Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2017., 14:19   #41
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Kladim se da ti je isto tako jednako smiješan recimo, samolet?
Prvi put cujem za to,nije mi smesno...

Mislim,ni one ostale reci mi nisu bukvalno smesne,vise mi nekako deluju fascinantne,kako sam vec naveo jer stvarno imaju smisla (npr helikopter stvarno mlati po vazduhu/zraku)......na neki nacin odusevljavaju jer se vezuju za neke pojmove koji vec dugo imaju svoje uobicajene nazive i svi su na to navikli,i onda se neko doseti da nesto "preimenuje" eto tek onako....
Zrakomlatski is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 14:21   #42
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Upravo tako, u Makedoniji i Bugarskoj se događao suprotan proces, patronimski nastavak je bio svojevrsni "znak raspoznavanja". Mnogi su zbog društvenog pritiska sami mijenjali prezime. Tako je ispalo da je -ić postao srpski zaštitni znak, -ov bugarski, a -ski makedonski.
Inače, nastavak -ov imaš po Primorju i Dalmaciji i nema veze s Bugarima već je izvoro hrvatski, baš kao i -ić. Misliš li da su Mate Parlov i Vice Vukov bili Bugari?
U jugoistočnoj Srbiji su nastavci na -ov i -ev bugarskog porijekla (ne svi, no opet )
Inače, ismijavam Srbe.
Po njima bi Petrov bio Srbin.
A Petrović tek
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Upravo tako.
Jbg Turci
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ovo ti nisu dobri primjeri. U Srbiji su Ivan i Tomislav cesta imena, a o Nikoli da i ne govorim.
Ispada da je svako ime srpsko, zar ne?
I Ivan i Jovan?
To je priča o "katoličkim Srbima" ili ?
@Zrakomlatski, moje prezime se spomine preko 300 godina u Zagorju. Neke "bočne" linije još i duže.
A da stvar bude bolja, da sam otišao što od toga gledati po crkvicama, našlo bi se sigurno puno duže....
A ti se tu "hvališ" sa 100 godina loze
Ne razlikuješ patronim od prezimena.
Patronim je, ako ti je otac Milivoj, ti si Milivojević.
Ako ti i sin (dakle ona osoba kojoj je Milivoj deda) ostavi taj nastavak, onda je to prezime.
Ako ne (recimo da se ti zoveš Mirko, pa tvoj sin uzme Mirković), onda je opet patronim.
Kužiš razliku?
@Liudewitus, to je skijaš
A da je permabanski, opet bi imao nekaj hrvatskog u sebi
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 14:25   #43
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Meni je npr. urnebesan Srbobran:

https://en.wikipedia.org/wiki/Srbobran

Zvuči kao blatobran (vjetrobran, kišobran, vinobran...)

@Zarkomlatski, mislim da bi ti ime @Srbobranski puno bolje pristajalo.
Pa jeste,i to Srbobran deluje urnebesno......i u Srbiji postoji puno mesta,sela,gradica koji imaju urnebesna,smesna,pa cak i glupa imena....npr Donje Brijanje i Gornje Brijanje.....(to je vec uslo u legendu)

Nego,ne znam sta se sada vi ovde iscudjavate u vezi tih novohrvatskih reci?....dosta Hrvata mi je reklo da su i njima neke od tih reci neobicne ili smesne,i da ih vrlo retko ili nikada ne koriste u svakodnevnom govoru....
Zrakomlatski is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 14:39   #44
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
U jugoistočnoj Srbiji su nastavci na -ov i -ev bugarskog porijekla (ne svi, no opet )
Za vreme WWII jugoistocnu Srbiju su okupirali Bugari......i bilo je dosta primera pokusaja "bugarizacije",tako sto se sa srpskih prezimena skidalo zadnja tri slova vic...pa je tako npr od Petrovica nastajalo Petrov....



Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
@Zrakomlatski, moje prezime se spomine preko 300 godina u Zagorju. Neke "bočne" linije još i duže.
A da stvar bude bolja, da sam otišao što od toga gledati po crkvicama, našlo bi se sigurno puno duže....
A ti se tu "hvališ" sa 100 godina loze
Radi se o skoro 200 godina "loze",jer seze do tamo 1820 i neke.....i ne hvalim se time,samo navodim kao primer da neka srpska prezimena (kao npr moje) postoje bar 200 godina,jer je neko ovde odvalio kako maltene Srbi do pocetka 20 veka nisu ni imali prezimena,sto je notorna budalastina...


Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ne razlikuješ patronim od prezimena.
Patronim je, ako ti je otac Milivoj, ti si Milivojević.
Ako ti i sin (dakle ona osoba kojoj je Milivoj deda) ostavi taj nastavak, onda je to prezime.
Ako ne (recimo da se ti zoveš Mirko, pa tvoj sin uzme Mirković), onda je opet patronim.
Kužiš razliku?
Ali patronim i jeste prezime...


https://sh.wikipedia.org/wiki/Patronim

Patronim (gr. πατρονυμικόν/ patronymikon, sh. "ime oca") je ime, odnosno dio ličnog imena koje označava oca ili muškog pretka osobe koja ju nosi. Kada se takvo ime temelji na majci ili ženskom pretku, koristi se izraz matronim. U mnogim zemljama patronim funkcionira kao prezime, odnosno obavezno se navodi kao dio ličnog imena, mada ga je sve više počelo istiskivati porodično ime.

Znaci,i danas u nekim zemljama patronim funkcionise kao prezime.....a tek u srednjem veku....


https://en.wikipedia.org/wiki/Patronymic#Serbian


Vuk Karadžić reported in the 19th century that Serbs sometimes used their old family names, and sometimes patronymics. Vuk Karadžić himself used patronymic Stefanović (son of Steven), and sometimes Karadzić, old family name. However, nowadays, the patronymic names in Serbia are mostly used on legal documents, and have the form of the father's name that says the child is 'of so and so'.
Zrakomlatski is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 14:52   #45
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Prvi put cujem za to,nije mi smesno...

Mislim,ni one ostale reci mi nisu bukvalno smesne,vise mi nekako deluju fascinantne,kako sam vec naveo jer stvarno imaju smisla (npr helikopter stvarno mlati po vazduhu/zraku)......na neki nacin odusevljavaju jer se vezuju za neke pojmove koji vec dugo imaju svoje uobicajene nazive i svi su na to navikli,i onda se neko doseti da nesto "preimenuje" eto tek onako....

Ako su ti takve stvari fascinantne onda nemoj k braći Rujama. Oni za helikopter kažu, vrtolet. A imaju sijaset svakakvih takvih "fascinantih" izraza kao i ostala većina slavenskih naroda.

Ima jedna izreka koja kaže da jezik čuva naciju(identitet? ), a nacija zemlju. Ne znam tko ju je izrekao ali drži vodu.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 15:24   #46
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Za vreme WWII jugoistocnu Srbiju su okupirali Bugari......i bilo je dosta primera pokusaja "bugarizacije",tako sto se sa srpskih prezimena skidalo zadnja tri slova vic...pa je tako npr od Petrovica nastajalo Petrov....
Povratak na staro
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Radi se o skoro 200 godina "loze",jer seze do tamo 1820 i neke.....i ne hvalim se time,samo navodim kao primer da neka srpska prezimena (kao npr moje) postoje bar 200 godina,jer je neko ovde odvalio kako maltene Srbi do pocetka 20 veka nisu ni imali prezimena,sto je notorna budalastina...
Kužiš da je to kikiriki u odnosu na većinu hrvatskih prezimena?
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Ali patronim i jeste prezime...
U prvoj generaciji nije.
Ako se primi u drugoj, onda je.
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
https://sh.wikipedia.org/wiki/Patronim
Patronim (gr. πατρονυμικόν/ patronymikon, sh. "ime oca") je ime, odnosno dio ličnog imena koje označava oca ili muškog pretka osobe koja ju nosi. Kada se takvo ime temelji na majci ili ženskom pretku, koristi se izraz matronim. U mnogim zemljama patronim funkcionira kao prezime, odnosno obavezno se navodi kao dio ličnog imena, mada ga je sve više počelo istiskivati porodično ime.
Znaci,i danas u nekim zemljama patronim funkcionise kao prezime.....a tek u srednjem veku....
Ne...
Imaš u Rusiji.
Ivan Iljič Petrov.
Iljić je prezime, Petrov je patronim. Kužiš razliku?
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
https://en.wikipedia.org/wiki/Patronymic#Serbian
Vuk Karadžić reported in the 19th century that Serbs sometimes used their old family names, and sometimes patronymics. Vuk Karadžić himself used patronymic Stefanović (son of Steven), and sometimes Karadzić, old family name. However, nowadays, the patronymic names in Serbia are mostly used on legal documents, and have the form of the father's name that says the child is 'of so and so'.
I tu ti se lijepo vidi razlika.
Ti hoćeš sam sebe opovrgnuti ili ?
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 15:24   #47
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
U 14. stoljeću nemaš Srba u Hrvatskoj.
A i fino ti je objasnio Pavo.

Inače, prezimena koja završavaju na -vić su češća među Srbima (bugarska konekcija, kao što sam već opisao ), pa onda gledaš ime.
Jovan Jovanović je vjerojatno osoba srpske nacionalnosti.
Ivan Jovanović je vjerojatno Hrvat.
No ne mora biti tako.
Tomislav Nikolić (a čovjek je bio srpski predsjednik i "bivši" četnik) ni po čemu ne vuče na srpsko prezime...
Itd...
Imas ih itekako...Proguglaj na wikipediji Srbi u Hrvatskoj
Jelly02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 15:34   #48
Quote:
Jelly02 kaže: Pogledaj post
Imas ih itekako...Proguglaj na wikipediji Srbi u Hrvatskoj
Nema ih, valjda zbog nekadašnjih katoličkih samostana koji su tijekom 17.st. postali pravoslavni manastiri misliš da ih je bilo, ali nije.
Prezime je ono što ostaje i sljedećoj generaciji pod istim oblikom.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 15:37   #49
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Ima jedna izreka koja kaže da jezik čuva naciju(identitet? ), a nacija zemlju. Ne znam tko ju je izrekao ali drži vodu.
To ti je kad sastavljaš jezik od krnjeg hrvatskog i turskog(izbačeno min 9000 riječi koje nadopuniš posuđenicama iz germanskih/latinskih jezika) pa ti je sve strano i "smešno".I još se držiš kao superioran i moralan, a ono nepismeni lopov.
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 15:41   #50
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Povratak na staro
Ne,nego prisilna "bugarizacija"....

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Kužiš da je to kikiriki u odnosu na većinu hrvatskih prezimena?
Znaci ti imas neki dokaz ili sta vec,da je vecina hrvatskih prezimena,daleko starija od 200 godina?......tj da vecina Hrvata bez problema moze da nadje svoje pretke 500 ili 1000 godina u proslost?.....

Svaka ti cast,ovim si nadmasio svoju dosadasnju mitomaniju i presao na sasvim novi sledeci nivo.........ja vec znam sta ce biti sledece,vezano za Hrvate po toj tvojoj logici...

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
U prvoj generaciji nije.
Ako se primi u drugoj, onda je.
Ali svejedno,patronim se koristi kao prezime......tj ta dva pojma imaju isti smisao u identifikovanju nekog pojedinca u npr srednjem veku......mada u nekim zemljama i dan danas...

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ne...
Imaš u Rusiji.
Ivan Iljič Petrov.
Iljić je prezime, Petrov je patronim. Kužiš razliku?
A da li ti kuzis da se raspravaljas sa wikipedijom,a ne sa mnom?......samo sam copy/pejstovao sta tamo pise....

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
I tu ti se lijepo vidi razlika.
Ti hoćeš sam sebe opovrgnuti ili ?
Tu se lepo vidi da Srbi ponekada koriste svoja stara porodicna prezimena,a nekada patronime....

Necu da kazem da su to dva ista pojma,vidi se razlika,ali u praksi i koriscenju razlike medju njima nema,jer i jedan i drugi pojam se koriste i imaju znacenje u personalnom imenu neke osobe...
Zrakomlatski is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 15:51   #51
Dobro.....Sta bi vi rekli za prezimena Jovancevic i Ivancevic?
Jelly02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 15:51   #52
Arrow Prezime Horovathosa

400g. unazad, bez većeg truda i kopanja, s većim , ko zna.
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 16:01   #53
Najčešće prezime u Zadru je Knežević, a to je sto postotno srpsko prezime.

Srpska prezimena su najbrojnija kod Hrvata iz Dalmacije i BiH, a ima ih dosta i u drugim krajevima.

"Otac hrvatske nacije" Ante Starčević ima čisto srpsko prezime, Starčevića Srba je bilo i u mom kraju.
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 16:49   #54
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Najčešće prezime u Zadru je Knežević, a to je sto postotno srpsko prezime.

Srpska prezimena su najbrojnija kod Hrvata iz Dalmacije i BiH, a ima ih dosta i u drugim krajevima.

"Otac hrvatske nacije" Ante Starčević ima čisto srpsko prezime, Starčevića Srba je bilo i u mom kraju.
I onda neki kažu da nije bilo pravoslavnih Hrvata.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 16:57   #55
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
I onda neki kažu da nije bilo pravoslavnih Hrvata.
Među Hrvatima iz Dalmacije i BiH ne postoji prezime Horvat, ali zato Kneževića, Kovačevića, Vukovića, Petrovića, Marića itd. ima koliko god hoćeš.
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 17:02   #56
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Među Hrvatima iz Dalmacije i BiH ne postoji prezime Horvat, ali zato Kneževića, Kovačevića, Vukovića, Petrovića, Marića itd. ima koliko god hoćeš.
Kad si neuk, to bi bilo ka da nekom Splićaninu, rođenom u Splitu ,koji živi u Splitu, drugi Splićani daju nadimak "Splićo".
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 17:31   #57
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Među Hrvatima iz Dalmacije i BiH ne postoji prezime Horvat, ali zato Kneževića, Kovačevića, Vukovića, Petrovića, Marića itd. ima koliko god hoćeš.
Srbin izmislio metalurgiju...

Evo ti pa pročitaj znanstveni rad koji je linkan na ovom postu. Naći ćeš odgovore na sva pitanja koja te muče:

https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...7&postcount=45
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 17:33   #58
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ispada da je svako ime srpsko, zar ne?
I Ivan i Jovan?
To je priča o "katoličkim Srbima" ili ?
Nisam siguran da li si htio s ovim ispasti smijesan ili ukazati svoje neznanje.
Samo u Beogradu ako pogledas Tel imenik, postoji preko 200 Ivana, 200 Tomislava, itd. Po prezimenima mozes zakljuciti da su svi teske Srbende.

Inace i medju katolicima u Hrvatskoj u pojedinim regijama postoje razlike u imenima. U Dalmaciji gdje je bio veliki utjecaj Venecije, odnosno talijanskog katolickog svecenstva, sve vrvi od imena talijanskih katolickih svetaca, Frane i Ante su najpopularniji.
Istovremeno u Lici najcesca katolicka imena su imena biblijskih svetaca, ili svetaca prije raskola. Petar, Dane, Mate, Joso, Ivo, Nikola, itd.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 17:36   #59
Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
Kad si neuk, to bi bilo ka da nekom Splićaninu, rođenom u Splitu ,koji živi u Splitu, drugi Splićani daju nadimak "Splićo".
A zašto među Hrvatima iz Dalmacije i BiH nikad nije bilo ni nadimaka ni prezimena Horvat?

Logika mi govori zato što se Dalmacija i BiH nikad nisu smatrale Hrvatskom, pa zato stanovnici tih krajeva nisu ni mogli dobiti ni prezime ni nadimak Horvat.

Sve do 1945 godine tj. do uvođenja avnojevskih granica, Dalmacija se nije smatrala Hrvataskom, a granica Hrvatske i Dalmacije je vekovima pre AVNOJ-a bila na Velebitu i Zrmanji, znači da je Lika bila najjužnija hrvatska regija.
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 17:38   #60
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
A zašto među Hrvatima iz Dalmacije i BiH nikad nije bilo ni nadimaka ni prezimena Horvat?

Logika mi govori zato što se Dalmacija i BiH nikad nisu smatrale Hrvatskom, pa zato stanovnici tih krajeva nisu ni mogli dobiti ni prezime ni nadimak Horvat.
Sad nisi samo neuk nego i tup?

Baš zato kako ti je objašnjeno na primjeru "Spliće". Pročitaj ponovno, pa koliko god puta treba.
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:31.