Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2007., 08:44   #1
Javor (Acer)

Odlomila se grana na crvenom javoru u mom vrtu. Dali je moguće i na koji način da ta grana pusti korijen. Trenutno sam ju stavio u vodu i držim ju u kući. Molim pomoć.
Oluja77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 13:12   #2
Quote:
oluja77 kaže: Pogledaj post
Odlomila se grana na crvenom javoru u mom vrtu. Dali je moguće i na koji način da ta grana pusti korijen. Trenutno sam ju stavio u vodu i držim ju u kući. Molim pomoć.
Ja imam 4 japanska, crvena. Obrezujem ih u proljece. I svaku granu koju obrezem, cviknem jos i s gornje strane i piknem u full vlaznu zemlju. Nebi vjerovali kolika mi je uspjesnost.
Tako da mislim da ti tu svoju granu isto mozes piknut u vlaznu zemlju, i cekat...
Sretno
mihmih is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 13:30   #3
Ako ti je krenula vegetacija praktički nema šanse da pusti korjen.No ako ti je u pupovima donekle ima šanse.Napravi ravan oštar rez 2-3mm ispod koljenca.
Ako imaš hormon za drvenaste reznice upotrijebi ga te utakni u vlažnu zemlju.
Sretno.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 13:38   #4
Oprosti što pitam, ali nisam baš neki vrtlar. Koj dio je koljence? Taj hormon se pretpostavljam kupuje u biljnoj apoteci, imali li neki poseban naziv i koliko košta?
Što se tiče javora, već su listovi izrasli no svejedno ću probati jer je bio jako skup. Hvala.
Oluja77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 13:47   #5
Koljence je dio spavajučeg pupa buduće grančice.Izgleda kao prsten na kori.Hormone možeš nabaviti u svakoj malo bolje opremljenoj poljo apoteci i nije skup.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2007., 08:53   #6
Ja piknem u zemlju dublje nego je ostatak koji viri van, negdje 3 pupa pod zemlju, 2 ostavim vani. Sve mi uvijek potjera!
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 21:26   #7
Zovu me Crveni!

Darovala sam si japanski javor acer palmatum, star je 2 godine, visok oko metar. Negdje sam pročitala da se sadi u ranu jesen, sada mi je još u tegli.
Tko ima iskustava sa sadnjom tih crvenolisnih biljaka???
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 16:31   #8
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Darovala sam si japanski javor acer palmatum, star je 2 godine, visok oko metar. Negdje sam pročitala da se sadi u ranu jesen, sada mi je još u tegli.
Tko ima iskustava sa sadnjom tih crvenolisnih biljaka???
moji su posađeni prije dvije godine u ovo doba
ništa previše pametno nismo radili, iskopali rupu, malo stavili gnojiva prekrili ga s malo zemlje i na to ih posadili

preživjeli su već dvije zime i rastu dosta uspješno , zamlje je dosta loša - ilovača pa ih dohranjujem dušićnim gnojivom povremeno
karolinaxf is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 18:24   #9
Quote:
karolinaxf kaže: Pogledaj post
moji su posađeni prije dvije godine u ovo doba
ništa previše pametno nismo radili, iskopali rupu, malo stavili gnojiva prekrili ga s malo zemlje i na to ih posadili

preživjeli su već dvije zime i rastu dosta uspješno , zamlje je dosta loša - ilovača pa ih dohranjujem dušićnim gnojivom povremeno
Da li su cjelodnevno na suncu???
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 19:04   #10
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Da li su cjelodnevno na suncu???
Pozdrav,
mi smo svoj acer palmatum posadili prošlo proljeće,primio se, smjestili smo ga na položaj gdje uživa u suncu prijepodne, u hladu je za vrijeme najvećeg sunca.Mislim da mu položaj jako paše,lijepo se razlistao
jelenkomedenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 13:03   #11
Japanski javor (Acer palmatum- Atropurpureum)

Prošli tjedan kupila sam to spablo u MBM-u ( 95kn) . To je kao neki japanski javor.

prodavačica je rekla da biljke koje cvatu i crveno drveće- grmovi idu obavezno na sunce. Meni su listovi požutjeli i samo što ne padnu. Koliko zalijevati? Pomoć..
isomiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 13:36   #12
Može na sunce ili polusjenu. Ja ga imam u vrtu i lijepo mi raste. Ako je u vazi, pretpostavljam da je patuljasti, ne zalijevaj ga previše. Dosta je dva puta tjedno. I obvezno ga nahrani. Najbolje je ono gnojivo u zrncima pa ne treba često. Svakih 2 - 3 mjeseca. Ako je stablo kupljeno u vazi i ako je bilo zdravo pri kupnji ne bi trebalo biti problema. Samo se strpi i ne pretjeruj s vodom.
Verdiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 15:48   #13
Hvala ti puno na odgovoru. Mislila sam da ne treba puno vode. Raste u vrtu i nadam se da će uspijeti.
isomiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 09:12   #14
Quote:
isomiki kaže: Pogledaj post
Hvala ti puno na odgovoru. Mislila sam da ne treba puno vode. Raste u vrtu i nadam se da će uspijeti.
OPET PROBLEM!!!!!!!!!1

Listići su mo otpali a sada kao da se i grane na vrhovima suše!
Da mu porežem te suhe grančice?
isomiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 12:34   #15
MOžeš pokušati, ali moja frendica je kupila isto kad i ja i njezin nekako nije bio zdrav od početka, a na kraju se osušio. Osobno prije nego odustanem od neke biljke odrežem sve što je sumnjivo, suhe grane itd. i pustim još neko vrijeme. Možeš odrezati te suhe grane ali ne samo pri vrhu, nego pusti od debla nekih 20 cm pa vidi.
Verdiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 10:57   #16
meni je to drvo prekrasno i već dugo ga mislim kupiti. jel znate gdje ga se može povoljno kupiti . ja sam pročitala da se cijene kreću 300 - 4000 kn. i jel ih ima možda ima nekih manjih (patuljastog rasta)?
loptica 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 23:30   #17
i ja sam u potrazi za ovim drvcem

htjela bi da je visine cca 1,5 m, za terasu

zna li možda tko gdje i pošto?
slagalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 10:59   #18
moze se naci u svakom vecem rasadniku (tipa MBM), stabalce od 1,5m dodje oko 500-600kn
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 14:37   #19
pokusat cu ti ja pomoci, nesto generalno o kultivaciji ove vrste javora...
prema literaturi to je vrsta kojoj bi idealno trebalo zadovoljiti: vlazno tlo, kiselo tlo, djelomicnu sjenu.
Ono na sto je ova vrsta osjeljiva jest deficijencija zeljeza ako se biljka uzgaja na bazicnom tlu (iako javori cesto n isu izbirljivi oko pH). Posljedica toga je kloroza iliti ovo sto ti kazes zucenje listova.

pretpostavljam da je tlo dovoljno vlazno te da ni kolicina svjetlost nije upitna, stoga, ja bih pokusao vidjet kakav je pH. nemoj mislit kad ti netko spomene pH da je to neka ekstremna kemija koja ne igra ulogu u prehrani biljke!!! nego da ne duljim, najjeftinije ti je da kupis malo destilirane vode i univerzalne pH indikatore i pokusaj vidjet sto kazu.

otuda cemo dalje, ok? naravno, metode/preparati za podizanje bazicnosti tla postoje i tu nemas brige.
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2010., 15:04   #20
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
pokusat cu ti ja pomoci, nesto generalno o kultivaciji ove vrste javora...
prema literaturi to je vrsta kojoj bi idealno trebalo zadovoljiti: vlazno tlo, kiselo tlo, djelomicnu sjenu.
Ono na sto je ova vrsta osjeljiva jest deficijencija zeljeza ako se biljka uzgaja na bazicnom tlu (iako javori cesto n isu izbirljivi oko pH). Posljedica toga je kloroza iliti ovo sto ti kazes zucenje listova.

pretpostavljam da je tlo dovoljno vlazno te da ni kolicina svjetlost nije upitna, stoga, ja bih pokusao vidjet kakav je pH. nemoj mislit kad ti netko spomene pH da je to neka ekstremna kemija koja ne igra ulogu u prehrani biljke!!! nego da ne duljim, najjeftinije ti je da kupis malo destilirane vode i univerzalne pH indikatore i pokusaj vidjet sto kazu.

otuda cemo dalje, ok? naravno, metode/preparati za podizanje bazicnosti tla postoje i tu nemas brige.
S ovim gore se u potpunosti slažem..
Ja imam patuljasti javor u polusjeni i prvih tri mjeseca je bio crvenkast.. Vrlo brzo nakon toga je odjednom počeo zeleniti.. Iako vidim da većina javora u ovo vrijeme počinje mijenjati boju moj ipak ima izraženu zelenu boju za koju vjerujem da je posljedica nečeg što mu smeta.. Sad je zelen! Ja to povezujem s pH.. Ne znam da li sam u pravu pa ako netko zna neka mi da savjet..
alexandra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:23.