Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2017., 08:55   #81
Quote:
NN101 kaže: Pogledaj post
Inače,
ukidanje dodatka na mirovine od 27% nije smanjenje mirovina za 27%, nego za 22%.
Plus na to se dodaje iznos mirovine iz drugog stupa, pa finalno smanjenje iznosi 10-15%

Ali u novinama bolje izgleda kad kazes da prakticki nece vise biti penzije...

Quote:
nsut kaže: Pogledaj post
Društvo, nije mi jasno ovo računanje godina starosti. Da li svi oni kojima je u platnim listama vidljivo da svih 20% ide u prvi stup zadržavaju tih nekakvih 27%?
Bez obzira na trenutnu starost i bez obzira kada bi se odlučili na mirovinu
Tako je. Ako nisi placao u 2. stup onda zadrzavas dodatak. Samo oni koji su uplacivali u drugi stup nemaju taj dodatak. A koliko sam shvatio - 2019 u penziju ide prva grupa nesretnika koji su morali uplacivati u drugi stup.

Ali moras uzeti u obzir da taj dodatak nije Bogom dano pravo svakog stanovnika univerzuma nego "dobra populisticka volja", a kako nas narod funkcionira po principu "neg mi krepa krava ak ce susedu dve" - ne bi iskljucio mogucnost ukidanja tog dodatka sad kad su ga vec ukinuli ovima sa drugim stupom.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 14:17   #82
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Ako nisi placao u 2. stup onda zadrzavas dodatak. Samo oni koji su uplacivali u drugi stup nemaju taj dodatak.
Jesam uplaćivao u II stup, ali sam iskoristio mogućnost "nacionalizacije" tog novca.
Da pojasnim, plaćao sam 15%+5% u AZ fond, potom 15%+5% u Erste fond, da bi mi, nakon što mi je (uz moju suglasnost) država oduzela ušteđenih cca 140.000 kuna iz Erste fonda, sva moja mirovinska izdvajanja u iznosu od 20% išla u I stup. Tako i danas izgleda moja platna lista.
U mirovinu bi trebao oko 2033. godine.

Koliko sam razumio, po sadašnjim propisima bi imao taj dodatak ili sam možda u krivu?
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 14:24   #83
Quote:
nsut kaže: Pogledaj post
Jesam uplaćivao u II stup, ali sam iskoristio mogućnost "nacionalizacije" tog novca.
Da pojasnim, plaćao sam 15%+5% u AZ fond, potom 15%+5% u Erste fond, da bi mi, nakon što mi je (uz moju suglasnost) država oduzela ušteđenih cca 140.000 kuna iz Erste fonda, sva moja mirovinska izdvajanja u iznosu od 20% išla u I stup. Tako i danas izgleda moja platna lista.
U mirovinu bi trebao oko 2033. godine.

Koliko sam razumio, po sadašnjim propisima bi imao taj dodatak ili sam možda u krivu?
Dakle - da ponovim da sam dobro shvatio - dao si drzavi svojih ustedjenih 140000 kn

Care, da je vise takvih, drzava bi prosperirala

Ugl - do 2033 - ko ziv ko mrtav - mozda ni nebude "prvog stupa"... a dobit ces ono sto ti drzava bude dala.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 14:35   #84
Da, tako je, državi sam dao te novce i više ih u tom obliku nikada neću vidjeti.
Ali s time sam za sebe anulirao sve učinke one "reforme" mirovinskog sustava i vratio sam sebe u društvo sadašnjih bakica i djedica, naših voljenih penzionera.
Moja je procjena da sam napravio dobru stvar i da mi je manji rizik što će mi država iz poreza plaćati mirovinu nego privatni fondovi iz dionica HR kompanija.
I mislim da bi se jako puno ljudi voljelo naći u toj situaciji i da bi vrlo rado državi poklonilo svoje novce.
Evo u 03/2014 sam im dao ušteđenih 137.992,14 kuna.
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 22:08   #85
Quote:
nsut kaže: Pogledaj post
Da, tako je, državi sam dao te novce i više ih u tom obliku nikada neću vidjeti.
Ali s time sam za sebe anulirao sve učinke one "reforme" mirovinskog sustava i vratio sam sebe u društvo sadašnjih bakica i djedica, naših voljenih penzionera.
Moja je procjena da sam napravio dobru stvar i da mi je manji rizik što će mi država iz poreza plaćati mirovinu nego privatni fondovi iz dionica HR kompanija.
I mislim da bi se jako puno ljudi voljelo naći u toj situaciji i da bi vrlo rado državi poklonilo svoje novce.
Evo u 03/2014 sam im dao ušteđenih 137.992,14 kuna.
?? Jesi ti sa ovim osta bez dodatka i 2 stupa? Možda bi ti bilo bolje da si se "kladia" na 2 stup, ali to tek treba vidit, možda će on bit gori od prvog ako ovi sve spale u agrokoru ili ko zna di.
jdoric is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 13:16   #86
Quote:
jdoric kaže: Pogledaj post
?? Jesi ti sa ovim osta bez dodatka i 2 stupa?
Da, izašao iz II stupa bez prava na povratak.
Imao sam vrlo kratko vrijeme za donošenje odluke, odluka je pala i nema nazad.
Osobno ja više vjerujem državi nego privatnicima, kad država izgubi lovu uvijek je može namaknuti iz poreza, a kad privatnik izgubi lovu možeš se samo ...
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 14:11   #87
Quote:
nsut kaže: Pogledaj post
Jesam uplaćivao u II stup, ali sam iskoristio mogućnost "nacionalizacije" tog novca.
Da pojasnim, plaćao sam 15%+5% u AZ fond, potom 15%+5% u Erste fond, da bi mi, nakon što mi je (uz moju suglasnost) država oduzela ušteđenih cca 140.000 kuna iz Erste fonda, sva moja mirovinska izdvajanja u iznosu od 20% išla u I stup. Tako i danas izgleda moja platna lista.
U mirovinu bi trebao oko 2033. godine.

Koliko sam razumio, po sadašnjim propisima bi imao taj dodatak ili sam možda u krivu?
Nešto tu meni nije baš najjasnije. 2033 bi trebao u mirovinu? Godište si 1965. - 1968.? Kakvu si mogućnost "nacionalizacije" onda imao?

Jer: "...Kako bi privremeno riješila problem, država je 2011. ljudima koji su u trenutku osnivanja drugog stupa imali između 40 i 50 godina omogućila da se vrate u prvi stup i osigurala dodatak od 27 posto.

Međutim u prvi stup se ne mogu vratiti oni koji su 2002. imali manje od 40 godina, znači svi oni koji su rođeni 1962. godine i kasnije..."
ferengic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 15:34   #88
Quote:
nsut kaže: Pogledaj post
Da, izašao iz II stupa bez prava na povratak.
Imao sam vrlo kratko vrijeme za donošenje odluke, odluka je pala i nema nazad.
Osobno ja više vjerujem državi nego privatnicima, kad država izgubi lovu uvijek je može namaknuti iz poreza, a kad privatnik izgubi lovu možeš se samo ...

Na prvi stup (solidarnost) se kladis kad raste omjer uposleni / penzija. Dakle u ekspanzionistickim drustvima, npr afrika, Indija i sl.

Na drugi stup (stednja) se kladis kad pada omjer uposleni / penzija.

To su moje dvije lipe u svakom slucaju...

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 10:02   #89
Quote:
ferengic kaže: Pogledaj post
Međutim u prvi stup se ne mogu vratiti oni koji su 2002. imali manje od 40 godina, znači svi oni koji su rođeni 1962. godine i kasnije..."
1972. I uspio sam se vratiti u I stup. I niste vi jedini koji su se tome začudili, prilikom mjenjanja poslodavca imao sam problema u dokazivanju toga, uvjerio sam ih na način da sam im priložio platne liste ranijih poslodavaca u kojima je bio vidljiv obračun "15%+5%" pa nakon toga "20%" u komadu.
I hvala na gornjem odgovoru, znači zadržavam taj dodatak.
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 10:09   #90
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Na drugi stup (stednja) se kladis kad pada omjer uposleni / penzija.
I.
Iskreno, klađenje mi nikada nije išlo.
Ali kada vidim vlasničku strukturu Agrokorovih tvrtki (Ledo i sl.) u kojima mirovinski fondovi drže preko 50% dionica i kad usporedim ranije i sadašnje cijene dionica, osjećam se sretan čovjek što sam II stupu rekao bye-bye.
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 10:43   #91
Quote:
nsut kaže: Pogledaj post
1972. I uspio sam se vratiti u I stup. I niste vi jedini koji su se tome začudili, prilikom mjenjanja poslodavca imao sam problema u dokazivanju toga, uvjerio sam ih na način da sam im priložio platne liste ranijih poslodavaca u kojima je bio vidljiv obračun "15%+5%" pa nakon toga "20%" u komadu.
I hvala na gornjem odgovoru, znači zadržavam taj dodatak.
1972.? Vau!

Možeš li nam otkrit na koju si foru uspio? Jesi li u sustavu povlaštenih mirovina? Spomenuo si neki kratak rok koji si imao za odlučivanje. Ne sjećam se takve opcije... Može i na PM.
ferengic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 11:07   #92
Quote:
nsut kaže: Pogledaj post
Iskreno, klađenje mi nikada nije išlo.
Ali kada vidim vlasničku strukturu Agrokorovih tvrtki (Ledo i sl.) u kojima mirovinski fondovi drže preko 50% dionica i kad usporedim ranije i sadašnje cijene dionica, osjećam se sretan čovjek što sam II stupu rekao bye-bye.
http://zse.hr/?id=10006&dionica=LEDO-R-A

Ovako na prvu mi se cini da mirovinski fondovi imaju ispod 25%.

Perfomance mirovinskog fonda sa najvise udjela:

http://omf.azfond.hr/fondovi/mirovin...nske-jedinice/

Ne izgleda mi bas ko tolka pusiona, s time da se bas ne kuzim u to kako racunaju vrijednost.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 13:30   #93
Quote:
ferengic kaže: Pogledaj post
Može i na PM.
Ide...
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 17:15   #94
Quote:
ferengic kaže: Pogledaj post
...
Jer: "...Kako bi privremeno riješila problem, država je 2011. ljudima koji su u trenutku osnivanja drugog stupa imali između 40 i 50 godina omogućila da se vrate u prvi stup i osigurala dodatak od 27 posto.

Međutim u prvi stup se ne mogu vratiti oni koji su 2002. imali manje od 40 godina, znači svi oni koji su rođeni 1962. godine i kasnije..."
Oprostite, kakvo je to bilo "vraćanje u prvi stup uz dodatak od 27 posto"?

Je li svaki osiguranik morao tu nešto aktivno poduzeti? (Da bi došao do tog dodatka od 27 posto?)
Ako osiguranik nije sam poduzeo potrebne korake, znači li to da ostaje bez tog dodatka?

Ako nije, može li osiguranik rođen prije 1962. godine još uvijek to napraviti,
te tako ostvariti dodatak od 27 posto?
Jeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 11:19   #95
Quote:
Jeka kaže: Pogledaj post
Oprostite, kakvo je to bilo "vraćanje u prvi stup uz dodatak od 27 posto"?

Je li svaki osiguranik morao tu nešto aktivno poduzeti? (Da bi došao do tog dodatka od 27 posto?)
Ako osiguranik nije sam poduzeo potrebne korake, znači li to da ostaje bez tog dodatka?

Ako nije, može li osiguranik rođen prije 1962. godine još uvijek to napraviti,
te tako ostvariti dodatak od 27 posto?

Pitam se ponekad da li su ljudi svjesni da su novci u 2. stupu njihovi novci, koje ako odapnes - ostaju djeci kao neoporeziva svota u nasljedstvu i to je jedino na sto mozes 100% racunati jednom kad se umirovis...

A da je 27% dodatka populisticka metoda koje moze nestati u bilo kojem trenutku. Zato i jesto ostavljeno pod imenom "dodatak".

A i kad omjer zaposleni / penzija bude 2 penzionera na jednog zaposlenog da ce solidarni dio penzije biti valjda 20% prosjecne place + 27% na to.

Ne zelim biti zloguki prorok apokalipse, ali ljudi bi trebali biti svjesni nekih stvari prije nego poklone drzavi svoje desetke tisuca zaradjenih eura.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 11:49   #96
Qqqqqqq





Qqqq





Qqqqqq










Qqqqqqqq



Qqqqqqqqqqqqqqq
Krnjavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 13:54   #97
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Pitam se ponekad da li su ljudi svjesni da su novci u 2. stupu njihovi novci, koje ako odapnes - ostaju djeci kao neoporeziva svota u nasljedstvu i to je jedino na sto mozes 100% racunati jednom kad se umirovis...

I.
ako odeš u invalidsku otmu ti pare iz drugog stupa.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 23:54   #98
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Pitam se ponekad da li su ljudi svjesni da su novci u 2. stupu njihovi novci, koje ako odapnes - ostaju djeci kao neoporeziva svota u nasljedstvu i to je jedino na sto mozes 100% racunati jednom kad se umirovis...

A da je 27% dodatka populisticka metoda koje moze nestati u bilo kojem trenutku. Zato i jesto ostavljeno pod imenom "dodatak".

A i kad omjer zaposleni / penzija bude 2 penzionera na jednog zaposlenog da ce solidarni dio penzije biti valjda 20% prosjecne place + 27% na to.

Ne zelim biti zloguki prorok apokalipse, ali ljudi bi trebali biti svjesni nekih stvari prije nego poklone drzavi svoje desetke tisuca zaradjenih eura.

I.
Već su solidno to menadžeri fondova rasprčkali, još par puta, pa će fondovi uskoro tražiti naplatu potraživanja.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 15:50   #99
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Već su solidno to menadžeri fondova rasprčkali, još par puta, pa će fondovi uskoro tražiti naplatu potraživanja.
Ajmo ne bljezgariti po temi.

Vecina para u je u drz. obveznicama i novcanim fondovima koji nisu investicijski nego servisiraju likvidnost uz naknadu.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 23:16   #100
To je ekstremno dobro ulaganje, samo čekaj default.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:55.