Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2017., 23:17   #2241
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Krenuo pocetak kraja. Egzodus voda dosla do usiju. Situacija postala izvanredna

http://www.vecernji.hr/hrvatska-kakv...zadaca-1157403

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...umire/5792715/
Da pokaže sise možda bi to nekoga zadržalo neko vrijeme da ne ode
vamvam is offline  
Old 21.03.2017., 23:23   #2242
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Godisnje 9,5 milijardi od turizma, 2 milijarde od dijaspore, 1,2 milijarde od prodaje oruzja dzihadistima, 10 milijardi od izvoza ostale robe i usluga... nagomila se toga. Ali ne vidim da je itko tvrdio da se hrvatsko gospodarstvo treba temeljiti na 2 milijarde od dijaspore. Naravno da ne treba. Na BDP od 90 milijardi, svaka milijarda je dobrodosla.

1. odlaze razni profili, i zaposleni i nezaposleni, i oni koji su u konstantnom strahu od gubitku posla i oni koji su mogli dobiti samo skraceno radno vrijeme, i oni koji su bili nezadovoljni poslom. Vrlo sareno drustvo. Point je da ta radna mjesta u pravilu nisu unistena. Tek kad se nece moci popunjavati cemo govoriti o gubitku radnih mjesta. S time da Hrvatska na raspolaganju uvijek ima mogucnost davanja radnih dozvola strancima, u slucaju da usfali radne snage. Naravno da friskog radnika treba obrazovat, i to jeste ulaganje energije, odnosno gubitak energije kroz onog koji je otisao, i jasno je da fluktuacija smanjuje konkurentnost. Ali isto tako govoris kao da samo odlaze strucnjaci a priliku dobivaju samo oni koji nisu dobri, no realnost uopce nije takva. Uostalom, pravi strucnjaci i kvalitetni ljudi su otisli jos davno prije, ovaj najnoviji val su uglavnom oni koji koriste ukidanje barijera. Kvalitetni, kvalificirani i deficitarni su de facto uvijek mogli emigrirati.

2. Netko salje 100 EUR roditeljima, netko kupuje nekretnine, netko kupuje dionice ili jednostavno oroci lovu u hrvatskoj banci (koja se onda plasira na trziste). U svakom slucaju, ako u nase gospodarstvo udje 2 milijarde EUR godisnje, to definitivno obogacuje gospodarstvo, a te 2 milijarde prije ili kasnije u nezanemarivnom iznosu zavrse i u proracunu. Tebi je to mozda "sica" ali je to zapravo 2 milijarde u nasem gospodarstvu za koje se nismo previse ni oznojili.

3. Mislim da malo previse spekuliras. Govoris kao da Hrvatska nema odredjenih kvaliteta i prednosti u odnosu na druge drzav. Kao osoba koja je desetljeca provela vani mogu ti reci da nije bas tako. Migracija ce uvijek biti i u svim smjerovima, ljudi su fleksibiliniji nego sto mislis.
Ako sva radna mjesta u državi gledaš kao male kućice koje popuniš kada netko ode van onda i dalje sve ostaje isto. Ali zapravo imaš gubitak sposobnijih/produktivnijih i ukupni doprinos pada...

Drugi bold:
Baš zbog povećane fleksibilnosti, smanjuje je šansa za povratak... Jer nakon što je "probijen led" povećava se mogućnost emigracije u 3. zemlju. Uzmimo tog "tipičnog gastarbajtera" iz 70tih - otišao u Njemačku, radio na baušteli i nije mu se svidjelo/nije uspio. Koja je bila njegova najvjerojatnija opcija - povratak doma (promjena države, pa čak i grada je puno teža).
Danas, čovjek proba Minhen, ako mu se ne sviđa/ne ide može probat ostalih 30tak država u Europi...

Npr. 50%/50% (trajni odlazak/povratak) postaje 50%/40%/10% (trajni odlazak/povratak/3. zemlja)... Naravno, brojevi izmišljeni, ali poanta je tu.

P.S. ovo je zapravo statističko/fizikalni problem, skoro mi pada na pamet računati vjerojatnosti

Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Većina ljudi koje ja znam, a otišli su, uglavnom nezadovoljni. Sezonci ili ekipa koja je radila sezonski + zimi građevina ili trgovina. Većinom ljudi koji nemaju 3+ apartmana da time krpaju nedostatne prihode.
Većina ljudi koje ja znam su otišli s dobrih poslova i barem završenim faksom, očito ima svega
z_k is offline  
Old 21.03.2017., 23:28   #2243
Najbolji primjer onoga što će se desiti nama je ono što se dešava Latviji i Litvi (a i Estoniji).
Postkomunističke zemlje kao i mi, male zemlje kao i mi. Pogledajte samo malo ove članke a ima ih puno na internetu:
http://www.telegraph.co.uk/news/2016...eat-eu-exodus/
http://www2.staffingindustry.com/eng...Exodus-Ongoing
https://www.rt.com/news/lithuania-ex...loyment-youth/

Ušle su u EU i od tada se bezuspješno bore sa emigriranjem a stanovništo im opasno pada. Otišla im je već trećina stanovništva a ono što je ostalo je koncentrirano u glavnom gradu. Gledajući njih možemo vidjeti kako bi mi izgledali za par godina. Zašto kažem "kako bi izgledali" a ne "kako ćemo izgledati"? Zato jer njihove vlade strahovito rade na privlačenju kapitala. Vi danas možete otvoriti firmu u te tri baltičke zemlje bez ikakvih problema, čak ne morate ni doći fizički tamo. Porezne olakšice su također znatne a i ne dave sa složenim zakonima. IT industrija je u usponu i njihovi glavni gradovi imaju predstavništva svih velikih svjetskih IT firmi. Uglavnom, njihove vlade itekako rade na tome da im stanovništvo ostane a i na tome da privuku strance. Ali čak i sve to ne pomaže jer im stanovništvo brojčano jako opada a stranci ne dolaze u velikom broju. Uz to nemaju neki značajan rast BDP-a niti im broj radnih mjesta ne raste. Uglavnom, kao zemlje su na putu za totalno izumiranje.
Zašto smo mi u govnima i bit ćemo u još većim govnima nego te baltičke zemlje?
1. Zato jer imamo totalne idiote na vlasti koji apsolutno ništa ne rade osim što vode beskrajne rasprave o ustašama i partizanima i rade beskrajne planove za izradu planova koji će napraviti smjernice za pokretanje Hrvatske.
2. Zato jer imamo čiste nepatvorene lopove (i to ne baš sposobne lopove) u vrhu ekonomije.
3. Zato jer smo nacionalno strahovito razjedinjeni.
4. Zato jer imamo kockastoglave dinaroide.
Kerefek76 is offline  
Old 21.03.2017., 23:57   #2244
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Ako sva radna mjesta u državi gledaš kao male kućice koje popuniš kada netko ode van onda i dalje sve ostaje isto. Ali zapravo imaš gubitak sposobnijih/produktivnijih i ukupni doprinos pada...
Naravno. Ali meni je malo blesavo na taj nacin izolirano govoriti o migraciji jer ta migracija je samo jedan od elemenata globalizacije i slobode protoka robe i ljudi, sa svim posljedicama i prednostima. Migracije su tu, ljudi idu s mjesta gdje im je losije k mjestu na kojem im je bolje. Sasvim prirodno i ne vjerujem da se ta "prirodna" pojava moze ili treba silom zaustaviti. Jedini instrument koji mi pada na pamet kojeg imamo na raspolaganju je - sudjelovati u toj igri. Znaci pomirit se s time da nasi kvalitetni ljudi odlaze u Njemacku, ali kao reakciju na to gledati da privucemo kvalitetne ljude iz drugih drzava. Ne kazem da je to lako ili da je moguce, ali ako bi se recimo kod nas poboljsala situacija, a u Srbiji ili BiH ostala losa, uvjeren sam da bi prilicno lako "povukli" recimo kvalitetne doktore iz tih zemalja. Kulturloska barijera niska, jezicna barijera nikakva, blizina... e, ali onda se sjetis naseg entaliteta i prica o cirilici i o gdjesibiodevedesetprve i slicnog i skontas da je nas problem zapravo jdan sasvim drugi, mentalitet. Problem koji nas prilicno ogranicava. Mi smo jednostavno vrlo zatvoreno i slabo prilagodljivo drustvo i zbog toga nas ovakve emigracije i slab natalitet pogadjaju teze nego neko otvoreno drustvo.

Quote:
Baš zbog povećane fleksibilnosti, smanjuje je šansa za povratak... Jer nakon što je "probijen led" povećava se mogućnost emigracije u 3. zemlju. Uzmimo tog "tipičnog gastarbajtera" iz 70tih - otišao u Njemačku, radio na baušteli i nije mu se svidjelo/nije uspio. Koja je bila njegova najvjerojatnija opcija - povratak doma (promjena države, pa čak i grada je puno teža).
Danas, čovjek proba Minhen, ako mu se ne sviđa/ne ide može probat ostalih 30tak država u Europi...
Tocno. Ali isto tako, ako se za 5 godina situacija u RH popravi - nema ni prepreka da se vrati. Mi se bavimo emigrantima umjesto da se bavimo time da se poboljsa situacija u drzavi. Kao da se brka uzrok i posljedica pa se sada bavimo simptommima, iako svi dobro znamo koji je uzrok. I za 20 godina cemo se prepucavat oko toga jesu li bolji ustase ili partizani dok cemo sa cudjenjem gledati kako nam mladi napustaju drzavu.

Quote:
Npr. 50%/50% (trajni odlazak/povratak) postaje 50%/40%/10% (trajni odlazak/povratak/3. zemlja)... Naravno, brojevi izmišljeni, ali poanta je tu.
Mladi i kvalitetni su otisli u valu prije ovog zadnjeg, jer za njih prepreka ni prije nije bilo. Naravno da ce roditelji kad odu u penziju vjerojatno htjet biti kraj svoje djece, i slazem se da nece biti gastarbajtera koji ostave familiju u RH, odu u Njemacku pa se za penziju vrate doma (i izgrade kucu na 3 kata), ali isto tako se treba upitati kako ce svijet izgledati za 20tak godina. Naceli smo tu temu na topicu o STEM-u, ali za 20 godina ce ogronu kolicinu zanimanja zamijeniti roboti, ljudi ce biti jos manje vezani za neku lokaciju, transport ce biti brzi i jeftiniji, i pitanje je koliko ce judi uopce imati radno mjesto jer tesko da ce ih biti dovoljno za sve. Isto tako je moguce da bude ratova ili nekakvih sokova koji mogu tjerat ljude na razne strane. Nitko nema kristalnu kuglu, ne treba rezignirati i treba se truditi poboljsati stvari na koje se uopce moze utjecati.
rama6 is offline  
Old 22.03.2017., 00:14   #2245
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Naravno. Ali meni je malo blesavo na taj nacin izolirano govoriti o migraciji jer ta migracija je samo jedan od elemenata globalizacije i slobode protoka robe i ljudi, sa svim posljedicama i prednostima. Migracije su tu, ljudi idu s mjesta gdje im je losije k mjestu na kojem im je bolje. Sasvim prirodno i ne vjerujem da se ta "prirodna" pojava moze ili treba silom zaustaviti. Jedini instrument koji mi pada na pamet kojeg imamo na raspolaganju je - sudjelovati u toj igri. Znaci pomirit se s time da nasi kvalitetni ljudi odlaze u Njemacku, ali kao reakciju na to gledati da privucemo kvalitetne ljude iz drugih drzava. Ne kazem da je to lako ili da je moguce, ali ako bi se recimo kod nas poboljsala situacija, a u Srbiji ili BiH ostala losa, uvjeren sam da bi prilicno lako "povukli" recimo kvalitetne doktore iz tih zemalja. Kulturloska barijera niska, jezicna barijera nikakva, blizina... e, ali onda se sjetis naseg entaliteta i prica o cirilici i o gdjesibiodevedesetprve i slicnog i skontas da je nas problem zapravo jdan sasvim drugi, mentalitet. Problem koji nas prilicno ogranicava. Mi smo jednostavno vrlo zatvoreno i slabo prilagodljivo drustvo i zbog toga nas ovakve emigracije i slab natalitet pogadjaju teze nego neko otvoreno drustvo.
Slažem se, ali dok ne vidim ikakvog znaka da dolazi ili do povratka ili do imigracije kvalitetnih kadrova, ovo što se sada događa je čisti minus (ponešto umanjen doznakama).


Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Tocno. Ali isto tako, ako se za 5 godina situacija u RH popravi - nema ni prepreka da se vrati. Mi se bavimo emigrantima umjesto da se bavimo time da se poboljsa situacija u drzavi. Kao da se brka uzrok i posljedica pa se sada bavimo simptommima, iako svi dobro znamo koji je uzrok. I za 20 godina cemo se prepucavat oko toga jesu li bolji ustase ili partizani dok cemo sa cudjenjem gledati kako nam mladi napustaju drzavu.
A čuj, ovo je tema o egzodusu - što bi drugo trebao biti fokus

Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Mladi i kvalitetni su otisli u valu prije ovog zadnjeg, jer za njih prepreka ni prije nije bilo. Naravno da ce roditelji kad odu u penziju vjerojatno htjet biti kraj svoje djece, i slazem se da nece biti gastarbajtera koji ostave familiju u RH, odu u Njemacku pa se za penziju vrate doma (i izgrade kucu na 3 kata), ali isto tako se treba upitati kako ce svijet izgledati za 20tak godina. Naceli smo tu temu na topicu o STEM-u, ali za 20 godina ce ogronu kolicinu zanimanja zamijeniti roboti, ljudi ce biti jos manje vezani za neku lokaciju, transport ce biti brzi i jeftiniji, i pitanje je koliko ce judi uopce imati radno mjesto jer tesko da ce ih biti dovoljno za sve. Isto tako je moguce da bude ratova ili nekakvih sokova koji mogu tjerat ljude na razne strane. Nitko nema kristalnu kuglu, ne treba rezignirati i treba se truditi poboljsati stvari na koje se uopce moze utjecati.
Donekle i jesu (npr. na mom smjeru je desetljećima 30-50% ljudi išlo van), ali ipak prije zahuktavanja krize, to je ipak bio puno manji postotak...

Što se tiče promjena na globalnoj razini, one su tektonske (npr. zanimanje vozač će praktički ispariti za 10tak godina) ali neće natprosječno "pogoditi" Hrvatsku...
z_k is offline  
Old 22.03.2017., 01:11   #2246
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Najbolji primjer onoga što će se desiti nama je ono što se dešava Latviji i Litvi (a i Estoniji).
Postkomunističke zemlje kao i mi, male zemlje kao i mi. Pogledajte samo malo ove članke a ima ih puno na internetu:
http://www.telegraph.co.uk/news/2016...eat-eu-exodus/
http://www2.staffingindustry.com/eng...Exodus-Ongoing
https://www.rt.com/news/lithuania-ex...loyment-youth/

Ušle su u EU i od tada se bezuspješno bore sa emigriranjem a stanovništo im opasno pada. Otišla im je već trećina stanovništva a ono što je ostalo je koncentrirano u glavnom gradu. Gledajući njih možemo vidjeti kako bi mi izgledali za par godina. Zašto kažem "kako bi izgledali" a ne "kako ćemo izgledati"? Zato jer njihove vlade strahovito rade na privlačenju kapitala. Vi danas možete otvoriti firmu u te tri baltičke zemlje bez ikakvih problema, čak ne morate ni doći fizički tamo. Porezne olakšice su također znatne a i ne dave sa složenim zakonima. IT industrija je u usponu i njihovi glavni gradovi imaju predstavništva svih velikih svjetskih IT firmi. Uglavnom, njihove vlade itekako rade na tome da im stanovništvo ostane a i na tome da privuku strance. Ali čak i sve to ne pomaže jer im stanovništvo brojčano jako opada a stranci ne dolaze u velikom broju. Uz to nemaju neki značajan rast BDP-a niti im broj radnih mjesta ne raste. Uglavnom, kao zemlje su na putu za totalno izumiranje.
Zašto smo mi u govnima i bit ćemo u još većim govnima nego te baltičke zemlje?
1. Zato jer imamo totalne idiote na vlasti koji apsolutno ništa ne rade osim što vode beskrajne rasprave o ustašama i partizanima i rade beskrajne planove za izradu planova koji će napraviti smjernice za pokretanje Hrvatske.
2. Zato jer imamo čiste nepatvorene lopove (i to ne baš sposobne lopove) u vrhu ekonomije.
3. Zato jer smo nacionalno strahovito razjedinjeni.
4. Zato jer imamo kockastoglave dinaroide.

za dosta mladih estonaca koje sam ja upoznao je obično odgovor da su otišli i ne misle se vratiti baš zbog mentaliteta ljudi tamo

iskreno j ne mislim da će tehnologija baš toliko napredovati da ćemo imati samovozeće vozila,ali opet proveo sam i planiram živjeti u zemljama gdje to sigurno još dosta dugo neće biti problem, tako da govorim iz svog kuta gledanja
isto kao što se meni po kanadi i cijeloj južnoj americi ne čini prevjerojatnim da će se novčanice ukinuti

isto, ja osobno svojima ne šaljem lovu,ali im platim dolazak da me vide ili bar dio tih troškova, a kuće i fasade (ok moji su iz grada, pa nemamo kuću bez fasade ) sigurno ne bi platio, rađe bi prodao tu kuću dok se još može
KILLERDOG is offline  
Old 22.03.2017., 05:41   #2247
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Računam da ima u spisku nezaposlenih ca. 100.000 koji ne žele raditi, odnosno kesiraju novac i rade na crno itd.
Znači dok god imamo više nezaposlenih od tih 100.000 ne vidim toliku štetu u odlazku.
Nego evo i mogućnosti jer evo se plaća manje za nezaposlene ili socijale. U svemu još i mogućnosti da ljudi nauče nešto što u Hrvatskoj možda nebi naučili i možda se i vrate ako se popravi situacija.
Čovjek koji ode zauvijek je najgora varijanta za HR. Bolji su i oni koji su lažno nezaposleni i rade na crno... I takvi zarađuju i troše i plaćaju poreze (ne na dohodak, ali od PDV-a i mase drugih ne mogu pobjeći). Znači povećavaju ekonomsku aktivnost u HR. Nema tu puno filozofije. HR se polako gasi
Bankei is offline  
Old 22.03.2017., 05:47   #2248
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
Čovjek koji ode zauvijek je najgora varijanta za HR. Bolji su i oni koji su lažno nezaposleni i rade na crno... I takvi zarađuju i troše i plaćaju poreze (ne na dohodak, ali od PDV-a i mase drugih ne mogu pobjeći). Znači povećavaju ekonomsku aktivnost u HR. Nema tu puno filozofije. HR se polako gasi
Ali nije za čovjeka najgora varijanta odlaziti. Svi bi mi sigurno rado sjedili u Saboru i imali te plaće, odnosno nije ni neka plaća prema vanka, ali penzija već nakon 4 godine je super. I da još radimo efikasno kao naše vlade ;-) money for nothing...
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 22.03.2017., 05:52   #2249
Hrvatska među zemljama EU s najvećim rastom stope slobodnih radnih mjesta

http://www.novilist.hr/Vijesti/Gospo...-radnih-mjesta
Bankei is offline  
Old 22.03.2017., 05:54   #2250
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Ali nije za čovjeka najgora varijanta odlaziti
A i ti si ovim otkrila Ameriku
Bankei is offline  
Old 22.03.2017., 05:59   #2251
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Znaci pomirit se s time da nasi kvalitetni ljudi odlaze u Njemacku, ali kao reakciju na to gledati da privucemo kvalitetne ljude iz drugih drzava. Ne kazem da je to lako ili da je moguce, ali ako bi se recimo kod nas poboljsala situacija, a u Srbiji ili BiH ostala losa, uvjeren sam da bi prilicno lako "povukli" recimo kvalitetne doktore iz tih zemalja. Kulturloska barijera niska, jezicna barijera nikakva, blizina... e, ali onda se sjetis naseg entaliteta i prica o cirilici i o gdjesibiodevedesetprve i slicnog i skontas da je nas problem zapravo jdan sasvim drugi, mentalitet. Problem koji nas prilicno ogranicava. Mi smo jednostavno vrlo zatvoreno i slabo prilagodljivo drustvo i zbog toga nas ovakve emigracije i slab natalitet pogadjaju teze nego neko otvoreno drustvo.
Puno lakše rješenje je zadržati postojeće ljude nego privući stranca, pa bio on iz bliskog susjedstva. Da se razumijemo, hebeno je teško i jedno i drugo, kad sve uzmemo u račun.. U SLO u provinciji radi masu liječnika iz Srbije i Bosne. Ali tamo su puno bolje plaće i uvjeti nego kod nas. A kad čovjek jednom krene od kuće, zašto bi stao u HR, kad mrvu zapadnije može proći punio bolje?
Bankei is offline  
Old 22.03.2017., 07:31   #2252
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
a takvih je ionako malo kad se gleda u omjeru prema ukupnoj populaciji.

jbg, neka radna mjesta da se i na glavu postave ne mogu računati na izvoznu orijentaciju jer su determinirani samom naravi posla kao "lokalni"...maloprodaja, ugostiteljstvo, obrazovanje, javna uprava, transport itd itd.

takvi će popušit, sa smanjenjem potrošačke baze, bilo kroz iseljavanje ili starenje stanovništva, i to generalno.
Pa sad, dobar dio ugostiteljstva je "izvozno" orijentirano. Čak i nešto maloprodaje.

Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Većina ljudi koje ja znam su otišli s dobrih poslova i barem završenim faksom, očito ima svega
Vjerojatno si ti iz Zagreba, ja sam s mora. Ništa čudno.
rocker1987 is offline  
Old 22.03.2017., 08:01   #2253
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
A i ti si ovim otkrila Ameriku
Nisam mogla, jer je nju otkrio već ovaj što kaže da je najlošije za državu da odlazu školovani ljudi.

Ono što nas još čeka su "ambasadori" exodusa. Mislim na osobe koje se vraćaju na godisnji nakon 3 ili 5 godina mogu uvjereno reći da im je bio odlazak najbolje što su mogli napraviti. Kako se nakon teški prve godine sve sredili i evo već napredovali na poslu itd. Ili kako su upravo dobili 3. Redovnu povisnjicu od kada su počeli tu raditi. A naravno i oni koji evo nisu mogli svoj mora i stine ili rodnog kraja.

Kada ti tako nešto priča osoba koju osobno poznaješ, s kojoj si išao u školu 12 godina ili slično, tada zaboraviš sve gluposti iz novina. Ja naprimjer nemogu to jer sam rođena vanka. Veliko na buduće brojke će utjecati uspjeh ili neuspjeh oni koji su sada otišli ili odlaze.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 22.03.2017., 08:39   #2254
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
Puno lakše rješenje je zadržati postojeće ljude nego privući stranca, pa bio on iz bliskog susjedstva. Da se razumijemo, hebeno je teško i jedno i drugo, kad sve uzmemo u račun.. U SLO u provinciji radi masu liječnika iz Srbije i Bosne. Ali tamo su puno bolje plaće i uvjeti nego kod nas. A kad čovjek jednom krene od kuće, zašto bi stao u HR, kad mrvu zapadnije može proći punio bolje?
Zao mi je sto se na Hrvatsku konstantno gledao kao na zadnju rupu na svirali. Ima puno stvari koje su kod nas bolje nego na zapadu i sigurno ima znacajan broj ljudi koji mogu vozarit preko granice da rade u ambulanti u selu u Slavoniji. Naveo sam neke od prednosti: kultura, jezik i blizina. I s time se da dosta toga upecati.
rama6 is offline  
Old 22.03.2017., 09:13   #2255
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Nitko nema kristalnu kuglu, ne treba rezignirati i treba se truditi poboljsati stvari na koje se uopce moze utjecati.


Glupost, to se može riješiti i bez kristalne kugle........

Npr nijemci presele sjevernije u skandinavske zemlje i napuste Njemačku, umjesto njih dosele talijani, austrijanci i slovenci, mi preselimo u Austriju, srbi u Hrvatsku, albanci u Srbiju i tako redom........

I svima će biti puno bolje........

Isto vrijedi i za amerikance, oni presele u Kanadu, meksikanci u USa, argentinci u Meksiko i svima bude puno bolje.........
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 22.03.2017., 09:33   #2256
MUP zapošljava 400 novih mladih policajaca...
eto jedne od mjere države kako zadržati mlade ljude...zaposliti ih u državnom sektoru
http://www.vijesti.rtl.hr/novosti/hr...koj-akademiji/

preko 2.000 prijavljenih
homosapiens is offline  
Old 22.03.2017., 09:47   #2257
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
MUP zapošljava 400 novih mladih policajaca...
eto jedne od mjere države kako zadržati mlade ljude...zaposliti ih u državnom sektoru
http://www.vijesti.rtl.hr/novosti/hr...koj-akademiji/

preko 2.000 prijavljenih
Znači omjer 5:1. Vidim, ovo su sve potencijalne osobe koje će kad nestane radnika preselit u realni sektor
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is online now  
Old 22.03.2017., 09:55   #2258
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
MUP zapošljava 400 novih mladih policajaca...
eto jedne od mjere države kako zadržati mlade ljude...zaposliti ih u državnom sektoru
http://www.vijesti.rtl.hr/novosti/hr...koj-akademiji/

preko 2.000 prijavljenih
Kasnije će nabaviti i konje da žandari mogu pendrečiti narod ako se netko počne buniti.
vamvam is offline  
Old 22.03.2017., 11:02   #2259
za sada su naručili nove automobile, a za konje budemo vidjeli...

fino je to što država pokušava spasiti mlade od odlaska zapošljavanjem u policiju i vojsku
homosapiens is offline  
Old 22.03.2017., 11:58   #2260
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Zao mi je sto se na Hrvatsku konstantno gledao kao na zadnju rupu na svirali. Ima puno stvari koje su kod nas bolje nego na zapadu i sigurno ima znacajan broj ljudi koji mogu vozarit preko granice da rade u ambulanti u selu u Slavoniji. Naveo sam neke od prednosti: kultura, jezik i blizina. I s time se da dosta toga upecati.
Struktura katastroficara koji jedino prognoziraju negativno je vjerojatno vrlo sarolika. No to nije tema, koji su motivi katastroficarenja.

Hrvatska i ostale CEE imaju i neke makroekonomske potencijale o kojima sam jedino ja pisao.

Npr. unatoc brojnim iseljenim radnicima CEE trosi prosjecno 9% bdpa na mirovine, eurozona (jezgra) 13,5%. CEE primaju transfere kohezijskih fondova u visini 2% bdpa, eurozona placa u visini 2% bdpa, sto uz slobodnu trgovnsku i investicijku razmjenu dovodi do trenda smanjenja razlika u nadnicama izmedju podrucja sa razlicitim zavisnim troskovima.

Sto ce biti ako se nadnice gledano u paritetu kupovne moci priblize i ljudi se pocnu vracati.Uz porast bdpa zbog povratka ljudi trosak mirovina u bdpu za CEE ce jos pasti, jer ce dio mirovinskih uplata dolaziti iz eurozone (jezgre), u jezgri ce jos porasti, ukoliko ce se ljudi vracati od kuda su dosli...
Mnoge bogatije drzave jednostavno previse trose, sve se moze okrenuti naopacke...Kina je nekad bila nezamisliva sirotinja, poslije kise doslo sunce. I obrnuto.
klapalo is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:03.