Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2018., 22:42   #1
Razdvajanje otpada-gospodarenje otpadom u RH opća tema

"Građani čiji otpad bude uzrokovao neugode drugoj osobi zbog mirisa platiti kaznu od pet tisuća kuna, a oni za koje se utvrdi da su u spremnike za biootpad, papir, plastiku i metalnu ambalažu ubacili nešto što ne odgovara za to predviđenom kontejneru platit će kaznu u iznosu od tri tisuće kuna"
https://www.tportal.hr/vijesti/clana...-foto-20180117

Dakle ovo smrdi do neba na novi slucaj gdje su birokrati odlucili trenirati strogocu na ledjima gradjana. Tek se krece s razdvajanjem otpada i koja se vijest pojavljuje prva? Nesto pozitivno da se motivira gradjane?

Ma kakvi, idemo odmah prijetiti batinom od 3 ili 5 tisuca kuna. Vec si mogu zamisliti kako je neka bakica koja nije ni svjesna cinjenice da sad odjednom postoji to razvrstavanje otpada uhvacena u "zlodjelu" da je bacila sve skupa kao i jucer i eto joj kazna veca od penzije, pa kad ne plati ide pisamce od Hanzekovicevo ureda koje kosta jos koju tisucu, pa lijepo zatezne kamate, kad predje 20 somova ovrha na nekretninu.

Zasto bi birokrati isli prijateljski prema gradjanima? Zasto bi ih informirali, motivirali, pa onda upozorili (bez troska), pa sa simbolicnom kaznom prije drakonske? Neeee, idemo odmah drakonskom kaznetinom oko pola prosjecne place, jer moze se, hoce se. Valjda su onda sami sebi vjerodostojniji i djeluju mocnije.

Jednostavno mi je prejadno koliko je birokratska garnitura neprijateljski nastrojena prema ljudima od kojih zive i koji nikako da biraju nekoga tko ce se uhvatiti batine i oplesti njome po ledjama beskorisnih parazita po uredima.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 00:54   #2
Država očigledno gleda da otme gde god može. Ovde će na udaru biti pre svega vlasnici kuća, jer ne znam kako će po zgradama utvrditi ko je gde i šta bacao. Jedino ako ne misle da stimulišu i dojave davanjem nekog procenta od kazne. Ima i to već ponegde u svetu.
__________________
Слава Україні!
Stuteley is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 01:16   #3
Znaci ako imam neku ambalazu od plastificiranog papira s aluminijskom folijom okolo, trebam potrositi sat vremena da ju ispravno sortiram u odgovarajuci otpad? Ili je mozda bolja ideja jednostavno se odvesti do obliznje sikare jednom tjedno i hititi otpad pa nek kasnije netko drugi to zbrinjava...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 02:15   #4
Ovo je PROPALO vec i prije pocetka tog "sortiranja"! Ako zapocnu neke kazne, bice pune crne kronike, mislim 500 % ce porast sadrzaj crnila!
BONBONCIC is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 05:13   #5
Zamisli situaciju:
Polupiismeni smetlar kopa po mojoj kanti za smeće i odlučuje da sam krivo sortitao otpad.

Loooodnica.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 08:16   #6
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
"Građani čiji otpad bude uzrokovao neugode drugoj osobi zbog mirisa platiti kaznu od pet tisuća kuna, a oni za koje se utvrdi da su u spremnike za biootpad, papir, plastiku i metalnu ambalažu ubacili nešto što ne odgovara za to predviđenom kontejneru platit će kaznu u iznosu od tri tisuće kuna"
https://www.tportal.hr/vijesti/clana...-foto-20180117

Dakle ovo smrdi do neba na novi slucaj gdje su birokrati odlucili trenirati strogocu na ledjima gradjana. Tek se krece s razdvajanjem otpada i koja se vijest pojavljuje prva? Nesto pozitivno da se motivira gradjane?

Ma kakvi, idemo odmah prijetiti batinom od 3 ili 5 tisuca kuna. Vec si mogu zamisliti kako je neka bakica koja nije ni svjesna cinjenice da sad odjednom postoji to razvrstavanje otpada uhvacena u "zlodjelu" da je bacila sve skupa kao i jucer i eto joj kazna veca od penzije, pa kad ne plati ide pisamce od Hanzekovicevo ureda koje kosta jos koju tisucu, pa lijepo zatezne kamate, kad predje 20 somova ovrha na nekretninu.

Zasto bi birokrati isli prijateljski prema gradjanima? Zasto bi ih informirali, motivirali, pa onda upozorili (bez troska), pa sa simbolicnom kaznom prije drakonske? Neeee, idemo odmah drakonskom kaznetinom oko pola prosjecne place, jer moze se, hoce se. Valjda su onda sami sebi vjerodostojniji i djeluju mocnije.

Jednostavno mi je prejadno koliko je birokratska garnitura neprijateljski nastrojena prema ljudima od kojih zive i koji nikako da biraju nekoga tko ce se uhvatiti batine i oplesti njome po ledjama beskorisnih parazita po uredima.

Promašio si temu postavljenu na ovaj način i pušeš na hladno iz neznanja ili nemogućnosti sagladavanja cjelokupne problematike.

Međimurje već godinama ima sistem razvrstavanja kućnog otpada u četiri kategorije i nikakvih problema nema.
Dobivamo plastične vreće na kojima je naznčeno šta u koju ide, određeni su dani kada kamioni skupljaju koju kategoriju, izneseš ih taj dan ispred ograde - i to je to.
Niti je netko platio kaznu zbog eventualne pogreške, niti imao kakvih drugih problema ako se pogreška dogodi slučajno. A kada se dogodi i uočena je, sistem je takav da sakupljači poslikaju i jave komunalnom redaru, a komunalni redar predoči snimku i opomene prekršitelja. Naravno da će netko tko sustavno namjerno ne razvrstava otpad biti kažnjen ako je razvrstavanje obaveza.
I sama imam takav primjer - dobila sam opomenu jer sam plastične boce natrpala u kantu za biorazgradivi otpad umjesto u vreću za plastični - poslali su mi slikicu i rekli - gospođo, nemojte više jer drugi puta će uslijediti kazna.
Korektno i nemam na takav sistem apsolutno nikakvu zamjerku. Napravim li to opet, imaju apsolutno pravo naplatiti mi kaznu.

Kazne moraju postojati isto kao što postoje u svim drugim segmentima društvenih odnosa jer su korektiv koji potiče ponašanje pojedinca prema društveno određenim pravilima i normama. Sprječavaju anarhično ponašanje pojedinca na štetu ostalih članova društva.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 10:31   #7
Ovo će biti pilana na kvadrat, izgubit ćemo sate i sate na razvrstavanje, a treba i prostora za razvrstavanje.
Ljudi će jednostavno počet bacat otpad po ulici samo da si prištede kaznu i gnjavažu razvrstavanja.
Još jedna birokratska idiotarija.

Nadam se da ovo neće zaživjeti.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 11:07   #8
I onda se isčuđavate što nismo kao Njemačka...

A u dojčlandu te suseda Mara prijavi ako si bacio čašicu od jogurta u staklo
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 11:22   #9
Quote:
Novi233 kaže:
I onda se isčuđavate što nismo kao Njemačka...

A u dojčlandu te suseda Mara prijavi ako si bacio čašicu od jogurta u staklo
A kad suseda Mara dođe u Rvacku na odmor, ona se ponaša kao bernardinac Beethoven pušten s lanca.

Ta regulacija će se pokrenuti, u to budite sigurni, ali trebat će godine dok se to ne ustabili.
Quote:
JOHABI kaže:
Međimurje već godinama ima sistem razvrstavanja kućnog otpada u četiri kategorije i nikakvih problema nema.
Iako Međimurje doista ima zavidno razvijenu ekološku kulturu, Međimurje je, s proštenjem, selo.
Vrlo lako je njihovim kućanstvima tamo kompostirati i odvajati otpad bez da drugim susedima to smrdi. Al sad ti zamisli mogućnost kompostiranja i odvajanja biootpada u starim zgusnutim socijalističkim zgradama, bez da ne smrdi? S ovakvim gradonačelnikom to se neće lako riješiti.
__________________
"If the United States saw what the United States was doing to the United States, the United States would invade the United States to liberate the United States from the tyranny of the United States.”Bockecho
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 11:31   #10
Naši gradovi i općine prvo moraju osposobiti sustave za prikupljanje otpada, drugim rječima svako mjesto treba napraviti npr. svoje mjesto za privremeno odlaganje krupnog otpada.

Npr. U mojoj okolini, (samo na području jedne općine) postoji takvo mjesto, s pet šest velikih kontenjera koji se prazne prema potrebi i otvoreno je od 8 do 14 sati.

Dakle čištiš dvorište, nakrcaš prikolicu i odvezeš.

Moje mjesto (a niti druga mjesta) nemaju takvu "pogodnost" i onda se i novinari, i gradska vlast i svi ostali čude kako im niču divlja odlagališta.
A kamo bi trebao čpovjek sa starom stolarijom i kramom?
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 22:45   #11
U našoj kući već deset godina razdvajamo otpad - recikliramo sve što se može, osobito se trudimo zbrinjavati plastiku, čak i bočice od šampona. U podrumu razvrstavamo, jednom mjesečno odvezemo sve u reciklažno dvorište. Bez kazni, svojevoljno.
Zašto to radimo? Imamo dvoje djece, još su mali. Oni neće cijeli život uživati u stvarima koje su nama nomalne, poput kupanja u moru. Da ne govorimo o bolestima uzrokovanima zagađenjem koje čekaju njihovu generaciju.
Jednostavno ne mogu zatvoriti oči i ne razmišljati o budućnosti svoje djece. Činim što mogu sama, na druge ne mogu utjecati.
Ali ne kužim ljude koji sudjeluju u zagađivanju, recikliranje im je gnjavaža, a imaju djecu.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 01:13   #12
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
U našoj kući već deset godina razdvajamo otpad - recikliramo sve što se može, osobito se trudimo zbrinjavati plastiku, čak i bočice od šampona. U podrumu razvrstavamo, jednom mjesečno odvezemo sve u reciklažno dvorište. Bez kazni, svojevoljno.
Zašto to radimo? Imamo dvoje djece, još su mali. Oni neće cijeli život uživati u stvarima koje su nama nomalne, poput kupanja u moru. Da ne govorimo o bolestima uzrokovanima zagađenjem koje čekaju njihovu generaciju.
Jednostavno ne mogu zatvoriti oči i ne razmišljati o budućnosti svoje djece. Činim što mogu sama, na druge ne mogu utjecati.
Ali ne kužim ljude koji sudjeluju u zagađivanju, recikliranje im je gnjavaža, a imaju djecu.
prekrasno si ovo napisala, baš mi je bilo divno čitati

usporedbe radi, sjećam se prijašnjih godina kada pokupiti kakicu za psom nije bilo aktualno pa su me znali pitati zašto kupim, u stilu, pa svi pesi seru i nitko od vlasnika ne kupi, a ja sam znala reći: ali ja nisam svi tako i ovo..predivno je što odgajate tako djecu, sve pohvale, iako, budu se mogli kupati za života, stanje nije najbajnije ali i dalje je zemlja prelijepo i odlično mjesto za život


inače, ne čudi me ovakav pothvat, u smeću se pravi biznis skriva..uostalom, europa veliku pozornost usmjerava na politiku okoliša..
pogledajmo samo vlastite kante, danas se brže pune nego prije 5 godina, da ne pričamo o stanju prije 10, a tek o stanju prije tog vremena..
stvari su dostupnije, jeftinije, a lošije kvalitete, nekada smo u jedan televizor gledali 15 godina, danas ih mijenjamo svakih 5 godina..nekada smo u ormaru imali 8 talijanskih bluza koje su trajale toliko da bi ih prenijeli u drugi naraštaj, danas imamo 30 kineskih šrotova iz raznoraznih hmova i zara koji ne dožive ni šesto pranje, a kamoli nasljedstvo, gomilanje hrane tek da ne spominjem..

smeće je zlato, ono je stalno, nema mu kraja, nema smanjivanja, samo porasta, zacrtana konstantna..zato, tko ulazi u posao sa zbrinjavanjem otpada dobar biznis je izabrao..

neka učenja, nek se ljudi uče, treba znanja..a kazne? pih, pa to se pokazalo najučinkovitijim načinom da se stvari brže nauče..


čisto pojašnjenja radi, nek se nađe na temi za lakše shvaćanje:
"Otpad su tvari i predmeti koje planiramo odbaciti jer nam više ne trebaju, ali se mogu ponovno iskoristiti ili reciklirati.
Smeće je otpad s kojim se neprimjereno ili pogrešno rukuje.

Miješanjem različitih vrsta otpada nastaje smeće koje je vrlo teško i samo djelomično moguće reciklirati uz visoke troškove.

Čovjek je jedino biće na svijetu koje stvara otpad."
__________________
santa maria della salute..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 05:18   #13
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Naši gradovi i općine prvo moraju osposobiti sustave za prikupljanje otpada, drugim rječima svako mjesto treba napraviti npr. svoje mjesto za privremeno odlaganje krupnog otpada.

Npr. U mojoj okolini, (samo na području jedne općine) postoji takvo mjesto, s pet šest velikih kontenjera koji se prazne prema potrebi i otvoreno je od 8 do 14 sati.

Dakle čištiš dvorište, nakrcaš prikolicu i odvezeš.

Moje mjesto (a niti druga mjesta) nemaju takvu "pogodnost" i onda se i novinari, i gradska vlast i svi ostali čude kako im niču divlja odlagališta.
A kamo bi trebao čpovjek sa starom stolarijom i kramom?
Upravo tako.
Tako nešto u Varaždinu ne postoji.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 05:30   #14
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post

Međimurje već godinama ima sistem razvrstavanja kućnog otpada u četiri kategorije i nikakvih problema nema.
Dobivamo plastične vreće na kojima je naznčeno šta u koju ide, određeni su dani kada kamioni skupljaju koju kategoriju, izneseš ih taj dan ispred ograde - i to je to.
I koliko vam je u Međimurju pojeftinio odvoz otada, otkad sami građani gube vrijeme da bi razvrstali 'vrijedne sirovine'?
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 05:46   #15
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
U našoj kući već deset godina razdvajamo otpad - recikliramo sve što se može, osobito se trudimo zbrinjavati plastiku, čak i bočice od šampona. U podrumu razvrstavamo, jednom mjesečno odvezemo sve u reciklažno dvorište. Bez kazni, svojevoljno.
Zašto to radimo? Imamo dvoje djece, još su mali. Oni neće cijeli život uživati u stvarima koje su nama nomalne, poput kupanja u moru. Da ne govorimo o bolestima uzrokovanima zagađenjem koje čekaju njihovu generaciju.
Jednostavno ne mogu zatvoriti oči i ne razmišljati o budućnosti svoje djece. Činim što mogu sama, na druge ne mogu utjecati.
Ali ne kužim ljude koji sudjeluju u zagađivanju, recikliranje im je gnjavaža, a imaju djecu.
Svi koji ovako govore trebali bi gledati ovakve dokumentarce:
https://www.youtube.com/watch?v=Ms1lN-OJ6Ko

Tu je na početku prikazana baš jedna naivna mama poput tebe. Koja vjeruje da to radi 'za svoju djecu' i 'zato jer je dobra osoba'.


Dokumentarci poput ovoga, naravno, nikada neće biti prikazani na normalnoj državnoj tv. Jer ruše ovaj idiotski narativ o 'brizi za okoliš'.

Razotkrivaju još jednu zavjeru protiv građana u kojoj im se prodaje skupi, lijepo zapakirani drek, taj drek se naplaćuje deset puta više nego sočni odrezak, i onda se još ljudima ispere mozak da 'uživaju' dok jedu drek 'jer tako pokazuju da su dobri društveno svjesni građani'.

Ovo razvrstavanje otpada je u osnovi izmišljeni biznis, nema skoro nikakve veze sa ekologijom.

Zadnje uređivanje thortwins : 22.01.2018. at 07:00.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 11:23   #16
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
I koliko vam je u Međimurju pojeftinio odvoz otada, otkad sami građani gube vrijeme da bi razvrstali 'vrijedne sirovine'?
Ne znam za Međimurje, ali za Ljubljanu su gotovo instantno smanjeni troškovi odvoza smeća za 50 eura godišnje uvođenjem sustava vrlo sličnog međimurskom.

A to da je otpad biznis- ta normalno da je. Bolje to nego da se tretira kao smeće, baca u more, ribe pojedu tu plastiku i mi fino papamo ribe bogate plastikom i sličnim "smećem".
Kapitalizam je sve pohlepniji, proizvodi imaju sve kraći rok trajanja s ciljem kupnje novog proizvoda čim prije, a već kad su to tako osmislili, bolje da se dobar dio pokvarene robe može ponovno koristiti nego da se jednostavno baci u jezero i uništava biosfera.
__________________
"If the United States saw what the United States was doing to the United States, the United States would invade the United States to liberate the United States from the tyranny of the United States.”Bockecho
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 11:30   #17
ništa nam nije pojeftinio odvoz otpada nego nam je poslupio
doduše ne puno, za par kuna, ali nije jeftinije
ja živim u stanu i to je katastrofa.
imam 5 kanti u stanu, šta u kuhinji, šta u špajzu, šta na balkonu
lako je nekome biti ekološki osvješten ako živi u kući od 150m2 i ima kuhinju od 45m2
a o smradu bio otpada da ne govorim
u podrumu imamo kante sa tim otpadom, ja živim na 4. katu
po ljeti do gore mi smrdi, kako je ovima šta žive u prizemlju niti ne pitam
kante se peru isključivo na zahtjev i to se naplaćuje
jako loše riješeno za malog čovjeka da bi se netko gore mogao busati u prsa da smo mi ekološki osvješteni i bla bla čuvamo okoliš bla bla

i javljaju se recimo glupi nepremostivi problemi, ja npr. imam jednu jupolovu kantu šute. nemam poima otkud mi to, stoji u mojoj šupi u podrumu, nije bitno. i ja ne znam gdje bi to bacila. u ove kante ne smiješ, nije niti plastika, niti staklo, niti tetrapak, niti metal niti bio, niti razni otpad. nije niti krupni otpad. a ne postoji više niti onaj krupni otpad gdje smo vozili sami neko takvo smeće što smo imali. kad nešto preuređuješ moraš zvati i ispred zgrade ti dopeljaju kontejner da taj sav otpad bacaš u njega. šta ću ja s jednim kontejnerom ako imam samo jednu kantu toga???

jako jako loše riješeno za malog čovjeka

Zadnje uređivanje vlovrec : 22.01.2018. at 11:34. Reason: .
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 11:40   #18
Ovo je loše jer će za izdvajanje biti potrebni sati i sati koje građani nemaju, bit će potrebno mjesta za kante kojeg nema, bit će potrebno provjeravati što su djeca gdje bacila jer ona samo bace, a oni koji iznajmljuju turistima će imat još veći problem jer će morat provjeravat po kantama jesu li sve ispravno razvrstali. Zamislite kopanje po tuđem smećau i naknadno razvrstavanje, pravi užitak.
Sve je to bespotrebna gnjavaža da bi se olakšalo onima koji će od tog smeća zarađivati.
Birokracija samo traži načina da oteža građanima.
Nadam se da će ovo propasti.

Vjerujem da će građani biti toliko sluđeni s ovim da će mnogi jednostavno bacat po putu i u more samo da se ne gnjave sa razvrstavanjem i rizikom od kazne ako pogrešno razvrstaju. Novi stres, novi presing, nove birokratske odluke, nove prijetnje kaznama. Dosta mi je je više.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 11:46   #19
vlovrec, molio bih da oslobodite malo inbox, imao bih nešto za upitat na pm
__________________
"If the United States saw what the United States was doing to the United States, the United States would invade the United States to liberate the United States from the tyranny of the United States.”Bockecho
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 12:25   #20
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Zamisli situaciju:
Polupiismeni smetlar kopa po mojoj kanti za smeće i odlučuje da sam krivo sortitao otpad.

Loooodnica.
VŽ to još nema? Jebote, nama ne samo da već neko vrijeme uredno prekapaju po vrećama i kantama, nego nam po rasporedu bio otpad odvoze jednom mjesečno. Zimi je podnošljivo, ali ljeti nema dana da im ne spojebem mater bar tri puta dnevno.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:33.