek je i on kao i mravica i svi ostali na forumu.. ne verujem da ijedna zivotinja moze razumno nesto iskucati po tastaturi te nas zezati sovakvim sranjima.. ocigledno smo ljudi
__________________
end

Zadnje uređivanje iormas : 15.11.2016. at 17:58.
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 17:59   #47
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ne vjerujem u Boga, pa ne bi o njemu, ali činjenica je da je čovjek ono što sam napisala - 100 bilijuna stanica koje se drže na okupu. Što znači da žive skupa, rastu skupa, razmnožavaju se skupa, umiru skupa ........ mi smo kolonija stanica. To su neporecive činjenice. Neporeciva činjenica je i da su funkcije organizma kodirane u genima.

Je li to sve ili ima još nešto, ne znamo. Ali do saznanja nećemo doći poričući ono što već znamo.
Točno je da su to neporecive činjenice, ali to nije sve. Itekako znamo da postoji još nešto ili bismo barem trebali znati - postoji duh. To nema veze s religijom. Ono što stvara zabunu je to što je duh utemeljen na tjelesnim funkcijama i velikim dijelom ovisi o njima, pa prema nekim interpretacijama i nije ništa drugo nego tijelo. Ali biti utemeljen na nečemu ne znači biti to. Mogućnost da slobodno postupamo u skladu s razumom ne proizlazi iz kretanja elektrona u našem mozgu, nego iz duha.
Jednostavko is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 18:06   #48
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post

Pre svega.. ono sto mediji kazu ..NIJE ISTINA.. trebas mucnuti svojom glavom.

Ne mogu da nadjem nista na netu o tome.. zapravo sam nasao podatak da preko 90 posto kineske dece prihvata teoriju evolucije jako smesno .. sta su isli od detete do deteta.. njih par sto miliona i razgovarali sa njima na tu temu? ili su im jednostavno dali knjige za prvi razred u koji je obavezno ici i obavezno kupiti tu knjigu i obavezno zavrsiti osnovnu jako smesno.. zanimljivo kako macke takve stvari ne umisljaju da se mora ,mora mora

Izvini ako malo arogantno pricam ali su mi stvarno neke vase izjave tu tolko neverovatne da sta ces...

U kini neki arheolog sa ne znam kog fakulteta izjavio da su ukinuli pitanje evolucije i presli na razotkrivanje stvari te i ucenje pomocu saznanja da smo stvoreni od strane nekih visih bica..kreacije.. cale mi pricao.. zna dosta kineza sa pijace ili je citao negde video, ne znam ali verujem (posto se mnogo toga ne uklapa u tu bajku) a inace se izjasnjava kao eskim na popisu stanovnistva, kad bude, vec odavno.. ne zato sto je stvarno eskim vec iz zezanja

Ovo sto pokusavas poistovetiti macke sa ljudima ili bilo koju zivotinju jelda.. nije krivo ali je to kad gledas samo sa materijalne strane.. svi smo sacinjeni od ciste svesti ..naucnici to zovu bozije cestice samo jos ni sami nisu sigurni sta pricaju

Po pitanju tvrdoglavosti i stime zelja se uveliko razlikujemo od ijedne zivotinje zar ti to mravice nije jednostavno ocigledno?

Verovala u evoluciju ili ne ili u dusu ili ne pa i onda se ne uklapa reci da je covek jednako zivotinja molim te otvori oci i pogledaj tu svoju macku i pogledaj sebe.. imas neuporedivo vecu organizaciju, bar predpostavljam da ne zivis ko zivotinja vec ko normalan covek ucestvujes u svakodnevnim aktivnostima o kojima macka ni poima nema a nit je zanima.. gde ste tu iste!? nemoj me zezati da stvarno mislite da je covek isto sto i zivotinja pa to je za lecenje.

Ponavljam da se izvinjavam zbog izrazavanja ali je po meni stvarno apsurdna tema uopste.. mogla bi se otvoriti tema po cemu smo slicni sa zivotinjama ali dabome bi se mogla otvoriti i druga tema na kojoj bi se moglo mnogo vise pisati a to bi bila tema koliko se razlikujemo od zivotinja?

.. ok zivotinje iskristavaju stvari koje nadju i za razonodu naravno ali ne povezuju dalje stvari jer ne zele! nisu svojeglave tvrdoglave kao covek i ostaju u meri prirode.

Slažem se, mediji pišu svašta, jednako tako i na netu piše svašta. Iz medija i sa neta se ne uči, uči se iz udžbenika, znanstvenih knjiga i znanstvene literature.

Uzalud je mućkati glavom ako je glava prazna. Treba znanja pa onda slaži i preslaguj.

Izjave tipa: neki arheolog negdje u Kini, pričao mi moj tata (prijatelj, baka, susjed) .... imaju jako malu vrijednost. U razini su trača. To su neprovjerljive, bezvrijedne informacije.

Ne poistovjećujem mačke sa ljudima, to sam već više puta napisala a i očito je ako moje postove pročitaš s razumjevanjem.

Isto tako nisam napisala niti mislim da je čovjek jednako životinja. Očito je da nije.

Isto tako mačka i ameba nisu isto. Nije isto pas i fikus. Nije isto hobotnica i kit.

Živi svijet je vrlo raznolik i kompleksan. Mi, ljudi, dio smo živog svijeta i trebamo zbog toga biti ponosni.

Ljudi se od životinja razlikuju po tome što istražuju i uče o svijetu oko sebe. Međutim, nekako mi se čini da ti to ne radiš.

Iz tvojih postova očito je da vrlo malo znaš. Pa ako hoćeš produbiti razliku između životinja i tebe, knjigu u ruke i uči.

Vjeruj mi da ima vrlo zanimljivih stvari. Recimo biologija. Nabavi si knjigu za srednju školu, stanice su vrlo zanimljivo područje za učenje i straživanje. Kada savladaš neke osnove možeš i o evoluciji naučiti svašta. A ne da se sramotiš izjavama tipa: zašto majmun nije odlučio preplivati ocean (tako nekako) i ljudi nisu nastali od majmuna.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 18:12   #49
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Točno je da su to neporecive činjenice, ali to nije sve. Itekako znamo da postoji još nešto ili bismo barem trebali znati - postoji duh. To nema veze s religijom. Ono što stvara zabunu je to što je duh utemeljen na tjelesnim funkcijama i velikim dijelom ovisi o njima, pa prema nekim interpretacijama i nije ništa drugo nego tijelo. Ali biti utemeljen na nečemu ne znači biti to. Mogućnost da slobodno postupamo u skladu s razumom ne proizlazi iz kretanja elektrona u našem mozgu, nego iz duha.
Slažem se. Ali moramo savladati temelje da bi mogli shvatiti što se nalazi iznad temelja. Moramo obraditi biološku podlogu na kojoj se nalazi duh. Jedino tako moći ćemo shvatiti što duh je, je li on stvarno samo nusprodukt biološkog tijela ili je nešto drugo.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 18:24   #50
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Slažem se, mediji pišu svašta, jednako tako i na netu piše svašta. Iz medija i sa neta se ne uči, uči se iz udžbenika, znanstvenih knjiga i znanstvene literature.

Uzalud je mućkati glavom ako je glava prazna. Treba znanja pa onda slaži i preslaguj.

Izjave tipa: neki arheolog negdje u Kini, pričao mi moj tata (prijatelj, baka, susjed) .... imaju jako malu vrijednost. U razini su trača. To su neprovjerljive, bezvrijedne informacije.

Ne poistovjećujem mačke sa ljudima, to sam već više puta napisala a i očito je ako moje postove pročitaš s razumjevanjem.

Isto tako nisam napisala niti mislim da je čovjek jednako životinja. Očito je da nije.

Isto tako mačka i ameba nisu isto. Nije isto pas i fikus. Nije isto hobotnica i kit.

Živi svijet je vrlo raznolik i kompleksan. Mi, ljudi, dio smo živog svijeta i trebamo zbog toga biti ponosni.

Ljudi se od životinja razlikuju po tome što istražuju i uče o svijetu oko sebe. Međutim, nekako mi se čini da ti to ne radiš.

Iz tvojih postova očito je da vrlo malo znaš. Pa ako hoćeš produbiti razliku između životinja i tebe, knjigu u ruke i uči.

Vjeruj mi da ima vrlo zanimljivih stvari. Recimo biologija. Nabavi si knjigu za srednju školu, stanice su vrlo zanimljivo područje za učenje i straživanje. Kada savladaš neke osnove možeš i o evoluciji naučiti svašta. A ne da se sramotiš izjavama tipa: zašto majmun nije odlučio preplivati ocean (tako nekako) i ljudi nisu nastali od majmuna.
Mislim se bas tj mi sinulo u glavu da se Buda zaznuo.. pa nije najvece zlo na svetu neznanje vec krivo znanje..

cisto malo da podignem razinu dopisivanja na forumu :P

Nadalje mislim da cu Ti samo banalne odgovore davati ako cu, posto mi se ne da ponavljati na razne nacine kamoli kad vidim koliko sam glup naspram tebe.. se volim saliti svakako pa cu mozda nesto dobaciti
__________________
end
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 18:47   #51
Evo mravice ako volis citati daj procitaj ovu knjigu .. Forbidden archeology : the hidden history of the human race.. koju odbacuje sva zvanicna zapadna znanost a pretrpana je Dokazima koji protivrece evoluciji vec kad volis da citas.. i pazi nisu Teorije kao zvanicna Teorija evolucije vec su DokazI protiv evolucije.

Ja sam knjige iz biologije procitao .. dao sam sansu.. daj i Ti , mislim da bi bilo fer da procitas makar jednu knjigu koja se suprotstavlja zvanicnim stavovima inace kako bi mogla biti sigurna da sto pise u njoj nije istina !? Ko da Ti kazem biraj ruku ,Ti biras kad ono prazna a sta ima u drugoj to te ni ne zanima!?

Salim se ne moras odgovoriti stvarno.. samo se salim svakako znam da neces naci i procitati tu knjigu kamoli je sovako pretrpanim mozgom krivog znanja nebi mogla prihvatiti... sta cemo, ipak se okrece...
__________________
end
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 18:48   #52
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
Mislim se bas tj mi sinulo u glavu da se Buda zaznuo.. pa nije najvece zlo na svetu neznanje vec krivo znanje..

cisto malo da podignem razinu dopisivanja na forumu :P

Nadalje mislim da cu Ti samo banalne odgovore davati ako cu, posto mi se ne da ponavljati na razne nacine kamoli kad vidim koliko sam glup naspram tebe.. se volim saliti svakako pa cu mozda nesto dobaciti
To ti je čisti gubitak vremena. Život ima rok trajanja, toliko i toliko godina, toliko i toliko mjeseci, toliko i toliko dana .......

Ljudima se čini da nikad neće doći kraj njihovom životu, ali hoće.

Zato sa vremenom života treba postupati racionalno. Trošiti ga na najbolji mogući način.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 18:54   #53
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post

Ja sam knjige iz biologije procitao ..

.
Što misliš o građi stanice, posebno o građi membrane? Što misliš o teoriji da je membrana stanice mozak stanice?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 19:33   #54
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Zato sa vremenom života treba postupati racionalno. Trošiti ga na najbolji mogući način.
A koji je to točno način?
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 08:15   #55
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post

Zato sa vremenom života treba postupati racionalno. Trošiti ga na najbolji mogući način.
Cijena je gubitak prijatelja i život bez ljubavi.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 08:51   #56
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Zato sa vremenom života treba postupati racionalno. Trošiti ga na najbolji mogući način.
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Cijena je gubitak prijatelja i život bez ljubavi.
Nije problem u izrazu "racionalno", nego u nespretnom izrazu "trošenje vremena". Ne postoji univerzalni recept kako treba "trošiti" vrijeme, niti na život uopće treba gledati kao na trošenje vremena. Ali treba živjeti racionalno, a to znači u skladu s univerzalnim vrijednostima. Prijateljstvo i ljubav svakako spadaju u univerzalne vrijednosti.
Jednostavko is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 09:17   #57
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
A koji je to točno način?
Pitanje za milijun dolara. Mislim da svatko na njega mora odgovoriti sam i da ne postoji univerzalni recept.

Moj recept je - od svega pomalo ili probaj iskusiti što više. Život znači kušanje, iskustvo. Čovjek bi se trebao truditi da tijekom života iskusi što više toga.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 09:20   #58
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Cijena je gubitak prijatelja i život bez ljubavi.
Zašto bi racionalni pristup vremenu života trebao značiti gubitak prijatelja i život bez ljubavi?

Znači li to da racionalni pristup drugim stvarima (recimo poslu, novcu, školovanju ...... ) dovodi do gubitka prijatelja i života bez ljubavi?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 09:28   #59
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Nije problem u izrazu "racionalno", nego u nespretnom izrazu "trošenje vremena". Ne postoji univerzalni recept kako treba "trošiti" vrijeme, niti na život uopće treba gledati kao na trošenje vremena. Ali treba živjeti racionalno, a to znači u skladu s univerzalnim vrijednostima. Prijateljstvo i ljubav svakako spadaju u univerzalne vrijednosti.
Djelomično se slažem, i sama sam napisala da ne postoji univerzalni recept za svih 7 milijardi ljudi.

Međutim, ne slažem se da je *trošenje vremena* nespretan izraz. On je vrlo spretan jer naglašava upravo ono što ljudi stalno gube iz vida - da im je život vremenski ograničen. Čak i vjernici (osim onih koji vjeruju u reinkarnaciju) se moraju složiti da ovaj i ovakav život koji sada žive traje određenu količinu vremena. Jedina razlika je što ateist/agnostik misli da poslije kraja života nema više ništa, nikakvog oblika bivstvovanja, a vjernik misli da će biti u raju (čistilištu, paklu).

Izabrala sam taj izraz da bi naglasila prolaznost svačijeg života. Danas ljudi žive cca 80 godina. To je 29.200 dana. Dijetetu koje se danas rodilo, ostaje još 29.199 dana. Nekome tko danas ima 50 godina ostaje 10.950 dana.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 10:57   #60
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Međutim, ne slažem se da je *trošenje vremena* nespretan izraz. On je vrlo spretan jer naglašava upravo ono što ljudi stalno gube iz vida - da im je život vremenski ograničen...

Izabrala sam taj izraz da bi naglasila prolaznost svačijeg života. Danas ljudi žive cca 80 godina. To je 29.200 dana. Dijetetu koje se danas rodilo, ostaje još 29.199 dana. Nekome tko danas ima 50 godina ostaje 10.950 dana.
Ja sam jedan od tih koji to stalno gube iz vida. Spoznati tko smo i što smo u svijetu koji nas okružuje je po meni važnije nego iskusiti "što više". Naglašavaš prolaznost vremena života, pa bi ga onda valjda trebalo što efikasnije iskoristiti, kao da se žuriš nekamo. Ali evo što kaže pjesnik o tome:

U suton, kada prve zvijezde
I prve gradske lampe sinu,
Kad ljubavnik o dragoj sanja,
A pijanica o svom vinu —

Ja tiho hodam pored kuća
U kojima se svjetla pale;
Sva zla, i nevolje, i sumnje
Najednom budu posve male.
I smiješim se u meki suton,
Od zapaljenih zvijezda svečan,
I osjetim dubinu svega,
I da je život vječan — vječan.


Da li je bitno koliko minuta traje taj trenutak kad osjetiš "dubinu svega"? Naravno da nije. Spoznaja nema trajanje.
Jednostavko is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:28.