Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2011., 20:00   #141
Ciganima ne dajem (OF: nikako da pohvatam gdje se na forumu u ovim izrazima treba biti politički korektan, a gdje ne ) iz već navedenih razloga. Ako me neki alkić otvoreno traži za pivu, dat ću mu. Budući pušim, često me direktno žicaju cigaretu, dvije i to isto uvijek dam.

Ostalim žicarošima (onima s bolesnom djecom, gladnima iako mladima i sposobnima za rad) dajem ili ne dajem po nekom unutarnjem nahođenju i stanju u novčaniku.

Onima kojima gotovo uvijek dam su oni koji barem nešto naprave, izvedu za taj novac. A to su bakice koje prodaju poljsko cvijeće, neke rukotvorine, ulični svirači ili pjevači i sl...

Quote:
SugarPlum kaže: Pogledaj post
sjedim s dečkom u šatoru na Jelačićevu trgu i u 20 minuta su nas tri, očito beskućnika, žicala za par kuna. Nisam se obazirala jer mi je dečko rekao 'Kada bismo tako svakome tko nas žica dali, što bi onda nama ostalo?'
Ne znam, stvarno mi je užasno teško tako ignorirati nekoga kada stvarno više ne mogu znati za što točno toj osobi novci trebaju.
A ti nemaš svoju glavu ili ne smiješ razmišljat s njom već moraš bez pogovora prihvatiti sve što ti dečko kaže? Ako je on bio takvog stava nije trebao ništa dati, ali ako si ti osjećala drugačije onda si trebala dati, a ne njega slušati...

Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ta djeca su posebna priča. Mi ih redovno skupljamo s ceste i vozimo doma, a onda njihovi starci drame i viču da su im rekli da to više ne rade i sl., kao da ne znamo da su ih oni sami ujutro razvezli po gradu i ostavili na raskrižjima (s uputom da se bez xy kuna ne vraćaju doma).
Zašto svaki put roditelje te djece ne privedete i izvedete pred suca? Razlog može biti očito zlostavljanje, izrabljivanje, navođenje na prošnju... Zar za takve prijestupe, posebice opetovane, nisu predviđene zatvorske kazne?

Zašto ne hapsite cigane (odrasle) po autobusnim kolodovrima i već dobro znanim punktevima?
Ace of Diamonds is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 20:26   #142
Quote:
Ace of Diamonds kaže: Pogledaj post
... Zašto svaki put roditelje te djece ne privedete i izvedete pred suca? Razlog može biti očito zlostavljanje, izrabljivanje, navođenje na prošnju... Zar za takve prijestupe, posebice opetovane, nisu predviđene zatvorske kazne?...
Tu nije prvobitna namjera kažnjavanje roditelja, nego zaštita djece. Već sam napisao da ta djeca pružaju otpor i bježe iz domova i smještaja nakon eventualnih „akcija“ oduzimanja. Nije li to relativno veća trauma od prosjačenja na raskrižjima?


Quote:
Ace of Diamonds kaže: Pogledaj post
... Zašto ne hapsite cigane (odrasle) po autobusnim kolodovrima i već dobro znanim punktevima?
Hapsimo baš sve. Stvar je u tome da ga mi privedemo, privremeno mu oduzmemo novac koji je „zaradio“ i odmah prepratimo na sud. Sud mu određuje kaznu, a u pravilu je to 300 kuna, što u protuvrijednosti iznosi jedan dan zatvora, u što se računa dan koji je proveo kod nas (u preprati), pa ga pušta odmah na slobodu bez ikakvog plaćanja. Mi predlažemo i oduzimanje zarade, ali kako nam je nemoguće utvrditi koliki dio novaca koji smo mu privremeno oduzeli je „zarada“, a koliko je imao otprije, sud ne može odrediti koliki iznos je stečen prekršajem, pa mu ne može oduzeti baš ništa. Tako da mu vraća i novac. Ako slučajno ne stanuje na području grada (ili ima već otprije određeno udaljenje iz mjesta u kojem je počinjen prekršaj), mi tražimo udaljenje, a sud ga odredi i odredi mu određeno vrijeme (24 sata) da napusti područje grada. I tada ga pušta na slobodu. Vidiš li ti tu neki smisao?
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 20:38   #143
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Nije li to relativno veća trauma od prosjačenja na raskrižjima?
Uuuuu, na ovo moram reagirati jer sam prije 15min skoro pregazio curicu od jedno 6-7g na križanju Heinzelove i Vukovarske. Mislim da sam doživio popriličnu traumu kao i moj ABS...a mala je zbrisala preko križanja i ravno na drugi semafor opet među aute. U prošnju. A "gazdarica" od jedno 12-13 s nekakvim malim djetetom ili lutkom (u mraku se i ne vidi) sjedi tamo kod Chromosovog nebodera i kontrolira stvar. Dakle, sve je to na 100m od zgrade MUP-a.
Samo me zanima...jer pitanje je dana kad će netko po mraku tu malu prosuti po pola križanja...koja će biti vozačeva olakotna okolnost? Ispast će da je pregazio "jadno dijete", napast će ga sve moguće vladine i nevladine udruge, manjinske zajednice, udruge za zaštitu koječega ali nitko neće zaštititi vozača od činjenice da se svaki dan po tom križanju šeta nekoliko malih cigića i žica novce jurcajući među autima. I da je pitanje tragedije samo određeno vremenom.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 21:27   #144
ovi moji tu po kvartu su uglavnom alkosi, ili žicaju ili se pijani valjaju po klupama. ima taj život i svojih prednosti, vrlo slobodni ljudi, kao psi lutalice. za jesti očito imaju negdje, živi su. odoka njih 90% smatram da su si sami krivi što tako žive. sve je u redu dok ne diraju ljude, to nije prihvatljivo i bilo bi batina. mrzim kad djeca prose, to je grijeh cijelog društva a ne samo njihovih sjebanih "roditelja".
zmay is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 01:01   #145
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Tu nije prvobitna namjera kažnjavanje roditelja, nego zaštita djece. Već sam napisao da ta djeca pružaju otpor i bježe iz domova i smještaja nakon eventualnih „akcija“ oduzimanja. Nije li to relativno veća trauma od prosjačenja na raskrižjima?:
Hm... Ovo pitanje spada pod pedagogiju ili psihologiju, ali ja mislim da dugoročno može pomoći toj djeci, a da ne govorim društvu, iako će im možda trenutno izazvati svojevrsnu traumu.

Ali, ovo što si napisao mi nije jasno, zar se policajac smije oglušiti, tj. ne sprovesti zakon, jer je on, eto, po svojoj slobodnoj procjeni odvagnuo da bi postupanje po zakonu (u ovom slučaju privođenje roditelja Roma zbog obiteljskog nasilja ili zanemarivanja ili poticanja na prošnju djece) mogao kod nekoga izazavati nekakve traume?


Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Hapsimo baš sve. Stvar je u tome da ga mi privedemo, privremeno mu oduzmemo novac koji je „zaradio“ i odmah prepratimo na sud. Sud mu određuje kaznu, a u pravilu je to 300 kuna, što u protuvrijednosti iznosi jedan dan zatvora, u što se računa dan koji je proveo kod nas (u preprati), pa ga pušta odmah na slobodu bez ikakvog plaćanja. Mi predlažemo i oduzimanje zarade, ali kako nam je nemoguće utvrditi koliki dio novaca koji smo mu privremeno oduzeli je „zarada“, a koliko je imao otprije, sud ne može odrediti koliki iznos je stečen prekršajem, pa mu ne može oduzeti baš ništa. Tako da mu vraća i novac.
Ako slučajno ne stanuje na području grada (ili ima već otprije određeno udaljenje iz mjesta u kojem je počinjen prekršaj), mi tražimo udaljenje, a sud ga odredi i odredi mu određeno vrijeme (24 sata) da napusti područje grada. I tada ga pušta na slobodu. Vidiš li ti tu neki smisao?
Uf... Tu ne vidim nikakav smisao, vidim naše nebulozne zakone na djelu .

Ali zar se ne može, barem što se oduzimanja isprošenog novca tiče, zdravim razumom zaključiti da ukoliko dotični Rom prosjak nije u radnom odnosu (a to je lako za utvrditi) sav novac koji posjeduje kod sebe moeže biti ili "zarađen" prošnjom ili nekom drugom ilegalnom djelatnosti te mu temeljem toga oduzeti sav novac?


I još jedno povezano pitanje? Romi koji operiraju po parkiralištima (ajde, u zadnje vrijeme ih je manje) i kao "čuvaju" mjesto vozačima pa ukoliko im ne platiš tu uslugu, nerijetko možeš očekivati izgreban auto. Što tu napraviti?
Zvati policiju? Kada? Čim ih se uoči? Imate li ih onda na temelju zapravo ničega maknuti s tog mjesta? A ako prijavim ogrebotinu nakon što je vidim, nemam kako dokazati da je to počinio upravo taj Rom/kinja koji više vjerojatno niti neće biti tamo?

U takvim slučajevima bih im uvijek dala nešto, jer me bilo strah da mi nešto ne učine autu
Ace of Diamonds is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 20:53   #146
Quote:
Ace of Diamonds kaže: Pogledaj post
… Ovo pitanje spada pod pedagogiju ili psihologiju, ali ja mislim da dugoročno može pomoći toj djeci, a da ne govorim društvu, iako će im možda trenutno izazvati svojevrsnu traumu...
Policija je prvenstveno represivno tijelo, a ovaj problem treba rješavati prije nego dođe do faze u kojoj policija treba postupati. Na žalost, nema čarobnog štapića. Ljudima se djeca ne mogu oduzeti samo tako, a i kada bi se mogla, prije bi trebali srediti što ćemo s tom djecom. Ljudi se baš ne trgaju za udomljavanje, a situacija u ustanovama je često očajna. Uglavnom, u fazi u kojoj mi stupamo na scenu, vatrogasne mjere (rješavanje trenutne goreće situacije, a sutra što bude) su najčešće jedino moguće rješenje.


Quote:
Ace of Diamonds kaže: Pogledaj post
… zar se policajac smije oglušiti, tj. ne sprovesti zakon, jer je on, eto, po svojoj slobodnoj procjeni odvagnuo da bi postupanje po zakonu… mogao kod nekoga izazavati nekakve traume?...
Policajac je dužan prijaviti svaki prekršaj i kazneno djelo koje utvrdi. Naravno, za takvo nešto bi trebalo puno policije, pa se prvo gleda na svrsishodnost (formalnu i neformalnu - češću). U ovom slučaju, svrha postupanja prema roditeljima bi bila osiguravanje dobrobiti djeteta. Već sam opisao kako djeca doživljavaju tu „dobrobit“.


Quote:
Ace of Diamonds kaže: Pogledaj post
… Ali zar se ne može, barem što se oduzimanja isprošenog novca tiče, zdravim razumom zaključiti da ukoliko dotični Rom prosjak nije u radnom odnosu (a to je lako za utvrditi) sav novac koji posjeduje kod sebe moeže biti ili "zarađen" prošnjom ili nekom drugom ilegalnom djelatnosti te mu temeljem toga oduzeti sav novac?...
Ukoliko postoji ikakva sumnja, ide se u korist okrivljenika. Jedno od osnovnih načela. Dio novca možda nije isprosio, nego dobio na dar (npr. od slučajnog prolaznika koji je vidio kako je ovaj sav jadan).


Quote:
Ace of Diamonds kaže: Pogledaj post
… Romi koji operiraju po parkiralištima… i kao "čuvaju" mjesto vozačima pa ukoliko im ne platiš tu uslugu, nerijetko možeš očekivati izgreban auto. Što tu napraviti?
Zvati policiju? Kada? Čim ih se uoči? Imate li ih onda na temelju zapravo ničega maknuti s tog mjesta? A ako prijavim ogrebotinu nakon što je vidim, nemam kako dokazati da je to počinio upravo taj Rom/kinja koji više vjerojatno niti neće biti tamo?...
Zaštitari trgovačkih centar ih u pravilu tjeraju, a tjera ih i policija ako ih uoči ili ih se nazove. Zašto i kako ih tjeramo? Isto kao i u mom drugom odlomku, nezakonito, ali s „višim ciljem“. Što se tiče dokazivanja, ono je jako teško (parkirališta su rijetko pod video-nadzorom, a kada se pred svjedoka dovede par klinaca, ne može nepobitno pokazati na jednog počinitelja), ali ako se radi o djetetu, ono može i priznati je ne trpi sankcije, tj. nema daljnjeg policijskog postupanja.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 20:15   #147
Grozno... Naprosto grozno... Mislim, lijepo si ti to odgovorio, hvala, ali je grozno sve što si napisao... Kao da su zakone i propise pisali maloumnici koji žive na Marsu, a nikome i dalje ne pada na pamet išta mijenjat
Ace of Diamonds is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 11:54   #148
Quote:
gold_girl kaže: Pogledaj post
Neki dan ispred Lidla stoji mala Romkinja i kaže da je gladna. Ja joj kažem da me pričeka, da ću kupiti i njoj nešto za jesti. Ja za 10 minuta vani,naravno nje nema više. I tako par puta ista stvar s djecom, ponudiš da kupiš nešto da jede, ne želi ili nestane, već želi lovu. A najbolje su mi kad traže novce da kupe nešto u McDonald's u kojem se niti ja ne hranim ili kad imaju još neke prohtjeve u vezi hrane. Zgražava me bahatost Roma i stav kao da smo mi njima dužni davati novce, a očigledno nisu gladni jer da jesu jeli bi što god im daš, ne bi se bahatili. Da ne spominjem kako im je mama znala davati robe i hrane pa kasnije sve pobacaju po cesti. Njima više ne dajem ništa, samo prolazim, jedino starcima i invalidima dam.
To me uopće ne čudi, a čitajući razna mišljenja i teme o Romima i njihovoj ugroženosti u državi Hrvatskoj, mislim da svi zajedno drugo nismo ni zaslužili.

Osobno imam primjer kad sam dobila batina od malog Roma jer sam mu dala "samo" 10 kn.

Otada može dobit samo plan grada i ucrtan put do burze.
Želudac mi se okrene kada slušam o romskoj ugroženosti, siromaštvu i predrasudama.
frnjokla is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 12:28   #149
Može link na zakon koji zabranjuje prosjačenje? nalazim samo neke u kojima se spominju dinari
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 08:13   #150
Dali je netko pristao da očisti snijeg za pare? Kod mene se nije pojavio niti jedan.
Jack Hammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 11:38   #151
Quote:
Jack Hammer kaže: Pogledaj post
Dali je netko pristao da očisti snijeg za pare? Kod mene se nije pojavio niti jedan.
Ništa, morat ćeš uzeti lopatu u ruke i udri....
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 11:45   #152
Quote:
Jack Hammer kaže: Pogledaj post
Dali je netko pristao da očisti snijeg za pare? Kod mene se nije pojavio niti jedan.
A ti si koji faktor da bi se oni morali pojaviti ispred tvoje kuće moleći te da ti očiste snijeg?
sophiella is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 12:27   #153
ovih je dana na području grada Rijeke pokrenuta akcija pomoći beskućnicima,kako je zima žestoka i temperature vrlo niske organiziran je smještaj za sve one koji su bez krova nad glavom......lijepa gesta prema onima koji jednostavno nemaju gdje u ovim hladnim danima ( i noćima )....volonteri u prenoćištu skupljali su deke i odjeću za takve,a odaziv građana,koliki god da je bio,razveselio je u prvom redu one kojima su te stvari prijeko potrebne - beskućnike.....svaka čast
a sada slijedi drugi dio ove riječke priče
bila je emisija na radiju o cijeloj ovoj temi,o akciji itd......uglavnom,riječki beskućnici,da bi se odužili nekako senzibilnim ljudima koji su sudjelovali u pomaganju njima,sami su ponudili pomoć kome je ona potrebna.....ako je nekome potrebna pomoć u ovim zimskim danima,odlazak u kupovinu,posao sa drvima i sl. - slobodno se može obratiti Prihvatilištu i pomoć će mu biti poslana u obliku nekog štićenika ( ili više njih ) koji će pomoći.....
što reći ? koju posluku porati ?
svaka čast svima koji na bilo koji način sudjeluju u ovome svemu....a ovo je još jedan dokaz tome da je generaliziranje glupo i da postoje mnogi koji ne prezaju od rada ali život im ipak nije dao ono najosnovnije......a zgubidana i lijenih ima i među onima koji rade i žive pod nekim sigurnim krovom,nije to problem koji je isključivo vezan za beskućnike i prosjake.....
skyon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 12:33   #154
Quote:
skyon kaže: Pogledaj post
ovih je dana na području grada Rijeke pokrenuta akcija pomoći beskućnicima,kako je zima žestoka i temperature vrlo niske organiziran je smještaj za sve one koji su bez krova nad glavom......lijepa gesta prema onima koji jednostavno nemaju gdje u ovim hladnim danima ( i noćima )....volonteri u prenoćištu skupljali su deke i odjeću za takve,a odaziv građana,koliki god da je bio,razveselio je u prvom redu one kojima su te stvari prijeko potrebne - beskućnike.....svaka čast
a sada slijedi drugi dio ove riječke priče
bila je emisija na radiju o cijeloj ovoj temi,o akciji itd......uglavnom,riječki beskućnici,da bi se odužili nekako senzibilnim ljudima koji su sudjelovali u pomaganju njima,sami su ponudili pomoć kome je ona potrebna.....ako je nekome potrebna pomoć u ovim zimskim danima,odlazak u kupovinu,posao sa drvima i sl. - slobodno se može obratiti Prihvatilištu i pomoć će mu biti poslana u obliku nekog štićenika ( ili više njih ) koji će pomoći.....
što reći ? koju posluku porati ?
svaka čast svima koji na bilo koji način sudjeluju u ovome svemu....a ovo je još jedan dokaz tome da je generaliziranje glupo i da postoje mnogi koji ne prezaju od rada ali život im ipak nije dao ono najosnovnije......a zgubidana i lijenih ima i među onima koji rade i žive pod nekim sigurnim krovom,nije to problem koji je isključivo vezan za beskućnike i prosjake.....
Krasna priča..lijepo je čuti nešto ovakvo..



A ne...di si bekućnici , nema ih ispred moje kuće da im dam 10kn da mi očiste snijeg
sophiella is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 12:45   #155
To je bilo retoričko pitanje. Mislio sam na one profi prosjake koji su mladi i radno sposobni koji samo traže da im se DA, a ne beskućnike. Nisam jedini koji je rekao da će zaraditi ako nešto uradi za uzvrat. Takvi odmah pobjegnu. Drago mi je za ovo u Rijeci je to tim ljudima vraća dostojanstvo da i oni mogu nešto učiniti.

P.S. danas nije moj red za čišćenje.
Jack Hammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 12:52   #156
Quote:
Jack Hammer kaže: Pogledaj post
To je bilo retoričko pitanje. Mislio sam na one profi prosjake koji su mladi i radno sposobni koji samo traže da im se DA, a ne beskućnike. Nisam jedini koji je rekao da će zaraditi ako nešto uradi za uzvrat. Takvi odmah pobjegnu. Drago mi je za ovo u Rijeci je to tim ljudima vraća dostojanstvo da i oni mogu nešto učiniti.

P.S. danas nije moj red za čišćenje.
Ok, moje isprike, nisam te skužila
sophiella is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 13:10   #157
Prihvaćam ispriku.
Jack Hammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 13:33   #158
I u Puli je slična akcija kao u Rijeci.
Prvi dan je samo dvoje beskućnika prespavalo u tom prostoru.
Nadam se da je to zato jer ih nema a ne neki drugi razlog.
Ali akcija je hvale vrijedna.
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 14:21   #159
Quote:
Enter Sandwoman kaže: Pogledaj post
I u Puli je slična akcija kao u Rijeci.
Prvi dan je samo dvoje beskućnika prespavalo u tom prostoru.
Nadam se da je to zato jer ih nema a ne neki drugi razlog.

Ali akcija je hvale vrijedna.
što se tiče ovog boldanog - navodno postoji problem u tome što mnogi beskućnici obitavaju u napuštenim prostorijama,kućicama nekim i sl.,naravno da u njima nema previše komfora pa tako ni grijanja....ali postoji strah u beskućnicima da će ukoliko napuste takav neki prostor,pa taman da se bar nakratko sklone u neko od prihvatilišta po ovoj zimi,izgubiti taj prostor zauvijek jer će netko drugi ''useliti'' tamo.....po nekom sistemu - tko digne guzicu,izgubi stolicu baš o tome su isto razgovarali u gore spomenutoj radijskoj emisiji neki dan.....volonteri u Rijeci su sakupljali deke i odjeću i za takve,koji zbog straha od gubitka napuštene rupe ne napuštaju istu nego se radije smrzavaju ali imaju u glavi da im nitko to neće ''oteti'' .....ima logike potrpiti mjesec dana zime ( govorim o Rijeci ) ali bar znaš da ćeš ostatak godine spavati negdje što barem ima krov i vrata.....u usporedbi sa klupom u parku - pravi hotel....ili grijati se mjesec dana,a kad zatopli skužiš da ti je netko ''oteo'' buksu,a ti na ulici.....
inače....svaka čast Puli
skyon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 14:24   #160
Quote:
skyon kaže: Pogledaj post
što se tiče ovog boldanog - navodno postoji problem u tome što mnogi beskućnici obitavaju u napuštenim prostorijama,kućicama nekim i sl.,naravno da u njima nema previše komfora pa tako ni grijanja....ali postoji strah u beskućnicima da će ukoliko napuste takav neki prostor,pa taman da se bar nakratko sklone u neko od prihvatilišta po ovoj zimi,izgubiti taj prostor zauvijek jer će netko drugi ''useliti'' tamo.....po nekom sistemu - tko digne guzicu,izgubi stolicu baš o tome su isto razgovarali u gore spomenutoj radijskoj emisiji neki dan.....volonteri u Rijeci su sakupljali deke i odjeću i za takve,koji zbog straha od gubitka napuštene rupe ne napuštaju istu nego se radije smrzavaju ali imaju u glavi da im nitko to neće ''oteti'' .....ima logike potrpiti mjesec dana zime ( govorim o Rijeci ) ali bar znaš da ćeš ostatak godine spavati negdje što barem ima krov i vrata.....u usporedbi sa klupom u parku - pravi hotel....ili grijati se mjesec dana,a kad zatopli skužiš da ti je netko ''oteo'' buksu.....
inače....svaka čast Puli
Pa u neku ruku ih i razumijem, ima smisla.
Žao mi je što je tako. Bilo bi dobro kad bi taj novootvoreni prostor bio otvoren cijelu godinu.
Znam, rekli bi: Skupo je!, ali mislim da bi uz rad volontera i ljudsku pomoć i to bilo moguće.
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:56.