Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2017., 16:01   #2281
nama Njemačka pod nosom i nećemo bježat tam, a Afganistanci preko cijelog svijeta propješače da se domognu De još plate, koje smo mi ljenguze
Loui is offline  
Old 23.03.2017., 16:22   #2282
Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
nama Njemačka pod nosom i nećemo bježat tam, a Afganistanci preko cijelog svijeta propješače da se domognu De još plate, koje smo mi ljenguze
hahahaha
vamvam is offline  
Old 23.03.2017., 16:32   #2283
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
A bas, brakovi u sijecnju su pokazatelj, ko se tada zeni 4 puta manje od ljeta. Na nizak broj, varijacija je veca (primjer 2013 je cak bio visi od 2011 u sijecnju, iako je 2013 apsolutni minimum).

Sam si dao link gdje se vidi da je kroz godine broj brakova na 1000 stanovnika dosao ponovno na 2011, nikako vise ("raste od 2013" - naravno, to je minumum). Excel ne pokazuje duzi trend (barem pretkrizne godine).... Takodjer, treba uracunati da se i dijaspora zeni u Hrvatskoj...
Ovaj sijecanj je bilo daleko vise brakova od bilo kojeg sijecnja. 2011 do 2016 su varijacije, ovo nije varijacija nego eksplozija.


Dijaspora se zeni u domovini da ima vecu placu u Njemackoj, pa sto kaze kolega prije tebe, mladenka bez obzira na takav razlog braka ipak zatrudni, zatim mladenke - rodilje radjaju u domovini jer im je lakse, pa salju bebe na bus?

Nema veze sta oni sto se ne misle vratiti na taj nacin obiljezavaju djete strancem po rodjenju, mozda i po drzavljanstvu?


Pitanje za kolegu prije tebe, zasto se broj doseljene hrvatske djece do 16g u Njemacku smanjio sa 3500 u 1 pol 2015 na 3000 u istom razdoblju 2016? Trebalo bi rasti ako majke radjaju u domovini pa naknadno salju bebe u Njemacku.

http://www.bamf.de/SharedDocs/Anlage...tml?nn=1366152
http://www.bamf.de/SharedDocs/Anlage...tml?nn=1366152



Druga stvar.
6000 odseljene djece godisnje je 375 djece u svakoj dobi od jedne do 16 godina.
Desetpostotno povecanje novorodjenih u sijecnju 2017 bi na godisnjoj razini znacilo 3750 vise novorodjene djece.
Deset puta vise nego sto eventualnih jednogodisnjaka godisnje iseli u Njemacku.


Rast novorodjenih za svega jedan posto pokriva broj novorodjene djece koju salju u Njemacku.
Znaci od svakog rasta novorodjenih oduzeti jedan postotni bod...to ode na bus, ostalo je rast...Bio demografski dovoljan ili ne...

Zadnje uređivanje klapalo : 23.03.2017. at 16:50.
klapalo is offline  
Old 23.03.2017., 16:56   #2284
Tko je pricao o rodjenju djeteta u Hrvatskoj? Spomenuo sam samo vjencanje ovdje...

"ovo nije varijacija nego eksplozija"

Pa daj malo pogledaj varijabilnost
IV 2014 874
IV 2015 1416 ili IX 2011 na IX 2012 - puno vece promjene od ovih 20tak % (bilo je promjena od fakticki faktor 2).
Za razliku od brakova, broj rodjenih puno manje varira

Sijecanj rodjeni

2011 3004
2012 3208
2013 3311
2014 3176
2015 3233
2016 3075
2017 3232

Ne vidim spektakularan trend.

Znas i sam da su znacajne ove brojke (po godinama bez 2016.)

Sklopljeni brakovi na 1 000 stanovnika
4,7 4,8 4,5 4,6 4,7

Živorođeni na 1 000 stanovnika
9,6 9,8 9,4 9,3 8,9

Za pravu usporedbu bi trebali vidjeti i godine 2001 - 2011.

P.S. vjerojatno mislis za 10%, ne 1%...
z_k is offline  
Old 23.03.2017., 18:10   #2285
9 mj 2011 i 2012 vidim razliku ispod 2%.
4 mj varira zbog Uskrsa...

Nove brojke brakova i novorodjenih nisu nista spektakularno, Hrvatska ima slabu demografiju, no te brojkice ne potvrdjuju recentni egzodus.



Moji dojam je da nitko u Hrvatskoj nije podrzao RealBeara u prognozi oporavka gospodarstva, no kada je isti kolega malo nabrijao broj iseljenih, zeleci sto brzi oporavak, poput npr onog u Rumunjskoj, pola drzave je kriomice citajucu kolegu na ovoj temi prihvatila njegove brojkice samo zato da bi kmecili na televiziji ili po raznim domjencima.


Mislim na 1% novih beba. Toliko ih posaljemo za Njemacku. Ne 10%.
klapalo is offline  
Old 23.03.2017., 18:37   #2286
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
9 mj 2011 i 2012 vidim razliku ispod 2%.
4 mj varira zbog Uskrsa...

Nove brojke brakova i novorodjenih nisu nista spektakularno, Hrvatska ima slabu demografiju, no te brojkice ne potvrdjuju recentni egzodus.



Moji dojam je da nitko u Hrvatskoj nije podrzao RealBeara u prognozi oporavka gospodarstva, no kada je isti kolega malo nabrijao broj iseljenih, zeleci sto brzi oporavak, poput npr onog u Rumunjskoj, pola drzave je kriomice citajucu kolegu na ovoj temi prihvatila njegove brojkice samo zato da bi kmecili na televiziji ili po raznim domjencima.


Mislim na 1% novih beba. Toliko ih posaljemo za Njemacku. Ne 10%.
Da, zeznuo sam - zamijenih IX i XI. za brakove...

Za zivorodjene, trend zbrojenog prosinca i sijecnja kroz godine je
11/12 12/13 13/14 14/15 15/16 16/17
7.367 6.783 6.574 6.570 6.212 6.137

Tako da se taj mali uptick u sijecnju niti ne vidi...
z_k is offline  
Old 23.03.2017., 18:48   #2287
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Da, zeznuo sam - zamijenih IX i XI. za brakove...

Za zivorodjene, trend zbrojenog prosinca i sijecnja kroz godine je
11/12 12/13 13/14 14/15 15/16 16/17
7.367 6.783 6.574 6.570 6.212 6.137

Tako da se taj mali uptick u sijecnju niti ne vidi...
Istina...
No, 2 pol 2016 je plus poput sijecnja 2017.

Treba pricekati konacne podatke. Isto kao i za zaposlenost...
klapalo is offline  
Old 23.03.2017., 19:10   #2288
Da, treba vidjeti... Isao ja traziti te brojke za godine prije 2011, i odmah mi gugl da razlog za probleme u Hrvatskoj

ocito je to bitna tema...
z_k is offline  
Old 23.03.2017., 22:44   #2289
Meni se ipak čini da je ova sloboda kretanja radne snage koju je članstvo u EU omogućilo najpozitvnija stvar koja se ljudima u Hrvatskoj (a i drugima u Bosni i Srbiji koji imaju hrvatske putovnice) mogla dogoditi.

Opet pozivam da se malo promisli o alternativnoj situaciji, da Hrvatska nije ušla u EU, nema slobode kretanja radne snage i da nitko nije emigrirao.

Da li bi hrvatsko gospodarstvo uspjelo samostalno zaposliti razliku od 150-200 tisuća ljudi?

Da li bi uhljebi višekratno spuštali stope poreza na dohodak (bez obzira tko bio na vlasti)?

Da li bi suficit platne bilance bio ovoliki koliki je sada?

Da li bi roditelji i uža familija bivših nezaposlenih trošili kao što danas troše da im se isti nisu skinuli s grbače i financiranja?

Da li bi se mi ovako "naslađivali" kuknjavi poslodavaca zbog manjka radnika ili bi u slučaju da nema egzodusa ljudi i dalje gledali u pod manji od makovog zrna pred "gazdama"?

Da li bi uhljebi strepili za svoje dupe i naprezali frontalni korteks u nadi da ih ipak "egzodus" neće okrznuti?

Meni su odgovori kristalno jasni i tek je počelo... idu epska vremena. :klap:
__________________
...
RealBear is offline  
Old 23.03.2017., 23:01   #2290
Bome ni ja ne vidim cemu kuknjava.
Stvarno, sto bi se dogodilo da nismo usli u EU?
Ostao bi broj nezaposlenih vise manje koji je , ovi koji nisu mogli naci posao nebi otisli van nego bi ostali ovdje na teret zaposlenima, u prijevodu svojim obiteljima.

Meni se cini da najvise kukaju oni koji su vec otisli, kao da opravdavaju svoj izbor.A idi brate , ko te drzi.
Ja se ne bojim za broj stanovnika, pa cijela bosna albanija kosovari , svima im je zivotni san doci u Hrvatsku. Zivjet u Zagrebu - to je valjda vrhunac zivota.
Nije da poticem to - sto se mene tice treba imati jednake ako ne i stroze kriterije za takve imigrante - al velim , potraznje ce uvijek biti. bosanci, albanci, siptari, to su takvi narodi, oni se uvijek snadu, drze se zajedno , jedni ce drugome pomoci, zivi ih po 10 u stanu samo da budu u Hrvatskoj.
MMachéte is offline  
Old 23.03.2017., 23:02   #2291
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Meni se ipak čini da je ova sloboda kretanja radne snage koju je članstvo u EU omogućilo najpozitvnija stvar koja se ljudima u Hrvatskoj (a i drugima u Bosni i Srbiji koji imaju hrvatske putovnice) mogla dogoditi.

Opet pozivam da se malo promisli o alternativnoj situaciji, da Hrvatska nije ušla u EU, nema slobode kretanja radne snage i da nitko nije emigrirao.

Da li bi hrvatsko gospodarstvo uspjelo samostalno zaposliti razliku od 150-200 tisuća ljudi?

Da li bi uhljebi višekratno spuštali stope poreza na dohodak (bez obzira tko bio na vlasti)?

Da li bi suficit platne bilance bio ovoliki koliki je sada?

Da li bi roditelji i uža familija bivših nezaposlenih trošili kao što danas troše da im se isti nisu skinuli s grbače i financiranja?

Da li bi se mi ovako "naslađivali" kuknjavi poslodavaca zbog manjka radnika ili bi u slučaju da nema egzodusa ljudi i dalje gledali u pod manji od makovog zrna pred "gazdama"?

Da li bi uhljebi strepili za svoje dupe i naprezali frontalni korteks u nadi da ih ipak "egzodus" neće okrznuti?

Meni su odgovori kristalno jasni i tek je počelo... idu epska vremena. :klap:
Sve stoji, baš sve. EU je za nas Hrvate puno boljom ispala od očekivanog. Ništa negativno, rekao bi čak sve pozitivno.

Ali za državu generalno ovo je smak svijeta zasad. I to onako polagani i truli. I to ni vjerojatno sami političari i uhljebi nisu očekivali. Netko je dao dobru usporedbu sa recimo Baltičkim zemljama, ali tu bi napomenuo par bitnih razlika. U Hrvatskoj živi jako puno ljudi (tj. donedavno je živilo) izvan velikih središta. Odeš od Maclja do Zagreba i to je kuća za kućom. U Estoniji između 2 najveća grada nema ničeg-praznina velika(radi se o 250-300 km). Ne zbog egzodusa neg je tak oduvijek bilo. Kuća ni na vidiku. Kod nas se egzodus najviše osjeti upravo u kućama koje su između velikih gradova. Sve više zjape prazne ili služe kao vikendice.

Uglavnom vidit ćemo. Mislim da nas jedino dolazak multinacionalnih korporacija može donekle spasiti i da bar Zagreb postane grad gdje stanovi dobivaju na cijeni. Ovako je to sve jedno veliko sranje.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 24.03.2017., 08:42   #2292
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Meni su odgovori kristalno jasni i tek je počelo... idu epska vremena. :klap:
Naravno, a oni rade upravo suprotno od tvog predviđanja.

Smanjenje poreza na dohodak, ubojito epski potez, čisto da imaš nešto keša za porez na nekretnine od 2020.
rocker1987 is offline  
Old 24.03.2017., 14:13   #2293
Utjecaj "egzodusa" na rast plaća, standarda i robusnosti na krize u Hrvatskoj

Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Meni se ipak čini da je ova sloboda kretanja radne snage koju je članstvo u EU omogućilo najpozitvnija stvar koja se ljudima u Hrvatskoj (a i drugima u Bosni i Srbiji koji imaju hrvatske putovnice) mogla dogoditi.

Opet pozivam da se malo promisli o alternativnoj situaciji, da Hrvatska nije ušla u EU, nema slobode kretanja radne snage i da nitko nije emigrirao.

Da li bi hrvatsko gospodarstvo uspjelo samostalno zaposliti razliku od 150-200 tisuća ljudi?

Da li bi uhljebi višekratno spuštali stope poreza na dohodak (bez obzira tko bio na vlasti)?

Da li bi suficit platne bilance bio ovoliki koliki je sada?

Da li bi roditelji i uža familija bivših nezaposlenih trošili kao što danas troše da im se isti nisu skinuli s grbače i financiranja?

Da li bi se mi ovako "naslađivali" kuknjavi poslodavaca zbog manjka radnika ili bi u slučaju da nema egzodusa ljudi i dalje gledali u pod manji od makovog zrna pred "gazdama"?

Da li bi uhljebi strepili za svoje dupe i naprezali frontalni korteks u nadi da ih ipak "egzodus" neće okrznuti?

Meni su odgovori kristalno jasni i tek je počelo... idu epska vremena. :klap:


To i ja kazem. Dogodio se hack stoljeca hr matrixu. Idu epska vremena ali prema imploziji matrixa. Rak je u terminalnoj fazi.
Richie is offline  
Old 24.03.2017., 14:29   #2294
Richie, kakvo je vreme u Dublinu? Kaj pokazuje aplikacija na iPhoneu?
Johnny Quid is offline  
Old 24.03.2017., 14:30   #2295
Quote:
Johnny Quid kaže: Pogledaj post
Richie, kakvo je vreme u Dublinu? Kaj pokazuje aplikacija na iPhoneu?


He he suncano je i nije Dublin. Preporodio sam se.
Richie is offline  
Old 24.03.2017., 14:33   #2296
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post

Meni se cini da najvise kukaju oni koji su vec otisli, kao da opravdavaju svoj izbor.A idi brate , ko te drzi.
Dodao bih da s te strane i dolazi dio inspiracije ovih svakodnevnih polutočnih i polupismenih članaka o sieljeništvu koji su zapravo sad već trend.

Nisam baš videl da IT ekipa kmeči po novinama i općenito izvan bug.hr foruma dok u večernjem i jutarnjem svakodnevno možemo čitati epove raznih frizerki, pomoćnih kuhara, zaštitara i slično. Ljudi koji u HR na tako nešto nebi pristali ni u ludilu uz neizbježni komentar o privatniku izrabljivaču dok u Dublinu nije problem živit ko sardina i bit irski bosanac.

Živjela EU. :klap:
Johnny Quid is offline  
Old 24.03.2017., 14:35   #2297
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
He he suncano je i nije Dublin. Preporodio sam se.
Stvarno mi je drago za tebe da si napustio ovaj naš matrix koji te toliko sputavao, bez ironije.
Johnny Quid is offline  
Old 24.03.2017., 18:02   #2298
Cisto sumnjam da je napustio.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Old 24.03.2017., 18:59   #2299
Quote:
Gilmour kaže: Pogledaj post
Cisto sumnjam da je napustio.


Sumnja je dio ljudske prirode. Problem je sto sumnja i realnost nisu uvijek u syncu.
Richie is offline  
Old 24.03.2017., 21:06   #2300
Quote:
Johnny Quid kaže: Pogledaj post
Dodao bih da s te strane i dolazi dio inspiracije ovih svakodnevnih polutočnih i polupismenih članaka o sieljeništvu koji su zapravo sad već trend.

Nisam baš videl da IT ekipa kmeči po novinama i općenito izvan bug.hr foruma dok u večernjem i jutarnjem svakodnevno možemo čitati epove raznih frizerki, pomoćnih kuhara, zaštitara i slično. Ljudi koji u HR na tako nešto nebi pristali ni u ludilu uz neizbježni komentar o privatniku izrabljivaču dok u Dublinu nije problem živit ko sardina i bit irski bosanac.

Živjela EU. :klap:
Nije ti palo možda napamet da ovdje to ne žele raditi jer je 4 puta manja plaća i što plaću uopće primaju ?
IT ekipa se itekako buni, iako i da se ne buni, jebali vas više ti IT-ovci. Jebote na ovom forumu pojam visokoobrazovanih izgleda da su samo IT-ovci. Boli me kurac za IT-ove, oni nisu ni 1% stanovnika. Po čemu su oni pojam, mjerilo ičega ?

Bez uvrede IT-ovcima, nadam se da se neće tako shvatiti.
Inžinjer ekonom is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:10.