Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Pogledaj rezultate ankete: Koje je razdoblje po vama bilo bolje?
Rimska Republika 51 49.04%
Rimsko Carstvo 53 50.96%
Glasovatelji: 104. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2009., 16:58   #61
kršćanstvo je propovijedalo ljubav, mir i ta sranja koja nisu u skladu s kill them all ?

anyway, Rim je pao, morao je past, iz jednostavnog razloga što je i stvoren na neodrživoj gospodarskoj osnovi osvajanja, uništavanja zatečenoga i podređivanja rimskom i odvlačenja stanovništva u robstvo

u jednom trenutku došlo se do točke u kojoj nije bilo dovoljno bliskih i dovoljno bogatih (napučenih) meta koje bi se moglo pokoriti i održati priliv robova

uslijedila je transformacija carstva iz robovlasničke imperije u neko normalnije društvo, a dijelovi toga društva (pokorene zemlje i njihove (nove) elite i populacije) nisu imali dovoljno interesa za branjenjem toga imperija
__________________
Oh God, oh God, we're all going to die.
serenity now is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 23:52   #62
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
što se sve promijenilo po tebi?
Kao što je objasnio već gore korisnik Newman (serenity now ), kršćanstvo je propovijedalo ljubav i ta "sranja" , no Carstvo je moralo kad tad past, no njegove tekovine su ostale ukorijenjene u zapadnom društvu i svijetu do dana današnjega i osnova su i kostur Europske Civilizacije, zajedno sa Grčkom.

Slikovito rečeno, zamisli da ti sad živiš u ranome Rimskome Carstvu, običan si rimski vojnik i vjeruješ u Boga Marsa, jer te tako društvo tome uči, vjeruješ u Cara kojeg se diže do Božanstva, (August je to za sebe volio tvrditi), vjeruješ u vlastitu superiornost tebe i tvoga rimskoga društva naspram barbara koje trebaš osvojiti, držiš da je Rim jedino svijetlo svijeta i točka polaziša sve civilizacije, i sad to sve zbroji u sebi da dobijes jedan moral i vojnički kodeks služenja svome rimskome narodu i ono što od tebe traži Rim, i što dobiješ? Dobijes jednog egoistocnog mother fuckera koji baš iz te svoje vojne spreme, škole i svog egoizma crpi uvjerenost da je on stvarno pripadnik elite ljudske vrste i bez nekog sažaljenja porobljava sve sto mu strano pod ruke dođe...

E sad zamisli da odjednom dodje jedno Kršćanstvo koje ljubi čovjeka i kaže ljubi svog neprijatelja i sve ostalo sto Kršćanstvo propagira, pa sad pokusaj opet zamisliti sebe kao rimskog vojnika i usporedi taj "feeling" sa ovim gore prvim sto sam te pitao pa ćeš brzo shvatiti o čemu pričam i zašto...

Ne kažem ja da je ono prvo ispravno, ali sigurno da je to "pogansko" rimsko vjerovanje udarilo mnogo temelja u Rimsko društvo i njihovu samouvjerenost u vlastitu superiornost naspram ostalih... Pa kad ti dodje odjednom netko tko ti utjera u kosti da ljubiš svog neprijatelja i da na udarce kamenom vraćaš kruhom, onda ti je džaba sav vojni trening i oružje i kultura protiv jednog barbarina iz Germanije ili Vandala ili nekog trećeg...

Jednostavno se Carstvo "razdvodnilo", a opet, Carstvo bi propalo i da nije bilo Kršćanstva, ali uvjeren sam, dosta kasnije...

I da se vodilo više računa o nenovačenju barbara u rimsku vojsku.
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 12:42   #63
Također mislim da je kršćanstvo ipak oslabilo Carstvo,ali ne znam koliko je to tema, mene više brine tolika moć u rukama jednog čovjeka...
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2009., 19:11   #64
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
jel ovo povijest iz socijalističkih udžbenika?

propast carstva ima više uzroka koji se mogu svesti pod jedan veliki: prenapregnutost...

carstvo više nije sebe moglo uzdržavati i, kao kuća, se urušilo...

par uzroka nabrzinu:
- povećani vojni troškovi
- povećani porezi koji na kraju dovode skoro do prestanka novčane razmjene
- epidemije raznih bolesti koje desetkuju populaciju
- plaćenici i barbari u vojsci, manja disciplina, građani gube interes sa obranu carstva
- povećan vojni pritisak na granice carstva
- klimatske promjene
- državno i ekonomsko ustrojstvo carstva
Zaboravio si nadodat kršćanstvo i korupciju!
stajaznam is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2009., 19:16   #65
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
pogansko carstvo je doslovno propadalo u 3. st. sve dok ga niz "naših" careva nije teškom mukom osovio na noge... onda dolaze konstantin i kršćanstvo... od njegova doba pa sve do bitke kod hadrianopola je 70-80 godina stabilnosti kršćanskog carstva...
Čak i tada kad carstvo službeno preuzima kršćanstvo kao glavnu religiju vojska i dalje sve do raspada carstva štuje kult Mitre.
stajaznam is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 00:11   #66
Taj kult Mitre znam da je iz Sirije,ali iz kojeg je stoljeća?
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 23:37   #67
... koje je bolje, vjerovatnije ono drugo kad povijest pamti pod "pet dobrih Rimskih Careva"!
... ili poznata uzrečica budi hrabar kao Trajan, budi mudar kao Hadrijan i budi Vječan kao Oktavijan!
Franz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 09:37   #68
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Pa evo ja osobno nikakvu prednost ne vidim u toj homogenizaciji Rimskog društva pomoću Kršćanstva, da je neka druga religija bila u pitanju, DA, ali Kršćanstvo nikako tu nije moglo navest Carstvo da se održi dulje, dapače, po meni ga je ono i odgurnulo u provaliju... A to je samo shvaćanje i interpretiranje društva i moralnih vrijednosti koje je propvijedalo Kršćanstvo, onako slikovito rečeno, mislim da je Kršćanstvo "ubilo Rimsku dušu i svijest", but that's me
Što misliš dali bi bolje prošlo da je se islam tada javio i postao glavna religija carstva?Mišljenja sam da je glavni krivac za propast carstva bila barbarizacija koja se već počela odvijati prije nego što su prihvatili kršćanstvo.Ne treba zaboraviti da je osobna garda cezara bila sačinjena od germana stoljećima prije kršćanstva.Najveća im je greška što su dozvolili barbarskim narodima sa sjevera poput germana da se inkorporiraju u carstvo.Ništa se ne stječe preko noći a najmanje kultura.Propast Egipta se dogodio na sličan način,miješanjem sa manje kulturnim narodima oko sebe primjerice sa crncima čak je jedna crnkinja vladala Egiptom.Nakon te vladavine možemo samo konstatirati slabljene Egipta do konačne propasti.
redcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 10:09   #69
Quote:
redcro kaže: Pogledaj post
Što misliš dali bi bolje prošlo da je se islam tada javio i postao glavna religija carstva?
Ovo je prilično zanimljivo pitanje...
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 10:10   #70
Samo da se pohvalim bio sam za Novu u Rimu i između ostalog u Augustovoj kući ... istini za volju nije baš nešto spektakularno... Livijina (to vam je njegova ženica ) kuća je puno bolje očuvana (u prevodu praktički su svi zidovi prekriveni originalnim freskama) ali u nju ne puštaju običnu turističku stoku nego moraš imati posebnu dozvolu koju izdaje nemam poima tko (volio bih znati) ali obična turistička stoka se može nagledavati kroz prozore i vidjeti barem nešto od toga

I da-Koloseum je jedno veliko razočaranje od svega kaj sam vidio u Rimu to me se bome najmanje dojmilo. Hrpetina razvalina totalno nagriženih zubom vremena. Pulski amfiteatar je jedno 897 puta bolje očuvan i bolje izgleda.
Da to ovako postavimo ... definitivno se namjeravam nekad vratiti u Rim i definitivno ću ponovo obići mjesta koja sam i sad posjetio ali Koloseum me više nikad nebu vidio.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 15:56   #71
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Samo da se pohvalim bio sam za Novu u Rimu i između ostalog u Augustovoj kući ... istini za volju nije baš nešto spektakularno... Livijina (to vam je njegova ženica ) kuća je puno bolje očuvana (u prevodu praktički su svi zidovi prekriveni originalnim freskama) ali u nju ne puštaju običnu turističku stoku nego moraš imati posebnu dozvolu koju izdaje nemam poima tko (volio bih znati) ali obična turistička stoka se može nagledavati kroz prozore i vidjeti barem nešto od toga

I da-Koloseum je jedno veliko razočaranje od svega kaj sam vidio u Rimu to me se bome najmanje dojmilo. Hrpetina razvalina totalno nagriženih zubom vremena. Pulski amfiteatar je jedno 897 puta bolje očuvan i bolje izgleda.
Da to ovako postavimo ... definitivno se namjeravam nekad vratiti u Rim i definitivno ću ponovo obići mjesta koja sam i sad posjetio ali Koloseum me više nikad nebu vidio.
Jesi kad bio u Veronskom?
Ja sam bio,a kako si opisao Rimski,mislim da je ovaj bolje očuvan...
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 00:31   #72
Quote:
Gilles de Rais. kaže: Pogledaj post
Istorija rimskog carstva se ne dijeli na pagansko i hriscansko, vec na principat i dominat. A taj isti dominat je prvi stvorio pagan Dioklecijan. Mislim da je nepravedno i pristrastno optuzivati politeisticke religije za krizu u III vijeku, jer je ona bila izazvana nerijesenim sistemom naslijedjivanja, prevelikom moci vojnih zapovjednika u odnosu na centralnu vlast i ekonomskim problemima, a ne bozjom voljom i pokvarenoscu paganskih vjernika kako bi odredjeni hriscanski autoriteti zeljeli da mislimo. U vezi Konstantina, on je do samrtnoga casa ostao ono sto je bio citav svoj zivot, pagan. Hriscanstvo je tek tada prihvatio na nagovor svoje majke koja je bila uplasena za njegovu dusu ako se ne pokrsti.A hriscansko rimsko carstvo u IV vijeku je bilo daleko od stabilnog, dovoljno je pogledati broj pretendenata na prijesto i gradjanskih ratova da bi se uvidjelo da se malo toga promijenilo u odnosu na prethodna, pogana, paganska vremena. Ipak je Rim propao kao hriscanska drzava, da su pagani bili na vlasti mozda se to ne bi dogodilo.
Slažem se
M_Mojmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 09:13   #73
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Jesi kad bio u Veronskom?
Ja sam bio,a kako si opisao Rimski,mislim da je ovaj bolje očuvan...
Nisam... ali znam da kažu (doduše to je možda naša propaganda) da je pulski najbolje očuvan od svih. Jel to istina?

kako i rekoh Koloseum je impresivniji iz vana nego iz nutra... unutra hrpetina turista i more razvalina koje nemaju puno veze sa nekadašnjim izgledom.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 15:35   #74
Bio sam u Rimu jedno proljeće i to je fantastično. Ugodna klima, ne previše turista. Od ruševina iz perioda Rima najviše su me se dojmile Karakaline terme i Makscentijeva bazilika zbog veličine, te Panteon koji je divan.
RIMOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 09:41   #75
Meni je najviše žao kaj nisam iz nutra vidio gore spomenutu Livijinu kuću... mislim svaka čast raznim "ostacima" starog Rima ali to je sve, više - manje, hrpetina razvalina i teško se može dobiti dojam kako je to nekad izgledalo (ajd Panteon je druga stvar ali on je pretvoren u crkvu) a Livijina kuća je fantastično očuvana-originalne freske po zidovima i vjerujem da bi tamo mogao dobiti malo bolji "dojam" .
Ako ću ikad više ići u Rim (a nadam se da hoću) definitivno ću naći način da odem tamo.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 13:28   #76
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Meni je najviše žao kaj nisam iz nutra vidio gore spomenutu Livijinu kuću... mislim svaka čast raznim "ostacima" starog Rima ali to je sve, više - manje, hrpetina razvalina i teško se može dobiti dojam kako je to nekad izgledalo (ajd Panteon je druga stvar ali on je pretvoren u crkvu) a Livijina kuća je fantastično očuvana-originalne freske po zidovima i vjerujem da bi tamo mogao dobiti malo bolji "dojam" .
Ako ću ikad više ići u Rim (a nadam se da hoću) definitivno ću naći način da odem tamo.
nemreš doć u Rim a ne vidjeti... "nekolicinu" muzeja. kaj se tiče Rima, o kojem je ovdje riječ (antičkog), po meni najzanimljivije i naravno najvrijednije stvari su u muzejima

a ak sam te dobro shvatio, dojam koji spominješ bolje ćeš doživjeti u Pompejima
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 13:43   #77
Nažalost u Rimu sam bio samo puna 3 dana, od toga je jedan bio Nova godina kad muzeji nisu radili i nisam bio niti u jednom
Pompeji i Herkulanejum... to je step II
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 22:38   #78
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Nažalost u Rimu sam bio samo puna 3 dana, od toga je jedan bio Nova godina kad muzeji nisu radili i nisam bio niti u jednom
Pompeji i Herkulanejum... to je step II
Jel bila tamo ludnica za Novu?

Si bio na trgu ili?
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 10:10   #79
Bili smo u kvartu Trestevere... tamo ima hrpa kafića i restorana pa smo od birtijie do birtije ... onda samo prešli Tiber i ušli u neki meni nepoznati kvart gdje su mi u jednom kafiću 3 đekija uspjeli naplatiti čak 30 Ojra

I da, ako ste mislili da naši puno gruvaju za novu odite u italiju... jebo te skoro sam poginuo i oglušio...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 20:56   #80
Jesu li Rimljani imali ime za Kinu?

Jesu li znali za ljude "žute rase" i kako su nazivali crnce?
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:48.